Politika
ČOVIĆ “Usijanih glava uvijek je bilo u BiH, POTREBNA NAM JE MUDROST”

Iz trenutne političke krize BiH mora izaći vrlo brzo, izjavio je za “Avaz” predsjednik HDZ-a BiH i član kolegija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragan Čović.
Naveo je da su političke snage u BiH izigravale evropski put i da se to ne smije ponoviti. BiH mora nastaviti funkcionisati, usvojiti zakone o Sudu BiH i VSTV-u, čime će se poslati poruka i onima koji to misle drugačije organizovati.
“To je moj pristup i moramo odmah početi raditi. Mislim da ćemo u narednih sedam ili osam dana intenzivno početi sazivati sjednice Zastupničkog i Doma naroda, jer na toj razini se mora dogovarati. Nažalost, Predsjedništva nemamo u punom kapacitetu, jer s dva bošnjačka člana ono daje samo saopćenja i izjave. Uvjeren sam da će se u naredni mjesec odnosi u BiH potpuno stabilizirati. Razgovaramo s pozicijom i opozicijom na svim stranama, da vidimo kako iz ovoga izaći. Potrebni su nam mudrost i iskustvo da izvučemo BiH iz izazova, a izvući ćemo je, u to vas uvjeravam. Svako onaj ko je krenuo na Ustav BiH zbog toga će morati ispaštati”, naglasio je Čović.
Čović smatra da se s Miloradom Dodikom, predsjednikom Republike Srpske kao i sa svakim ko nešto znači u bh. politici, mora razgovarati.
O izbornom kapacitetu učesnika u vlasti mora se voditi računa, dodaje, a u dogovorima o novoj većini treba biti pažljiv, da se ne napravi još veća greška.
“Da su izašli iz ustavnog okvira, apsolutno jesu. Što se tiče same koalicije, ona već odavno ne funkcionira. Na različite načine o tome pričamo. Pokušavali smo u posljednjih mjesec-dva nekako sanirati i napraviti zaokret, vratiti se programu koji smo prije dvije godine usvojili, ali u tome nismo uspjeli. Sada moramo tražiti kako izaći iz ovog svega. U narednih godinu i po moramo imati vlast koja će funkcionirati. Ne možemo govoriti da nam je cilj stabilna BiH, a da nemamo funkcionalan Parlament ili Vijeće ministara. S kim praviti novu vlast? Ako to nije SNSD, da vidimo ko je to i kako to može formalno funkcionirati. Unutar FBiH smo nekoliko puta razgovarali, mislim da ćemo to ponoviti ovih dana, da vidimo jesmo li u FBiH pouzdani. Jesu li to Trojka i HDZ?! Imamo li snage da provedemo ono što se od nas očekuje”, kazao je Čović.
Ističe da su mir i stabilnost u BiH jedini cilj koji se u ovom momentu može imati, a do njega će se doći aktivnošću političkih snaga u BiH, s partnerima iz međunarodne zajednice.
“Naravno, odluke moramo donositi mi. Paralelno, ekonomski moramo stabilizirati BiH, na čemu se radi. U vanjskoj politici euroatlantska ambicija mora biti vrlo jasno izražena zbog svih sigurnosnih izazova. Morat ćemo se s pažnjom posvetiti onome što se dešava u BiH u smislu ustavnog uređenja i kako osigurati potpunu jednakopravnost triju konstitutivnih naroda, da bismo izbjegli izazove koje sada imamo, a koji se ponavljaju ciklično. Institucije BiH moraju zaživjeti u punini te riječi, moramo ih podići na veću razinu učinkovitog rada, jer bojim se da su danas daleko od toga. Upravo zato se dešavaju ispadi na pojedinim razinama vlasti”, pojasnio je Čović.
Nedjeljiva država
Naglasio je kako 30. godišnjicu Dejtonskog sporazuma treba iskoristiti da “do kraja ojačamo BiH“, te da je HDZ BiH odgovoran prema svojim glasačima, ali u ovom slučaju prvenstveno prema državi.
“Želimo zaštititi BiH od bilo kakvih udara i nećemo pratiti nijednu aktivnost koja odudara od Ustava. To vrlo jasno ponavljamo, ali nećemo ući ni u fazu bezvlašća. Moramo znati kako popuniti vlast i kako ona može funkcionirati u skladu s Ustavom, a da imamo unutarnju stabilnost, ekonomsku, socijalnu, da imamo sigurnost, jer ovo se sve mora raditi u miru. Neće se dozvoliti bilo kakvo narušavanje mira. Usijanih glava uvijek je bilo u BiH, one moraju imati svoju protutežu, jer dovoljno je žrtava bilo. Njima se klanjamo, svako u ime svog naroda, ali dalje politika mora donijeti mir i dobro BiH. Da budem vrlo jasan, BiH je nedjeljiva i ona mora ostati tako pozicionirana”, istakao je Čović.
Dodao je da BiH nije sama, ne samo zbog nje same, te da podrška Evropskih snaga i NATO-a stiže i zbog same Evrope, jer je jasno šta bi značila destabilizacija ovog prostora.
“Ne može se ponoviti scenarij Ukrajine u ovom vremenu, bez obzira što danas ljudi pušu i na hladno. Nemojmo potcijeniti ni ono što se dešava kad je u pitanju globalni politički okvir i promjena administracije u SAD, jer to je promijenilo neke poglede i unutar Europe. Nedostajalo nam je pravo liderstvo što se tiče tih procesa. Moramo vrlo jasno naglašavati, a ja to radim u ime HDZ-a i hrvatskog naroda – euroatlantske integracije podrazumijevaju i taj sigurnosni aspekt. Iako nismo formalno, naše institucije su uključene. Pa mi smo u svakoj mirovnoj misiji u svijetu, kroz našu vojsku i policiju. Drago mi je da je veliki interes institucija da osnaže naš sigurnosni segment, kako bi se jamčila sigurnost ljudi, jer počela se stvarati psihoza, strah od rata, pa moramo ohrabrivati ljude da vjeruju. Mi ćemo živjeti ovdje i graditi BiH, a siguran sam da ima dovoljno snaga koje će spriječiti bilo kakvo izazivanje sukoba”, poručio je Čović.
Ne može proći šutke
Javnost u BiH podijeljena je između nestrpljenja da institucije BiH reaguju i privedu zvaničnike RS i pesimističnih procjena da će oduzimanje nadležnosti države od entiteta proći samo uz verbalne osude.
“Ne mislim da to može šutke proći, a institucije BiH trebaju raditi sukladno njihovim zakonskim ovlastima. Zakonski okvir nije savršen, institucije nisu savršene i o tome stalno pričamo. Mislim da sam deset puta rekao da naša država nije pravna država upravo zato što te institucije ne funkcioniraju do kraja, ali njih imamo i moramo ih uvažavati i izgraditi ih da budu takve kakve želimo. Zato sigurno ne može proći šutke ono što se pokušava uraditi u RS, a, s druge strane, tu ne može biti nikakvog hira. To mora biti usklađeno sa zakonom i da na ovom primjeru počnemo pokazivati ozbiljnost pravne države”, kazao je Čović.
(Avaz)
Politika
GUVERNERKA O SLUČAJU VIADUKT “Ne damo pare dok slučaj ne bude riješen”

Centralna banka (CB) BiH održala je danas sastanak s članovima zajedničke komisije, i izložili smo retrospektivu u slučaju “Viaduct”. Sve do trenutka dok ovaj slučaj ne bude riješen, ne izvršavamo transfer dijela čistog profita, navela je guvernerka Jasmina Selimović.
Na ovaj način ona je potvrdila i raniji stav ove banke, saopšten prošlog mjeseca.
“Ostajemo opredjeljeni da zaštitimo interes Centralne banke BiH. Imamo obavezu da zaštitimo finansijski sistem BiH, i to i radimo”, rekla je danas Selimovićeva, prenosi N1.
Podsjetimo, nakon što je Savjet ministara BiH 22. aprila usvojilo Nacrt budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH za 2025. godinu, kojim je predviđeno da dug iz arbitražnog postupka “Viaduct protiv BiH” bude plaćen iz dobiti CBBiH, oglasili su se iz CBBiH, iz čijeg se odgovora može zaključiti da taj novac do daljeg ostaje “pod ključem”.
“Uvažavajući novonastalu situaciju, a u skladu sa zakonskim normama i mandatom CBBiH, uplata dijela čistog profita na račun institucije zadužene za budžet Bosne i Hercegovine neće biti izvršena sve dok postoji mogućnost ugrožavanja imovine CBBiH i time ugrožavanja stabilnosti CBBiH, kao i monetarne i finansijske stabilnosti”, rečeno je tada iz CBBiH.
Dakle, do daljeg nema rješenja za slučaj “Viaduct”. Riječ je, podsjetimo, o iznosu koji premašuje 110 miliona KM, pošto je, konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, Srpska obavezana da slovenačkoj kompaniji isplati odštetu, zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.
Politika
DODIK NA RAZGOVOR POZVAO SVE PREDSJEDNIKE PARTIJA! “Pozivam na razgovor i dogovor”

Savjet bezbjednosti UN je jasno i nedvosmisleno poručio da izlaz iz ustavno-pravne krize u BiH treba da pronađu domaći političari, napisao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na svom Iks nalogu.
Dodik je rekao da su najuticajnije članice međunarodne zajednice, SAD, Rusija i Kina, naglasile da je dijalog neophodan, da odluke o unutrašnjim odnosima moraju da donose legitimno izabrani predstavnici naroda, a da prepoznaju značaj Kancelarije visokog predstavnika u podršci implementaciji civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma.
– Shodno atmosferi koja je vladala na sjednici Savjeta bezbjednosti UN i porukama koje su poslate, upućujem poziv za sastanak predsjednicima svih parlamentarnih stranaka na nivou BiH i vlasti i opozicije. Pozivam na razgovor i dogovor o uređenju odnosa u BiH na osnovu Ustava i Dejtonskog sporazuma. Pozivam da sastanak održimo u Doboju 14. maja u 14.00 časova u hotelu “Park” – naveo je Dodik.
Politika
BORENOVIĆ “Vidimo da su SNSD i HDZ u Domu naroda očigledno dogovorili kontinuiranu opstrukciju kvorumskom blokadom”

Branislav Borenović ocjenjuje da je rekonstrukcija vlasti u BiH zaustavljena zbog političkih blokada u Domu naroda, koje on pripisuje SNSD i HDZ. Ističe da opozicija iz Republike Srpske nudi prijedlog za deblokadu institucija i nastavak evropskog puta kroz uzajamno poštovanje i poštivanje ustavnog okvira.
Najavljena i započeta rekonstrukcija vlasti na državnom nivou zaustavljena je na pola puta, blokadama u Domu naroda i sprečavanjem smjena kadrova SNSD.
Intenzivne konsultacije o programu, koji bi podrazumijevao deblokade, smirivanje tenzija i nastavak evropskog puta, oko kojeg bi se ujedinila većina stranaka iz oba entiteta, traju i ovih dana.
Što se tiče nas iz opozicije iz Republike Srpske, mi smo dali mogućnost izlaska iz ove besmislene i za sve narode loše krizne situacije. Čak nudimo i formalni dokument za normalizaciju odnosa na bazi uzajamnog poštovanja i uvažavanja postojećeg ustavnog okvira, kako bi se otvorile evropske perspektive i obezbijedio ekonomski napredak u interesu cijele BiH, a posebno Republike Srpske, gdje su milijarde KM blokiranih projekata – kazao je za Avaz poslanik PDP u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Branislav Borenović.
On podsjeća da opozicione stranke iz Republike Srpske imaju pet poslanika u Predstavničkom i dva u Domu naroda PSBiH, što je dovoljan broj za legitimno odlučivanje.
– Ako bude dovoljno glasova iz FBiH za opštu većinu, onda idemo raditi, preuzimamo odgovornost. Ako ne bude, ako se nastave opstrukcije i blokade, onda neka se ovi iz aktuelne vlasti, iz Savjeta ministara BiH, koji grčevito drže proklete fotelje i privilegije, nastave valjati u tom svom političkom blatu – kaže Borenović.
Borenović tvrdi da su SNSD i HDZ u Domu naroda dogovorili opstrukciju kroz blokadu kvoruma i namjerno kršenje poslovnika, s ciljem odbacivanja parlamentarnih i demokratskih većinskih odluka.
– Vidimo da su SNSD i HDZ u Domu naroda očigledno dogovorili kontinuiranu opstrukciju kvorumskom blokadom i svjesnim Špirićevim poslovničkim nasiljem, s namjerom da ne prihvate parlamentarnu i demokratsku većinsku realnost – dodaje Borenović.
-
Zdravlje2 dana ago
ZAŠTO JE DOBRO JESTI DORUČAK svaki dan u isto vrijeme? Ova navika može vam PROMIJENITI ŽIVOT
-
Hronika3 dana ago
DETALJI UBISTVA U BANJALUCI! Ubijen Savo Čolić, imao bogat kriminalni dosije!
-
Politika3 dana ago
KO JE OSTAO VJERAN? Ove stranke su izgubile najviše poslanika u NSRS?
-
Hronika3 dana ago
Evo ko je osumnjičen za ubistvo u Banjaluci – VLASNIK FIRME, NIJE POZNAT PO KRIVIČNIM DJELIMA!
-
Hronika3 dana ago
Prijetnje, kamata i krvava osveta: ČOLIĆ LIKVIDIRAN ZBOG DUGA!
-
Svijet3 dana ago
PUTIN “Nadam se da neće biti potrebe za KORIŠĆENJEM NUKLEARNOG ORUŽJA u Ukrajini”
-
Politika19 sati ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika2 dana ago
ZBOG POKUŠAJA HAPŠENJA DODIKA: MUP RS podnio krivične prijave protiv sedam pripadnika SIPA-e