Društvo
HOĆE LI SE VOZAČI OBRADOVATI? Postoje svi uslovi za ozbiljnije POJEFTINJENJE GORIVA u Srpskoj

Cijena barela sirove nafte marke “brent” za samo nekoliko dana pala je za 11 dolara, odnosno 15 odsto, i trenutno se nalazi na najnižem nivou u posljednje četiri godine, što bi, ukoliko se ove vrijednosti održe i u narednim danima, trebalo da dovede do značajnog smanjenja vrijednosti goriva na domaćim benzinskim pumpama.
Ako bi domaći distributeri naftnih derivata, ali i same rafinerije, ispoštovali nova kretanja i trendove, gorivo u Republici Srpskoj bi moglo da pojeftini za petnaestak feninga po jednom litru, te da umjesto sadašnjih 2,35 košta oko 2,20 maraka.
Ukoliko nešto pojeftini za 15 odsto, valjda bi i krajnji produkt trebalo da bude za približan procenat korigovan naniže, a jedan litar sirove nafte je za samo par dana pojeftinio za oko 13 feninga. Ove nove, eventualne, korekcije trebalo bi onda lančano da utiču i na kretanje cijena ostale robe i usluga, piše Glas.
Poređenja radi, zadnji put kada je barel sirove nafte koštao oko 63 – 64 dolara (februar 2021), koliko je juče koštao na berzama, cijena goriva na domaćim pumpama kretala se od 1,95 do dvije marke. Ako znamo da je u međuvremenu došlo do rasta rafinerijske marže, ali i troškova prevoza, te to ukalkulišemo u računicu, može se doći do toga da je realna cijena goriva u trenutnim okolnostima 2,20 KM po jednom litru. Ovako govori prosta matematika, ali da li će i doći do ovolikog pojeftinjenja?
Prema riječima predsjednika Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima u Privrednoj komori Srpske Đorđa Savića, tako nešto ipak ne treba da očekujemo. Kaže da je moguće da u narednim danima, kod određenih naftnih distributera, dođe do određenog pojeftinjenja, ali u neznatnom iznosu od svega par feninga po jednom litru. Kako je istakao, do značajnijih korekcija će doći tek ukoliko vrijednost barela nastavi i dalje da pada i približi se granici od 60 dolara.
– Ukoliko se sirova nafta zadrži na trenutnom nivou od 63 do 64 dolara, nisu realne veće korekcije cijena goriva na našim pumpama. Trenutne nabavne veleprodajne cijene goriva kreću se oko 1,72 marke. Ako ovome dodamo akcize, troškove i tarife, dolazimo do maloprodajne cijene goriva od 2,35, koliko ona i danas iznosi – objasnio je Savić.
Kaže i da je do ovog pada došlo zbog raznih strahova, ali i da, kada se zabilježe ovako strmoglavi sunovrati cijena neke robe na berzama i tržištima, u gotovo 80 odsto slučajeva već nakon nekoliko dana dođe do stabilizacije i vraćanja u normalu.
Pojedini analitičari, međutim, već godinama upozoravaju na jedan sveprisutni fenomen – brzo poskupljenje goriva kada cijene na svjetskom tržištu rastu i sporo opadanje u slučaju pojeftinjenja. I on nije vezan samo za naše krajeve. Toliko je, kako navode, čest u čitavom svijetu, uključujući i razvijene zemlje, da postoji čak i termin “raketa i perje”. Cijene rastu poput rakete, a padaju poput perja.
Inače, najnovija savršena oluja na berzama počela je da se na horizontima oblikuje 2. i 3. aprila, nakon što je američki predsjednik Donald Tramp pokrenuo sveobuhvatan globalni napad nametnuvši opšte carine svim američkim trgovinskim partnerima, a posebno Kini, koja je najveći svjetski uvoznik nafte. Iako je energija tehnički bila pošteđena, tržišta su brzo reagovala, jer su se kod velikih igrača pojavili strahovi od globalne recesije. Drugi razlog ovog strmoglavog pada – neočekivani porast proizvodnje sirove nafte od strane pojedinih zemalja članica naftnog kartela OPЕK. Ovaj dvostruki napad ostavio je tržišta energije u šoku. Analitičari američke banke “Goldman Saks” procijenili su da je šansa za pojavu recesije sa 35 povećana na čak 45 odsto u narednih 12 mjeseci.
Predah i problemi
Prema ocjenama pojedinih analitičara, evropske ekonomije pogođene inflacijom, a koja poprima oblike hronične, na ovaj način dobile su privremeni predah. Međutim, ovo olakšanje dolazi sa upozorenjima. Еvropska centralna banka upozorava da bi trajno niske cijene mogle da destimulišu ulaganja u obnovljive izvore energije. Za članice OPЕK-a, međutim, povećanje proizvodnje predstavlja gambit visokog rizika. Saudijskoj Arabiji su potrebne cijene nafte iznad 80 američkih dolara po barelu da bi uravnotežila svoj budžet za 2025. godinu. Ova kraljevina je, inače, suočena sa projektovanim deficitom od 19 milijardi dolara.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Još toplije uz obilje sunca

