Društvo
KUPCI PREVARENI ZA 11 MILIONA KM! Istraga protiv Đoko Ekvatora tapka u mjestu!

Đorđe Davidović našao se pod istragom Okružnog javnog tužilaštva u Banjaluci zbog višemilionske prevare oko 140 kupaca poslovnih prostora i stanova u banjalučkom naselju Novi Borik. Prevareni kupci ne vjeruju u iskrene namjere Tužilaštva i smatraju da se Davidović nalazi pod političkom zaštitom.
Okružno javno tužilaštvo Banjaluka objedinilo je krivične prijave vezane za izgradnju i prodaju stanova u naselju Novi Borik u jedan predmet i u toku je istraga koju vodi postupajući tužilac Bojan Topić. Gojko Mijatović samo je jedan od prevarenih kupaca. Novac je uplatio, ali stan nikada nije dobio.
„Još prije šest i više godna on nam je maznuo pare, moram upotrijebiti takav izraz, svu našu životnu ušteđevinu, kredite. Moja pokojna majka je teškom mukom prodala imovinu u Sanskom Mostu, a sav novac smo uložili u stan u Banjaluci, pa smo prevareni. U međuvremenu se desio i stečaj firme „Ekvator““, kaže Mijatović.
Prevareni kupci stanova od stečaja ne očekuju puno, jer su svjesni da kompanija „Ekvator“ kao ni sam Davidović nemaju imovinu koja može podmiriti sve povjerioce. Ne očekuju puno ni od istrage Tužilaštva, koje godinama nije uradilo ništa, iako su ranije podnijeli više krivičnih prijava i dostavili svu potrebnu dokumentaciju.
„Tako da je Tužilaštvo već vodilo istražni postupak protiv njega, ali već nekoliko godina istraga još nije završena. Tužilac Bojan Topić oteže istragu do beskonačno.
Mi opravdano sumnjamo da je Tužilaštvo pod političkim uticajem jer kako drugačije objasniti da je ministar Nešić uhapšen jer je navodno pronevjerio milion KM, a čovjek koji je dokazano pronevjerio oko 26 milina KM slobodno se šeta?“, pita Mijatović.
– Vrlo je čudno da javnost nije obaviještena o tome da je još prije godinu dana donesena tužilačka odluka o pokretanju istrage protiv Đorđa Davidovića, kaže novinarka Milkica Milojević. Ipak, za prevarene kupce stanova i nadoknau štete koju su pretrpjeli važniji je stečajni postupak, objašnjava Milojević.
„Otvaranjem stečaja kompanija više ne postoji. Sumnjam da Davidović kao fizičko lice ima bog zna kakvu imovinu, pa će „Ekvator“ zgrabiti povjerioci, onoliko koliko uspiju da naplate.
To ne znači da prevareni kupci stanova neće dobiti ništa. Ako nešto i dobiju, čemu se nadaju, to će dobiti kroz građanski postupak, stečaj, što nema nikakve veze sa tim da li je Davidović kriv ili ne“, objašnjava Milojević.
Kompanija “Ekvator” iz Banjaluke i njen vlasnik Đorđe Đoko Davidović su prevarili oko 140 kupaca stanova i poslovnih prostora. Kupci su platili oko 11 miliona KM za nekretnine koje nikad nisu dobili. Nakon otvaranja stečaja gotovo 500 povjerilaca tražilo je od „Ekvatora“ isplatu dugova u iznosima od nekoliko hiljada do više miliona KM.
Društvo
CIJENE DIVLJAJU! Sokovi poskupjeli 30%, hrana 8%, građani jedva preživljavaju, a tek stiže jesen!

Prosječne potrošačke cijene u Republici Srpskoj u junu su porasle za 4,7% na godišnjem nivou, nakon što su u maju porasle za 4,1 posto.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najviše je poskupjelo bezalkoholno piće i to u prosjeku za 30,2 odsto.
I cijene hrane ne prestaju da rastu, a u šestom mjesecu je hrana skuplja u prosjeku za 8,2 odsto u odnosu na juni prethodne godine.
Sve skuplje su i usluge, a na godišnjem nivou su najviše poskupjele zdravstvene, osim bolničkih usluga, i to u prosjeku za 15,5 odsto. Za 10,8 odsto je skuplje predškolsko obrazovanje, a putni aranžmani su u prosjeku skuplji za 11,7 odsto. Ugostitetljske usluge su skuplje za osam odsto, a usluge prevoza za 6,1 odsto.
Poskupjele su i finansijske usluge i to za 5,1 odsto, a ostale usluge su u prosjeku više za 8,4 odsto.
Prema podacima Saveza sindikata RS, troškovi hrane i komunalnih usluga učestvuju sa oko 70 odsto u potrošačkoj korpi.
Indeks potrošačkih cijen Federacije Bosne i Hercegovine porastao je za godišnjih 4,2% u junu, nakon što je porastao za 3,2% u maju, podaci su Zavoda za statisiku FBiH, prenosi Indikator.
Društvo
KATASTROFA! BiH i Albanija u trci za najsiromašniju zemlju Evrope

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.
Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.
Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.
Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.
Zemlja BDP po stanovniku (% EU) AIC po stanovniku (% EU)
Luksemburg 241% 142%
Njemačka 102% 100%
Hrvatska 73% 71%
Bugarska 66% 64%
Albanija 37% 38%
BiH 35% 41%
Napomena: Podaci za Albaniju temelje se na preliminarnim procjenama Eurostata.
Kako živimo bolje kad imamo manje?
Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.
Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.
Takođe primjetno je i da se evropske ekonomske sile nastavljaju udaljavati jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.
Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.
S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.
Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti, prenosi Buka.
Društvo
Preminuo Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske

Novak Kondić, bivši ministar finansija Republike Srpske, preminuo je juče u 74. godini.
Kondić je rođen 20. juna 1952. godine u Banjaluci.
Bio je univerzitetski profesor, doktor ekonomskih nauka i dekan Ekonomskog fakulteta u Banjaluci.
Sahrana će biti u petak 25. jula 2025. godine u 13 časova na Perduvovom groblju.
-
Zdravlje2 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika2 dana ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo3 dana ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika2 dana ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Banjaluka3 dana ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Društvo2 dana ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Društvo3 dana ago
ZAVRŠENI RADOVI, ALI NEMA OTVARANJA: Brza cesta kod Gradiške čeka hrvatske dozvole!
-
Region16 sati ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”