Connect with us

Politika

KAD TI NE ODGOVARA REALNOST – OPTUŽI “STRANCE”! Dodik ima plan ukoliko bude osuđen – NAJAVLJUJE ODREĐENE ODLUKE!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da Republika Srpska ima plan kako djelovati u slučaju da se u Sudu BiH u procesu protiv njega donese osuđujuća presuda.

“Osuđujuću presudu nećemo prihvatiti, a to će nas vjerovatno dovesti u Narodnu skupštinu Republike Srpske gdje ćemo donositi određene odluke. O njima ne želim da govorim, ali znam šta će biti”, rekao je Dodik.

On je naveo da će i oslobađajuća presuda tražiti određene razgovore i odgovor na pitanje zašto se ovaj proces uopšte desio, naglasivši da mu se sudi kao predsjedniku Republike Srpske, jer ukaz može da potpiše samo predsjednik Republike.

Predsjednik Srpske je upitao “zašto je zloupotrijebljen institut suda za određene političke namjere”.

“Mnogi kažu da sam najjači političar i da bi trebalo da me sklone, to je stari štos imperatora koji su tražili najjače ljude u narodu i u pravilu su ih eliminisali. Ne mislim za sebe lično da sam nezamjenjiv, ali u ovom trenutku sam čovjek u kojem je koncentrisana neka personifikacija Republike i očigledno nisu mogli da urade mnogo čega drugog što su htjeli”, kazao je Dodik za ATV, prenosi Srna.

On vjeruje da će ovakav, kako kaže, nakaradni sudski proces sigurno doći do globalnih lidera, jer će svi primijetiti “da je došao neki stranac i rekao: `Ako nećeš da me slušaš ideš u zatvor`”.

Dodik je ponovio da sudski proces protiv njega nije imao nikakav pravni osnov, ali da je prihvatio da učestvuje da bi pokazao tu apsurdnost.

“Pribavili su sebi ovlaštenja da me mogu, da se nisam pojavio na sudu, da stave na crvenu potjernicu i jure kao zvijer po svijetu da bi me ponizili. Jedan od razloga što sam prihvatio da krenem jeste da pokažem apsurdnost tog suda i vjerujem da ću uspjeti na kraju”, rekao je Dodik za ATV.

On je ocijenio kao potpuno neprihvatljivo da Kristijan Šmit, čak i da je legalno izabrani visoki predstavnik, mijenja zakone, posebno na način da te izmjene nekoga vode u pravosudni proces.

“Nije nepoznato da me krive da sam `zastoj`, to je sve vještački namještena priča. Uporno se borimo za slovo Dejtonskog sporazuma i za Ustav BiH. NJihove želje da mijenjaju Ustav kako misle da treba, naravno da smo odbijali”, rekao je Dodik.

On je poručio da ne ruši dejtonsku BiH, ali ruši antidejtonsku BiH, te naglasio da treba vratiti onakvu BiH kakva piše u Dejtonskom sporazumu i Ustavu.

Dodik je istakao da je Republika Srpska strana potpisnica Dejtonskog sporazuma, te da je jasno rečeno da samo strane mogu da mijenjaju taj sporazum.

On je rekao da je ponosan na prijateljstvo koje ima sa državnicima velikih zemalja i dobre odnose Srpske sa tim zemljama.

“Republika Srpska nikada više nije imala prijatelja i onih koji razumiju naš položaj. Republika Srpska je u svakom pogledu davno izašla iz neke sfere interesa mnogih velikih i globalnih igrača, ali mi smo uspjeli da držimo pažnju na tim pitanjima”, istakao je Dodik.

Napomenuo je da je po određenim međunarodnim agendama davno bilo predviđeno da “bude završen nezavršen posao”, ali i poručio da je posao ovdje završen potpisivanjem Dejtonskog sporazuma.

“Oni su ga razgradili do mjere da više ne postoji. Ove godine obilježavamo 30 godina sporazuma. Šta reći, da li postoji ili ne? Mi mislimo da ne postoji, ali smo za to da postoji”, rekao je Dodik i zaključio da je antidejtonska i antiustavna BiH nemoguća.

Politika

NA RTRS SAMO SNSD, STANIVUKOVIĆ PORUČUJE “Dokazali da ne služe građanima već režimu!”

Umjesto da informiše, javni servis Republike Srpske godinama manipuliše javnost.

Poručio je ovop redsjednik PDP-a i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković komentarišući prenos uživo konferencije Glavnog odbora SNSD-a.

– RTRS je ponovo dokazao da ne služi građanima, već isključivo za propagandu režima. Dok je uživo prenosio konferenciju Glavnog odbora SNSD-a, istu priliku neće pružiti drugim političkim subjektima, poput PDP-a, čiji Glavni odbor očigledno nije dovoljno “relevantan” za RTRS. Ovo nije novost, već ustaljena praksa servisa koji se finansira novcem svih građana, a zauzvrat im servira jednostranu propagandu režima. Godinama RTRS crveni ekran prenosima iz komiteta, dok istovremeno ignoriše opozicione partije i stavove koji ne odgovaraju vlastima. SNSD, koji i stoji iza dugogodišnjeg urušavanja RTRS, a koji za sebe tvrdi da je državotvorna partija, od države upravo pokušava da napravi partiju – poručio je Stanivuković.

