Connect with us

Politika

KOLIKO KOŠTA RUDI ĐULIJANI? Bankrotirani lobista koji ne bira klijente

Rudi Đulijani, nekada slavljen kao „američki gradonačelnik“ zbog svog vođstva nakon terorističkog napada 11. septembra 2001, danas je sinonim za kontroverze, pravne probleme i finansijski kolaps.

Njegova politička i poslovna karijera pokazuje dosljedan obrazac pragmatizma koji se graniči s moralnim kompromisima, a njegovi potezi, od Balkana do Vašingtona, ne ostavljaju sumnju da je novac glavni motiv njegovih odluka. Đulijanijeva najnovija posjeta Banjaluci, gdje će raditi intervju s Miloradom Dodikom, još jednom potvrđuje njegovu spremnost da radi za svakoga ko mu može finansijski pomoći.

Đulijani i Balkan: Od podrške bombardovanju Srbije do saradnje s Vučićem
U aprilu 1999. godine, Đulijani je bio vatreni zagovornik NATO bombardovanja Beograda, kritikujući administraciju Bila Klintona što nije razmotrila i kopnenu invaziju. Samo 13 godina kasnije, isti taj Đulijani šetao je Beogradom u društvu Aleksandra Vučića i Tomislava Nikolića, tadašnjih lidera Srpske napredne stranke, kao njihov politički savjetnik. Njegova firma “Giuliani Partners” angažovana je u svrhu imidž konsultacija pred izbore, ali njegova posjeta izazvala je zgražavanje, kako u Srbiji, tako i u SAD-u. Američka ambasada u Beogradu morala je naglasiti da Đulijanijeva posjeta ne znači zvaničnu podršku bilo kojem kandidatu.

Njegova povezanost sa kontroverznim političarima nije prestala na Vučiću. Danas, Đulijani dolazi u Banju Luku kako bi snimio intervju sa Miloradom Dodikom, koji je poznat po svojoj proruskoj i antizapadnoj politici. Dodikovi mediji s oduševljenjem najavljuju njegov dolazak, dok je u pozadini jasan motiv: Đulijani je u finansijskom rasulu i potreban mu je novac, a vlasti Republike Srpske već godinama troše milione dolara na lobiranje u SAD-u.

Đulijanijev dolazak kod Dodika nije slučajan, već se uklapa u dugogodišnju praksu Republike Srpske da angažuje američke lobiste kako bi pokušali osigurati političku podršku u Vašingtonu. Iako Đulijani više nema značajan politički uticaj, njegov intervju s Dodikom predstavlja propagandni alat koji Dodik može koristiti za domaću publiku kako bi pokazao da i dalje ima kontakte s američkim krugovima.

Problemi s pravosuđem i moralno posrnuće
Đulijani se suočava s brojnim tužbama koje ga prikazuju u vrlo problematičnom svjetlu. Jedan od najtežih udaraca bila je presuda kojom je proglašen krivim za klevetu dviju izbornih radnica u američkoj saveznoj državi DŽordžija, zbog čega mu je naloženo da plati 148 miliona dolara odštete. U pokušaju da izbjegne plaćanje, podnio je zahtjev za bankrot, ali su sudovi odbili da ga zaštite od dugova.

Uz to, Đulijani se suočava s optužbama za seksualno uznemiravanje i zlostavljanje. Bivša saradnica Noelle Dunphy tužila ga je tvrdeći da ju je seksualno napao i izrabljivao dok je radila za njega. Optužbe uključuju bizarne i uznemirujuće tvrdnje o njegovom ponašanju, uključujući tvrdnju da je prodavao predsjednička pomilovanja za dva miliona dolara, koje bi dijelio s Donaldom Trampom.

Povezivan je i s proizvođačima opioidnih analgetika, čija je distribucija doprinijela eskalaciji nasilja u Meksiku uslijed trgovine drogom.

