Banjaluka
“Cilj im je destabilizacija finansija grada!” STANIVUKOVIĆ UZVRAĆA UDARAC: Neću dozvoliti da SNSD uništi Banjaluku!
Suočeni smo sa pokušajem opasne političke manipulacije koja nema ni iskrenu namjeru, ni odgovornost prema građanima, već jedini cilj – destabilizaciju finansija grada i onemogućavanje njegovog daljeg funkcionisanja. Zato ćemo predložiti budžet koji je realan, održiv i sprovodiv.
Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković.
Napomenuo je da je to budžet koji nastavlja sve mjere podrške – besplatne udžbenike, javni prevoz za penzionere i djecu iz višečlanih porodica, besplatne građevinske dozvole i placeve za mlade bračne parove.
-Budžet koji obezbjeđuje dalji razvoj grada kroz izgradnju novih šetališta, uređenje rekreativne zone Banj brdo, proširenje vodovodne mreže, izgradnju novih igrališta i uređenje obala Vrbasa, izgradnju prve sportske gimnazije i još mnogo toga. A onda neka SNSD i njihovi „stručnjaci“ od Dodika do Lukača jasno kažu odakle planiraju da realociraju 50 miliona KM. Sa kojih stavki će skinuti taj novac? Sa komunalne higijene? Sa održavanja putne infrastrukture? Sa vodosnabdijevanja? Ili će uzimati čak i od porodilja, studenata, socijalno ugroženih i malih preduzetnika? – naveo je gradonačelnik.
Ističe da – građani moraju znati da je ta njihova ideja o „preraspodjeli“ budžeta ne samo politički neodgovorna, već i finansijski neizvodiva.
-Realocirati 30, 40 ili 50 miliona KM značilo bi ostaviti Banju Luku bez osnovnih usluga, bez stipendija, besplatnih udžbenika, bez socijalnih davanja, bez subvencija za male privrednike. Budžet grada nije igračka za političke eksperimente, već strateški dokument koji mora omogućiti stabilnost i razvoj – naglasio je gradonačelnik.
Dodao je da kao gradonačelnik garantuje, uz stručno mišljenje svih ljudi koji decenijama rade u finansijama i Gradskoj upravi – da je njihovu zamisao nemoguće sprovesti u djelo, a da grad sačuva finansijsku stabilnost.
-Ovo nije borba za Banju Luku, već pokušaj rušenja svega što smo zajedno, u prethodne četiri godine, postigli – zaključio je gradonačelnik.
Banjaluka
UZ NAROD NA ĐURĐEVDAN: Drinić na obilježavanju slave crkve na Paprikovcu (FOTO)
Šef Kluba odbornika Pokreta „Sigurna Srpska“ u Skupštini grada Banjaluka Nebojša Drinić prisustvovao je danas obilježavanju Đurđevdana, slave crkve na Paprikovcu u Banjaluci.
Drinić je tom prilikom poručio da je prazničnu radost podijelio sa parohijanima, ističući značaj zajedništva i saradnje u realizaciji brojnih projekata za ovaj dio grada.
Kako je naveo, zajedničkim angažmanom realizovani su projekti izgradnje crkve, parohijske sale, dječijeg igrališta i vrtića, a najavljena je i dalja podrška razvoju lokalne zajednice kroz planove za prostorije mjesne zajednice i ambulantu porodične medicine.
– Neka je svima srećan Đurđevdan. Onima koji idu u goste želim da budu dobri gosti, a domaćinima da svake godine budu još bolji, složniji i uspješniji – poručio je Drinić.
Banjaluka
BANJALUKA ULAŽE U OBRAZOVANJE: Besplatni udžbenici za banjalučke osnovce
Za ovu mjeru je od septembra 2022. godine kada je počela da se primjenjuje iz budžeta izdvojeno više od 6,5 miliona KM.
Preko 34.300 kompleta udžbenika kupljeno je za učenike banjalučkih osnovnih škola od petog do devetog razreda od početka uvođenja mjere besplatnih udžbenika.
-Za ovu mjeru je od septembra 2022. godine kada je počela da se primjenjuje iz budžeta izdvojeno više od 6,5 miliona KM, jer znamo da ulaganje u obrazovanje znači ulaganje u budućnost Banjaluke – poručili su iz Odjeljenja za brigu o porodici i demografiju.
Gradska uprava Banjaluka obezbijediće udžbenike i za narednu školsku godinu, za šta je u toku postupak javne nabavke.
Iz nadležnog odjeljenja ističu da su ponosni što je upravo naš grad prvi u Republici Srpskoj pokrenuo ovu mjeru, koju su zatim slijedile i druge lokalne zajednice.
Banjaluka
TVRĐAVA KASTEL: Banjaluka spremna za “Noć tvrđava”
Grad Banjaluka će i ove godine biti dio regionalne manifestacije “Noć tvrđava”, koja se održava 9. maja, čiji je cilj da poveže i promoviše programe na fortifikacijskim lokacijama širom Evrope.
Kulturno-turistička manifestacija pod nazivom “Noć tvrđava” održava se na utvrđenim spomenicima kulturne baštine od 2022. godine, a od 2023. događaj se promoviše na evropskom nivou kao dio “European Fortress Summer” dešavanja.
Cilj manifestacije je poboljšati kulturno-turističku ponudu u gradovima sa utvrđenom baštinom u Evropi, te podići svijest o potencijalu i važnosti valorizacije kulturne baštine kao generatora razvoja kulturnog turizma.
Program manifestacije “Noć tvrđava” na tvrđavi Kastel počinje u 17 časova. Biće održane “Viteške igre”, predstaviće se Kozarački vitezovi “Rusag”, biće održani radionica “Mali arheolozi”, radionica “Mali istraživači”, glumački performans Duška Mazalice “Viteški turnir u streličarstvu”, te koncert Romane Panić na velikoj sceni.
-
Politika2 dana agoDRINIĆ “Nebojša Vukanović pati od kompleksa VIŠE VRIJEDNOSTI I NIŽEG RASTA”
-
Hronika18 sati agoUŽAS Boban Kusturić pronađen mrtav
-
Politika2 dana agoBORCI OGORČENI MINIĆEVIM “POVEĆANJEM” OD POLA MARKE! “Uzmi to sebi”
-
Politika2 dana agoKRESOJEVIĆ “Vlada broji dane, a narod otkaze!”
-
Društvo22 sata ago“MALA ŠVAJCARSKA” U BIH: Fali radne snage, mladi se vraćaju iz dijaspore
-
Politika3 dana agoKRIVCI BEZ IMENA, ŽRTVE BEZ PRAVDE! Milanović o sjećanju na Dobrovoljačku ulicu
-
Region2 dana agoPUCA NOVI SISTEM KONTROLE GRANICA EU: Turistička sezona ukida EES
-
Politika2 dana agoNEZAPAMĆENA ODLUKA! Penzioneri iz dijaspore ostaju bez dijela penzije – 10,2% ide državi!
