Svijet
OPET IMA FIKS IDEJU! Zelenski traži NUKLEARNO ORUŽJE ako Ukrajina ne postane članica NATO

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski danas je izjavio da ukoliko Ukrajina ne postane članica NATO biće joj potreban drugi način da se u budućnosti brani od Rusije, sugerišući da bi trebalo da dobije nuklearno oružje kada bude završen rat sa Moskvom.
Prema njegovim riječima, to bi moglo da odvrati Rusiju da ponovo izvrši invaziju na Ukrajinu, prenosi briselski portal Politiko.
Kako je kazao Zelenski, ako bi se proces dobijanja članstva u NATO prolongirao godinama, ili decenijama, onda se postavlja pitanje šta može da odbrani Ukrajinu za to vrijeme.
“Kakva vrsta pomoći, kakve rakete? Hoćemo li dobiti nuklearno oružje, neka nam ga onda daju”, rekao je on.
Ukrajina je poslije raspada Sovjetskog Saveza naslijedila nuklearni arsenal, ali ga se odrekla 1994. nakon što je dobila bezbjednosna uvjeravanja i garancije od Rusije, Velike Britanije i SAD.
“Vratite nam nuklearno oružje i raketne sisteme”, poručio je Zelenski.
On je takođe pozvao partnere da pomognu Kijevu da finansira vojsku od million ljudi, i da prebace svoje kontingente na dijelove ukrajinske teritorije gdje se želi stabilna situacija.
Politiko podsjeća da ovo nije prvi put da je Zelenski uputio takvu sugestiju, pošto je u oktobru 2024. rekao da je Ukrajini potrebno članstvo u NATO, ili nuklearno oružje da bi preživjele.
Svijet
MINISTAR SPOLJNJIH POSLOVA POTVRDIO! Poljska priznala Palestinsku državu

Poljska priznaje palestinsku državnost, a istovremeno poštuje pravo Izraela na postojanje, izjavio je poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski.
“Poljska poštuje i pravo Izraela na postojanje i prava palestinskog naroda. Poljska priznaje palestinsku državu – imamo njenog ambasadora u Varšavi”, rekao je Sikorski.
On je dodao da Poljska podržava i sve napore usmjerene na “okončavanje krvoprolića” u Pojasu Gaze.
Norveška, Irska i Španija su u maju 2024. godine zvanično priznale palestinsku državu u njenim granicama iz 1967. godine.
Ministarstvo spoljnih poslova Izraela opozvalo je svoje ambasadore iz ovih zemalja na konsultacije i uložilo proteste ambasadorima tih zemalja u Izraelu.
Ranije u aprilu, francuski predsjednik Emanuel Makron rekao je da bi Francuska mogla formalno da prizna palestinsku državu u junu.
Svijet
STIŽE JOŠ OPTUŽBI NA RAČUN UKRAJINE! “Zelenski pokušava da se održi na vlasti odgađanjem izbora”

Ukrajinske vlasti, na čelu sa predsjednikom Ukrajine Vladimirom Zelenskim, pokušavaju da se održe na vlasti produžavanjem ratnog stanja i eliminsanjem mogućnosti da se izbori održe u bliskoj budućnosti, istakao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
On je novinarima rekao da kijevski režim pokušava da održi svoju slabu strukturu.
Peskov je podsjetio na izjavu bivšeg predsjednika Ukrajine Petra Porošenka da ta zemlja razvija “autoritarne tendencije”.
“To je prilično tačno”, zaključio je Peskov.
Parlament Ukrajine produžio je ove sedmice ratno stanje za 90 dana, čime se odbacuje bilo kakva mogućnost održavanja predsjedničkih izbora u tom vremenskom okviru.
Mandat Zelenskog istekao je prije gotovo godinu dana, podsjeća “Raša tudej”, prenosi Srna.
Svijet
FICO UDARIO PO EU! “Neće mi Kalas naređivati, znam ko je oslobodio Evropu!”

Premijer Slovačke Robert Fico poručio je danas da mu niko ne može reći da je oslobođenje od nacizma došlo sa Zapada, te naveo da je najveći udio u toj pobjedi imao narod Sovjetskog Saveza.
Povodom izjave šefa evropske diplomatije Kaje Kalas koja ga je upozorila da ne putuje u Moskvu na obilježavanje 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom, Fico je rekao da je predugo u politici da bi mu neko naređivao šta da radi.
“Kako može premijeru suverene države da kaže da ga upozorava da negdje ne putuje? Kako se ona usuđuje to da kaže? Mi smo suverena zemlja. Ovo je istorijska istina”, rekao je Fico na konferenciji za novinare u Zagrebu nakon sastanka sa hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem.
On je naveo da se zna ko je oslobodilac.
“Ne može mi niko reći da je oslobođenje došlo sa Zapada, ako znam da je došlo sa Istoka”, rekao je Fico, prenosi Srna.
On je dodao da ne vidi zbog čega se diže prašina zato što želi da položi vijenac na spomenik nepoznatom vojniku u Moskvi.
-
Politika2 dana ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Region2 dana ago
DA NE BI OMETALI VOĐENJE POSTUPKA! Tačiju i Veseljiju produžen pritvor
-
Politika2 dana ago
NENAD VUKOVIĆ “Republika Srpska će platiti dug „Vijaduktu“, NEMINOVNO I SA KAMATAMA”
-
Politika3 dana ago
VUKANOVIĆ POTRESEN, POVLAČI SE IZ JAVNOSTI! Dušmani nisu dali da moja majka uživa u životu!
-
Hronika3 dana ago
DVIJE DJEVOJKE TEŠKO POVRIJEĐENE U BANJALUCI! Detalji teškog sudara auta i trotineta u Banjaluci
-
Društvo3 dana ago
NE MOŽE NAMA BITI DOBRO! Monstrumi iz sela kod Prijedora BRUTALNO PREBIJALI SVEZANOG KONJA (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
NAKON NEKOLIKO MJESECI Dodik se sjetio Nenada Nešića! Evo šta je poručio
-
Politika2 dana ago
I PRNJAVORU OBEĆAO 2 MILIONA! Dodik nastavlja ISTU PRIČU U SVIM GRADOVIMA