Connect with us

Politika

KOVAČEVIĆ “Što se tiče Dejtonskog sporazuma, pogotovo Ustava BiH, PIK NE POSTOJI”

Delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je da, što se tiče Dejtonskog sporazuma, pogotovo Ustava BiH, Savjet za implementaciju mira /PIK/ ne postoji.

– To je nešto što treba svaki put da se kaže. Kada imate nekoga ko se predstavlja kao neka institucija, koja sebi daje za pravo da poziva na poštovanje Ustava BiH, a ne postoji u Ustavu BiH, i koja poziva na poštovanje Dejtonskog sporazuma, a ne postoji u Dejtonskom sporazumu, onda morate jasno da kažete – halo ljudi, vi ne postojite. Jednostavno, PIK ne postoji, Dejtonski sporazum PIK ne poznaje – rekao je Kovačević za RTRS.
On je dodao da je bez obzira na to PIK osudio zaključke koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske.

– Želimo da pitamo sve članice tog takozvanog Upravnog odbora PIK-a da li je stvarno realno da ste vi osudili usvajanje zaključaka u Narodnoj skupštini Srpske – kaže Kovačević.

On je istakao da su zaključci u skladu sa Dejtonskim sporazumom, Ustavom Srpske i u skladu sa Ustavom BiH, da su usvojeni u instituciji koja je dejtonska i ustavna institucija i BiH i Republike Srpske, napomenuvši da Ustav BiH jasno prepoznaje Narodnu skupštinu Srpske.

– I konačno, Narodna skupština Srpske je institucija koja ima demokratski legitimitet od svih građana Srpske – naveo je Kovačević.

Na navode PIK-a da entiteti moraju da poštuju Ustav BiH, Kovačević ih je upitao da li oni poštuju taj ustav.

– Da li ga vi poštujete? Vi koji ne postojite u tom ustavu, ne postojite u Dejtonskom sporazumu – rekao je Kovačević.

Komentarišući sastanak bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića sa pojednim predstavnicima dijela međunarodne zajednice, Kovačević je rekao da je u saopštenju sa tog sastanka konstatovano da je uzrok krize u Srpskoj i da Srpska mora poštovati Ustav i Dejtonski sporazum te ih upitao da li je realno da su oni tako nešto zaključili.

– Da li je Srpska ta koja je kršila Ustav ili je Srpska ta koja poziva na poštovanje Ustava? Čini mi se da je tako. Da li je Srpska ta koja je nelegalno izmijenila Krivični zakon BiH? Da li je Srpska ta koja je, u instituciji koja ne postoji u Ustavu, podigla optužnicu na osnovu nelegalno izmijenjenog Krivičnog zakona? Da li je Republika Srpska ta koja je u instituciji koja ne postoji u Ustavu BiH sudila predsjedniku Republike Srpske koji i te kako zaista postoji, zbog toga što je poštovao Ustav Srpske – upitao je Kovačević.

Kovačević je naveo da je to napad na ustavni poredak i državni udar.

– Tražimo jasan odgovor od svih učesnika na tim sastancima, da li je realno da je to njihov posao? Da osuđuju zaključke koji se usvajaju u demokratskim institucijama, u parlamentima koji postoje i rade u skladu sa ustavom, i imaju demokratski legitimitet građana – pita Kovačević.

Da li je realno, pita dalje, da one koji brane ustav oni optužuju da napadaju ustav i ustavni poredak.

– Vidimo da su udarili na Srpsku saopštenjima, ali Srpska je mnogo jača od toga. Iza Republike Srpske stoji međunarodni ugovor kakav je Dejtonski sporazum, stoji Ustav BiH, stoji Ustav Srpske – rekao je Kovačević.

On je istakao da Republika Srpska ni u jednom potezu neće izaći izvan Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH i Ustava Srpske.

– Neka u to budu sasvim sigurni – zaključio je Kovačević.

