Politika
KOVAČEVIĆ “Napad na ustavni poredak je IZVRŠIO ŠMIT UZ POMAGAČE – Sud i Tužilaštvo BiH”

Milorad Dodik nije izvršio nikakav napad na ustavni poredak, već je to izvršio Kristijan Šmit, uz pomagače koje u tome ima, a to su Sud i Tužilaštvo BiH, koji su izabrali da umjesto da poštuju Ustav BiH, poštuju stranog državljanina koji nema nikakav mandat u BiH, istakao je delegat u Klubu Srba Doma naroda u Parlamentarnoj skupštini BiH Radovan Kovačević.
Kovačević je za Novu TV iz Hrvatske ukazao da je to napad na ustavni poredak i začetak krize u BiH, a način da se ta kriza otkloni jeste da se povuku te sramne odluke koje su udar na Ustav i ustavni poredak u BiH.
– Veoma je važno objasniti i vašoj javnosti u Hrvatskoj šta se ovdje dogodilo. Niko nije sudio i osudio Milorada Dodika po nekom zakonu koji je na demokratski način usvojen u BiH, u njenim institucijama. Nije Milorad Dodik počinio bilo kakvo krivično djelo, na primjer zloupotrijebio položaj ili pronevjerio javni novac, nego mu se sudilo prema odluci stranca koji nema nikakav legitimitet u BiH, a sebe naziva visokim predstavnikom iako nema ispunjene uslove koji su propisani Dejtonskim sporazumom. U Ustavu BiH jasno piše da jedino i isključivo Parlamentarna skupština BiH može usvajati ili mijenjati zakone. Taj Kristijan Šmit, njemački državljanin, jedan dan je uzeo Krivični zakon BiH i u njemu napisao da ‘ko ne poštuje odluke Kristijana Šmita biće krivično gonjen i može otići u zatvor’ – istakao je Kovačević.
On je pojasnio da je Milorad Dodik odlučio da neće poštovati odluke stranca, nego Narodne skupštine Republike Srpske i njen Ustav.
– Ovdje sude čovjeku i kažu da ga sude zato što je poštovao Ustav, pa, Bože mili, gdje to ima… to je temelj za politički progon koji je vršen protiv Milorada Dodika, napad na ustavni poredak BiH i ustavni poredak Republike Srpske – pojasnio je Kovačević.
Na pitanje da li će nalog za hapšenje predsjednika Srpske ometati njegove planove za službena putovanja izvan Republike Srpske, Kovačević je konstatovao da je predsjednik Republike Srpske izabran na slobodnim i demokratskim izborima od svih građana Srpske, neko ko uživa veliko povjerenje i neko ko, na osnovu svih posljednjih relevantnih istraživanja javnog mnjenja, i dalje uživa ubjedljivo najveću podršku javnosti u Srpskoj, čak veću nego što uživa i Zoran Milanović u Hrvatskoj, tako da će Milorad Dodik najnormalnije nastaviti raditi posao kao predsjednik Republike.
– Jedini koji mogu to promijeniti su građani Republike Srpske na narednim izborima, a vjerujemo da to toga naravno neće doći, jer, kao što sam rekao, predsjednik Dodik uživa veliku podršku građana i oni su jedini koji imaju pravo da ga eventualno smijene ili da ga ne izaberu. Ono što ćemo uvijek poštovati je sud i presuda naroda, a ne presuda stranaca, stranih namjesnika, kolonizatora i sudionika u tom državnom udaru koji djeluju izvan ustava BiH – poručio je Kovačević, koji je i portparol SNSD-a.
Govoreći o tome šta je glavni cilj Nacrta Ustava Republike Srpske, koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske, Kovačević je rekao da kad usvojite nacrt Ustava, krajnji cilj je da usvojite Ustav.
– Jedna normalna ustavotvorna procedura, normalna parlamentarna procedura, sve u skladu s Ustavom BiH i Dejtonskim sporazumom. Proces koji smo mi započeli u Republici Srpskoj je proces vraćanja Ustavu. U BiH imate jedno faktičko stanje zapisano u Ustavu, a potpuno drugo na terenu – istakao je Kovačević.
On je rekao da je potrebno objasniti hrvatskoj javnosti da BiH nema nadležnost za pravosuđe, za bezbjednosni sektor.
– Ustav BiH nije promijenjen, mi samo tražimo da se Ustav BiH primjenjuje onako kako smo ga mi potpisali jer je i Republika Srpska jedan od potpisnika Ustava BiH, odnosno Aneksa četiri Dejtonskog mirovnog sporazuma – pojasnio je Kovačević.
