Connect with us

Svijet

Kineski odgovor na dodatne američke carine: Na snazi drastične mjere i zabrane za kompanije

Kineske carine na američku robu stupile su na snagu.

Kineske carine na sav američki uvoz u iznosu od 84 odsto stupile su jutros na snagu, znatno veće od ranije najavljenih 34 odsto. Peking je juče najavio mjere, ali su one stupile na snagu u ponoć po lokalnom vremenu.

To je odgovor na američke carine od 125 odsto koje je Trampova administracija ranije nametnula na kinesku robu. Trgovinski rat između dvije najveće svetske ekonomije ne pokazuje znake jenjavanja. Peking kaže da će se “boriti do kraja”, dok Vašington takođe najavljuje da neće popustiti.

Osim carina, Kina je uvela i niz ograničenja za više od deset američkih kompanija. Između ostalog, njihovim direktorima je zabranjen ulazak u zemlju, a same kompanije više ne mogu da ulažu na kinesko tržište.

Kina i Evropska unija razmijenile su mišljenja o jačanju ekonomske i trgovinske saradnje kao odgovor na američke carine, saopštilo je kinesko ministarstvo trgovine.

Ministar trgovine Vang Ventao razgovarao je u utorak u video razgovoru sa komesarom EU za trgovinu i ekonomsku bezbjednost Marošem Šefčovičem o ponovnom pokretanju pregovora o podršci trgovini, navodi se u saopštenju kineskog ministarstva.

Tema razgovora bilo je trenutno otvaranje pregovora o minimalnim cenama kineskih električnih vozila, dodaje se u saopštenju.

Kina se pažljivo i dugoročno pripremila za navalu carina iz Vašingtona i ima niz kratkoročnih i dugoročnih kontramera, kaže Dejvid Reni, urednik geopolitike u časopisu Ekonomist.

Govoreći za “BBC”, Reni kaže da su kineski zvaničnici i akademici sa kojima je nedavno razgovarao u Pekingu svjesno očekivali trgovinski sukob tokom Trampove predsedničke kampanje.

“Kina voli da planira. Dugo se i pažljivo pripremala”
“Kina voli da planira. Oni vole petogodišnje planove. Izuzetno im je teško da se nose sa tako hirovitim, transakcijskim američkim predsjednikom”, rekao je Reni.

“Pripremali su se veoma pažljivo i veoma dugo. Imali su kratkoročne pripreme specifične za SAD, ali i dugoročne mere da pokušaju da preorijentišu i rebalansiraju svoju cjelokupnu ekonomiju, da smanje zavisnost od izvoza”, dodao je on.

Jedan od najjasnijih primjera kineske strategije je uvođenje carina na američku soju. Reni ističe da ta mjera direktno utiče na Trampovu glasačku bazu na Srednjem zapadu SAD, dodajući da Peking može istovremeno da dobije soju iz Brazila i Argentine.

“Logika u Pekingu ide ovako: šta možemo da uradimo da povrijedimo Trampove glasače, da privučemo njegovu pažnju, da možemo da kupimo negdje drugdje?”, objasnio je Reni.

Svijet

NEOBIČNO UPOZORENJE! Poziv stanovnicima koji imaju MANJE OD 50 KG DA NE IZLAZE NAPOLJE

Kineske vlasti pozvale su građane te zemlje koji imaju manje od 50 kilograma da ne izlaze napolje, “da ih ne bi odnio vjetar”.

Kineski nacionalni meteorološki centar izdao je u petak narandžasto upozorenje zbog olujnih vetrova u sjevernim dujelovima zemlje, prvi put poslije deset godina, javila je kineska televizija FTV News.

Prema podacima meteorologa, danas su u većini oblasti Pekinga uočeni udari vjetra od 13,9 do 24,4 metara, dok su u planinskim predelima udari vjetra dostizali su 137 – 41,4 metara u sekundi.

Ranije je Pekinška agencija za vanredne situacije saopštila da je stanovnicima kineske prestonice savjetovano da ne izlaze napolje osim ako je to apsolutno neophodno i da se ne zaustavljaju ispod visokih zgrada, bilborda, privremenih objekata ili velikog drveća.