Srna

Politika

MOĆ SNSD-a iznad zakona! Policija NIJEMO posmatra neviđeno bahaćenje

– Bahato ponašanje odbornika SNSD-a Siniše Jankovića iz Rogatice se i dalje nastavlja. Opet novi eksces sa njegovim drugim automobilom kojeg mu je kupio načelnik opštine Ninoslav Prelić. Ovo stoji u saopštenju grupe zabrinutih građana Rogatice, dostavljenom BN, koji navode da je Janković “po ko zna koji put svojom bahatom vožnjom u pijanom stanju i pod dejstvom narkotika prouzrokovao saobraćajnu nezgodu”.

“Dana 25. jula 2025. godine oko 6:40 časova Siniša Janković odbornik u skupštini opštine Rogatica je sa svojim automobilom marke Škoda, model Oktavia, reg. oznaka T09-E-987 prouzrokovao saobraćajnu nezgodu zbog upravljanja automobilom u alkoholisanom stanju i pod dejstvom narkotika”, kaže se u saopštenju i dodaje:”Ovog puta je prešao na trotuar za pješake i udario u saobraćajni semafor. Zamislite da je nečije dijete bilo na trotuaru u tom trenutku. Dokle će policija tolerisati ovakve pojave u društvu da prolaze nekažnjeno. Dok ga štiti drug policajac Igor Kušić ili dok ne ubije nečije dijete”, upozoravaju zabrinuti građani Rogatice.

Dalje navode da, nakon uznemiravanja komšiluka sa muzikom i proslavom do zore do 6 ujutro, bahatosti nije bio kraj.

“Nakon udesa je pozvao drugo lice da dodje da se predstavi da je on vozio umjesto njega, i da duva u alkotest umjesto njega, dok je Siniša nastavio dalje sa drugim vozilom svoju pijanku i ludilo kojem nema kraja. Zamjena vozača je zabilježena video nadzorom od PS Rogatica”, tvrde zabrinuti Rogatičani i apeluju na policiju i tužilaštvo da se stane na vrijeme ovakvoj praksi u kraj, da pojedinci ne mogu da rade šta hoće i kako hoće i da se isti adekvatno kazni u skladu sa zakonom.

(BN) Foto: Ustupljena fotografija

Nastavi čitati

Politika

MAĐARSKI IGRAČI MIJENJAJU POZICIJE, A STRUJE NIGDJE! Trebinje 1 pod sumnjom,PRIJETI NOVA AFERA TEŠKA 100 MILIONA!

Gradnju ove elektrane Dodik i Orban godinama su najavljivali, tokom gotovo svakog susreta.

Sumnje u manipulacije i nezakonite radnje oko gradnje Solarne elektrane Trebinje 1, dodatno su produbile informacije da se Mađarska kompanija Lugos Rinuvbls biznismena Rolanda Lugosa povukla iz 70 odsto vlasništva nad ovim preduzećem, a ovaj vlasnički udio je preuzela druga mađarska firma Majer NRG – firma koja nema ni zaposlenih radnika ni ozbiljnih prihoda.

Gradnju ove elektrane Dodik i Orban su najavljivali tokom gotovo svakog susreta.

Da li je na pomolu nova afera sa dodjelom koncesija koja bi građane Republike Srpske na kraju mogla skupo koštati?

Solarna elektrana prvo je bila zamisao Elektroprivrede Republike Srpske, međutim sve je uskoro zakočeno jer nisu obezbijedili novac za gradnju, pa je prije 3 i po godine 70% preduzeća Solarne elektrane Trebinje 1 prodato mađarskoj firmi Lugos. Ni sa Mađarima nije bilo uspjeha, pa objekat nije izgrađen, da bi na kraju ova firma izašla iz svega. Sumnjivim igrama tu nije kraj, pa u vlasništvo preduzeća Solarne elektrane Trebinje 1 ulazi druga mađarska firma – krajnje sumnjivog kredibiliteta.

“Mi smo u saradnji sa portalom Kapital i novinarima iz Mađarske uspjeli da pronađemo tu firmu u Budimpešti u jednoj zgradi gdje se nalaze privatni stanovi. Ona ima kapital od 2 i po hiljade evra, nema zaposlenih, nije imala poslovnu aktivnost, nikakve prihode dakle nije bila aktivna firma”, smatra Srđan Traljić iz organizacije Transparensi BiH.

