Connect with us

Politika

NAJVEĆA POSTRATNA KRIZA DRMA BIH: Ima li izlaza iz političkog ambisa?

Političkoj krizi, koju mnogi nazivaju najvećom od Dejtona do danas, ne nazire se kraj, a sudeći po stavovima domaćih i međunarodnih aktera, status kvo mogao bi ostati do daljeg, s obzirom na to da u ovom trenutku nijedno potencijalno rješenje nije izvjesno.

Republika Srpska rješenje vidi u unutrašnjem razgovoru i dogovoru te odlasku OHR-a, međutim, sa druge strane Bošnjaci i sve bošnjačke političke partije od SDA do SDP-a to ne žele ni da čuju, odbijajući bilo kakav razgovor sa, kako kažu, onima koji “ruše ustavni poredak”.

Dakle, od razgovora, barem u skorijoj budućnosti, neće biti ništa.

Za razliku od Republike Srpske, Bošnjaci rješenje problema vide u hapšenju Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, i Radovana Viškovića, premijera Republike Srpske, ali ni od toga, barem za sada, nema ništa, i mali su šanse da njih trojica budu uhapšeni, a u slučaju da se to i desi, mnogi su mišljenja da će se politička situacija samo dodatno radikalizovati i zakomplikovati.

Istovremeno, Bošnjaci insistiraju i na tome da reaguje međunarodna zajednica, prije svih OHR, koji bi, kako kažu, trebalo da nametne određene odluke i razriješi političku krizu u BiH, dok sa druge strane, u Republici Srpskoj smatraju da je upravo međunarodna zajednica i OHR glavni krivac za krizu koju imamo danas.

Takođe, jedna od opcija za razrješenje krize mogla bi biti i eventualna međunarodna konferencija o BiH, ali i od toga u ovom trenutku neće biti ništa s obzirom na probleme sa kojima se suočavaju i EU i SAD.

Načelno, gotovo sve svjetske sile, barem do sada, podržale su BiH i njenu cjelovitost, ali osim deklarativne podrške, još niko nije preduzeo konkretne korake u smjeru rješavanja političke krize.

“SAD su se definitivno povukle ne samo iz naše države, već se povlače i iz ostalih dijelova svijeta i nemaju više interes da troše resurse na rješavanje naših problema. EU sa jedne strane ima mnogo većih svojih problema za čije rješenje im treba mnogo više vremena i resursa, dok sa druge strane, ni sami ne znaju kako bi mogli da riješe problem u jednoj nefunkcionalnoj državi kao što je BiH”, rekao je Velizar Antić, politički analitičar.

On kaže da ni opcija hapšenja nije realna ne samo iz realne snage i moći onoga ko bi to izvršio, već i sa pravne strane, jer kako kaže, upitno je po kom osnovu izvršiti to hapšenje.

Takođe, ističe i da je najizvjesnija opcija izlaska iz krize da se preko nje pređe kao da se ništa nije dogodilo, što ne bi bilo prvi put, i u tom slučaju “svi nastavljaju srećni i zadovoljni”.

“Veliku odgovornost za krizu snose bošnjačke političke elite koje nemaju hrabrosti da kao predstavnici najbrojnijeg naroda u BiH poslušaju drugu stranu i naprave određeni konsenzus. Oni su se ‘zakopali’ u svoje pozicije i boli kakav kompromis sa drugom stranom vide kao znak slabosti i uništavanje nacionalnih interesa. U tom stavu ih je do sada podržavala međunarodna zajednica kroz instituciju visokog predstavnika i stranih sudija u Ustavnom sudu. U ovom trenutku, kada međunarodna zajednica niti ima moć kao što je imala ranije, a niti ima interesa da se miješa u unutrašnja pitanja BiH, bošnjačka strana ne zna šta da radi i kako da se ponaša”, ističe Antić.

Politika

DODIK UDARIO NA EU! “Vi ste krivi što BiH ne ide naprijed!”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da su podrškom odlukama Kristijana Šmita evropski put BiH najviše rušile zemlje EU.

– Upravo je briselska administracija dozvoljavala neizabranim pojedincima da kontaminiraju čitav sistem odlučivanja u BiH – naveo je Dodik na Instagramu.

Dodik je istakao da je tokom sedmice rukovodstvo Republike Srpske zauzelo jedinstven stav da Šmit nema pravo da donosi odluke i da je sve što čini štetno i da ruši BiH.

Nastavi čitati

Politika

Crnadak JASAN: Vrijeme je da odgovorni za aferu „Vijadukt“ završe iza rešetaka

Šef Kluba poslanika PDP u NSRS, Igor Crnadak izjavio je da je krajnje vrijeme da se u Narodnoj skupštini Republike Srpske zakaže posebna sjednica o aferi “Vijadukt” te da se prekine praksa nekažnjivosti i političkog prećutkivanja velikih afera.

– Važno je da imamo posebnu sjednicu o ovom slučaju. Moramo da ukinemo sistem nekažnjivosti, a uvedemo sistem odgovornosti. Čekamo odgovor na inicijativu i jasan stav SNSD-a da li su i oni za to da neko za aferu “Vijadukt” ide u zatvor ili su, po starom receptu, za to da sve prođe kao da ništa nije bilo – poručio je Crnadak.

On je istakao da je potpuno neobično i zabrinjavajuće da do danas nije pokrenuta istraga o ovom slučaju, uprkos, kako kaže, svim dostupnim informacijama i težini afere.

