Connect with us

Region

VUČEVIĆ PORUČUJE! “Srbija neće stati, to je naša obaveza prema precima”

Predsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Miloš Vučević izjavio je danas na ceremoniji obilježavanja 80 godina od proboja Sremskog fronta da Srbija neće stati i da je to naša obaveza prema precima koji su se izborili za slobodu, ali i prema budućim pokolenjima.

– Neka nam na umu uvijek bude izreka da su oni narodi koji zaboravljaju svoju istoriju osuđeni da je ponove. Neka to ne bude sudbina ovog pokoljenja. Moramo ostati trezveni i svjesni svih opasnosti koje su se nadvile nad našim društvom. Mi nikada nećemo prihvatati ulogu poslušnika, niti ultimatume bezimenih centara moći. Srbija će čuvati svoja prijateljstva, i na Istoku i na Zapadu, poštujući međunarodno pravo i preuzete obaveze – rekao je Vučević na ceremoniji u Spomen kompleksu “Sremski front” u Adaševcima pored Šida.

Dodao je da će spoljna politika Srbije ostati nezavisna, a vojna neutralnost nepromjenjiva.

– Ni pod pritiskom, ni pod prijetnjom od ovog cilja nećemo odustati, niti ćemo državu prepustiti bilo kome bez slobodno iskazane narodne volje na izborima – naveo je Vučević.

Rekao je da je srpski narod u borbi tokom Drugog svjetskog rata ponio ogroman teret shodno svom broju, navodeći da taj doprinos nikada ne smije biti zaboravljen niti umanjen.

– Na Sremskom frontu vođena je najduža, najteža i najkrvavija završna operacija za oslobođenje otadžbine. Od kraja oktobra 1944. do 12. aprila 1945. godine, neprijatelj je u sremskoj ravnici pružao žilav otpor, svjestan strateškog značaja tog prostora – naveo je Vučević.

Dodao je da je vojska Srbije dobrim dijelom bila sastavljena od tek mobilisanih mladića iz Beograda i Srbije, a morala je u kratkom roku da se prilagodi frontalnom načinu ratovanja.

– Oni su uglavnom bili raspoređivani u 21. i 22. Srpsku diviziju kao i u 6. Ličku diviziju. Zbog surovih borbi, Sremski front je ostao duboko urezan u kolektivno pamćenje kao jedan od najtežih perioda u posljednjoj fazi Drugog svjetskog rata. Zvanično bitka je trajala 172 dana i za to vrijeme na strani NOVЈ poginulo je više od 13.500 vojnika. Realno je da su ti gubici bili mnogo veći – rekao je Vučević.

Uz srpsku mladost, naveo je Vučević, na ovom frontu ginuli su i Slovaci, Mađari, Makedonci, Dalmatinci i Ličani boreći se protiv Nijemaca i ustaša.

– Da li se toga danas neko sjeća? Danas odajemo i duboko poštovanje i hrabrim vojnicima Crvene armije, koji ovdje padoše i to njih oko 1.100, ali i vojnicima bugarske Prve armije i italijanskim partizanima koji su se borili sa našim jedinicama – rekao je Vučević.

Državna ceremonija obilježavanja 80 godina od proboja Sremskog fronta počela je polaganjem vijenaca, nakon čega je intonirana himna Srbije “Bože pravde”.

Vijence su položili i pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici Pokrajinske Vlade, opštine Šid, grada Novog Sada, Sremskog upravnog okruga, kao i predstavnici SUBNOR-a i predstavnici diplomatskog kora koji su položili bijele ruže.

Održan je i prigodan kulturno-umetnički program.

Politika

VUČIĆ O EKSPU 2027! “Motor razvoja Srbije od turizma do inovacija!”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da Ekspo nije samo svečanost, već je to “motor” koji će pokrenuti razvoj brojnih oblasti u zemlji, od turizma i ugostiteljstva, preko građevinarstva i saobraćaja, do trgovine i inovacija.

“Ekspo je napredak, Ekspo je Srbija okrenuta svijetu”, rekao je Vučić u videu objavljenom na Istagram profilu avucic, na kome se vide radovi na prostoru gdje će se 2027. godine održati specijalizovana izložba Ekspo.

On je istakao da je vjera u napredak i “bolje sutra” dovela do toga da se danas uspješno gradi i uređuje prostor za tu izložbu.

“Vera u zajednički cilj, da izradimo bolje sutra, dovela nas je do ovog trenutka i nastaviće da nas vodi napred tim. Za nas, budućnost nije nešto što čekamo. Za nas, budućnost je nešto što sami pravimo”, poručio je Vučić.

