Connect with us

Politika

Ova promjena bi smanjila haos na političkoj sceni – da li će biti prihvaćena?

I rezultati proteklih izbora pokazali su da su neophodne korekcije Izbornog zakona BiH, a jedno od rješenja je i povećanje izbornog cenzusa, o kojem se godinama priča, ali nikako da zaživi.

Smatraju to analitičari, koji ističu da bi, ako bi izborni cenzus sa sadašnjih tri bio povećan na pet procenata, to primoralo manje stranke ili da nestanu ili da koaliraju s drugima.

 

 

U svakom slučaju, aktuelnu političku situaciju u BiH najbolje pokazuju i listići na kojima su građani 2. oktobra birali vlast, a na kojima je bilo toliko kandidata da se i oni najvještiji trebaju dobro pomučiti kako bi glasali kako su namjeravali.

Politikolog Darko Kuzmanović ističe da je, prema sadašnjim rezultatima, čak 11 stranaka u Srpskoj prešlo cenzus na nedavno završenim izborima, što je šokantan podatak za entitet od svega 900.000 stanovnika.

“Takva konfiguracija političke scene umnogome će uticati na formiranje vlasti i funkcionisanje samog sistema jer će male partije vjerovatno obilato koristiti svoj ucjenjivački potencijal prema velikim kako bi opstruisale njihov rad i tražile za sebe mnogo veći dio kolača vlasti. Ono što još više zabrinjava je činjenica da veliki broj malih političkih subjekata koji će ući u parlament predstavlja čisto interesne grupe čijim je članovima isključivi cilj lično bogaćenje i sticanje ličnog kapitala, što se u nekoliko navrata već i pokazalo”, kaže Kuzmanović.

On smatra da je potrebno podići cenzus na pet odsto da bi se na taj način eliminisale male interesne grupe. Ovako smo, kako ističe, dovedeni u situaciju da izborni prag od tri odsto praktički ne prelazi samo onaj ko se ne kandiduje “pa tako u skupštini imamo pojedince kojima je jedini cilj ministarska ili fotelja u javnom preduzeću, dok o nekom opštem interesu uopšte i ne razmišljaju”.

“Politička scena Srpske je potpuno deintelektualizovana, ozbiljno kontaminirana preletačima i pojedincima čija je isključiva želja sticanje enormnih količina ličnog kapitala. Sve to se ostvaruje preko političkih subjekata koje gura mali izborni prag koji bi, ako bismo željeli da imamo kvalitetnije poslanike, što prije morao biti podignut na pet odsto. Jedino to je način da se stane ukraj ‘blic partijama’ koje se formiraju isključivo zarad zadovoljavanja ličnih poriva njihovog vođstva i malobrojnog članstva”, kaže Kuzmanović za “Nezavisne novine”.

Vehid Šehić, bivši predsjednik Centralne izborne komisije (CIK) BiH, podsjeća da se dugo razmišlja o povećanju cenzusa, kojeg nekad nije ni bilo, pa je uveden u procentu od tri odsto, jer se smatralo da će to uozbiljiti i ukrupniti političku scenu.

“Međutim, mi imamo suprotan rezultat, a to je sve više političkih subjekata. Ja sam pristalica toga da se cenzus poveća na pet odsto, kao što je i u našem susjedstvu. Možda će to uticati na to da se veliki broj političkih stranaka mora udružiti ili postati jedna stranka, kako bi se stvorile pretpostavke da mogu proći cenzus”, naveo je Šehić za “Nezavisne novine”.

Jako mu je teško, ističe, predvidjeti da li će doći do povećanja cenzusa, ali, kako kaže, o tome treba razmišljati.

“Sve ovo što se dešavalo prije izbora, na dan izbora, te danas mora uozbiljiti sve, da se temeljito krene u izmjene Izbornog zakona pa i da se uvede izborni cenzus od pet odsto. Stvarno je neprihvatljiv ovako veliki broj političkih subjekata”, rekao je Šehić.

I Tanja Topić, politička analitičarka, smatra da je neophodno povećati cenzus, ali i uvesti još neke promjene.

“Ovi izbori su pokazali potrebu za velikim pospremanjem, od povećanja cenzusa, preko ukidanja kompenzacionih mandata, velikog pospremanja biračkih odbora, jer nam se integritet nije poboljšao, a niti cenzus od tri odsto nije donio istinski pluralizam, već je samo otvorio prostor za trgovačke poduhvate”, navela je Topićeva u izjavi za “Nezavisne novine”.

Politika

ZABRINUTI S RAZLOGOM! Evropski tužioci pratiće trošenje evropskog novca u BiH

Evropski tužioci će biti uključeni u kontrolu praćenja trošenja novca koji će BiH dobiti, ako Evropska komisija prihvati listu reformi u okviru novog Plana za rast za zapadni Balkan, koju je podnio tim iz BiH koji čine svi predstavnici vlasti.
To znači da će, ako zvaničnici BiH na bilo kojem nivou budu zloupotrebljavali sredstva koja će zemlja dobiti iz tog evropskog programa, biti predmet procesuiranja, pišu Nezavisne.

Podsjećamo, BiH je prvo zakasnila sa podnošenjem liste reformi za Plan rasta za zapadni Balkan, novi ambiciozni program EU pomoći zemljama regiona, a onda je, nakon što je Brisel produžio rok, uspjela da naknadno podnese listu. To ne znači da će sve projekte koje je BiH predložila Evropska komisija i prihvatiti, a još nije sigurno da li će BiH uspjeti da uđe u program za prvu tranšu sredstava, s obzirom na to da je jedina zemlja u regionu koja svoj posao nije obavila na vrijeme.