Đulijani je bio u centru nekoliko finansijskih i političkih skandala. Njegovi saradnici Lev Parnas i Igor Fruman, koji su mu pomogli u potrazi za kompromitujućim informacijama o DŽo Bajdenu u Ukrajini, uhapšeni su zbog ilegalnog finansiranja američke politike stranim novcem. Đulijani je takođe bio predmet federalnih istraga zbog neprijavljivanja lobističkih aktivnosti i moguće povezanosti s prevarama.

Ovaj obrazac rada vidimo i kod njegovog angažmana u Republici Srpskoj. Dodik je već godinama angažovao američke lobiste za promociju svojih interesa, a Đulijani je sada još jedan u nizu koji je spreman pružiti podršku za odgovarajuću cijenu. Njegova pravna i finansijska situacija ga dovode u poziciju u kojoj je spreman prihvatiti bilo kakav posao, pa se stoga i pojavljuje kod Dodika u Banjaluci. Ovaj intervju mu je prilika da zaradi novac, ali i da se pokuša pozicionirati kao relevantan politički akter, što je odavno prestao biti u američkoj javnosti.

Propast “američkog gradonačelnika”
Nakon godina građenja imidža kao borca protiv kriminala, Đulijani je sada predmet pravnih postupaka, ismijavanja i političke izolacije. Njegova emisija na WABC radiju ukinuta je nakon što je odbio da prestane promovisati lažne tvrdnje o izbornoj prevari 2020. godine. Njegova retorika je postala sve ekstremnija, uključujući teorije zavjere o Kini i COVID-19.

Njegov intervju s Dodikom nije samo dokaz njegovog pada, već i potvrda Dodikove strategije da angažuje kontroverzne zapadne figure kako bi legitimisao svoje politike. Đulijanijeva posjeta Banjaluci nije ništa drugo do još jedna epizoda u njegovom dugom nizu moralnih kompromisa u potrazi za finansijskim oporavkom.

Gerila.info

Politika

ĐOKIĆ PRIČA STARU PRIČU! “Situacija u energetskom sektoru Srpske stabilna”

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da je situacija u energetskom sektoru Republike Srpske potpuno stabilna, ističući da sve termoelektrane i hidroelektrane rade u okviru planskog režima.

“Republika Srpska trenutno ima potpuno stabilnu situaciju kod proizvodnje električne energije, jer brojni energetski objekti poput malih hidro i solarnih elektrana takođe rade u planskom režimu proizvodnje”, rekao je Đokić Srni.

Prema njegovim riječima, “Elektroprivreda Republike Srpske” trenutno ima viškove električne energije u odnosu na potrebe stanovništva i privrede Srpske, kojima trguje.
“Uvjeren sam da će stabilnost energetskog sektora biti održana i u narednom periodu”, istakao je Đokić.

On je rekao da Termoelektrana “Ugljevik” 20. aprila treba da ide u redovni godišnji remont, a kada se taj posao završi, u kapitalni remont treba da ide Termoelektrana “Gacko”.

“Očekujemo da će se u toku godine osigurati kvalitetna proizvodnja električne energije, te da će na taj način distributivna preduzeća biti u stanju da tu energiju uredno prenesu do krajnjih potrošača – stanovništva i privrede Republike Srpske”, naveo je Đokić.

On je rekao da se cijena struje u Republici Srpskoj neće mijenjati u toku ove godine zato što je povećana na početku godine.

“Razumijemo zahtjeve proizvodnih preduzeća da se cijena električne energije poveća, elektrodistributivna preduzeća imaju očekivanja da se poveća naknada za mrežarinu zbog njihovih troškova, ali se to ne može u ovom trenutku odobriti. Posebno garantujem da cijena električne energije neće biti promijenjena u toku ove godine”, rekao je Đokić.

