Connect with us

Zanimljivosti

Ne bacajte pokošenu travu! Iskoristite je u sopstvenom dvorištu, evo i kako

S dolaskom proljeća i sve intenzivnijim radovima u dvorištima i baštama, pokošena trava postaje redovan „otpad“ kojeg se mnogi automatski rješavaju.

Međutim, stručnjaci za hortikulturu i održivu poljoprivredu upozoravaju da ova zelena masa ima daleko veću vrijednost nego što većina vlasnika kuća i dvorišta misli. Umjesto da završava u kontejnerima ili se pali, pokošena trava može se višestruko iskoristiti – kao đubrivo, zaštita za biljke, pa čak i kao pomoć u održavanju dvorišnih staza.

Prirodno đubrivo bez troška
Pokošena trava bogata je azotom, jednim od osnovnih hranljivih elemenata za rast biljaka. Ako se koristi pravilno, može poslužiti kao organsko đubrivo koje se lako vraća nazad u zemljište. Jedna od najsvrsishodnijih primjena je ostavljanje trave direktno na travnjaku nakon košenja, posebno ako se koristi kosilica sa funkcijom usitnjavanja. Ova tehnika omogućava da se hranljive materije iz trave vrate tlu, poboljšavajući njegov kvalitet bez dodatnih troškova.

Kompost za plodnu baštu
Još jedan efikasan način upotrebe jeste kompostiranje. Pokošena trava, kada se kombinuje sa „smeđim“ materijalima poput suvog lišća, grana ili kartona, postaje moćna komponenta domaćeg komposta. Rezultat je bogato organsko đubrivo koje povećava plodnost baštenske zemlje, poboljšava strukturu tla i smanjuje potrebu za hemijskim preparatima.

Važno je napomenuti: Trava se ne smije kompostirati u debelim slojevima, jer zbog velike količine vlage može doći do truljenja i stvaranja neprijatnog mirisa. Raspoređivanje u tankim slojevima i povremeno prevrtanje ključ su uspjeha.

Malč kao štit za biljke
Sušena pokošena trava idealna je za malčiranje – postupak pokrivanja zemljišta oko biljaka kako bi se zadržala vlaga, spriječio rast korova i zaštitilo korijenje od temperaturnih oscilacija. Trava se jednostavno osuši na suncu i potom rasporedi oko stabljika povrća, cvijeća ili mladih voćki.

Tečno đubrivo iz kante
Manje poznata, ali jednako korisna metoda je priprema takozvanog „trava čaja“. U kantu se stavi pokošena trava, prelije vodom i ostavi da odstoji nekoliko dana. Nastala tečnost bogata je hranljivim materijama i može se koristiti za zalivanje biljaka, posebno tokom sušnih perioda.

Pomoć u održavanju dvorišnih staza
U domaćinstvima sa zemljanim ili blatnjavim stazama, suva pokošena trava može poslužiti kao prirodni pokrov koji upija vlagu i olakšava kretanje. Iako privremeno rješenje, pokazalo se kao izuzetno praktično, naročito tokom kišnih dana.

Hrana za životinje – uz oprez
U ruralnim sredinama, pokošena trava ponekad se koristi i kao dodatna hrana za životinje, poput kokošaka, kunića ili ovaca. Međutim, stručnjaci upozoravaju da ovakva trava mora biti neprskana i sasušena, jer vlažna i svježa može izazvati probavne smetnje kod stoke.

Priroda sve vraća
Umjesto da završi kao beskoristan otpad, pokošena trava može igrati značajnu ulogu u održavanju zdravog i funkcionalnog dvorišta. Osim što doprinosi kruženju hranljivih materija u prirodi, korištenje ove “zelene mase” smanjuje potrebu za hemikalijama i dodatnim troškovima u domaćinstvu. U vremenu kada se sve više govori o održivosti i ekološkoj svijesti, i najmanji koraci – poput ovoga imaju značaj.

