Connect with us

Svijet

LOŠ GLAS DALEKO SE ČUJE! Šta pišu svjetski mediji o haosu u srpskom parlamentu?

Svjetski mediji danas su veliki prostor posvetili neredima koje su u Skupštini Srbije izazvali poslanici opozicije, navodeći da su oni bacali dimne bombe i suzavac i da je skupštinska sala bila obavijena crnim dimom.

Svi svjetski mediji objavljuju i snimke i fotografije sa sjednice Skupštine Srbije, na kojima se vidi skupštinska sala obavijena dimom.

Rojters navodi da su poslanici opozicije na sjednici parlamenta, nakon što je glasovima vladajuće koalicije usvojen dnevni red, ustali sa svojih mjesta, došli do predsednice parlamenta i sukobili se sa obezbjeđenjem, dok su drugi bacali dimne bombe i suzavac i ističe da je sala bila u crnom dimu.

Agencija prenosi da je predsjednica parlamenta Ana Brnabić izjavila da su tri poslanika povrijeđena i da će parlament nastaviti da radi i da brani Srbiju.

Rojters ukazuje da je skupština trebalo da usvoji zakon o povećanju sredstva za univerzitete, što je jedan od glavnih zahtjeva studenata koji blokiraju fakultete i da konstatuje ostavku premijera Miloša Vučevića, a da je opozicija bila nezadovoljna time što su na dnevni red stavljene i druge tačke.

AP prenosi da su najmanje tri poslanika povrijeđena, od kojih jedan teže, da je haos je izbio oko sat vremena nakon početka sjednice i da su opozicioni poslanici duvali u pištaljke, kao i da su bačene dimne bombe i baklje.

Agencija dodaje da su poslanici trebali da glasaju o zakonu kojim bi se povećala sredstva za univerzitetsko obrazovanje, što je jedan od zahteva studenata koji protestuju.

A group of people sitting at a tableAI-generated content may be incorrect.

AP navodi takođe da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić posjetio jednu od povrijeđenih poslanica i da je istakao da će Srbija pobijediti.

Britanski Bi-Bi-Si objavio je video snimak nereda u Skupštini Srbije, navodeći da su najmanje tri poslanika povrijeđena nakon što su opozicionari bacili dimne bombe u parlamentu tokom “haotične sjednice”.

Bi-Bi-Si prenosi i da je predsjednica parlamenta rekla da je jedna od povrijeđenih poslanica doživjela moždani udar i da se nalazi u kritičnom stanju i dodaje da su u direktnom TV prenosu mogli da se vide političari koji se sukobljavaju sa obezbjeđenjem i bacaju suzavac, podržavajući, kako se navodi, studente koji protestuju povodom urušavanja nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu prije četiri mjeseca, kada je poginulo 15 ljudi.

Si-En-En prenosi da je u Skupštini Srbije danas došlo do haosa pošto su opozicioni poslanici bacili dimne bombe i suzavac, u znak protesta protiv vlade i podrške studentima koji blokiraju fakultete.

Dodaje se da su neki opozicioni poslanici palili baklje i bacali dimne bombe i jaja, a da su se drugi tukli sa obezbjeđenjem, dok je skupštinska sala bila u dimu.

Si-En-En takođe navodi da su tri poslanika povrijeđeni, među kojima su i jedna trudnica i poslanica koja je pretrpjela moždani udar.

Ocjenjuje se da “haos” u Skupštini predstavlja dramatičnu eskalaciju protesta predvođenog studentima, nakon tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu.

Italijanska Ansa navodi da su u Skupštini Srbije izbili neredi i incidenti kada su poslanici opozicije nakon usvajanja dnevnog reda skandirali, zviždali, pa čak bacali petarde i dimne bombe, koje su salu ispunile gustim dimom.

Agencija dodaje da je bilo i tuča između pripadnika suprotstavljenih frakcija.

Ističe se da je i predsjednica parlamenta Ana Brnabić otežano govorila zbog gustog dima, ali da je nastavila da vodi sjednicu, uz zvižduke i vuvuzele predstavnika opozicije.

“Možete da nas ubijete, možete da nam se suprotstavite na svaki način, ali Srbiju ne možete zaustaviti na njenom putu razvoja i uspjeha”, navodi agencija riječi Brnabić.