Osvvrnuvši se na izjavu premijera Andreja Plenkovića koji je pozivao na smirivanje tenzija u BiH, dok je hrvatski ministar odbrane rekao da “Bošnjaci bježe iz svojih domova u Republici Srpskoj, Kovačević je rekao da je premijer Hrvatske neko ko je partner Republici Srpskoj sa kojim su zvaničnici Srpske često imali i dogovarali konstruktivnu suradnju i konstruktivne odnose.
– Međutim, ta izjava ministra /Ivana/ Anušića je netačna, neozbiljna i neodgovorna. Apsolutno niko ne napušta domove u Republici Srpskoj, evo i vi ste u Banjaluci, glavnom gradu Republike Srpske, čisto sumnjam da ste primijetili ovdje bilo kakve bezbjednosne izazove niti oni, u tom smilsu, postoje bilo gdje u Republici Srpskoj – konstatovao je Kovačević.
On je podsjetio da je predsjednik Republike veoma jasno rekao: kojoj god budali padne na pamet uraditi nešto protiv bilo kojeg Hrvata ili bilo kojeg Bošnjaka treba jasno znati da nema podršku institucija Republike Srpske i da će biti najstrože kažnjen i sankcionisan.
Politika
SVE ZA “SRPSKU”! Dodik nudi Trampu MINERALNA BOGATSVA VRIJEDNA MILIJARDU, u zamjenu za…

Sjedinjene Američke Države su uzalud potrošile milijarde dolara u Bosni i Hercegovini, a zauzvrat nisu dobile apsolutno ništa. Spremni smo za razgovor sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom oko ugovora o rijetkim mineralima koje imamo u Republici Srpskoj.
Rekao je to, između ostalog, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u nedavnom intervjuu za “Američkog konzervativca” odgovarajući na pitanje novinara Jovana Tripkovića kakav bi interes SAD imale da učestvuju u rješavanju krize u BiH.
Tripković je naveo da je Tramp zaposlen čovjek, koji se, između ostalih hitnih pitanja, bavi ratom u Ukrajini, imigrantskom krizom i trgovinskim ratom s Kinom.
S obzirom na to da mu kriza u BiH vjerovatno neće biti glavni prioritet, kakav bi interes SAD imale da učestvuju u rješavanju krize u BiH i da li biste bili otvoreni za saradnju s administracijom predsjednika Trampa u pronalaženju rješenja – upitao je Tripković Dodika.
Predsjednik Srpske je odgovorio da se u istočnom dijelu Republike Srpske, u blizini granice sa Srbijom, nalaze značajna nalazišta litija, magnezija i drugih rijetkih minerala čija se komercijalna vrijednost procjenjuje na oko 100 milijardi dolara.
– Otvoreni smo za razgovore o rijetkim mineralima sa predsjednikom Trampom. Spremni smo dopustiti pristup tim nalazištima minerala kompanijama koje odabere Trampova administracija. Osim toga, postoji potencijal za saradnju s premijerom Mađarske Viktorom Orbanom, čija je vlada uključena u ovu investiciju – naglasio je Dodik.
On je dodao da je Vlada Republike Srpske, u saradnji sa predsjednikom Trampom, spremna da ubrza izdavanje svih potrebnih rudarskih dozvola za američke kompanije odabrane da učestvuju u sporazumu o rijetkim mineralima.
– Do sada nismo dodelili rudarske dozvole nijednoj zemlji ili stranoj kompaniji. Spreman sam da o ovom pitanju razgovaram isključivo sa predsjednikom Trampom i vjerujem da bismo mogli postići obostrano korisni dogovor – rekao je Dodik.
Šta Dodik želi od Trampa
Na pitanje koji je put za rješavanje političke krize u BiH i koje bi bilo idealno rješenje za Republiku Srpsku, Dodik je odgovorio da više nema idealnih rješenja.
– Ne možemo prihvatiti neustavni pravosudni sistem koji je osmišljen da goni svakoga ko se ne slaže s muslimanskom stranom i njihovom vizijom zemlje. Ne tražimo rat ili bilo kakav oblik sukoba – zalažemo se za mir – naveo je Dodik.
On je rekao da rukovodstvo Republike Srpske traži vraćanje izvornog tumačenja Ustava Bosne i Hercegovine.
Svako pitanje koje nije eksplicitno obrađeno u ustavu, kako je istakao, trebalo bi se raspraviti i riješiti kroz dijalog između predstavnika Srba, Hrvata i Bošnjaka.
– Sve tri nacije moraju se uključiti u dijalog i raditi na kompromisu o gorućim pitanjima s kojima se zemlja suočava. Svaka grupa zaslužuje da se njen glas čuje- istakao je Dodik.
Na pitanje koju bi poruku želio prenijeti predsjedniku Trampu i američkom potpredsjedniku Džej Di Vensu, Dodik ih je pozvao da pomognu rukovodstvu Srpske i spriječe svaki oblik NATO intervencije u BiH.
