Connect with us

Društvo

HEROJI IZA SCENE Dijagnostika i liječenje u inostranstvu spasavaju mališane

Iako je put do ozdravljenja obično težak i dug, brojnim mališanima i njihovim roditeljima biva lakši uz podršku građana, društva i institucija. Da smo najviše solidarni kada je najteže, dokazali smo mnogo puta, a spremnost da pomognemo najbolje se ogleda kroz Fond solidarnosti “Duša djece”.

Bitku za zdravlje svakodnevno vodi bezbroj malih, a velikih heroja, a samo tokom protekle godine Fond solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu “Duša djece” uputio je 327 novooboljele djece na liječenje i dijagnostiku u inostranstvu, a odobrena su 763 rješenja, za šta je izdvojeno oko 6,5 miliona KM.

“U 2024. godini najveći iznosi, od 100.000 do 500.000 KM, uplaćeni su bolnicama u Njemačkoj, Turskoj i Francuskoj za liječenje onkoloških pacijenata, kao i za mališane koji se liječe od određenih rijetkih bolesti. Primjetno je da se, nažalost, znatno povećao broj djece koja odlaze na dijagnostiku ili liječenje u inostranstvo, a posebno je primjetno povećanje broja djece koja se upućuju u inostranstvo radi dijagnostike”, ističu iz Fonda solidarnosti “Duša djece” za “Nezavisne novine”.

Kako objašnjavaju, u 2024. godini broj rješenja za dijagnostiku je bio 167, a u 2023. godini je bio 141 za cijelu godinu.

“Međutim, to ukazuje da je upravo zahvaljujući mogućnosti finansiranja dijagnostike u inostranstvu omogućeno da se rano postavi dijagnoza koja je neophodna kako bi se primijenilo adekvatno liječenje. Dakle, dostupnijom dijagnostikom se postiže pravovremena reakcija zdravstvenih radnika na zdravstveni problem djece”, kažu oni.

Maligna oboljenja, rijetke bolesti, transplantacija, urođene ortopedske anomalije, bolesti oka, srca i druga oboljenja najčešći su razlozi za upućivanje na liječenje u inostranstvu, a takođe, kako navode, česti su i zahtjevi za slanje materijala za genetske analize u inostranstvo.

“Djeca su i u 2024. godini upućivana u klinike širom Evrope i svijeta, poput Turske, Španije, Francuske, Njemačke, SAD, Italije, Austrije, Grčke, Češke, Poljske, Srbije, Hrvatske i drugih zemalja”, ističu oni za “Nezavisne novine”.

Prema njihovim riječima, od početka rada, odnosno 1. januara 2018. godine, pa do danas, priliku za srećno i zdravo djetinjstvo dobilo je više od 890 djece, za šta je izdvojeno oko 34 miliona KM.

Osnivanjem Fonda solidarnosti “Duša djece” na sistemski način je riješeno jedno od najvažnijih pitanja, a to je finansiranje liječenja djece do 18 godina starosti u inostranstvu.

“Prema Zakonu o fondu solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja stanja i povreda djece u inostranstvu, naša ustanova finansira dijagnostiku ili liječenje djece do 18. godine starosti, i to onda kada su iscrpljene sve mogućnosti za liječenje u RS i izvan RS, odnosno u zdravstvenim ustanovama koje sa Fondom zdravstvenog osiguranja RS imaju potpisan ugovor u Republici Srpskoj i u Srbiji”, objašnjavaju oni.

Iz Fonda solidarnosti “Duša djece” napominju da oni refundiraju i putne troškove do bolnice u inostranstvu i troškove smještaja osobe koja je u pratnji djeteta.

Nezavisne novine

Društvo

OBEĆANJE ILI REALNOST? Penzioneri u Republici Srpskoj očekuje vanredno povećanje avgustovske penzije

Predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske Ratko Trifunović rekao je danas u Kozarskoj Dubici da očekuje da će avgustovska penzija biti vanredno povećana.

“Penzije su redovno usklađene u skladu sa Zakonom o penzijsko-invalidskom osiguranju od januara za šest procenata, očekujemo da će avgustovska penzija biti vanredno povećana. Imamo dogovor sa rukovodstvom Republike Srpske, a koliko će to povećanje biti zavisi od prihoda koji se ostvare u budžetu”, rekao je Trifunović, prenosi Srna.

On je dodao da se nada da će penzioneri biti zadovoljni tim povećanjem.

Trifunović je danas u Kozarskoj Dubici prisustvovao redovnoj sjednici Skupštine Udruženja penzionera opštine Kozarska Dubica, na kojoj su razmatrani izvještaji o radu i izvršenju finansijskog plana Udruženja za prošlu godinu, te izvještaj Nadzornog odbora o materijalno-finansijskom poslovanju u prethodnoj godini. Usvojen je program rada i finansijski plan za tekuću godinu, a raspisani su i izbori u mjesnim i opštinskom Udruženju penzionera. Sjednica je počela odavanjem pošte nedavno preminulom predsjedniku ovog udruženja Rodoljubu Burazoru. Do izborne skupštine koja će biti održana u oktobru, vršilac dužnosti predsjednika Udruženja penzionera u Kozarskoj Dubici biće Milan Đaković.

