Društvo
ČUDO BI BILO DA NEŠTO POJEFTINI! Skočile cijene hrane, POSEBNO ŠEĆERA!

Svjetske cijene hrane su u februaru porasle u odnosu na januarske vrijednosti, posebno cijene šećera koje su skočile za 6.6 odsto, objavila je danas Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO).
Vrijednost indeksa svjetskih cijena prehrambenih proizvoda (FFPI) za februar iznosi 127.1 poen, što predstavlja porast za 1.6 odsto u odnosu na januar, navodi FAO.
Rezultat je posljedica mjesečnog rasta vrijednosti indeksa u kategorijama šećera, mlječnih proizvoda, biljnih ulja i žitarica, uz neznatni pad cijena mesa.
Indeks cijena šećera je mjesečno porastao za 6.6 odsto na 118.5 poena pošto su tržišta zabrinuta zbog smanjenih globalnih zaliha u sezoni 2024/25, kao i zbog slabijih izgleda za proizvodnju u Indiji i usjeve u Brazilu.
Cijene šećera su ipak za 15.8 odsto niže nego u istom mjesecu lane.
Prosječna vrijednost indeksa cijena mlječnih proizvoda je u februaru mjesečno porasla za četiri odsto na 148.7 poena, dok međugodišnji rast iznosi 23.2 odsto.
Mjesečna poskupljenja su zabilježena u svim kategorijama mlječnih proizvoda.
Vrijednost indeksa cijena biljnih ulja je u februaru mjesečno porasla za dva odsto na 156 poena, tako da su one čak za 29.1 odsto više nego u istom mjesecu lane.
Povećanje indeksa je podstaknuto većim kotacijama palminog, sojinog i suncokretovog ulja, kao i ulja repice.
Cijene žitarica su na mjesečnom nivou blago porasle za 0.7 odsto na 112.6 poena, podstaknute rastom cijena pšenice i kukuruza, dok su na međugodišnjem nivou niže za 1.2 odsto.
Indeks cijena mesa je međumjesečno neznatno pao za 0.1 odsto na 118 poena, što je istovremeno za 4.8 odsto više nego u istom mjesecu prošle godine.
Ukupna vrijednost indeksa svjetskih cijena prehrambenih proizvoda (FFPI) za februar je porasla za 8.2 odsto međugodišnje, ali je istovremeno za 20.7 odsto manja u odnosu na vrhunac iz marta 2022. godine, dodaje se u izvještaju na veb stranici FAO, prenosi “b92“.
Društvo
SVAKA ČAST! Aerodrom u Mostaru povećao plate radnicima: Svi potpisali nove ugovore!

Međunarodna zračna luka Mostar u mjesecu julu isplatila je uvećani osobni dohodak, pri čemu se povećanje kreće u rasponu od 240 do 280 KM.
To predstavlja rast od 24 posto za zaposlenike sa srednjom stručnom spremom, koji čine najveći dio kolektiva, saopšteno je iz Zračne luke Mostar.
Realizacija ovog povećanja ostvarena je kroz izmjene ugovora o radu djelatnika te donošenje odluke o povećanju vrijednosti boda. Iz Zračne luke ističu kako su nove ugovore potpisali svi zaposlenici – kako članovi sindikata, tako i oni koji to nisu.
Pored toga, Sindikatu i svim radnicima upućen je prijedlog za nastavak razgovora o daljnjem povećanju materijalnih prava, koji je planiran za prvi kvartal iduće godine, a temeljiće se na ostvarenim rezultatima u pogledu prometa i prihoda.
Smatramo da je ovo ispravan smjer kojim Zračna luka Mostar treba ići, a uvjereni smo da će ovakve mjere rezultirati povećanjem prometa i ukupnog poslovanja Zračne luke Mostar, dodaje se u saopštenju.
Društvo
ZAŠTO UNIŠTAVAMO PRIRODU? Una u Novom Gradu promijenila boju, apel građanima da se ne kupaju

Nadležne službe su, po dojavi građana, izašle na teren i utvrdile da je voda u koritu Une promijenila boju, a preporuka je da se, dok ne stignu rezultati, izbjegava kupanje u ovoj rijeci, rečeno je u Opštinskoj upravi Novi Grad.
Iz Opštinske uprave su naveli da uzrok ovoj pojavi nisu radnje na području opštine Novi Grad, već uzvodno, na području Federacije BiH.
“Obaviještena je vodna inspekcija, Institut za javno zdravstvo Republike Srpske. Biće uzeti uzorci vode iz rezervoara, te iz rijeke Une”, rekli su iz Opštinske uprave i dodali da će u slučaju da budu utvrđena bilo kakva odstupanja javnost biti obaviještena, prenosi Srna.
U preduzeću “Vodovod i kanalizacija” potvrđeno je da je zatražena analiza uzoraka vode iz rezervoara, te da građani u međuvremenu preventivno prokuvaju vodu za piće.
Društvo
NA PODRUČJU LIVNA Zemljotres u BiH

Zemljotres jačine 3,3 stepena po Rihteru zabilježen je jutros na području Livna.
Zemljotres se dogodio u 3.28 časova, a epicentar je zabilježen 12 kilometara od Livna, na dubini od 15 kilometara, potvrdio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar.
Za sada nema informacija o eventualnoj materijalnoj šteti.
-
Horoskop2 sata ago
HOROSKOPSKI ZNAKOVI KOJE PRATI SREĆA! Jeste li među njima?
-
Politika6 sati ago
STANIVUKOVIĆ KAO GLAS RAZUMA “Dodik više nije predsjednik Republike Srpske, ali borićemo se protiv novih nametanja!”
-
Politika2 dana ago
ZA NJEGA ODLAZAK NIJE OPCIJA! Dodik najavio seriju referenduma
-
Politika2 dana ago
DODIK BEZ MANDATA – otvoreno pitanje: Ko je šef Republike Srpske?
-
Region2 dana ago
Zbog SPOMENIKA vojvodi ĐURIŠIĆU – ODREĐEN PRITVOR
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “PDP ostaje dosljedan – nećemo izlaziti na izbore, ali ako bude neizbježno, PODRŽAĆEMO NESTRANAČKOG KANDIDATA”
-
Društvo2 dana ago
PROMJENE NA GRANICAMA EU! Nova pravila od OKTOBRA
-
Svijet1 dan ago
Evropa o strahu od dogovora Putin – Tramp: “Mogli bismo ostati fusnota u istoriji”