Blumberg navodi da su poslanici opozicije bacili dimne bombe u Skupštini Srbije, da su koristili biber sprej i gađali ministre flašama, a da je sjednica, uprkos svemu tome, nastavljena.

Juronjuz navodi da se zasjedanje parlamenta Srbije pretvorilo se u haos nakon što su opozicioni poslanici prekinuli sve žešću diskusiju da bi ispalili dimne bombe, kao i da je došlo do tuče, ali da je predsjednica parlamenta Ana Brnabić pozvala narodne poslanike da nastave sa radom.

Dodaje se da je vladajuća koalicija prije incidenta predlagala da se usvoji niz zakona kojima bi bili ispunjeni pojedini zahtjevi studenata, a da se tek onda konstatuje ostavka premijera Miloša Vučevića, ali da su se poslanici opozicije usprotivili dnevnom redu, tvrdeći da nema smisla usvajati zakone koji dolaze od vlade čiji je premijer podnio ostavku.

Skaj njuz navodi da je nekoliko srpskih poslanika povrijeđeno u haosu koji je izbio tokom sjednice, a da su opozicioni poslanici bacili dimne bombe.

DW prenosi da njemačka štampa o neredima u Skupštini Srbije izvještava kao o “haosu kakav srpski parlament nije vidio”.

“Nakon što je vladajuća koalicija predvođena Srpskom naprednom strankom (SNS) predsjednika Aleksandra Vučića usvojila dnevni red, pojedini opozicioni političari krenuli ka predsjednici parlamenta Ani Brnabić i sukobili se sa obezbjeđenjem”, prenosi ARD, dok list Cajt o neredima piše pod naslovom “Srpski opozicionari pale baklje u parlamentu”.

Cajt takođe navodi da poslanici treba da glasaju o zakonu koji bi povećao izdvajanja za visoko obrazovanje.

Berliner cajtung pod naslovom “Haos u Skupštini Srbije: poslanica imala moždani udar i bori se za život” piše da je skupštinska sala bila ispunjena gustim crnim i crvenim dimom i da je to “haos kakav srpski parlamentarizam nikada do sada nije vidio.”

Svijet

NEVIĐEN SKANDAL Trampovog ministra! Ratne planove dijelio i u četu sa ženom i bratom

Američki ministar odbrane Pit Hegset podijelio je osjetljive informacije o napadu na Hutije koje podupire Iran u Jemenu tokom marta, i to u grupnom četu aplikacije Signal u kojem su bili njegova supruga, brat i lični advokat, rekao je izvor upućen u slučaj za Rojters.

Otkriće još jednog četa dodatno pojačava sumnje oko Hegsetovog korištenja neklasifikovanih komunikacijskih kanala za dijeljenje strogo povjerljivih sigurnosnih informacija – u trenutku kada se suočava s unutrašnjom krizom u Pentagonu, nakon što su prošle sedmice visoki zvaničnici smijenjeni zbog curenja informacija.

U drugom četu Hegseth je, prema istom izvoru, iznio detalje o napadu koji su slični onima objavljenima prošlog mjeseca u časopisu “The Atlantic”. Taj je časopis došao do informacija nakon što je njegov glavni urednik Džefri Goldberg greškom dodan u posebni čet, čime je došlo do neugodne situacije u kojoj su učestvovali najviši bezbjednosni zvaničnici predsjednika Donalda Trampa.

Osoba upućena u slučaj, koja je govorila pod uslovom anonimnosti, rekla je da je drugi čet obuhvatao oko 12 osoba i bio je otvoren tokom procesa potvrde Hegsetove nominacije, prvenstveno kako bi se raspravljalo o administrativnim pitanjima, a ne o operativnim vojnim planovima. Ipak, u toj grupi navodno su dijeljeni i podaci o vremenskom rasporedu vazdušnih napada.

Porodične veze

Hegsetova supruga Dženifer, bivša producentica Foks Njuza, prema fotografijama koje je objavio Pentagon, prisustvovala je i osjetljivim sastancima s inostranim vojnim zvaničnicima. U martu je, na primjer, sjedila odmah iza njega tokom sastanka s britanskim ministrom odbrane u Pentagonu.

