Svijet
MERKEL: Ni malo ne žalim Merkelova zbog energetske politike prema Rusiji

Bivši njemački kancelar Angela Merkel izjavila je danas da ne žali zbog energetske politike prema Rusiji koju je vodila njena vlada, iako kritičari smatraju da je Evropa time postala suviše zavisna od ruskog gasa.
Njemačka je prošle godine pokrila 55 odsto svojih potreba za gasom uvozom iz Rusije, što je djelimično rezultat zalaganja Merkelove za održavanje trgovinskih veza sa Moskvom i pružanjem podrške projektu “Sjeverni tok dva”, iako je Moskva prisajedinila Krim 2014. godine.
“Uvijek postupate u vremenu u kojem se nalazite”, rekla je ona novinarima u Lisabonu na pitanje o odnosu svoje vlade prema Rusiji.
Merkelova, koja se povukla iz politike poslije 16 godina na položaju kancelara, rekla je da ne žali zbog svojih odluka i da su one bile ispravne iz perspektive tog vremena.
Ona je dodala da je jeftini ruski gas omogućio NJemačkoj da postepeno prestane da koristi nuklearnu energiju i ugalj.
NJemačka je sada odgodila realizaicju tog plana i pokušava da nadoknadi prekid isporuka gasa iz Rusije.
“Ova brutalna invazija je donijela promjenu. Ovo je prekretnica”, rekla je Merkelova u vezi sa aktuelnom energetskom politikom koju vodi njena zemlja.
Ona je dodala da je ovo sada zadatak za novu njemačku vladu.
Svijet
RASULO U VRHU EU! Savjetnica Ursule fon der Lajen podnijela ostavku

Bivša šefica italijanske obavještajne službe, Elizabeta Beloni, napustiće svoju funkciju glavne savjetnice za spoljnu politiku predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen u septembru.
– Beloni napušta svoju poziciju – rekao je portparol Evropske komisije tokom konferencije za novinare, dodajući da izvršno tijelo EU trenutno nema dodatnih informacija za podijeliti.
Beloni se pridružila kabinetu fon der Lajen u januaru 2025. godine, nedugo nakon što je odstupila s mjesta šefice italijanskog Odjeljenja za informacije i bezbjednost (DIS), što je iznenadilo mnoge u Rimu.
Na tu funkciju ju je imenovao bivši premijer Mario Dragi 2021. godine, a njen mandat u DIS-u je prvobitno trebalo da traje do maja 2025. godine.
Objava o njenom odlasku iz Komisije dolazi upravo u trenutku kada se fon der Lajen sprema za glasanje o povjerenju u Evropskom parlamentu u četvrtak.
Prema pisanju italijanskog lista La Republika, Beloni je najprije u privatnom razgovoru, a zatim i u zvaničnom pismu obavijestila fon der Lajen o svojoj odluci, navodeći lične razloge za odlazak.
Beloni bi trebalo da ostane na funkciji do septembra kako bi pomogla u pripremama za predstojeće samite EU u Kini i Japanu.
Klix.ba
Svijet
MEDVEDEV OPLEO PO URSULI “Za ogavnu Ursulu počinje “spidošlic” (sidošupljina) i “krasnofaj” (crveni dosije)”

Zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev prokomentarisao je na Telegramu aktuelni skandal oko predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i vakcina.
Medvedev je, kako bi opisao situaciju, upotrebio termine sa Radija “Sudnjeg dana” — “spidošlic” i “krasnofaj”, kao simbole ubrzanog političkog kraha.
– Za ogavnu Ursulu počinje “spidošlic” (sidošupljina) i “krasnofaj” (crveni dosije). Izgleda da je zlobne tete-ginekološkinje svima preko glave. Pored toga, ispostavilo se da ima ljepljive prste i da je učestvovala u mahinacijama oko kupovine Fajzer vakcine tokom pandemije. Nije poznato šta je i u kojim količinama dobila, ali je ipak gorak ukus ostao. To je i postalo okidač neprijatnog procesa po nju – naglasio je bivši ruski predsjednik. Dodao je da će već ove nedjelje “besmisleni i nemilosrdni” Evropski parlament odlučivati o “sudbini Ursulke”.
– Ishod je nejasan. Sasvim je moguće da će ova toksična žena ipak ostati na funkciji. Ali, začulo se zvonce, a to znači da za razularene rusofobe polako počinje ‘sidošupljina’, koji će se neminovno pretvoriti u ‘crveni dosije’ (ko nije razumio – shvatiće)”, poručio je Medvedev, prenosi rt.rs.
Vojna radio-stanica poznata kao “UVB-76”, koja je u medijima dobila nadimak “radio-stanica Sudnjeg dana”, redovno emituje šifrovane poruke u obliku različitih riječi i formulacija, koje korisnici društvenih mreža često dovode u vezu sa geopolitičkim događajima. Zvanična svrha stanice nikada nije zvanično komentarisana.
Podsjećamo, u maju ove godine Evropski sud odlučio da je Evropska komisija prekršila pravila transparentnosti time što nije predstavila prepisku fon der Lajen sa farmaceutskim gigantom. Upravo je ta prepiska dovela do zaključenja ugovora o isporuci vakcina protiv kovida za gigantsku sumu od 35 milijardi evra.
Bivša šefica italijanske obavještajne službe Elisabeta Beloni napustiće svoju funkciju glavne savjetnice za spoljnu politiku Fon der Lajen u septembru, rekao je portparol Evropske komisije tokom konferencije za novinare, dodajući da izvršno tijelo EU trenutno nema dodatne informacije za podijeliti.
Objava o njenom odlasku iz Komisije dolazi upravo u trenutku kada se Fon der Lajen sprema za glasanje o povjerenju u Evropskom parlamentu u četvrtak.
Prema pisanju italijanskog lista La Republika, Beloni je najprije u privatnom razgovoru, a zatim i u zvaničnom pismu obavijestila Fon der Lajen o svojoj odluci, navodeći lične razloge za odlazak.
Beloni bi trebala ostati na funkciji do septembra kako bi pomogla u pripremama za predstojeće samite EU u Kini i Јapanu.
Svijet
CIFRE OD KOJIH SE VRTI U GLAVI: Ovo su PLATE NAJVIŠIH ZVANIČNIKA Evropskog parlamenta!