Zanimljivosti

EGIPAT VIŠE NIJE JEDINA ZEMLJA KOJA IH IMA: Tajne piramide kraljice Viktorije nalaze se u Evropi

Na škotskom kraljevskom imanju, u šumama Balmorala koje je obožavala kraljica Viktorija, krije se jedna masivna granitna piramida, kao i 11 malo poznatih spomen kamenja. Izgrađeni da obilježe kraljevske prekretnice, gubitke i izgradnju nacije.

Imanje Balmoral krije neobične mnoge priče, ali nijedna nije toliko zaintrigirala javnost kao ona o tajnim “piramidama”. Ima ih ukupno 11, rasutih po velikom imanju. Najveći je kameni monolit, po dizajnu više nalik velikim građevinama drevnog Egipta nego bilo čemu škotskom, dok su manji raspoređeni kao tragovi nekakve misterije. Potraga za njima, često se upoređuje sa potragama iz filmova o Indijani Džonsu, što još više doprinosi njihovoj mističnosti.

Kraljica Viktorija prvi put je posjetila zamak Balmoral u ruralnom Aberdinširu 8. septembra 1848. godine, šest godina nakon svoje prve posjete Škotskoj, uživala je u ljepotama šuma, vrtova i planina.

„Sve je odavalo osjećaj slobode i mira, tjeralo me da zaboravim na svijet i njegove tužne nemire“, zapisala je u svom dnevniku. Ubrzo nakon toga, baronsko imanje postalo je stalni do njenog života.

Zamak posjeduje 167 soba, balsku dvoranu, dvorište i vrt sa lavirintom u obliku čička. Prava je atrakcija, posebno u periodu od aprila do početka avgusta kada je cijela raskoš zamka otvorena za posjetioce uz ulaznice. Na širem imanju postoji i oko 80 stambenih objekata, hidroelektrana, mogućnosti za lov na jelene i tetrebe, kao i teren za golf.

Nakon pandemije Covid-19 ovi neobični spomenici počeli su da se pojavljuju na društvenim mrežama i postajali su sve više popularni.

Glavno pitanje je zašto su napravljeni?

Prema riječima profesora škotske istorije sa Univerziteta u Edinburgu, Evena Kamerona, većinu je naručila kraljica Viktorija kako bi obilježila važne događaje u životima svoje porodice, uključujući brakove svoje devetoro djece. Spomenici su posvećeni princu Albertu Edvardu, princezi Alis, princu Arturu i princezi Beatris, formirajući neku vrstu porodične mape kroz šumska brda.

Spomenik princeze Luise ima jednu od najzanimljivijih priča”, rekao je Kameron, čija se istraživanja bave istorijom Škotske od 1700-ih. „Ona je bila šesto dete i četvrta kćerka, a udala se za Džona Kembela, što je dodatno učvrstilo porodične veze s Highlandsom, što je kraljici Viktoriji bilo izuzetno važno. Postoji izvesna ironija u tome da je potomak dinastije Hanover bio tako opčinjen ovom romantičnom predstavom Škotske.“

Još jedan spomenik podignut je nakon smrti princa Alberta u decembru 1861. To je najveći spomen-kamen na imanju, u obliku piramide od granita. Sakriven na vrhu brda Craig an Lurachain, s nevjerovatnim pogledom na Nacionalni park Cairngorms, zahtijeva najviše truda da bi se do njega stiglo, i danas se često naziva “Velika piramida Škotske”, objašnjava Gordon Kesli, poznati heraldičar i bivši novinar zainteresovan za mitove i legende sjeveroistočne Škotske.

„Spomenici su fantastičan i neočekivan dodatak imanju. Apsolutno su intrigantni, jer svaki ima svoju priču i jedinstveni dizajn, ne čudi me što sve više posjetilaca želi da ih pronađe. Njihove legende zaslužuju da budu ispričane,”  rekao je Kesli.

Mnogi ne znaju da su spomenici zamalo završili na nekom drugom mjestu. Sredinom 1800-ih, kraljica Viktorija i princ Albert posjetili su više imanja prije nego što su se odlučili za Balmoral. U jednom trenutku čak su razmatrali da kupe imanje Ardverikie, koje gleda na jezero Loch Laggan na zapadu planinskog vijenca Cairngorms. Prema mišljenju Kamerona, ono im je možda bilo previše nepristupačno, čak i za Škotsku. Na kraju odluka je pala na zamak Balmoral. Najprije je uzet pod zakup 1848. godine, a cijela imovina je otkupljena četiri godine kasnije.