– Ne želimo rat, želimo mir. Nastojimo se boriti za svoja ljudska prava demokratskim sredstvima. Naš cilj je vratiti izvorno tumačenje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Pomozite nam poništiti sve nelegitimne i nedemokratske odluke koje nam je nametnula administracija predsjednika Bajdena – rekao je Dodik.
Naveo je da u slučaju ako ne može doći do dogovora između Srba, Hrvata i Bošnjaka, potrebno je započeti dijalog o mirnom, nenasilnom raspadu BiH.
Dodik je u intervjuu pod nazivom “Evropsko bure baruta: „Bosna je promašena država” govorio i o raspodjeli novca USAID u BiH, te ulogu dosadašnjeg ambasadora SAD u BiH Majkla Marfija u uspostavljanju Južne gasne interkonekcije, ali i krizu u BiH koja je nastala nakon presude Suda BiH kojom je osuđen na godinu dana zatvora i zabranu obavljanja političke dužnosti.
Politika
STANIVUKOVIĆ NA PALAMA “Osjeća se snažna podrška i zajednička želja za promjenama”

Lider Partije demokratskog progresa (PDP) Draško Stanivuković posjetio je Pale, gdje je u razgovoru s lokalnim aktivistima i generalnim sekretarom stranke Nenadom Vukovićem dogovorio naredne korake uoči izbora.
– Stigli smo i do Pala! Odlična energija, sjajni ljudi i još jedan susret koji nas ispunjava optimizmom! Uz kafu i ugodan razgovor s našim aktivistima i Nenadom Vukovićem, dogovorili smo nove pobjedničke korake. Hvala domaćinima na srdačnoj dobrodošlici, osjeća se snažna podrška i zajednička želja za promjenama. Nastavljamo dalje još snažnije! – poručio je Stanivuković.
Okupljanje PDP-a na Palama proteklo je u pozitivnoj atmosferi, uz jasnu poruku da promjene dolaze i da će stranka nastaviti jačati svoju podršku širom Republike Srpske.
Politika
DRINIĆ U TREBINJU I GACKU “Hercegovina će biti bolje mjesto za život”

PDP biće dio političke platforme koja će preobraziti Republiku Srpsku u kojoj će mnogi poželjeti da ostanu da žive i rade. Rekao je to u Gacku potpredsjednik Gradskog odbora PDP-a Banjaluke i šef Kluba odbornika u Skupštini grada Banjaluke Nebojša Drinić.
Sa predsjednikom PDP-a Draškom Stanivukovićem Drinić je u višednevnoj radnoj posjeti Hercegovini.
– Obilazimo opštinske odbore, otvaramo nove perspektive jačanja naše političke organizacije i dogovaramo sa aktivistima buduće djelovanje.
Napredak svih krajeva Hercegovine je važan zadatak za nas, istakao je Drinić.
Dodaje da su i u Trebinju i u Gacku sastanci opštinskih odbora bili konstruktivni.
– Pokretačka energija koju nosimo i naša vizija motivišu i privlače mnoge ljude i na jugu Srpske.Istaknuta je potreba za efikasnijom organizacijom i unaprjeđenjem saradnje među članovima. Pokazaćemo da i Trebinje i Gacko i sve hercegovačke opštine mogu biti bolje mjesto za život u kojem ima mjesta za sve dobre i kvalitetne ljude – zaključio je Drinić.
-
Politika3 dana ago
“MORAMO POBITI SVE OVO!” Skandalozna izjava Stevandića na sjednici NSRS-a upućena opoziciji!
-
Hronika3 dana ago
“OVO NIJE PRVI NAPAD NA MENE!” Nebojši Vukanoviću noćas ZAPALJEN AUTOMOBIL ispred porodične kuće (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
Der Standard “EUFOR spreman pomoći SIPA-i u PRIVOĐENJU Milorada Dodika”
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I ČOVIĆ “Rekao sam Dodiku da mora stati, PREŠAO JE CRVENU LINIJU”
-
Politika3 dana ago
PERIĆ O MILORADU DODIKU: Ako se uzda u američku administraciju onda je KUKURIKNUO PRIJE SVITANJA!
-
Politika3 dana ago
Stevandić osudio paljenje auta Vukanovića, pa ga vrijeđao: ON JE NEGATIVNA POJAVA KOJA ŠIRI LAŽI I RIJALITI PRIČU!
-
Hronika3 dana ago
STRAVIČAN NAPAD U OBRENOVCU! Stariji muškarac davio studentkinju koja pješači do Beograda!
-
Politika2 dana ago
NIKO NE ZNA ODGOVOR! Čija vojska patrolira ulicama Banjaluke?