Connect with us

Svijet

LOŠ GLAS DALEKO SE ČUJE! Šta pišu svjetski mediji o haosu u srpskom parlamentu?

Svjetski mediji danas su veliki prostor posvetili neredima koje su u Skupštini Srbije izazvali poslanici opozicije, navodeći da su oni bacali dimne bombe i suzavac i da je skupštinska sala bila obavijena crnim dimom.

Svi svjetski mediji objavljuju i snimke i fotografije sa sjednice Skupštine Srbije, na kojima se vidi skupštinska sala obavijena dimom.

Rojters navodi da su poslanici opozicije na sjednici parlamenta, nakon što je glasovima vladajuće koalicije usvojen dnevni red, ustali sa svojih mjesta, došli do predsednice parlamenta i sukobili se sa obezbjeđenjem, dok su drugi bacali dimne bombe i suzavac i ističe da je sala bila u crnom dimu.

Agencija prenosi da je predsjednica parlamenta Ana Brnabić izjavila da su tri poslanika povrijeđena i da će parlament nastaviti da radi i da brani Srbiju.

Rojters ukazuje da je skupština trebalo da usvoji zakon o povećanju sredstva za univerzitete, što je jedan od glavnih zahtjeva studenata koji blokiraju fakultete i da konstatuje ostavku premijera Miloša Vučevića, a da je opozicija bila nezadovoljna time što su na dnevni red stavljene i druge tačke.

AP prenosi da su najmanje tri poslanika povrijeđena, od kojih jedan teže, da je haos je izbio oko sat vremena nakon početka sjednice i da su opozicioni poslanici duvali u pištaljke, kao i da su bačene dimne bombe i baklje.

Agencija dodaje da su poslanici trebali da glasaju o zakonu kojim bi se povećala sredstva za univerzitetsko obrazovanje, što je jedan od zahteva studenata koji protestuju.

A group of people sitting at a tableAI-generated content may be incorrect.

AP navodi takođe da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić posjetio jednu od povrijeđenih poslanica i da je istakao da će Srbija pobijediti.

Britanski Bi-Bi-Si objavio je video snimak nereda u Skupštini Srbije, navodeći da su najmanje tri poslanika povrijeđena nakon što su opozicionari bacili dimne bombe u parlamentu tokom “haotične sjednice”.

Bi-Bi-Si prenosi i da je predsjednica parlamenta rekla da je jedna od povrijeđenih poslanica doživjela moždani udar i da se nalazi u kritičnom stanju i dodaje da su u direktnom TV prenosu mogli da se vide političari koji se sukobljavaju sa obezbjeđenjem i bacaju suzavac, podržavajući, kako se navodi, studente koji protestuju povodom urušavanja nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu prije četiri mjeseca, kada je poginulo 15 ljudi.

Si-En-En prenosi da je u Skupštini Srbije danas došlo do haosa pošto su opozicioni poslanici bacili dimne bombe i suzavac, u znak protesta protiv vlade i podrške studentima koji blokiraju fakultete.

Dodaje se da su neki opozicioni poslanici palili baklje i bacali dimne bombe i jaja, a da su se drugi tukli sa obezbjeđenjem, dok je skupštinska sala bila u dimu.

Si-En-En takođe navodi da su tri poslanika povrijeđeni, među kojima su i jedna trudnica i poslanica koja je pretrpjela moždani udar.

Ocjenjuje se da “haos” u Skupštini predstavlja dramatičnu eskalaciju protesta predvođenog studentima, nakon tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu.

Italijanska Ansa navodi da su u Skupštini Srbije izbili neredi i incidenti kada su poslanici opozicije nakon usvajanja dnevnog reda skandirali, zviždali, pa čak bacali petarde i dimne bombe, koje su salu ispunile gustim dimom.

Agencija dodaje da je bilo i tuča između pripadnika suprotstavljenih frakcija.

Ističe se da je i predsjednica parlamenta Ana Brnabić otežano govorila zbog gustog dima, ali da je nastavila da vodi sjednicu, uz zvižduke i vuvuzele predstavnika opozicije.

“Možete da nas ubijete, možete da nam se suprotstavite na svaki način, ali Srbiju ne možete zaustaviti na njenom putu razvoja i uspjeha”, navodi agencija riječi Brnabić.

Blumberg navodi da su poslanici opozicije bacili dimne bombe u Skupštini Srbije, da su koristili biber sprej i gađali ministre flašama, a da je sjednica, uprkos svemu tome, nastavljena.

Juronjuz navodi da se zasjedanje parlamenta Srbije pretvorilo se u haos nakon što su opozicioni poslanici prekinuli sve žešću diskusiju da bi ispalili dimne bombe, kao i da je došlo do tuče, ali da je predsjednica parlamenta Ana Brnabić pozvala narodne poslanike da nastave sa radom.

Dodaje se da je vladajuća koalicija prije incidenta predlagala da se usvoji niz zakona kojima bi bili ispunjeni pojedini zahtjevi studenata, a da se tek onda konstatuje ostavka premijera Miloša Vučevića, ali da su se poslanici opozicije usprotivili dnevnom redu, tvrdeći da nema smisla usvajati zakone koji dolaze od vlade čiji je premijer podnio ostavku.

