Politika
STARI SNSD RECEPT! Špirić “Prijedlog za moju smjenu usmjeren protiv Srpske”

Hitna sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, na čijem je dnevnom redu prijedlog o razrješenju prvog zamjenika predsjedavajućeg ovog doma, počela je u Sarajevu.
Zahtjev za razrješenje prvog zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda parlamenta BiH, bez navođenja njegovog imena, potpisali su i u proceduru uputili delegati Nenad Vuković, Želimir Nešković, Ilija Cvitanović, Zlatko Miletić i Kemal Ademović.
U naknadno dostavljenom materijalu za ovu tačku dnevnog reda njeni podnosioci navode da je riječ o Nikoli Špiriću, koji je u vrijeme podnošenja zahtjeva, 6. februara, bio prvi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda.
Takođe se dodaje da je tadašnji predsjedavajući Doma naroda Dragan Čović, prema Poslovniku, bio dužan da sazove hitnu sjednicu u roku od tri dana od dobijanja zahtjeva za njeno održavanje.
Funkciju predsjedavajućeg Doma naroda od nedjelje, 16. februara, je u okviru redovne rotacije preuzeo Špirić, koji je u vrijeme podnošenja prijedloga za razrješenje bio prvi zamjenik predsjedavajućeg Doma.
Funkciju prvog zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda od nedjelje obavlja Kemal Ademović, a funkciju drugog zamjenika predsjedavajućeg obavlja prethodni predsjedavajući Dragan Čović.
Špirić: Tri srpska delegata štite vitalni nacionalni interes
Predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić izjavio je da je prijedlog za njegovu smjenu usmjeren protiv Republike Srpske i da tri od pet delegata iz srpskog naroda nikada neće pristati na povredu vitalnog interesa Srba i dezavuisanje volje građana iz Srpske koji su ih izabrali.
Špirić je zamolio sve u Domu naroda da ozbiljno shvate situaciju, ističući da svaka brza odluka u politici ima dug rok trajanja, posebno u BiH.
Prema Špirićevim riječima, prethodni predsjedavajući Doma naroda poslovnički je zakazao današnju sjednicu, u roku od tri dana.
Podsjećajući da je u dnevnom redu navedeno da se traži razrješenje dužnosti prvog zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda, Špirić je dodao da su podnosioci naknadno dostavili dopunsko obrazloženje.
– Ali ga niste potpisali, pa su vas iz pisarnice upozorili da može pet građana da dođe i takav dokument ubace, pa ste jutros to ovjerili. Zato govorim o brzini. A parlament je igra procedura i kad se ona izgubi, onda ona prerasta u mjesnu zajednicu. Gle čuda, mi ne znamo šta je Poslovnik i mi smo ga vječito kršili dok kolega /Nenad/ Vuković nije došao u Parlamentarnu skupštinu – naveo je Špirić.
Da ne bi bilo dilema, on je ukazao na jasnu poslovničku odredbu da kvorum čine devet delegata, tri Srbina, tri Bošnjaka i tri Hrvata.
– U tom kvorumu se krije zaštita vitalnog nacionalnog interesa. Mi nećemo odlučivati šta je interes Bošnjaka, zašto ne posežu za njim ili ne, ili šta je interes Hrvata, nego šta je vitalni inters Srba. Mi nećemo pristati da se dezavuiše izborna volja građana iz Republike Srpske. Ako nema trojice, nema kvoruma, nikada vam nećemo dati kvorum na tački koja je protiv Republike Srpske, a uvijek ćemo doći da vam to saopštimo – istakao je Špirić i dodao da trojica srpskih delegata neće blokirati Dom naroda.
On je pozvao ostale da ako mogu donijeti bilo kakvu odluku bez trojice delegata iz srpskog naroda, da to urade.
– Ako ne možete, što silujete situaciju? Znamo da je ovo upereno protiv Republike Srpske. Zaštita vitalnog nacionalnog interesa nije džaba u Dejtonu stavljena – rekao je Špirić.
On je konstatovao da je tadašnji predsjedavajući Doma naroda definisao tačku dnevnog reda onako kako su podnosioci tražili.