“Nakon današnje sjednice kreću nam izbori po mjesnim udruženjima kojih imamo devetnaest i čeka nas obiman posao. Plan rada za ovu godinu nam se ne razlikuje od prethodne, imamo utabanu stazu kojom idemo. Rad, saradnja sa penzionerima, borba za njihov status su i dalje naši ciljevi”, rekao je Đaković.

Nastavi čitati

Društvo

BOLNICA NIKAD DALJA! Stanovnici Vojkovića bez osnovne zdravstvene zaštite

Stanovnici Vojkovića u opštini Istočna Ilidža ostali su bez ljekara porodične medicine u lokalnoj ambulanti, kojom upravlja Dom zdravlja Istočno Sarajevo mada je ova ambulanta svojevremeno radila u dvije smjene i pružala primarnu zdravstvenu zaštitu za oko 4.000 stanovnika.

Mada je odavno izgrađena i ambulanta na Mladicama u Istočnoj Ilidži i ova ambulanta nema ljekara pa su i stanovnici ovog dijela opštine prinuđeni da idu po zdravstvene usluge u centralni Dom zdravlja. Praktično Istočna Ilidža ima zdravstvene objekte ali ne rade.

Načelnik Istočne Ilidže Marinko Božović rekao je „Glasu Srpske“ da se problem intenzivno pojavljuje u zadnjih nekoliko godina.

– Razlog za takav problem je odlazak ljekara u ustanove koje se nalaze na nekim drugim mjestima gdje su im mnogo veće plate, pa i duplo – konstatovao je Božović.

U Vojkovićima je ambulanta zatvorena, a nekada su u njoj radila dva tima porodične medicine i laboratorija.

Razlog za to je, kako tvrdi rukovodstvo Doma zdravlja Istočno Sarajevo u čijoj je nadležnosti ova ambulanta, to što nema ljekara koji bi opsluživali ovu ambulantu zbog čega su stanovnici ogorčeni i traže rješenje od nadležnih i ne isključuju mogućnost blokada.

Upućeniji u situaciju konstatuju da je to neshvatljivo i da je neophodno angažovanje ljekara jer na ovom području živi preko hiljadu penzionera kojima je neophodna medicinska zaštita, a tome treba da se doda i činjenica da gradskog saobraćaja gotovo da i nema pa su prinuđeni da plaćaju taksi usluge da bi došli do Doma zdravlja.

Božović podsjeća da su osnivači Doma zdravlja „Istočno Sarajevo“ opštine Istočno Novo Sarajevo i Istočna Ilidža, te dodaje da je ovakvo ponašanje prema stanovnicima njegove opštine nedopustivo, jer prema podacima Poreske uprave Republike Srpske stanovnici Istočne Ilidže u Fond zdravstvenog osiguranja Srpske, uplate preko 13 miliona maraka doprinosa po ovom osnovu.

– Opština Istočna Ilidža je obezbijedila u prethodnom periodu objekte za porodične ambulante porodične medicine ali zbog stalnog odlaska ljekara iz zdravstvenih ustanova u Istočnom Sarajevu u ovom momentu Domu zdravlja u sistemu porodične medicine nedostaje šest ljekara.To praktično znači da nijedna od ambulanti porodične medicine koje se nalaze u Istočnoj Ilidži s obzirom da je centralni objekat načeg zajedničkog doma zdravlja smješten u Istočnom Novom Sarajevu nema dostupnu zdravstvenu njegu koja se pruža u ambulantama porodične medicine, već naši zdravstveni osiguranici moraju ići u centralni objekat – konstatovao je Božović.

On je dodao da je s astanak sa opštinom Istočno Novo Sarajevo u prethodnom periodu održan nekoliko puta i da još nije našeno rješenje.

– Očekujemo da u narednih sedam dana imamo još jedan sastanak na kom ćemo odrediti koja će biti sudbina naše javne zdravstvene ustanove jer u ovakvom sistemu organizacije stranovnici Istočne Ilidže trpe i mi ćemo se boriti da obezbijedimo da u svim ambulantama porodične medicine ima dovoljan broj ljekara koji će raditi u sistemu porodične medicine. Činjenica je da je rukovodstvo Doma zdravlja pokušavalo da obezbijedi neke od ljekara, ali oni se jako kratko zadržavaju, te ćemo mi morati naći način kako ćemo u sistemu ukoliko dođe do odvajanja doma zdravlja obezbijediti dovoljan broj ljekara – poručio je Božović.

Nastavi čitati

Društvo

ŽIVOTARENJE NA KREDIT: Penzioneri Srpske “na rate” daju 60 miliona KM godišnje

Fond PIO Republike Srpske u ovom trentuku ima potpisane ugovore o vršenju obustava sa više od 300 privrednih subjekata kojima se isplati oko 60 miliona KM godišnje.

Svi ugovori sa pravnim licima potpisani su uz saglasnost Udruženja penzionera Republike Srpske.

Najzastupljenije obustave su po osnovu nabavke ogreva, korištenje usluga u zdravstveno turističkim ustanovama, banjama, nabavka tehničkih roba kao i korištenje finansijskih usluga kredita ili pozajmica od finansijskih institucija.

– Na godišnjem nivou iznos obustavljenih sredstava trenutno se kreće oko 60 miliona KM – rekli su u Fondu PIO Republike Srpske, a prenosi Penzionerski centar.

Nastavi čitati

Aktuelno