Skaj njuz navodi da je nekoliko srpskih poslanika povrijeđeno u haosu koji je izbio tokom sjednice, a da su opozicioni poslanici bacili dimne bombe.

DW prenosi da njemačka štampa o neredima u Skupštini Srbije izvještava kao o “haosu kakav srpski parlament nije vidio”.

“Nakon što je vladajuća koalicija predvođena Srpskom naprednom strankom (SNS) predsjednika Aleksandra Vučića usvojila dnevni red, pojedini opozicioni političari krenuli ka predsjednici parlamenta Ani Brnabić i sukobili se sa obezbjeđenjem”, prenosi ARD, dok list Cajt o neredima piše pod naslovom “Srpski opozicionari pale baklje u parlamentu”.

Cajt takođe navodi da poslanici treba da glasaju o zakonu koji bi povećao izdvajanja za visoko obrazovanje.

Berliner cajtung pod naslovom “Haos u Skupštini Srbije: poslanica imala moždani udar i bori se za život” piše da je skupštinska sala bila ispunjena gustim crnim i crvenim dimom i da je to “haos kakav srpski parlamentarizam nikada do sada nije vidio.”

Svijet

NOVO IZNENAĐENJE! Klinton i Tramp u rođendanskom albumu Džefrija Epstina

Tramp našli su se među desetinama poznatih ličnosti čija su pisma bila uključena u rođendanski album koji je 2003. godine za osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epština sastavila njegova tadašnja partnerka, Gislejn Maksvel, objavio je list „Volstrit džornal“ (Wall Street Journal).

Prema navodima lista, Klintonovo pismo, koje do sada nije bilo javno poznato, predstavljeno je kao najistaknutije u kolekciji od oko 50 poruka i čestitki.
U poruci, bivši predsjednik SAD navodno je napisao: „Utješno je, zar ne, trajati toliko dugo, kroz sve godine učenja i saznanja, avantura, a također imati dječju radoznalost, pokretačku snagu da napraviš razliku i utješiš prijatelja“.

Portparol Klintona odbio je da komentariše ove navode za pomenuti list, pozivajući se na raniju izjavu bivšeg predsjednika da je prekinuo svaki kontakt sa Epštinom više od decenije prije njegovog hapšenja i da nije bio upoznat sa njegovim krivičnim djelima.

Prošle nedjelje, isti list je objavio da je i Tramp u istom albumu ostavio pismo, u vrijeme kada je Epštin slavio 50. rođendan.
Tramp je naknadno podnio tužbu za klevetu protiv vlasnika lista, Ruperta Merdoka, dvojice novinara i izdavača Douga Džonsa, zbog navoda objavljenih u vezi s njegovom povezanošću sa Epštinom.

List „Njujork tajms“ (The New York Times) kasnije je potvrdio navode „Volstrit džornala“, dodajući da je Tramp ranije, 1997. godine, potpisao primjerak svoje knjige „Trump: The Art of the Comeback“, uz posvetu: „Džef – Ti si najveći“, u potpisu: „Donald“.

Među autorima pisama u rođendanskom albumu, prema dokumentima koje je pregledao „Volstrit džornal“, nalaze se i brojne druge javne ličnosti, uključujući milijardere Leona Bleka, Mortimera Cukermana i Lesa Veksnera, modnu dizajnerku Veru Vang, advokata Alana Deršovića i bivšeg izvršnog direktora Majkrosofta, Nejtana Mirvolda.

Neka od pisama sadržala su i eksplicitne ili neobične poruke.
Tako je, navodi list, Blek potpisao stihove s aluzijama seksualne prirode, dok je Veksner poslao crtež koji je „podsjećao na ženske grudi“, prenio je Gardijan.
Mirvold je Epštinu obećao fotografije sa putovanja u Afriku, uključujući slike parenja životinja.
Njegov portparol rekao je da se Mirvold ne sjeća poslatog sadržaja i da je poznavao Epština kao donatora naučnih istraživanja.

Epštin, koji je preminuo u pritvoru 2019. godine pod nerazjašnjenim okolnostima nakon što je optužen za trgovinu maloljetnicama, održavao je kontakte sa mnogim moćnim i poznatim ličnostima, što je u više navrata izazivalo javne kontroverze.

U odjeljku albuma pod nazivom „Prijatelji“, navedeni su i bivši britanski ambasador u SAD i političar Laburističke partije, Piter Mandelson, kao i Epštinovi bivši saradnici iz investicione firme „Bear Stearns“, Alan „Ejs“ Grinberg i Džejms „Džimi“ Kejn.
Mandelson je u pismu, prema tvrdnjama lista, Epština nazvao „svojim najboljim prijateljem“.
Njegov portparol odbio je da komentariše ove navode.