Nakon što je u Službenom listu Evropske unije objavljena odluka o novom obračunu koeficijenata za osoblje institucija EU, briselski portal Politico saznao je da će deset najviših funkcionera Evropskog parlamenta (EP) imati plate od 32.400 evra bruto.
“Funkcioneri EP-a poput generalnog sekretara parlamenta Alessandra Chiocchettija mogu računati na povećanje minimalne osnovne plate sa 20.536,29 evra mjesečno na 23.235,49 evra bez poreza i doprinosa, prema novim propisima o osoblju”, piše Politico.
Osim Chiocchettija, na povećane plate, između ostalih, mogu računati i glavni direktori pomenute institucije Christian Mangold (zadužen za komunikacije), Ellen Robson (ljudski resursi), Monika Strasser (budžetska politika) i Michael Speiser, u čijoj su nadležnosti ekonomska i industrijska politika Unije. Njihove povećane plate ukupno će poreske obveznike u EU koštati 324 hiljade evra godišnje, ali, ističe Politico, to nije sve jer će od 1. novembra ove godine još dvoje funkcionera sekretarijata EP-a steći uslove za povećanje koeficijenata i plata. “Niko to više ne može da objasni i ostavlja me bez riječi”, komentarisao je povećanje plata vrha sekretarijata EP-a Martin Schirdewan, kopredsjedavajući političke grupe Ljevica. On je za Politico izrazio protivljenje povećanju plata u EP-u.
“Dok ljudi širom EU pate zbog vremenskih nepogoda, a naši stariji se bore za opstanak, čini se da Parlament služi samom sebi”.dodao je Schirdewan.
Analizirajući pozadinu pomenutog povećanja rashoda za plate zaposlenih u EP-u, Politico napominje da je u maju ove godine došlo do niza unapređenja unutar hijerarhije osoblja institucija EU. Niz funkcionera EP-a, prema istom izvoru, u gradaciji od jedan do šesnaest, unaprijeđeni su iz petnaestog u šesnaesti „platni razred“. “Portparol parlamenta rekao nam je da svi primaoci povišice imaju najmanje tri godine staža u svojim prethodnim platnim razredima, dok je minimalni uslov za unapređenje dvije godine”, navodi briselski portal.
Prema pomenutoj odluci objavljenoj u Službenom glasniku EU, „stanovnici“ najvišeg platnog razreda u institucijama Unije mogu računati i na veće plate koje je, između ostalih, ostvario generalni sekretar EP-a Alessandro Chiocchetti. Prema istom izvoru, u 16. platnom „arondismanu“ hijerarhije briselskog osoblja plata može dostići i do 25.229 evra bez poreza i doprinosa. Najniža osnovna plata u institucijama EU iznosi 3.645 evra.
Kada je u pitanju oporezivanje dohotka briselskog osoblja, Politico skreće pažnju na činjenicu da bi „vlasnici“ povećanih plata u sekretarijatu EP-a mogli doći pod udar višeg poreskog opterećenja koje nastupa iznad ostvarenog godišnjeg dohotka od 278.825,88 evra, što, dodaje portal, ne podleže belgijskom nacionalnom porezu na dohodak, već sopstvenom internom sistemu poreza na dohodak EU, u rasponu od 8 do 45 odsto, kao i doprinosima i penzijama. Uz plate, ne propušta da podsjeti Politico, funkcioneri mogu primati i naknade za stanovanje i druge benefite, piše Bankar/Jutarnji.
-
Politika3 dana ago
DŽUVO JE BIO “DODIKOVA GARANCIJA”: Šef OBA lično odvezao Dodika do Suda BiH
-
Društvo3 dana ago
PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina
-
Region3 dana ago
PJEVAO PJESMU O KLANJU SRBA, policija nije reagovala
-
Politika3 dana ago
E MOJI SRBI..: Dan žalosti u Srpskoj počeo žurkom i slavljem u Laktašima
-
Politika2 dana ago
RAMO ISAK “Ja sam jedini pobijedio. DODIK JE OBIČNA KUKAVICA, dao sam mu dvije mogućnosti”
-
Region2 dana ago
SDP O KONCERTU TOMPSONA! “Svjedočili smo svjetskoj sramoti, AKO POSTOJI PAKAO…”
-
Politika2 dana ago
NEVESINJE, SRCE SRPSKOG OTPORA! Stanivuković “Pet hiljada heroja pobijedilo OSAM PUTA JAČEG NEPRIJATELJA”
-
Politika3 dana ago
DARA PREVRŠILA MJERU: Da li je Stevandićevo ponašanje “prelilo čašu” STRPLJENJA opozicije