Koliko je sve ozbiljno, kažu u Transparensiju, govori i to što je veb stranica firme otvorena mjesec dana prije preuzimanja koncesije i posla vrijednog preko 100 miliona maraka – tačnije u decembru 2024. Međutim iz ove firme stiže ogroman optimizam. Novinarima u Mađarskoj su na pitanje otkud Mayer NRG Kf u ovoj priči poručili da su za sve čuli od poznanika i da izgradnja kreće već sljedeće godine.

Koliko sve ovo djeluje pouzdano, kažu u Transparensiju, potvrđuje i to što su vlasnici ovog preduzeća dvije djevojke od 18 i 20 godina, kao i još dvije firme sa skromnim ili nepoznatim kapitalom.

“Mediji iz Mađarske su se raspitivali i čak je ono što se dešava njima bilo apsurdno da firma koja je potpuno nepoznata, ulazi u posao vrijedan 100 miliona KM, u međunarodni projekat. Razgovarali su sa vodećim ljudima sa tržišta solarnom energijom koji nikad nisu čuli za tu firmu”, kaže Traljić.

Vlada Republike Srpske je u januaru odobrila prenos akcija sa poznatije, na krajnje nepoznatu mađarsku firme, međutim iz resornog ministarstva nema odgovora na naše pitanje, na osnovu čega su zaključili da je firma bez zaposlenih pouzdan partner?

U trebinjskoj opoziciji upozoravaju da je projekat Solarna elektrana Trebinje 1 od samog početka sumnjiv i upitan.

“Jer je prvobitno Vlada Republike Srpske dodijelila koncesiju Elektroprivredi RS 2020. godine, gdje je rečeno da će 2022. godine ova elektrana biti na mreži i da će imati konstantne prihode od čega će 500 hiljada KM ići u budžet Trebinja. Desilo se ono što se obično dešava – da nam se jedno priča, a potpuno drugo radi”, kaže Milica Radovanović, odbornik SDS-a u trebinjskoj Skupštini.

Zbog svega što se dešava trenutno i onog što se dešavalo u prethodnom periodu, kažu u opoziciji, imamo puno pravo da sumnjamo u istinitost tih projekata i dobre namjere tih investitora.

“Da li zaista se namjerava napraviti taj veliki energetski kapacitet u Republici Srpskoj ili je ovo još jedna prevara započinjanja nekog projekta i ko zna kakvi ugovori u pozadini svega toga stoje i kakvi su ugovori o koncesiji i da li će Republika Srpska i zbog ovog projekta snositi velike finansijske posljedice”, kaže ekonomista Mirjana Orašanin.

Sama kompanija Solarne elektrane Trebinje 1 nema finansijska sredstva da realizuje ovaj projekat, pa je pod znakom pitanja kada će i da li će uopšte krenuti gradnja energetskog objekta, koji je već trebalo da isporučuje struju – međutim treća je godina kako se i dalje čekaju prvi kilovati. Hoće li i ovaj projekat poslužiti za izvlačenje novca iz budžeta ili buduće arbitražne sporove gdje bi od građana Republike Srpske ponovo mogle biti otete stotine miliona maraka?

BN

Nastavi čitati

Politika

PODSJETIO NA POSLJEDNJE AFERE: Srpska izgubila 255 miliona maraka, ovo je privatni entitet

Šef Kluba poslanika SDS-a u NS Republike Srpske Ognjen Bodiroga podsjetio je na stotine miliona maraka koje je Srpska izgubila u poslednje vrijeme.

– Kumova zgrada= 99 miliona maraka,

– Dug Vijaduktu= 120 miliona maraka,

– U najavi kupovina kockarnice u Brčkom= 36 miliona maraka,

– Sve ukupno=255 miliona maraka- naveo je Bodiroga.

On je takođe naveo šta je Srpska mogla da uradi sa tim novcem.

-Zamislite da se taj novac uložio u rekonstrukciju škola i obdaništa, veće penzije i boračke dodatke, veće stipendije, veća izdvajanja za socijalne kategorije, veće dječije dodatke…

Bodiroga je na kraju poručio:

-Ovo je privatni entitet gdje je korupcija dostigla svoj maksimum.

Nastavi čitati

Aktuelno