Mnogi parkovi i vjerski kompleksi u gradu danas su zatvoreni, a obustavljen je i saobraćaj na nekim brzim prugama i putevima. U Pekingu je otkazano oko 500 letova.

Kina ima četvoroslojni sistem upozorenja na vremenske prilike, pri čemu crvena linija predstavlja najviši nivo opasnosti, a slijede u opadajućem redoslijedu narandžasta, žuta i plava, navodi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

AMERIKA TRAŽI KONTROLU NAD GASOVODOM kojim se ruski gas šalje u Evropu

Izgrađen u sovjetsko vrijeme, gasovod je ključni dio nacionalne infrastrukture i glavna energetska ruta

Amerika traži kontrolu nad ključnim gasovodom u Ukrajini koji se koristi za slanje ruskog gasa u Evropu.

U petak je održan sastanak zvaničnika iz SAD i Ukrajine koji su razgovarali o prijedlozima Bijele kuće za sporazum o mineralima.

Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) želi da Kijev preda svoja prirodna bogatstva u zamjenu za oružje koje je isporučila prethodna Bajdenova (Bidenova) administracija.

Novi nacrt SAD
Međutim, razgovori su postali sve oštriji, navodi Reuters.

Novi američki nacrt se uveliko razlikuje od onog iz februara te se u njemu traži da se Vašingtonu (Washingtonu) daju rijetki metali u vrijednosti od 500 milijardi dolara, kao i nafta i gas.

Pozivajući se na izvor blizak razgovorima, novinska agencija je rekla da najnoviji dokument uključuje zahtjev da Međunarodna finansijska korporacija za razvoj američke vlade preuzme kontrolu nad gasovodom.

Glavna energetska ruta
Izgrađen u sovjetsko vrijeme, gasovod je ključni dio nacionalne infrastrukture i glavna energetska ruta.

Ukrajina je 1. januara prekinula isporuku gasa kada joj je istekao petogodišnji ugovor sa ruskom državnom energetskom kompanijom Gazprom.

Obje zemlje su ranije zaradile stotine miliona eura na tranzitnim taksama, čak i tokom prve tri godine rata punog razmjera, prenosi Avaz.

Nastavi čitati

Svijet

SVE JE STVAR KONTROLE! Evo zašto Tramp očajnički ŽELI GRENLAND

Grenland je strateški ključ za kontrolu Atlantika. General Kavoli smatra da je to najvažnija tačka za praćenje ruskih nuklearnih podmornica.

General Kristofer Kavoli, vrhovni komandant NATO-a u Evropi, ukazao da je Grenland ključna tačka za praćenje ruskih podmornica prije nego što uđu u Atlantski okean i potencijalno ugroze Istočnu obalu SAD. „Vazdušni i morski prostor oko Grenlanda je apsolutno važan“, izjavio je Kavoli pred Senatskim odborom za oružane snage.

Grenland je granica uz koju ruske podmornice iz Sjeverne flote iz Murmanska prolaze ka Atlantiku. Murmansk je baza za neke od najsposobnijih ruskih podmornica, poput nuklearne podmornice klase Jasen-M. Ova prijetnja navela je američku mornaricu da 2021. formira specijalizovanu protivpodmorničku jedinicu. Norveški NRK piše da je Rusija 2019. izvela najveću vježbu od Hladnog rata, slanjem 10 podmornica kroz prolaze Grenland-Island-Britanska ostrva, testirajući zapadne sposobnosti otkrivanja. Cilj je bio da se ustanovi koja će podmornica neotkrivena da odmakne najdalje.

Osim ofanzivnih operacija, ruske podmornice mogu blokirati prostor i norveške vode u odbrambenoj poziciji, štiteći ruske luke na Barencovom moru i nuklearne podmornice pod arktičkim ledom. Ovakve akcije izolovale bi NATO saveznike u sjevernoj Evropi tokom krize. Grenland, kao ključni osmatrački punkt, postaje centralni dio strateške igre u Arktiku, gdje se sukobljavaju interesi Rusije i NATO-a. NATO u jednačinu često ubacuje i Kinu, tvrdeći da ona sve češće koristi Sjeverni put u svojim trgovačkim aktivnostima.

Nastavi čitati

Aktuelno