„Balmoral je bio daleko, ali ne previše“, objasnio je Kameron. „Imao je sve: surovi pejzaž Highlandsa, rijeku Dee i planine, a kraljica je bila očarana tom slikom o Škotskoj. Balmoral je za nju bio veoma koristan, pogotovo nakon Albertove smrti 1861. Imanje joj je pružilo utočište od svijeta.“

Potraga za spomenicima jeste putovanje u prošlost kao i u samu ideju Škotske onako kako su je oblikovali viktorijanski ideali. Kraljica Viktorija bila je zaslužna za ono što je nazvano „balmoralizacija“ Highlandsa, i kako kaže Kameron, ta ideja i dalje živi u svesti mnogih koji posjećuju ovaj kraj.

U zemlji koja obiluje drevnim kamenjem, neolitskim lokalitetima i tajanstvenim istorijama, ovaj viktorijanski spomenik i dalje izaziva divljenje. Prilaziti njemu kao i ostalim spomenicima, pješke, sam i u tišini, dok ti društvo prave zujanje insekata i pjesma ptica, dodatno pojačava njihovu čaroliju.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

NEVIDLJIVA PRIJETNJA: Naučnici istražuju sireve, evo do kakvog saznanja su došli

Sir je jedan od najomiljenijih prehrambenih proizvoda širom svijeta i nezaobilazan dio mnogih trpeza.

Novo naučno istraživanje stavilo je upravo ovu svakodnevnu namirnicu pod lupu, otkrivajući podatke koji bi mogli iznenaditi potrošače.

Šta su izdvojili?
U studiji sprovedenoj u saradnji Univerzitetskog koledža u Dablinu i Univerziteta u Padovi, naučnici su analizirali razne mliječne proizvode kako bi utvrdili potencijalno prisustvo – mikroplastike, inače, nevidljive golim okom.

I dok su ranija istraživanja bilježila mikroplastiku u vodi, pivu, čajevima i mleku u prahu, sir se do sada nije našao na toj listi. Nova analiza to mijenja, prenosi Dejli Mejl.

Naučnici su ispitali različite vrste mliječnih proizvoda i otkrili da je prisustvo mikroplastike značajno više nego što se ranije pretpostavljalo. Posebno su se izdvojili zreli sirevi – oni koji sazrevaju duže od četiri mjeseca, a kod kojih je u proseku pronađeno čak 1.857 čestica mikroplastike po kilogramu.

Sir pod lupom
Svježi sirevi sadržali su oko 1.280 čestica, dok je i samo mlijeko pokazalo prisustvo od 350 čestica po kilogramu. Radi poređenja, to znači da zreli sir može sadržati i do 45 puta više mikroplastike nego flaširana voda.

Nova studija je objavljena u časopisu npj Science of Food, a istraživači tvrde kako mikroplastika dospeva u mlečne proizvode najčešće kroz procese prerade i pakovanja.

Međutim, u studiji nije precizirano odakle potiču uzorci, osim da su kupljeni u velikim trgovinskim lancima. Nisu navedeni konkretni brendovi, zemlje porekla ili proizvođači analiziranih proizvoda.

Plastika ulazi u sir putem filtera, opreme, ambalaže, pa čak i odeće radnika u prehrambenoj industriji, poput kuta, rukavica i mrežica za kosu. Zanimljivo je i to da se tokom prerade mleka u sir, uklanjanjem tečne surutke i koncentrisanjem čvrstih materija, povećava i koncentracija mikroplastike, navode naučnici.

Autori studije naglašavaju potrebu za dodatnim istraživanjima i hitnim mjerama:

– S obzirom na sveprisutnu upotrebu plastike u mliječnoj industriji i složenost proizvodnog lanca, ključno je razumjeti puteve ulaska mikroplastike u proizvode kako bi se osigurala bezbjednost hrane i zaštita potrošača”.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

DA LI STE ZNALI? Brojevi u datumu rođenja koji donose bogatstvo

Prema numerologiji, svijet brojeva krije tajne ključeve sudbine i bogatstva.