Rođendanski album, kako navodi „Volstrit džornal“, sastavljen je iz više tomova i sadržao je raznovrsne poruke, umjetničke radove i fotografije koje su prijatelji i saradnici slali Epštinu.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Svijet

STRAVIČNE SLIKE OBILAZE SVIJET: Ovako danas izgledaju djeca u Gazi (VIDEO)

Pojedine fotografije djece iz Gaze ovih dana obilaze svijet i bude najdublju zabrinutost – mališani iscrpljeni glađu, bez lijekova, bez osnovnih uslova za život.

Brojni svjetski mediji, uključujući ABC i CNN, pišu u tome.

Ministarstvo zdravlja pod upravom Hamasa saopštilo je da je samo u prethodna 24 sata još 15 osoba umrlo od gladi i pothranjenosti.

Među pothranjenima je veliki broj djece. Jedan od njih je osamnaestomjesečni Muhamed Zakarija Ajub al-Matuk, dječak iz šatorskog naselja u gradu Gazi, koji je zbog ekstremne pothranjenosti izgubio tri kilograma i sada ima svega šest.

Prema podacima Svjetskog programa za hranu (WFP), čak 70.000 djece hitno treba medicinsku pomoć zbog akutne pothranjenosti, a 900.000 mališana u Pojasu Gaze već pati od gladi. Ova djeca, navodi WFP, “gladuju čekajući obećanja koja nikad ne stižu”.

Stanje je iz dana u dan sve gore. Više od stotinu međunarodnih humanitarnih organizacija upozorilo je da su tržnice u Gazi prazne, da se bolesti šire ogromnom brzinom i da ljudi svakodnevno kolabiraju od gladi i dehidracije.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, od početka rata između Izraela i Hamasa u oktobru 2023. godine do kraja jula 2025, poginulo je više od 59.000 Palestinaca. Od toga je, prema Ministarstvu zdravlja u Gazi, najmanje 101 osoba umrla od gladi, među njima čak 80 djece.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava na “masovno izgladnjivanje” stanovništva Gaze.

“Roditelji nam pričaju kako njihova djeca idu spavati sa suzama u očima jer su gladna”, rekao je generalni direktor WHO-a, Tedros Gebrejesus. “Mjesta na kojima se dijeli hrana postala su zone nasilja.”

Situaciju dodatno otežava gotovo potpuna blokada pojasa Gaze. Prije početka sukoba, dnevno je u ovu teritoriju ulazilo 500 do 600 kamiona pomoći. Danas ih, tvrde humanitarne organizacije, jedva uđe 28.

Ujedinjene nacije navode da je, od uspostavljanja tzv. Humanitarnog fonda za Gazu (GHF) krajem maja, više od 1.000 ljudi izgubilo život pokušavajući da dođe do pomoći. Fondacija, koju podržavaju Izrael i SAD, trebalo je da zamijeni UN u distribuciji pomoći, ali je suočena s ozbiljnim kritikama zbog neefikasnosti.

Humanitarne organizacije zahtijevaju neometan ulazak pomoći, ukidanje blokade, dotok hrane, vode i lijekova, kao i hitno primirje.

Izrael, s druge strane, optužuje Hamas za krađu zaliha i blokiranje pomoći – što Hamas demantuje. Zvanični Tel Aviv tvrdi da omogućava dovoljan protok pomoći, ali humanitarci i brojne zapadne zemlje ukazuju da je to tek mali djelić stvarnih potreba, prenosi Jutarnji.

Nastavi čitati

Svijet

NJEMAČKA PRIVREDA BLAGO PRODISALA! Ifo indeks porastao, ali NARUDŽBINE I DALJE KOČNICA!

Raspoloženje u njemačkoj privredi neznatno se poboljšalo u julu.

Pokazatelj ekonomske klime koji izračunava Ifo institut za ekonomska istraživanja sa sjedištem u Minhenu porastao je za 0,2 boda na 88,9 bodova na mjesečnom nivou. Preduzeća su bila neznatno zadovoljnija trenutnom situacijom, izvijestio je institut.

Raspoloženje se najviše poboljšalo među proizvodnim preduzećima. Mnogo su zadovoljnija trenutnom situacijom i optimističnija su u pogledu poslovanja u narednim mjesecima. Međutim, i dalje nedostaje zamaha u pogledu količine narudžbina.

U uslužnom sektoru raspoloženje se pogoršalo. Preduzeća su bila manje zadovoljna trenutnom situacijom, a očekivanja za naredne mjesece takođe su se pogoršala. Unutar sektora, raspoloženje se pogoršalo među pružaocima IT usluga, dok se znatno poboljšalo u transportu i logistici.

U trgovini je pokazatelj raspoloženja neznatno pao, uglavnom zbog većeg pesimizma u vezi s narednim mjesecima. Preduzeća su procijenila da se trenutna situacija poboljšala, ali su i dalje nezadovoljavajuće, utvrdio je Ifo institut.

U građevinskom sektoru, procjene i trenutne situacije i očekivanja su se poboljšale. Međutim, nedostatak narudžbina i dalje je veliki problem, dodao je institut, prenosi Seebiz.

Nastavi čitati

Aktuelno