– Jedan od ključnih zaključaka mora biti da vlast i opozicija zajedno utvrde ko je odgovoran. Nećemo prihvatiti stav da „niko nije kriv“, jer bi to bio još jedan udarac na povjerenje građana u institucije – rekao je Crnadak i dodao da je najmanje što političke stranke mogu uraditi to da zajedno prisustvuju sjednici i otvoreno razgovaraju o svim detaljima slučaja.

Komentarišući najnovije informacije o Planu rasta, Crnadak je oštro kritikovao Savjet ministara BiH, ocijenivši da je taj organ „potpuno propao“ i da ne vodi računa o interesima građana.

– Zbog njihove nesposobnosti, BiH ostaje bez 110 miliona KM, dok istovremeno glasaju protiv prijedloga da se smanje cijene osnovnih životnih namirnica. To dovoljno govori o njihovom prioritetima – rekao je Crnadak, pozvavši HDZ BiH da, kako je naglasio, prestane da podržava politike koje idu direktno na štetu građana.

Govoreći o planovima za uvođenje skenera na narednim izborima, Crnadak je upozorio da borba još nije završena i da već sada postoje pokušaji da se kroz proces javnih nabavki čitava procedura uspori i obesmisli.

– Ovo je poruka i upozorenje kompletnoj javnosti. Svi koji su bili protiv skenera sada pokušavaju da prebace težište djelovanja i da kroz birokratiju i opstrukcije onemoguće njihovo korišćenje. Ovaj proces mora ostati pod lupom javnosti, jer fer izbori su osnov demokratskog poretka – zaključio je Crnadak.

Nastavi čitati

Politika

BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu

Bivši sudija i profesor ustavnog prava Milan Blagojević prognozira da će Sud BiH donijeti oslobađajuću presudu u slučaju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, a za to ima neobično objašnjenje.

Blagojević, naime, tvrdi da će Dodik biti oslobođen upravo zahvaljujući onome ko ga je i odveo na optuženičku klupu, a to je Kristijan Šmit, kojeg kao visokog predstavnika u BiH ne priznaju vlade Rusije, Kine i vlasti Republike Srpske.

– Ima jedan važan detalj iz zakona koji je neki dan nametnuo Kristijan Šmit (o finansiranju institucija BiH). To je zadnji član na zadnjoj stranici (član 5), na koji nije obraćena potrebna pažnja u izvještajima medija o tom događaju, a upravo njime se može objasniti neopravdano odlaganje donošenja žalbene presude u predmetu “Dodik” – navodi Blagojević.

Dodaje da je Šmit očito odlučio da njegov zakon ovaj put stupa na snagu osmog dana od dana objave na internet stranici OHR, što do sada nije radio.

Naime, kako objašnjava Blagojević, do sada je OHR, kada je riječ o internet stranici OHR, odlučivao da njegovi zakoni i drugi akti stupaju na snagu uglavnom odmah po objavljivanju na toj stranici, ali nikada osmog dana od dana objave na internet stranici OHR.

Da je tako, potvrđuje i činjenica da je Kristijan Šmit i kada je 1. jula 2023. na svojoj internet stranici objavio i nametnuo svoje krivično djelo neizvršenja odluka visokog predstavnika tada nametnuo da to krivično djelo stupa na snagu 2. jula te godine, što je praktično značilo odmah.

– Međutim, sada, zakonom od neki dan, Šmit radi sasvim suprotno od toga, što je vjerovatni znak da i OHR time priprema teren Sudu BiH za oslobađajuću presudu Dodiku – smatra Blagojević.

Dodaje da bi Sud BiH u toj presudi mogao da oslobodi Dodika ne zbog toga što OHR nema pravo da nameće zakone, a što bi bila jedino pravilna presuda, već da je Šmitovo krivično djelo trebalo prvo biti objavljeno u Službenom glasniku ili barem na internet stranici OHR i uz rok od osam dana koji je trebao proteći od objave na internet stranici, a ne da stupi na snagu odmah kao u slučaju krivičnog djela neizvršenja odluka visokog predstavnika.

– I tako će, kao argument za oslobađajuću presudu, Sud BiH navesti i da u prilog njoj govori da je i Kristijan Šmit ovim posljednjim Zakonom o finansiranju institucija BiH to potvrdio, jer je tim zakonom odlučio ne da stupa na snagu odmah, odnosno dan poslije kao krivično djelo neizvršenja odluka visokog predstavnika od 1.7.2023. godine, već osam dana od dana objave na internet stranici OHR – navodi Blagojević.

Na osnovu toga, dodaje on, biće donijeta oslobađajuća presuda, kojom bi bio zadovoljen Dodik, s jedne strane, ali i omogućeno da, na drugoj strani, Šmitovo krivično djelo i dalje ostane na snazi za sve druge.

Podsjećamo, Apelaciono vijeće Suda BiH odgodilo je nedavno, prema pisanju pojedinih medija, izricanje konačne presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku za 30 dana.

Sud BiH je u prvostepenom postupku u februaru 2025. godine Dodika proglasio krivim za neizvršavanje odluka Kristijana Šmita, osudio ga na godinu dana zatvora i zabranio mu bavljenje politikom na period od šest godina.

Dodik se optužnicom tereti da je od 1. do 9. jula 2023. godine, uprkos odluci Kristijana Šmita o ukidanju zakona, nastavio zakonodavni postupak u Republici Srpskoj, čime je, prema optužnici, ignorisao Šmitove naloge, koga institucije Republike Srpske, inače, ne priznaju za visokog predstavnika, piše “Srpskainfo“.

Nastavi čitati

Aktuelno