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje toplije vrijeme, uz malu do umjerenu oblačnost i dnevnu temperaturu vazduha do 25 stepen Celzijusovih.
Na jugu i zapadu naoblačenje će biti veće i uzrokovaće kišu ponegdje.
U noći na ponedjeljak jače naoblačenje od jugozapada širiće se ka većini krajeva, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od četiri stepena na istoku do devet na jugu, u višim predjelima od tri stepena.
Dnevna temperatura biće od 19 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.
Vjetar će tokom prvog dijela dana biti slab do umjeren, u Krajini pojačan južnih smjerova, dok će od sredine dana biti umjeren, u Krajini i Hercegovini pojačan, na momente i jak jugo.
Društvo
LAZAREVA SUBOTA OBILJEŽENA NA LAUŠU! Stanivuković istakao značaj očuvanja vjere i tradicije

Lazareva subota, praznik koji nosi duboku simboliku vjere, porodice i tradicije, svečano je obilježena u banjalučkom naselju Lauš. Večernje bogosluženje u Hramu Svetog Jovana Bogoslova okupilo je veliki broj vjernika koji su zajedno u molitvi dočekali ovaj veliki dan.
U prepunom hramu, miris vrbovih grančica i molitveno raspoloženje stvorili su posebnu atmosferu koja je podsjetila na snagu zajedništva i važnost očuvanja duhovnih vrijednosti. Molitvu je predvodio sveštenik Ljubinko Đurić, a svečanosti je prisustvovao i predsjednik PDP-a Draško Stanivuković.
– Lazareva subota je jedan od onih praznika koji nas vraćaju korijenima, porodici, vjeri i običajima koje čuvamo generacijama. Večernje bogosluženje, hram pun naroda, miris vrbovih grančica… upravo ona slika koja najbolje opisuje snagu naše tradicije. Prisustvovao sam slavi Hrama Svetog Jovana Bogoslova na Laušu, i zajedno sa parohijanima učestvovao u molitvi koju je predvodio sveštenik Ljubinko Đurić. Hvala svima na toploj dobrodošlici! – poručio je Stanivuković.
Dodao je da je snažna vjera, čvrsta tradicija i jaka Republika Srpska put kojim treba ići i temelj koji treba čuvati.
Društvo
OGLASILI SE NAFTAŠI: Za koji dan CIJENA GORIVA opet ide dolje, pogledajte koliko će koštati litar

Zbog pada cijena naftnih derivata, gorivo će u Srpskoj za koji dan ponovo pojeftiniti.
Kako nam je potvrđeno u Grupaciji za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Srpske, litar dizela i benzina bi, u prosjeku, mogao da bude jeftiniji za 3 do 5 feninga.
Trenutno, litar dizela u prosjeku košta od 2,34 do 2,39, a litar benzina od 2,35 do 2,41 KM.
Do pojeftinjena naftnih derivata u svijetu došlo je zbog zaoštravanja trgovinskog rata između SAD i Kine, te bojazni od izbijanja recesije.
To se odrazilo i na kretanje cijena goriva na našem tržištu, koje određeno vrijeme bilježe pad.
Podsjetimo, cijene goriva na domaćim benzinskim pumpama unazad nešto više od tri sedmice pale su za oko 15 feninga po litru.
-
Hronika3 dana ago
ZAKONI NSRS NE VAŽE? Velika akcija SIPA-e u Banjaluci, ASISTIRA IM MUP SRPSKE, u toku su privođenja
-
Politika3 dana ago
ZAOKRET KOJI OSTAVLJA BEZ TEKSTA! Dodik spreman da zamrzne sporne zakone u NSRS?
-
Banjaluka3 dana ago
“RADILI SMO U NEMOGUĆIM USLOVIMA”: Savić Banjac otkriva kako su preživjeli najteže izazove
-
Politika3 dana ago
CVIJANOVIĆEVA UPOZORAVA: “Biću prinuđena da zatražim zaštitu”, apel Soreki i Barbu da ne produbljuju krizu
-
Politika3 dana ago
STIGLO NE! Stranke “trojke” odbile Dodikov poziv za razgovor
-
Politika3 dana ago
PREKINUT MU KONTAKT SA PORODICOM! Radovana Karadžića optužili da planira bijeg!?
-
Politika3 dana ago
VUKOMANOVIĆ: SIPA hapsi po Srpskoj, a MI IZDAJNICI jer upozoravamo na besmislene zakone
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Republici Srpskoj ne treba trgovac, VEĆ DRŽAVNIK”