Kaže da ako se RTRS odrekao profesionalizma i objektivnosti, neka se odrekne i javnog novca, pa neka “režimske propagandne poruke finansira iz stranačke kase”.

– Tražimo od RTRS da isti tretman ima i prema ostalim parlamentarnim partijama. Informativna služba PDP-a će već od iduće sjednice nekog važnog stranačkog foruma uputiti zahtjev RTRS-u za direktan prenos pa očekujemo da će javni servis dati isti tretman i nama kao što ga je pružio SNSD-u- istakao je Stanivuković.

Nastavi čitati

Politika

MINISTAR ZALUTAO! Energentski sektor u KOLAPSU, a Đokić se hvali UBRZANJEM TEHNOLOŠKOG RASTA!

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da Srpska ima obrazovne institucije koje mogu dati svoj doprinos ubrzanju tehnološkog rasta i razvoja Republike Srpske. Iako nikome nije jasno o čemu ministar tačno govori?

Đokić, koji u Moskvi učestvuje na Trećem forumu budućih tehnologija, rekao je Srni da je na ovom skupu veliki značaj dat oblasti energetike u pogledu primjene novih materijala i tehnologija koje zastupa “Rosatom” kao vodeća svjetska kompanija u ovoj oblasti.

– Sve što se moglo čuti i vidjeti na ovom skupu predstavlja dragocjenu vrijednost za razmišljanja i operativno djelovanje u energetskom sektoru u Srpskoj – istakao je Đokić, koji u Srpskoj primjenjuje potpuno drugu praksu.

Prema njegovim riječima, ova prestižna međunarodna konferencija posvećena je budućnosti i ogleda se u primjeni novih tehnologija i materijala koji će podsticati i ubrzavati industrijski razvoj na planetarnom nivou.

On je rekao da Rusija sa velikom i moćnom tradicijom u svijetu nauke i opštem razvoju prednjači u pogledu stvaranja svijesti o potrebi prilagođavanja zahtjevima novog vremena i primjeni znanja i novih tehnologija.

Đokić je prisustvovo na plenarnoj sjednici na kojoj se učesnicima foruma obratiti predsjednik Rusije Vladimir Putin, ako će se iskreno govoriti o ubrzanom rastu, može govoriti samo u uprazanom propadanju sektora koji vodi.

Nastavi čitati

Politika

NEKAD LJUTI PROTIVNIK, DANAS GA BRANI! Čavić: Dodik proživljava golgotu, tiče se svih nas!

Bivši predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić rekao je za Srnu da proces pred Sudom BiH nije lična stvar Milorada Dodika, već je riječ o napadu na najvažniju instituciju Republike Srpske, te je ukazao da Srpska ne može pristati i prihvatiti bilo kakvu presudu, jer bi to bio uvod u njen nestanak.

“Svi koji žive u iluziji da se ovo tiče Milorada Dodika, moram reći da se ne tiče. On proživljava golgotu, nalazi se u problemu koji je ljudski i koji treba iznijeti. Ali, ovo je problem Republike Srpske i njenih institucija. Ovo je problem kršenja međunarodnih normi”, istakao je Čavić u podkastu SRNE.

On je rekao da će biti kasno reagovati ako se pređe preko ovog procesa, istakavši da se iza toga krije namjera da se donese zakon o imovini koji će nametnuti nelegalni Kriustijan Šmit, a čemu se nada Sarajevo.

“Biće nemoguće provoditi odluke a da Republika Srpska ne izgubi svoju suštinu. Suština Republike Srpske je imovina. Da li domaćinstvo može postojati bez imovine? Mi bi postali podstanari u Republici Srpskoj”, upozorio je Čavić.

On je naglasio da se namjerno ili nepromišljeno ovaj proces pokušava predstaviti kao lični problem Dodika, dodavši da i pokušaj prekompozicije vlasti na nivou BiH dolazi u izazovnom trenutku za Republiku Srpsku.

“Mislim da je ovo suštinski i prelomno pitanje”, poručio je Čavić.

Čavić je govorio i o ulozi opozicije, te potrebi jedinstva stranaka sa sjedištem u Republici Srpskoj, istakavši da je u ovom trenutku potrebno lične animozitete ostaviti za drugu političku borbu.

Nova epizoda podkasta Srne, čiji je gost bivši predsjednik Republike Srpske, SDS-a i NDP-a Dragan Čavić, biće dostupna korisnicima našeg servisa, na Jutjub kanalu i društvenim mrežama sutra od 10.00 časova.

Nastavi čitati

Aktuelno