– Kad budete radili u skladu sa Poslovnikom, biće sjednice. Bitan je taj broj tri. Kad budete imali broj tri iz Republike Srpske, sve će biti legalno – rekao je Špirić.
Navodeći da trojica delegata iz Srpske neće produkovati krizu, Špirić je poručio da ovo ne može ići dokle neko hoće.
Politika
GODINA PRED IZAZOVIMA: Hoće li aktuelna vlast PREŽIVJETI do oktobarskih izbora?

Iako najavljen, sastanak “nove većine”, odnosno HDZ-a, SDP-a, NiP-a i Naše stranke te SDS-a, PDP-a i liste Za pravdu i red, ni juče nije održan, niti je poznat datum novog okupljanja, što ide u prilog tezi koja se sve glasnije čuje, a to je da bi ovo političko stanje i vlast na nivou BiH mogli ostati do izbora iduće godine.
“Nema još sastanka. Razgovori i pregovori se vode ovako pojedinačno, i kada se sklope uslovi da se održe, održaće se, ali za sada nema ništa. Bilo je govora da će biti do 16. aprila, i sa današnjim danom nemam povratnu informaciju kada će biti. Očigledno da su ti neki razgovori na nivou partnera iz FBiH negdje zapeli”, rekao je za “Nezavisne” Milan Miličević, predsjednik SDS-a.
Podsjećanja radi, HDZ, NiP, Naša stranka, PDP, SDS i lista Za pravdu i red održali su u Sarajevu sastanak 2. aprila u cilju formiranja nove većine na nivou BiH.
Na tom sastanku dogovoreno je da sljedeći sastanak bude održan u Banjaluci 10. aprila, međutim on je pomjeren za 14. april i nije održan, a novi termin još nije poznat.
“Ovaj sastanak nije bio zakazan za ponedjeljak, iako se govorilo o tome kao alternativnom datumu. Prošle sedmice nije bilo moguće organizovati sastanak. Domaćin je trebalo da bude PDP. Za četvrtak prošle sedmice je bio zakazan sastanak, trebalo je da bude u ponedjeljak. Očigledno ne odgovara svima. Sada je na PDP-u da organizuje novi termin”, rekao je Saša Magazinović, šef Kluba poslanika SDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
Odgovarajući na pitanje da li je problem vrijeme i organizacija ili ipak nešto drugo, Magazinović kaže da je “u pitanju tajming” te da nema nekog razloga iza toga, da neko bojkotuje ili neće.
S obzirom na probleme u vezi s organizacijom sastanka, a i činjenice da se sastanak već dva puta odgađa, sve realnije djeluju prognoze da će ovakvo stanje, barem kada je u pitanju nivo BiH, ostati do izbora naredne godine. Prvobitno, plan “trojke” je bio da se SNSD izbaci iz vlasti, a u tom smjeru u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH smijenjeni su Staša Košarac, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, i Srđan Amidžić, ministar finansija i trezora, međutim to treba da potvrdi i Dom naroda, u kojem upravo SNSD ima kontrolni paket.
“Kod nas je sve moguće, ali to bi bilo pogubno za sve nas koji živimo u Republici Srpskoj i cijeloj BiH pošto imamo kompletnu blokadu institucija, a to je onda blokada i projekata, i života, i svega ostalog”, rekao je Miličević, odgovarajući na pitanje koliko je realno da ova situacija ostane do izbora naredne godine.
Mladen Bubonjić, politički analitičar, kaže da su crvene linije pređene, političke, ali i pravne i da to vjerovatno utiče na priču o formiranju nove većine.
“Vidimo, a i odavno se znalo da SNSD ima kontrolni paket u Domu naroda i to je opštepoznata činjenica, a vidimo da i HDZ kalkuliše u vezi s novom većinom i to ne zbog SNSD-a ni nove vlasti, već njihov je interes izmjena Izbornog zakona i preko stranaka iz Republike Srpske žele da izvrše pritisak na bošnjačke partije, u ovom slučaju ‘trojku'”, rekao je Bubonjić za “Nezavisne”.
On ističe da se situacija koju trenutno imamo neće sama riješiti, ali da ne vjeruje da ovako kako sada stvari stoje može potrajati do oktobra sljedeće godine.
“To je godinu i po dana i ne vidim sa pravnog aspekta da se ovo može odugovlačiti u toj mjeri”, rekao je Bubonjić.