Nastavi čitati

Politika

MINIĆ OBEĆAVA POMOĆ “Niz mjera podrške mladima na selu”

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Savo Minić izjavio je Srni da resorno ministarstvo od 2012. pruža podršku od 40.000 KM mladim poljoprivrednim proizvođačima koji imaju završen poljoprivredni, tehnološki ili veterinarski fakultet za pokretanje poljoprivredne proizvodnje.

U prethodnih 11 godina odobreno je 2,7 miliona KM za samozapošljavanja 99 mladih inženjera.

Minić je rekao da, putem Pravilnika o kapitalnim investicijama, mladi nosioci poljoprivrednog gazdinstva mogu ostvariti 50 odsto povrata na sva ulaganja.

On je naveo da je oko 20 odsto od ukupno odobrenih kapitalnih investicija otišlo u ruke mladih poljoprivrednika.

“Dodatno na ovo, prošle godine smo imali samo za mlade nabavku traktora ‘belarus’ u sklopu projekta ‘Selo Republike Srpske – moje mjesto za život’. Sredstva su odobrena za 161 korisnika, za šta je izdvojeno 7,8 miliona KM”, rekao je Minić.

Prema njegovim riječima, uveden je niz mjera podrške ruralnom razvoju.

“Uvedena je podrška demografskoj održivosti, odnosno podsticaj za novorođenu djecu u ruralnom području, za šta je izdvojeno više od milion KM za 835 novorođene djece, odnosno 1.000 KM po djetetu”, naglasio je Minić.

On je istakao da je u ruralnom području pružena i podrška razvoju agro, odnosno seoskog turizma, kao i lovnog turizma, tako da je i kroz ovu mjeru pružena podrška za 156 domaćinstava i svih lovačkih udruženja, za šta je izdvojeno više od miliona KM.

“Uvedena je mjera podrške investicijama u tržišnu infrastrukturu za lokalne zajednice, kako bi bile u mogućnosti finansirati prilazne puteve, otkupne stanice, rekonstrukciju seoskih domova, igrališta i svega onog što je od značaja za unapređenje kvaliteta života na selu, za šta je izdvojeno 2,84 miliona KM”, rekao je Minić, prenosi srna.

Nastavi čitati

Politika

Stanivuković čestitao 27. rođendan BN televiziji “VI STE ISKRA SVJETLA U MRAČNIM TUNELIMA NEISTINE”“

Stanivuković čestitao 27. rođendan BN televiziji: „Vi ste iskra svjetla u mračnim tunelima neistine“

Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP), Draško Stanivuković, uputio je srdačnu čestitku povodom 27. rođendana BN televizije, ističući njenu ulogu kao simbola profesionalnog novinarstva i medija kojem građani Republike Srpske najviše vjeruju.

„Uredničkom kolegijumu, upravi i svim zaposlenima u BN televiziji neka je srećan 27. rođendan. Trajanje vas je učinilo sinonimom za predanost radu u javnom interesu, primjerom novinarskog profesionalizma i iskr om svjetla u mračnim tunelima laži i neistine u koje neki drugi mediji nastoje da uvuku javnost Republike Srpske“, poručio je Stanivuković.

On je naglasio da je BN televizija rasla zajedno sa Republikom Srpskom i da je kroz svoje izvještavanje postala istinski glas naroda.

„Vaši vrijedni novinari donose priče o našim ljudima iz svih krajeva Republike Srpske, što vas čini narodnim glasilom. Njegovanje srpske kulture i pravoslavne tradicije nešto je što vas izdvaja od svih drugih televizija u čitavom regionu“, dodao je predsjednik PDP-a.

Stanivuković je istakao i simboliku činjenice da se rođendan BN televizije poklapa sa najvećim hrišćanskim praznikom, Vaskrsom.

„Sudbina je povezala rođendan BN televizije sa obilježavanjem najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa, što svakako nije slučajno. BN televizija ima misiju da čuva istinu, vjeru, tradiciju i običaje. Neka je srećan Vaskrs vašem radnom kolektivu uz poruku – Hristos Vaskrse“, zaključio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno