Connect with us

Region

HRVATI UPUTILI U PROCEDURU NOVI ZAKON! Traže ukidanje srpskih spomenika

Vlada Hrvatske uputila je danas u parlamentarnu proceduru novi zakon o grobljima kojim se predviđa uklanjanje srpskih spomenika postavljenih poslije 30. maja 1990. godine.

Prema zakonu, predviđeno je uklanjanje spomenika u roku od 30 dana od stupanja na snagu.

Potpredsjednik Vlade Hrvatske Branko Bačić rekao je da je jedan od razloga koji ih je podstakao na donošenje novog zakona taj da su poslije posljednjeg rata ostali grobovi na čijim su spomenicima i spomen-pločama bili upisani, kako je naveo, neprimjereni nazivi protivni ustavnopravnom poretku Hrvatske.
Kako navode dalje, “sporne” nadgrobne spomenike može prijaviti bilo ko, a predviđeno je uvođenje komisija na nivou županija i ona bi, ukoliko je potrebno, davala mišljenje o njihovoj prikladnosti, prenose hrvatski mediji.

Ukoliko vlasnici ne uklone takav spomenik, prijeti im kazna od 1.000 do 5.000 evra.

Region

HAOS U BUDVI: Predsjednik Opštine Nikola Jovanović žrtva fizičkog napada!

Predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović pretučen je u Budvi, saznaju mediji.

Jovanovića su, prema navodima izvora ih Uprave policije (UP), napala trojica muškaraca.

Jovanović je u napadu zadobio teške tjelesne povrede.

Čelnik Opštine Budva potvrdio je Vijestima da se nalazi u kotorskoj bolnici ali nije želio da saopšti više detalja.

Prema informacijama Vijesti, Jovanović je napadnut jutros kod gradskog bazena gdje je sjedio sa prijateljima.

Prvi podaci iz istrage su da policija traži trojicu braće od kojih je je jedan zaveden i kao član organizovane kriminalne grupe (OKG).

Dvojica od njih su članovi Nove srpske demokratije.

Nastavi čitati

Region

Hrvatska UBRZAVA PRIPREME za skladište RADIOAKTIVNOG OTPADA kod granice s BiH

Pregled i recenzija dokumenata koji se odnose na bezbjednosne analize u prijedlogu studije uticaja na životnu sredinu Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori još traje.

Iz hrvatskog Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” je potvrđeno da je prije toga ovaj dokument pregledao nezavisni odbor.

Stručnjaci Međunarodne agencije za atomsku energiju od početka juna pregledaju bezbjednosna dokumenta Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

“Po završetku pregleda i recenzije, studija i zaključci biće dostupni javnosti u sklopu javnih rasprava čije je održavanje planirano tokom godine u okviru postupka procjene uticaja na životnu sredinu, koji će biti pokrenut i vođen pred nadležnim Ministarstvom zaštite životne sredine i zelene tranzicije”, saopšteno je iz Fonda.

Na lokaciji bivše kasarne Čerkezovac u opštini Dvor 16. juna počelo je uklanjanje objekata radi uspostavljanja Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada.

Osim toga, hrvatsko Ministarstvo ekonomije pustilo je u petak, 27. juna, u elektronsko savjetovanje prijedlog zakona o izgradnji centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada kojim je jasno precizirano da je riječ o lokaciji kasarne Čerkezovac na Trgovskoj gori, te da će se prihvatljivost Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na dijelu lokacije bivšeg vojnoskladišnog kompleksa Čerkezovac ocijeniti u postupku procjene uticaja na životnu sredinu.

Istog dana, Ministarstvo ekonomije je u postupak elektronskog savjetovanja pustilo i prijedlog uredbe o visini naknade i načinu finansiranja jedinica lokalne i regionalne samouprave na čijem se području uspostavljaju ili nalaze objekti za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u vlasništvu Fonda.

Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i postojeći institucionalni otpad skladišti na Trgovskoj gori u opštini Dvor na samoj granici sa BiH.

Nastavi čitati

Region

Česi BIJESNI na Hrvate: Pivo skuplje nego u Njemačkoj!

Hrvatska je decenijama omiljena ljetnja destinacija za većinu Čeha, ali među lokalnim stanovništvom oni nemaju baš laskav nadimak.

Zbog toga što na odmor dolaze puni konzervirane hrane iz domovine, Hrvati su ih prozvali ”paštikarži” (paštetari) – izrazom koji potiče od riječi ”pašteta” i koristi se kao pogrdan naziv za turiste koji izbjegavaju da troše novac u lokalnim restoranima.

Iako bi se moglo pomisliti da je taj stereotip danas, 2025. godine, stvar prošlosti, mnogi Hrvati se s tim ne slažu.

”Da, upravo tako zamišljamo prosječnog Čeha i moram da kažem da većina i dalje odgovara toj slici”, rekao je Ivica, vlasnik restorana iz Splita.

Ni njegov kolega Ante nije bio blaži:

”Ne volim previše Čehe, kod mene su na listi prioriteta dosta nisko, pa kad mogu, dajem prednost recimo Nemcima, Austrijancima ili Holanđanima. Nekad dođu i samo sjednu za sto bez pitanja. Onda im jasno damo do znanja da nisu dobrodošli, tako što ih, recimo, ignorišemo”.

Ante dodaje da od stola za kojim sjede Česi zaradi i do duplo manje nego kad tu sjede drugi gosti. Takođe se požalio i na bakšiš koji ostavljaju – često ne prelazi ni 10%, što se u Hrvatskoj smatra minimalnim.

Česi su, osim nadimka ”paštikarži”, među Hrvatima poznati i kao ”pivožderi”. Ali pošto je cijena ovog omiljenog napitka na nekim mjestima narasla i do 6 evra, Česima to nimalo ne prija, pa to glasno komentarišu u restoranima. Zbog toga vlasnici ugostiteljskih objekata više i ne ciljaju na ovu klijentelu, već radije dočekuju turiste iz drugih zemalja.

Česi pozivaju Hrvate da preispitaju svoj pristup

Češki turisti se, međutim, brane i pozivaju domaćine da preispitaju svoj pristup i politiku formiranja cijena, jer situacija postaje nepodnošljiva, piše dalje mix24.cz.

”Razgovarali smo i sa Nemcima koji su očajni zbog toga koliko je ovdje poskupila hrana u restoranima. Navikli su da jedu napolju, ali to sada jednostavno više ne mogu da priušte. To zaista nisu očekivali”, rekao je Jan iz Berouna i dodao da su po njegovom mišljenju najviše poskupili morski plodovi.

Ni piće ne prolazi mnogo bolje.

”Pivo u prosjeku košta oko 5 evra, nekad i više. To je skuplje nego u Nemačkoj, a ovde je to standard – jeftinije gotovo da ne postoji. Djeluje skoro kao da su se ugostitelji dogovorili i da vještački drže cijene visoko”, opisao je stanje na Jadranu i zaključio da su više cijene vjerovatno samo još u Francuskoj i Danskoj, prenosi Blic.

Nastavi čitati

Aktuelno