Hegsetov brat je inače službeni predstavnik Ministarstva domovinske sigurnosti pri Pentagonu.

Administracija Donalda Trampa poznata je po agresivnom progonu curenja informacija, što Hegset snažno podržava otkad je postao ministar odbrane.

Portparol Pentagona Šon Parnel izjavio je, bez dokaza, da su mediji “oduševljeno prigrlili žalopojke nezadovoljnih bivših zaposlenika kao jedini izvor za svoje članke”.

“Mediji koji mrze Trampa i dalje su opsjednuti rušenjem svih koji se bore za njegovu agendu. Već smo učinili toliko za američke vojnike i nećemo stati”, poručio je Parnel u izjavi na platformi Iks.

Portparol Bijele kuće Ana Keli rekla je: “Oni koji su nedavno otpušteni zbog odavanja informacija i dalje izvrću istinu kako bi nahranili svoj ego i sabotirali predsjednikovu politiku.”

Demokrate traže ostavku

Demokratski poslanici poručili su da Hegset više ne može obnašati dužnost.

“Stalno otkrivamo kako je Pit Hegset dovodio živote u opasnost”, objavio je lider senatske manjine Čak Šumer na Iksu. “Ali Tramp je i dalje preslab da ga smijeni. Pit Hegset mora otići.”

Senatorica Tami Daksvort, ratna veteranka iz Iraka koja je teško ranjena u borbi 2004., rekla je da Hegset “mora podnijeti ostavku u ovoj sramoti”.

Jedan američki zvaničnik u Pentagonu takođe je doveo u pitanje kako Hegset uopšte može zadržati svoju poziciju nakon novih otkrića.

Ove informacije dolaze samo nekoliko dana nakon što je jedan od Hegsethovih ključnih savjetnika, Dan Kaldvel, izbačen iz Pentagona nakon što je identifikovan kao osoba povezana s curenjem podataka u Ministarstvu odbrane. Iako nije poznat široj javnosti kao neki drugi dužnosnici, Kaldvel je imao ključnu ulogu u Hegsetovu kabinetu i bio je označen kao glavna kontakt osoba za Pentagon u prvom četu na Signalu.

“Nevjerovatno smo razočarani načinom na koji je završila naša služba u Ministarstvu odbrane”, napisao je Kaldvel u subotu na Iksu. “Anonimni zvaničnici Pentagona klevetali su nas besmislenim napadima”, dodao je.

Nakon njegovog odlaska, manje istaknuti zvaničnici Darin Selnik, nedavno imenovan zamjenikom šefa kabineta, i Kolin Karol, šef kabineta zamjenika ministra odbrane Stiva Fajnberga, stavljeni su na administrativni dopust i u petak su otpušteni.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP DAO ULTIMATUM UKRAJINI! Curi vrijeme za konačni dogovor!

Ukrajina je pod pritiskom da ove nedjelje odgovori na niz prijedloga Trampove administracije o tome kako da se okonča rat, uključujući potencijalno američko priznanje ruske aneksije Krima 2014. i konačnu odluku o tome da Ukrajina ne postane članica NATO saveza.

Ideje su iznijete u povjerljivom dokumentu koji su visoki zvaničnici Trampove administracije predstavili ukrajinskim kolegama u Parizu u četvrtak. Oni su takođe podijeljeni visokim evropskim zvaničnicima na sastanku.

Tramp postavio uslove Ukrajini

SAD sada čekaju odgovor Kijeva, za koji se očekuje da će stići na sastanku američkih, ukrajinskih i evropskih zvaničnika u Londonu kasnije ove nedjelje. Onda, ako dođe do približavanja američkih, evropskih i ukrajinskih stavova, predlozi bi mogli biti upućeni Moskvi.

Da bi izvršio pritisak na Ukrajinu i Rusiju, američki državni sekretar Marko Rubio rekao je da bi Trampova administracija mogla da prekine svoje mirovne napore ako se ne postigne napredak u ključnim pitanjima u narednih nekoliko nedjelja, prenosi WSJ.

