Društvo
UPOZORENJE EKONOMISTA! Politička nestabilnost TJERA kapital i stanovništvo iz BiH!

Politička scena u BiH užarena. Zapaljiva retorika, prijetnje, optužbe stižu sa svih strana. I nije ovo prvi put. Političke krize postale su sastavni dio bh. društva koje nikako da se oslobodi okova u kojima ga drže upravo oni koji krize proizvode, ali ne zarad našeg dobra, već zarad svog interesa. Skoro i da se ne sjećemo godina, kad se vlast bavila samo potrebama građana i ekonomije. O privlačenju stranih investicija da ne govorimo.
“Strane investicije su i u prethodnom periodu bile na niskom nivou. Očekivati je u ovakvoj situaciji da se one smanjuju. Mogu da kažem da će broj onih koji razmišljaju da pobjegnu odavde i izvuku ranije investirani kapital biti veći od broja onih novih investitora koji razmišljaju da uđu u investicije”, kaže ekonomista Milenko Stanić.
Kapital je plašljiv kao zec. Oprezan je, teži da što više umanji rizike, a uveća dobitke. I bez političkih kriza teren u BiH je klizav. Korupcija cvjeta, a na putu investicija je i nepovoljan privredni ambijent.
“Ako imamo zemlju u kojoj komunalna javna preduzeća iskazuju stalne gubitke, vodovodi, komunalna preduzeća, Elektorprivreda, Šume, Željeznice, ti gubici se mogu pokriti samo putem pvećanja cijena njihovih usluga. Investitor koji mora da računa sa neizvjesnošću i stalnim rastom cijena usluga električne energije, nafte, neće investirati. On će radije novac iznijeti iz zemlje”, kaže Stanić.
Ne bježi samo novac iz ove zemlje. Odavno je počeo bijeg stanovništva, koje je shvatilo da u uslovima stalnih tenzija, napretka nema. A vlast – vlast za to ne brine.
“Kad god vlast nije u stanju da učini bilo šta korisno za građanje i privredu dobro im dođu političke krize, podizanje nacionalnih i drugih tenzija i skretanje pažnje sa životnih problema”, kaže ekonomista Igor Gavran.
A daleko od naših očiju, pod paravanom krize, skalapaju se možda drugi poslovi, opet ne naravno u našu korist, već za tuđi džep.
“Dakle kad postoji ekonomski interes onda svaka nestabilnost zavisno kolika je cijena, odnosno kolika je zarada može biti uzeta u obzir i opet se određeni oblici poslovanja ostvariti”, ističe Gavran.
Kako god političke krize prave veliku štetu.
“Apelujemo na političke strukture Republike Srpske i FBiH na smirivanje političkih tenzija, na dogovor. U konačnici to rezultira boljim životom i boljim uslovima poslovanja za našu ekonomiju”, kaže Saša Aćić iz Udruženja unije poslodavaca Republike Srpske.
Čini se kao da bolji život u BiH nikome, osim građanima, nije cilj. Predugo već čekamo, a kako stvari stoje, čekaćemo još.
BN
Društvo
KAO U FILMOVIMA! Policija pretresa objekte šefa kavačkog klana

Policija je jutros upala u objekte na crnogorskom primorju koji su u vlasništvu Radoja Zvicera, odbjeglog šefa kavačkog klana.
Za sada nije poznato da li se kontrole i pretresi sprovode u sklopu konkretnog krivičnog postupka, ili je riječ o operativnim provjerama u okviru šire bezbjednosne akcije.
Na zahtjev crnogorske kancelarije Interpola za Zvicerom je 9. maja raspisana i javno objavljena crvena potjernica, a Crna Gora potražuje ga zbog šest teških ubistava, ubistva, ubistva u pokušaju, krijumčarenja droge, pišu crnogorske Vijesti.
Društvo
OVO MORATE ZNATI Evo šta je dozvoljeno unijeti u EU tokom ljetnjih putovanja?