Poput čarobnih znakova, oni vam mogu pokazati kojim putem krenuti kako biste privukli izobilje i prosperitet.

Svaki broj je kao jedinstvena nota u simfoniji života, a kroz datum rođenja možete oslušnuti njegov poseban akord.

Osim datuma rođenja, u numerologiji postoji takozvani novčani kod koji svaka osoba može izračunati za sebe i otkriti kakva ih financijska budućnost očekuje.

Kako izračunati svoj novčani kod?
Da biste odredili svoj financijski kod, zbrojite sve znamenke svog datuma rođenja dok ne dobijete jednoznamenkasti broj (od 1 do 9). Primjer za datum rođenja 1. maja 1990. (5.5.1990):

1 + 5 + 1 + 9 + 9+ 0 = 25

2 + 5 = 7

Vaš novčani kod je 7.

Ovo su brojevi u datumu rođenja donose financijsko blagostanje.

Broj 1 – privlači bogatstvo
Imate li broj 1 u datumu rođenja, to je kao da vam svijetli sijalica iznutra – znak liderskih osobina i snažne ambicije.

Ljudi sa jedinicom su pioniri, spremni krenuti naprijed i ostvariti ciljeve.

Njihova energija privlači prilike, a samopouzdanje ih vodi kroz prepreke.

Financijski uspjeh za njih nije slučajnost, već rezultat upornosti i unutarnje snage.

Broj 4 – polagan, ali siguran put do bogatstva
Ako se broj 4 nalazi u vašem datumu, to je znak stabilnosti i postepenog napretka.

Ove osobe ne traže brza rješenja, one preferiraju spor, ali siguran put prema financijskom uspjehu.

Strpljenje i sustavan pristup pomažu im da grade svoje bogatstvo kao čvrstu kuću.

Broj 8 – ključ obilja i stabilnosti
Broj 8 simbolizira beskonačnost i materijalni uspjeh.

Ako se nalazi u vašem datumu rođenja, to može značiti da imate prirodnu sposobnost privlačenja bogatstva i prosperiteta.

Ljudi s ovim brojem često imaju snažnu volju, znaju kako upravljati novcem i ne boje se izazova.

Poput magneta privlače financijske prilike, a njihova energija podupire stabilnost i rast.

Broj 5 – simbol sreće
Petica simbolizira promjene, dinamiku i sposobnost brzog prilagođavanja.

U financijskom svijetu povezuje se sa srećom i bogatstvom jer su to ljudi koji uvijek pronađu izlaz.

Njihova fleksibilnost i snalažljivost čine ih pravim majstorima u privlačenju novca.

Poput akrobata, balansiraju između rizika i uspjeha, uvijek pronalazeći način da povećaju svoje bogatstvo.

Broj 9 – misteriozni magnet za novac
Broj 9 možda djeluje neprimjetno, ali nosi snažnu energiju privlačenja novca i prosperiteta.

Predstavlja kraj jednog ciklusa i duhovno bogatstvo koje može preobraziti materijalni svijet.

Ljudi sa ovim brojem često posjeduju duboku mudrost i jaku intuiciju, što ih vodi ka uspjehu neobičnim putevima.

Njihova energija privlači financijske mogućnosti, čak i kada sve izgleda protiv njih. Sudbina im donosi bogatstvo iz najneočekivanijih izvora.

Što ako nemate nijedan od ovih brojeva?
Nemojte se obeshrabriti. Svaki broj nosi svoju energiju i značenje, a sudbina nije ograničena na nekoliko simbola.

Vaša jedinstvenost i osobne kvalitete mogu biti snažan temelj uspjeha.

Važno je zapamtiti da bogatstvo ne dolazi samo kroz brojeve – ono je rezultat vašeg stava, ustrajnosti i vjere u sebe, prenosi sensa.story.hr.

Vaša sudbina je knjiga koju pišete svojim rukama, a svaka stranica ispunjena je mogućnostima. Vjerujte u sebe i sreća će vas sigurno pronaći.

Nastavi čitati

Aktuelno