Američki diplomatski pritisak ima za cilj da:

-Postavi teren za prekid vatre, koji bi se uglavnom odvijao duž trenutnih borbenih linija

-Konačno mirovno rješenje

Amerika uskoro očekuje odgovor Kijeva

Visoki zvaničnik Stejt departmenta je predstavio ideje Ukrajincima kao opcije za Kijev, a ne kao prijedlog uzmi ili ostavi. Zvaničnik je rekao da je “lista potencijalnih opcija” otvorena “za diskusiju i povratne informacije”.

Rubio, kao i Trampovi specijalni izaslanici Stiv Vitkof i Kit Kelog, sastali su se u četvrtak u Parizu sa visokim ukrajinskim zvaničnicima, uključujući Andrija Jermaka, šefa kabineta Zelenskog, ministra odbrane Rustema Umerova i ministra spoljnih poslova Andrija Sibihu.

Rubio, Vitkof i Kelog planiraju da prisustvuju predstojećem sastanku u Londonu. Nakon toga, Vitkof bi mogao ponovo da otputuje u Rusiju i predstavi predlog Vladimiru Putinu.

Ukoliko Amerika zaista prizna aneksiju Krima, to bi označilo preokret u decenijskoj politici koju je vodio Vašington. Ideje koje su SAD predstavile u Parizu takođe uključuju odbacivanje članstva Ukrajine u NATO.

“NATO nije na stolu”
– NATO nije na stolu – rekao je Kelog na “Foks njuzu”.

Još nema riječi o tome koje vrste bezbjednosnih garancija bi Ukrajina mogla da dobije ako pristane na mirovno rješenje. Trampova administracija nije jasno saopštila da li je spremna da pruži bilo kakvu vojnu podršku evropskim zemljama ako pošalju trupe u Ukrajinu kao dio snaga za odvraćanje buduće ruske agresije.

Kremlj je, sa druge strane, signalizirao da postoji interes za ukidanje američkih sankcija i za obnavljanje ekonomskih veza sa SAD tokom razgovora u Moskvi i Saudijskoj Arabiji koje je vodio Putinov specijalni izaslanik Kiril Dmitrijev.

Nastavi čitati

Svijet

UVIJEK OSTAO SKROMAN! Papa tražio drugačiju sahranu

Papska sahrana je tradicionalno složen proces, ali je papa Franja nedavno odobrio planove da cio postupak njegove sahrane bude pojednostavljen, navodi BBC, prenosi Tanjug.

Sahrane vrhovnih poglavara Rimokatoličke crkve, po tradiciji, uključuju tri posmrtna kovčega – od čempresa, olova i hrasta, međutim, papa Franja je odlučio da bude sahranjen u jednostavnom drvenom kovčegu obloženom cinkom.

On je, takođe, ukinuo tradiciju postavljanja papinog tijela na podignutu platformu – poznatu kao katafal – u bazilici Svetog Petra, za javnost.

Umjesto toga, ožalošćeni će biti pozvani da odaju poštu dok je njegovo tijelo u kovčegu, sa uklonjenim poklopcem.

Franja će, takođe, biti prvi papa poslije više od jednog veka koji će biti sahranjen izvan Vatikana – njegovi posmrtni ostaci biće položeni u bazilici Svete Marije Velike, jednoj od četiri glavne papske bazilike u Rimu, navodi britanski javni servis.

Vatikan je u video-saopštenju prethodno danas objavio da je papa Franja preminuo u 88. godini života.

Papa Franja je bio prvi latinoamerički poglavar Rimokatoličke crkve.

Patio je od različitih bolesti tokom svog 12-godišnjeg papinstva.

Hospitalizovan je 14. februara u rimskoj bolnici Đemeli sa teškom respiratornom infekcijom.

Prvobitno je liječen od bronhitisa, a zatim mu je dijagnostikovana dvostrana upala pluća.

Vatikan je 21. marta izvijestio da papa polako vraća snagu, ali da će morati da obnovi govorne sposobnosti nakon terapije kiseonikom.

Papa je 23. marta otpušten iz bolnice, nakon čega se oporavljao u papskoj rezidenciji Kaza Santa Marti.

Ove godine papa nije prisustvovao uskršnjim službama u Vatikanu.

Službe je predvodilo nekoliko kardinala.

Nastavi čitati

Aktuelno