Politika
SRPSKA BEZ ANALIZE dala Serdarovu 60 MILIONA maraka

Vlada Republike Srpske požurila je da uplati prvu tranšu za otkup koncesije kiparskoj firmi “Comsar Energy Group Limited” od 58,6 miliona maraka strahujući da se ne uvali u još jednu arbitražu na kojoj bismo ponovo izgubili stotine miliona maraka, a sve zahvaljujući očajnom upravljanju javnim preduzećima i štetnim ugovorima, saznaje portal CAPITAL.
Iako „Gas – Res“, koji je zadužen da kupi „Comsar Energy RS“ i ležište „Ugljevik Istok 2“, još nije izabrao firmu koja će raditi analizu „Comsarove“ ponude, a koja bi trebalo da služi kao okvir za pregovore, Vlada je ruskom oligarhu Rašidu Serdarovu početkom ovog mjeseca već uplatila skoro 60 miliona.
Podsjećamo, „Comsar“ za svoje preduzeće u RS i ležište uglja traži oko 150 miliona evra.
Davanje desetina miliona KM bez završene sopstvene analize u Vladi pravdaju nedostatkom uglja u termoelektrani „Ugljevik“ zbog čega je RS već ušla u polje koje je zvanično još u vlasništvu „Comsara“.
“Morali smo ući u njihovo polje sa jedne strane da bismo došli do kvalitetnog uglja za proizvodnju energije. Procijenjeno je da TE mora ostati u životu i da se “Comsaru” plati dio da bi obezbijedili ugalj. Da nije plaćeno, oni bi mogli da pitaju šta mi radimo u njihovom eksploatacionom polju, da pokrenu arbitražu i naplate ogroman novac. Ocijenjeno je da je bolje ući u ovakav postupak, platiti dio unaprijed i prije analize, nego rizikovati arbitražu ili obustavu proizvodnje“, tvrdi naš izvor.
Plate pojele novac za investicije u TE „Ugljevik“
Podsjećamo, CAPITAL je početkom februara pisao da je kompanija “Comsar energy RS” tražila od Vlade RS 300 miliona maraka za otkup prava na eksploataciju uglja na ležištu “Ugljevik Istok 2”, na osnovu analize privatne konsultantske kuće koja je vrijednost kompanije povećala za čak 30 miliona evra u odnosu na prethodnu procjenu, kada je ona iznosila 120 miliona evra.
Nova analiza je uzela u obzir rast potencijalne dobiti u narednim decenijama zbog poskupljenja na svjetskom tržištu, kao i pravo da se ugalj više ne mora isključivo koristiti za proizvodnju električne električne energije, odnosno za potrebe termoelektrane koju je “Comsar” trebao da izgradi.
Treba znati i to da je Vlada svojim darežljivim aneksima prethodno omogućila “Comsaru” eksploataciju uglja namijenjenog za prodaju, iako je on prvobitno trebalo da se koristi samo za termoelektranu koju „Comsar“ nikada nije izgradio.
Problemi u TE “Ugljevik” su brojni i traju godinama, a kao jedan od glavnih naš izvor navodi očajno poslovanje koje se pokazuje kroz ogroman broj zaposlenih čije su plate pojele sredstva za investicije, održavanje postrojenja i eksproprijacije kroz koje se trebao širiti rudnik.
“Na kraju se situacija toliko otela kontroli da ni čeprkanje uglja po obodima nije dalo rezultate i TE je stala. Više se nije imalo šta iskopati da bi se održala proizvodnja na dnevnom nivou. Zato su toliko pritisli Vladu da preuzme koncesiju“, tvrdi naš izvor.
Ponuda od 300 miliona KM nerealna
Dodaje i da “Comsar” jeste investirao nešto u okviru ovog projekta, poput izgradnje dva mosta i naselja za smještaj radnika, prostora za postrojenja TE, te izradio glavni rudarski projekat i dobio dozvole.
“Realno, jesu imali troškove, ali to nije ni blizu 300 miliona maraka“, kaže naš izvor.