Tokom ljetnje sezone, kada veliki broj ljudi putuje u zemlje Evropske unije iz država koje nisu članice, važno je znati šta je dozvoljeno unijeti u ličnom prtljagu. Evropska komisija objavila je smjernice koje jasno definišu ta pravila.
Unošenje mesa, mlijeka i proizvoda koji ih sadrže nije dozvoljeno. Ova zabrana važi bez obzira na količinu i bez obzira da li su proizvodi namijenjeni za ličnu upotrebu. Ista pravila primjenjuju se i na robu naručenu putem interneta ili poslatu poštom.
Izuzeci postoje za određene prehrambene proizvode, koji se mogu unijeti u ograničenim količinama, isključivo za lične potrebe. Dozvoljeni su voće i povrće, jaja i proizvodi od jaja, med, kao i ograničene količine ribe i ribljih proizvoda, dok je za biljke i životinje zaštićenih vrsta uglavnom potrebna posebna dozvola, prenosi RTCG.
Što se tiče alkohola i duvanskih proizvoda, moguće ih je unijeti bez dodatnih troškova ako su u razumnim količinama i namijenjeni isključivo za ličnu upotrebu. Dozvoljeno je do četiri litre običnog vina, do dvije litre pjenušavog vina ili vina sa dodatim alkoholom, 16 litara piva ili jedan litar žestokog pića koji ima više od 22% alkohola. Kada je riječ o duvanu, pravila određuju zemlje članice, ali propisane količine ne mogu biti strože od minimalnih EU smjernica – 800 cigareta, kilogram duvana, 10 litara jakog alkohola, 20 litara vina sa dodatim alkoholom, 90 litara običnog vina i 110 litara piva.
Za ostalu robu, uključujući parfeme i poklone, dozvoljen je unos u vrijednosti do 300 evra po putniku, odnosno 430 evra za putnike koji dolaze avionom ili brodom. Za mlađe od 15 godina, limit može biti niži – 150 evra, u zavisnosti od nacionalnih pravila. Takođe, u vozilu je dozvoljeno nositi do 10 litara goriva u prenosivom rezervoaru, uz pun rezervoar u automobilu.
Kada je riječ o putovanjima unutar Evropske unije, pravila su znatno liberalnija.
Dozvoljeno je slobodno unošenje mesa, mliječnih proizvoda, voća, povrća i biljaka, pod uslovom da su porijeklom iz neke od članica EU i da ne predstavljaju rizik po zdravlje ili biljnu zaštitu.
Ograničenja se odnose isključivo na količine koje jasno ukazuju da su namijenjene ličnoj upotrebi, a ne komercijalnoj distribuciji. Ipak, preporučuje se da putnici, prije puta, provjere eventualne posebne smjernice zemlje u koju ulaze, jer se granične kontrole i nacionalni pragovi mogu razlikovati.
Putnicima se savjetuje da se prije putovanja dodatno informišu na sajtu carinske uprave zemlje u koju putuju, kao i da poštuju propisana ograničenja kako bi izbjegli zapljene, kazne ili druge posljedice na granici.
Društvo
NEŠTO SE DEŠAVA!? EUFOR-ov avion ponovo kruži iznad Banjaluke

EUFOR-ov avion, koji je poletio iz Sarajeva, ponovo danas kruži iznad Banjaluke.
Prema podacima na aplikaciji FlightRadar24, avion Beech 90 King Air kruži na visini od oko 1,5 kilometara, i kreće se brzinom od oko 320 kilometara na sat.
Avion je nakon što je poletio iz Sarajeva prvo kružio iznad Livna, pa iznad Bihaća, nakon čega se uputio prema Banjaluci.
Kretanje EUFOR-ovog aviona možete pratiti na ovom linku.
-
Zdravlje3 dana ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Politika3 dana ago
ČOVIĆ BRUTALNO PORUČIO “Hrvatski narod će se izboriti, NE TREBA NAM STRANAC DA NAMETNE IZBORNI ZAKON!”
-
Društvo2 dana ago
Bomba ispred kafića u Zvorniku aktivirana daljinskim upravljačem: OSUMNJIČENI U BJEKSTVU
-
Region1 dan ago
KRAH SEZONE U CRNOJ GORI, PLAŽE POLUPRAZNE: “Ne trebaju nam škrti turisti”
-
Banjaluka3 dana ago
NA TERENU SA SUGRAĐANIMA: Savić – Banjac najavila sanaciju dječijeg igrališta u Rosuljama
-
Banjaluka2 dana ago
PDP Banjaluka “40 MILIONA KM “spucano” na garažu kod UKC-a – NITI JE ZAVRŠENA, niti u funkciji!”
-
Region2 dana ago
DAČIĆ PORUČIO: Za Beograd je Republika Srpska nacionalni interes broj jedan
-
Region2 dana ago
SMETAJU IM MRTVI PARTIZANI: Domovinski pokret traži uklanjanje dva nadgrobna spomenika kod Knina