Connect with us

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ U SKUPŠTINI “Za načelnike se zna – predlaže ih gradonačelnik”

Na prvoj sjednici Skupštine Grada Banjaluka, gradonačelnik Draško Stanivuković oštro je reagovao na način formiranja Komisije za izbor i imenovanje, insistirajući na dosljednom poštovanju poslovnika i stranačke zastupljenosti.

On je istakao da je važno održati nivo komunikacije i međusobnog poštovanja, ali i jasno ukazao na propuste u proceduri izbora komisije. Posebno je kritikovao dosadašnjeg sekretara Skupštine, ocijenivši njegov rad nekompetentnim.


– Ja sam za to da se uvažavamo i persiramo, jer kako se budemo ovdje ophodili, tako će nas narod gledati. Imali smo iskustvo s aktuelnim sekretarom i bilo je veoma nesrećno. To je čovjek koji nije znao svoj posao, a danas, na posljednjoj sjednici njegovog mandata, pokazuje da i dalje nema pojma ni o čemu – rekao je Stanivuković.

Gradonačelnik je upozorio da je formiranje radnih tijela Skupštine u suprotnosti s poslovnikom, pozivajući se na član 41, koji propisuje da sastav komisija mora odražavati stranačku zastupljenost u Skupštini.

– Nemojte već na prvoj sjednici da kršite poslovnik. SNSD ima 0,35 odnosno 2,48, a PDP 1,58. Po toj matematici i SNSD i PDP treba da imaju odnos 2:2, a ne 3:1. Meni je smiješno da vi kažete ko ispred PDP-a ide – to mi odlučujemo! Mi ćemo predložiti svoje ljude, kao i svaka stranka – poručio je odbornicima.

Posebno se osvrnuo na činjenicu da se SNSD-u omogućava veća zastupljenost nego što bi im pripadalo prema izbornim rezultatima.

– Vi nekome date jedno mjesto, drugome jedno, a taj neko ima tri puta manji rezultat od PDP-a koji ima sedam mandata. Ako poštujemo poslovnik, PDP ima pravo na dva predstavnika i to se ne može oduzeti – naglasio je.

Obraćajući se odborniku Marinku Umičeviću iz SNSD-a, Stanivuković je jasno stavio do znanja da nije za koaliciju s tom strankom.

– Za načelnike se zna – predlaže ih gradonačelnik. Ako govorimo o tome da zajedno učestvujemo, onda je to koalicija, a ja sam jasno rekao da nisam za koaliciju sa SNSD-om – poručio je.

Na kraju je pozvao rukovodstvo Skupštine da održe kratku pauzu u ime kluba kako bi se konsolidovali i pronašli rješenje koje će biti u skladu s poslovnikom.

BLINK

Banjaluka

DUŠKO TADIĆ “Komšije su poslale poruku razumijevanja, a ne napada – ZAJEDNO RJEŠAVAMO PROBLEME”

Poznati humanitarac iz Banjaluke Duško Tadić oglasio se povodom problema na koji su mu se obratili mještani naselja u kojem je odrastao. Kako kaže, raduje ga činjenica da su komšije odlučile da se jave s ciljem rješavanja problema, a ne optuživanja i napadanja.

– Drago mi je što se komšije iz naselja u kom sam odrastao javljaju sa problemom kako bi ga zajedno riješili, a ne objavljivali da napadaju bilo koga. Iako su u subotu pisali i poslali fotografije, sa razumijevanjem su pisali da jedan od problema pokušamo riješiti danas jer je juče bio Vaskrs, a to smo i učinili jer to nije samo posao već obaveza bilo koga ko voli ovaj grad – istakao je Tadić.

Dodaje kako se problemi u naseljima često razlikuju zavisno od toga da li dolaze od “starih” ili “novih” komšija, ali da svi zajedno dijele isti prostor i moraju raditi na zajedničkom cilju.

– Realno, nekada mještani iz novog naselja pričaju o infrastrukturi koja je potrebna, a mi stari mještani o miru i zelenilu koji smo kao djeca imali i gdje smo se igrali. Ali život je takav da se neke stvari mijenjaju i da dolaze nove komšije u naselja koja se grade, i da danas, sutra svi zajedno moramo raditi na potrebnoj infrastrukturi koja će nam svima zajedno dobro doći – poručio je Tadić.

Zahvalio se svima koji su pokazali inicijativu i spremnost da pomognu:

– Hvala Blanki Basti i Predragu Gruboru Peli što su pisali i što se uvijek zanimaju za probleme iz komšiluka, ali hvala i Небојши Дринићу i Višekruni Vuku što su odmah reagovali i pozvali nadležne da riješe problem.

U planu je, dodaje, da se uvedu i tehnička rješenja kako bi se smanjila pojava nepropisnog odlaganja otpada.

– U narednom periodu pobrinućemo se da i kamere riješe problem nepropisnog bacanja svakog smeća, kao i izmještanju kontejnera iz blizine dječijeg igrališta. Često zna biti do „Čistoće“, ali i do nesavjesnih građana kojima je lakše wc šolju, krevet, ormar ili iznutrice životinja baciti pored kontejnera nego odvesti na mjesto propisano za to – zaključio je Tadić.

Ovaj primjer pokazuje koliko je važno da zajednica djeluje složno, bez podjela, i sa istim ciljem – ljepšim i uređenijim naseljima za sve građane.

Nastavi čitati

Banjaluka

PAŽNJA, VOZAČI! OBUSTAVA SAOBRAĆAJA u centru grada 22. i 23. aprila – EVO KOJE ULICE SU ZATVORENE!

Odjeljenje za saobraćaj i puteve obavještava građane da će doći do izmjene u režimu odvijanja saobraćaja u centru grada 22. i 23. aprila.

Saobraćaj će biti obustavljen:

u Ulici kralja Petra I Karađorđevića, na dijelu od Aleje Svetog Save do Ulice Marije Bursać, 22. aprila u vremenu od 18.00 do 21.00 čas,
u Srpskoj ulici na dijelu od Ulice kralja Petra I Karađorđevića do Ulice Ivana Franje Jukić, 22. aprila u vremenu od 18.00 do 21.00 i
u Ulici kralja Petra I Karađorđevića, na dijelu od Aleje Svetog Save do Ulice Marije Bursać, 23. aprila u vremenu od 11.30 do 13.00 časova.
Za vrijeme trajanja obustave saobraćaja regulisanje i preusmjeravanje saobraćaja vršiće se na propisan način od strane pripadnika službenih lica Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Mole se svi učesnici u saobraćaju za oprez i razumijevanje zbog otežanog odvijanja saobraćaja.

Nastavi čitati

Banjaluka

DAN SJEĆANJA! Danas parastos u Bijelom Potoku

Godišnji pomen Srbima stradalim u ustaškom pokolju na pravoslavni Vaskrs aprila 1942. godine, biće održan u ponedjeljak, 21. aprila, kod spomen-obilježja u Bijelom Potoku, sa početkom u 12.00 časova.

Udruženja porodica, potomaka i poštovalaca žrtava ustaškog terora „Bijeli Potok“ poziva građane da priusustvuju pomenu.

Podsjećamo, drugog dana Vaskrsa, svake godine se u ovom naselju okupljaju potomci žrtava ubijenih Srba, kako bi im odali počast, održali parastos i položili vijence.

Spomenik u naselju Bijeli Potok otkriven je i osveštan 2002. godine, uz pomoć Grada.

Nastavi čitati

Aktuelno