Nastavi čitati

Region

SPRIJEČENA LIKVIDACIJA U KRALJEVU: Egzekutor s fantomkom došao na bazen

Pripadnici policije spriječili su likvidaciju u Kraljevu nakon što su kod gradskog bazena uhapsili muškarca s pištoljem i fantomkom, potvrđeno je za medije u Srbiji.

Kako saznaje Kurir, uhapšen je M.M. (28) iz Novog Sada, koji je, kako se sumnja, planirao ubistvo.

Muškarac je uhapšen nakon što je obezbjeđenje bazena primijetilo sumnjivu osobu sa pištoljem i fantomkom, te odmah pozvalo policiju. Pripadnici MUP-a reagovali su brzo i stigli na lice mjesta, a M.M. je pokušao da pobjegne motorom, ali je tokom bijega pao i bio savladan.

Motor koji je osumnjičeni koristio prethodno je ukraden u Beogradu i imao je lažne registarske tablice. Kod njega su pronađeni pištolj s metkom u cijevi, kriptovani telefon i kesa sa rezervnom garderobom, za koju se sumnja da je bila namijenjena bijegu nakon zločina.

Još se utvrđuje ko je na bazenu bio potencijalna meta napada.

“Sve ukazuje na to da se radi o planiranom mafijaškom obračunu. M.M. je imao sve pripremljeno za egzekuciju, uključujući i presvlačenje nakon zločina”, kaže izvor iz istrage.

Prema saznanjima, M.M. je već poznat policiji. U Novom Sadu je 2024. godine uhapšen s vatrenim oružjem u hostelu, dok se ove godine dovodi u vezu s bacanjem molotovljevog koktela na kuću Kristine Končar. Operativne informacije ukazuju da bi mogao biti povezan s „kavačkim klanom“.

Istraga je u toku.

Nastavi čitati

Region

Titovo najluksuznije ljetovalište je SABLASNI GRAD DUHOVA (VIDEO)

Nekada simbol državnog luksuza i reda, danas sablasna razglednica prošlih vremena – kompleks Kupari na Jadranu i dalje propada, dok se svjetski mediji pitaju: šta se zapravo desilo s ovim mjestom?

Bilo je to ekskluzivno ljetovalište za najviše funkcionere bivše Jugoslavije – generale, diplomate, visoke oficire i, povremeno, samog Josipa Broza Tita. U ljetnim mjesecima ovdje se odmarala vojska privilegovanih, u ambijentu luksuza koji nije bio kičast, nego obilježen državnom disciplinom i strogoćom.

Danas? Samo tišina. Samo ruševine koje gledaju u more.

Mjesto koje je vrijeme zaobišlo

Kupari, smješteni svega nekoliko kilometara južno od Dubrovnika, bili su najpoznatije vojno ljetovalište bivše države. Kompleks je imao sve: hotele visoke kategorije, privatne plaže, restorane i čuvenu Titovu vilu pod stalnim nadzorom.

Ali, početkom rata 1991. godine, sve je stalo. Hoteli su granatirani, opljačkani, neki i zapaljeni. Iako je sukob odavno završen, Kupari nikad nisu obnovljeni. Danas izgledaju kao da ih je neko ostavio usred vremena – i zaboravio da ih pokupi.

Ono što najviše boli jeste kontrast: dok Dubrovnik i njegova okolina bilježe vrhunce elitnog turizma, gdje se noćenja plaćaju stotinama evra, Kupari ostaju prazni. Turista gotovo i da nema, jer nema sadržaja. Investitori oklijevaju – pravna zavrzlama oko vlasništva godinama koči svaki pokušaj obnove.

Hrvatska vlada povremeno najavi projekte, planove, pa i luksuzne vile s pet zvjezdica i pristaništa za jahte – ali ništa od toga još nije realizovano. Danas, u 2025. godini, Kupari su i dalje mjesto koje postoji na slikama, u pričama i nostalgiji.

Danas u Kuparima borave jedino urbex entuzijasti – fotografi i blogeri željni propalog glamura. Hashtagevi poput #Kupari, #TitosVilla i #GhostHotels sve su češći na TikToku i Instagramu. Ali niko ne prespava. Niko ne ostane.

Već tri decenije postavlja se isto pitanje – da li će Kupari ikada dobiti novu šansu?

Za sada, odgovor ostaje isti: možda.

Ali Kupari i dalje čekaju nekog dovoljno hrabrog da ih ne poruši – nego da ih oživi, prenosi Ona.

Nastavi čitati

Aktuelno