Saga sa “Comsarom” počela je prije 12 godina kada je Vlada RS dala Dagestancu Rašidu Serdarovu koncesije za izgradnju i korišćenje TE „Ugljevik 3“, za eksploataciju uglja na ležištu „Ugljevik Istok 2“ i za izgradnju i korišćenje HE „Mrsovo“ na rijeci Lim.
Od tada do danas, Vlada je mnogo puta davala brojne pogodnosti i produžavala rokove izgradnje investitoru.
Posljednjim aneksima ugovora omogućeno mu je da se zaštiti od toga da Srpska jednostrano raskine ugovor ako on ne ispunjava svoje obaveze i to kroz pokretanje arbitraže.
Ranije mu je značajno povećan period trajanja koncesije i što je još važnije, data i dozvola da ugalj ne mora isključivo koristiti za proizvodnju električne energije, već ga sada može i izvoziti.
„Comsar energy RS“ nije jedini projekat ruskog oligarha Rašida Serdarova koji je Vlada RS odlučila da kupi.
Prethodno je Elektroprivreda Republike Srpske 2023. godine preuzela preduzeće “Comsar Energy Hidro” koje je nosilac koncesije za izgradnju hidrocentrale “Mrsovo” na rijeci Lim u Rudom.
Godinu ranije su „Hidroelektrane na Drini“ kupile propali hotel “Comsar” u Rudom za 2,3 miliona maraka.
Glavni zagovornik preuzimanja „Comsarovih“ projekata je šef Predstavništva RS u Rusiji Duško Perović koji je Rašida Serdarova i spojio sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom.
Perović je kasnije bio zastupnik u preduzeću “Comsar energy RS” zajedno sa Sinišom Majstorovićem. Formalno je napustio kompaniju u momentima kada se Srpska pripremala da je preuzme. Inače, Perović je aktuelni predsjednik Nadzornog odbora “GAS-Res-a”.
O tome da će Srpska dati novac za nezavršene projekte Rašida Serdarova, CAPITAL je pisao više puta u proteklim godinama.
Politika
NIŠTA OD IZGRADNJE HE BUK BIJELA! Još jedan posao VLADE SRPSKE PROPAO!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da zbog opstrukcija u Sarajevu propada investicija od 300 miliona evra, a odnosi se na izgradnju hidroelektrane Buk Bijela.
“U isto vrijeme Federacija BiH je riješila 250 sličnih pitanja. Propada nam investicija od 300 miliona evra. Tako je i sa aerodromom u Trebinju”, rekao je Dodik odgovarajući na pitanja građana u Derventi.
On je dodao kako nije takav čovjek već da podržava sve razvojne projekte.
Dodik je ukazao da opozicija nije postavila nijedno pitanje koje se na to odnosi. “Oni smatraju da se treba obračunati sa nama u Republici Srpskoj, a ne da pomognu Republiku Srpsku i bore se za nju”, rekao je Dodik.
On kaže da PDP-om upravlja britanska obavještajna služba i da je Srpska najveća ovblašćenja izgubila za vrijeme Mladena Ivanića.
-
Region2 dana ago
KARLEUŠA NAPALA KUSTURICU! “Srbine Turčine, sjeti se zbog čega se stidiš svoje majke”
-
Region2 dana ago
KOLIKO JE LJUDI BILO NA SKUPU U BEOGRADU – Procjena Arhiva javnih skupova
-
Svijet3 dana ago
RODITELJI U ŠOKU,JAVNOST TRAŽI ODGOVORE: Djevojčica umrla nakon operacije krajnika!
-
Politika3 dana ago
TROŠE KAO DA SUTRA NE POSTOJI! Dodikov kabinet “STUKAO” 400 000 KM na hotele i večere, pa JOŠ 50 000 NA AVIO KARTE
-
Politika15 sati ago
TEGELTIJA SE OPET OŽENIO! Treća sreća ili ponovo neuspjeh?
-
Region3 dana ago
DRAMA U NOVOM PAZARU: Studenti pokušali da zaustave autobuse za miting u Beogradu!
-
Banjaluka3 dana ago
PROLJEĆE SE VRATILO U GRAD: Brojni građani uživali na ulicama Banje Luke, pridružio im se i gradonačelnik
-
Društvo2 dana ago
VANDALIZAM U MOSTARU! Oskrnavljena pravoslavna crkva, oštećene freske