Međutim, rečeno je da će EU posebno pažljivo pratiti kako se reforme sprovode i kako se njihov novac troši. Radi stavljanja stvari u kontekst, važno je napomenuti da je rat u Ukrajini preusmjerio ogromna sredstva EU namijenjena za druge programe unutar EU i u sklopu proširenja, a proces pristupanja Ukrajine EU dodatno je uzburkao duhove poljoprivrednika u EU, koji se plaše da bi mogli ostati bez subvencija, a istovremeno biti preplavljeni jeftinim proizvodima iz ove velike poljoprivredne zemlje. Osim toga, siromašnije zemlje EU, koje su do sada uglavnom primale sredstva iz evropskih kohezionih fondova, mogle bi ostati bez dijela tih sredstava, koja bi bila preusmjerena na Ukrajinu, Moldaviju i zemlje zapadnog Balkana. Istovremeno, bogate zemlje EU davaoci sredstava ljute su na neke zemlje, poput Mađarske, za koje tvrde da urušavaju vladavinu prava, a istovremeno primaju velika evropska sredstva.
Ovo su neke od dilema koje će sasvim sigurno uticati na sve buduće programe EU za zapadni Balkan. Ova tema je bila jedna od glavnih tačaka spoticanja prilikom debata unutar EU o usvajanju novog evropskog programa za naš region. Prilikom nedavnog razgovora s briselskim zvaničnicima, rečeno je da nijedna zemlja regiona neće biti zakinuta, ali da će kontrola biti mnogo rigoroznija i striktnija nego što je to bilo ikada ranije jer je potreba za novcem mnogo, pa neće biti uobičajenog tolerisanja koje je bilo karakteristika ranijih programa.
Iz Kancelarije javnog evropskog tužioca (EPPO) i iz Kancelarije za suzbijanje korupcije (OLAF) potvrđeno je da će oni biti uključeni u kontrolu trošenja sredstava iz Plana za zapadni Balkan. Napomene radi, Kancelarija evropskog javnog tužioca je pokrenula procesuiranja više ministara u Vladi susjedne Hrvatske zbog sumnji na zloupotrebu evropskog novca. Ukoliko bi zvaničnici BiH činili slične nezakonitosti, i sami bi se našli na udaru evropskih tužilaca.

Iako ovi evropski tužioci i istražitelji neće imati ista ovlaštenja kao u svojoj članici Hrvatskoj, biće uključeni u kontrolu praćenja trošenja i spremni da djeluju u slučaju zloupotreba, s obzirom na to da će to biti postavljeno kao uslov prije povlačenja novca.

U toj kancelariji su za Nezavisne rekli da je njihov osnovni posao da zaštite evropski novac i da je kontrola utroška sredstava iz Plana za zapadni Balkan jedan od primjera kako to rade u praksi.
– Mi smo nezavisno tijelo koje funkcioniše od 1. juna 2021. godine i odgovorni smo za istrage, progon i procesuiranje svih krivičnih djela koja ugrožavaju finansijske interese EU. U to uključujemo nekoliko vrsta prevara, prevara s porezom na dodatu vrijednost u kojima je šteta veća od deset miliona evra, pranje novca, korupciju i slična djela. U principu, radi se o korporativno-institucionalnim djelima – rekli su oni.

Dodali su da je njihova nadležnost u sumnjama na krivična djela koja se odnose na finansijska sredstva EU pitanje službene dužnosti, što znači da su zakonski obavezni da ove slučajeve procesuiraju.

– Možemo vas uvjeriti da ćemo ovaj posao uraditi temeljno – naglasili su.

U OLAF su takođe sličnim tonom istakli da se bave kriminalom koji dovodi do štete za budžet EU, bez obzira na to da li se djelo desilo u EU ili izvan nje.

– To uključuje strukturalne fondove EU, poljoprivredne fondove i fondove za ruralni razvoj, sve direktne troškove i spoljnu pomoć, kao i oblasti poreza i carina. Drugim riječima, gdje god je evropski novac, mi smo tu i nastavićemo da sprovodimo naš mandat koji proističe iz Direktive 883/2013 – rekli su.

Dodali su da je ključ njihovog uspjeha saradnja s domaćim, evropskim i međunarodnim vlastima.

Nastavi čitati

Politika

STIŽE KINESKI PREDSJEDNIK! Si Điping u posjeti Srbiji 7. i 8. maja

Predsjednik Kine Si Đinping posjetiće Srbiju 7. i 8. maja.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće kineskog predsjednika, koji će boraviti u zvaničnoj posjeti Srbiji, saopšteno je iz Službe za saradnju sa medijima predsjednika Srbije.

Nastavi čitati

Politika

DRAGAN MILANOVIĆ ČESTITAO VASKRS “Hristovo vaskrsenje je suština naše vjere, NAŠA NADA, pobjeda života nad smrću”

Šef Kluba odbornika PDP-a Dragan Milanović uputio je čestitku povodom najradosnijeg hrišćanskog praznika Vaskrsa.
-Hristovo vaskrsenje je suština naše vjere. Naša nada. Pobjeda života nad smrću. Kako kaže sveti apostol Pavle “Ako Hristos nije ustao, uzalud vjera naša”. Svim vjernicima Srpske pravoslavne crkve koji danas slave ovaj najradosniji praznik želim da im Vaskrsli Hristos podari vječnu radost. I neka bude volja Njegova. Hristos Vaskrse – vaistinu vaskrse, napisao je Milanović na mrežama.

Nastavi čitati

Aktuelno