Politika
ŠTA ĆE NA KRAJU BITI? Zakoni Narodne skupštine služe Dodiku za trgovinu?!

Zakoni koji zabranjuju djelovanje Državne agencije za istrage i zaštitu, Suda i Tužilaštva BiH, koje je donijela Narodna skupština nisu tu da se poštuju, već da Miloradu Dodiku služe kao sredstvo trgovine, upozoravala je opozicija. Ispostavilo se, bili su u pravu.
Po hitnom postupku, većina predvođena SNSD-om krajem februara usvaja zakone koji zabranjuju rad dijela institucija BiH na teritoriji Republike Srpske.
Već tada, opozicija je upozoravala na opasnost jednostranih poteza i neodrživost tih zakona.
„Da li su sada ovi zakoni ishitren odgovor, koji neće biti jasan, konkretan i koji neće imati dobre posljedice po Republiku Srpsku.? U tom slučaju potrebno je uzeti puno više vremena i razmotriti šta dalje, jer svima je jasno, šta god mi govorili da situacija nije dobra“, govorila je Mirna Savić-Banjac, poslanik PDP-a u NSRS.
„Pa šta će reći druga strana? Šta ako druga strana kaže – nećemo tako? Ko će onda stati u odbranu Republike Srpske. Predsjednik sada spominje djecu, mlade policajce. Da li njih mislite žrtvovati“, pitao se Radislav Dončić, poslanik Narodnog fronta u NSRS.
„Sud i Tužilaštvo BiH nametnuo je visoki predstavnik, a onda ste vi to u oba doma Parlamentarne skupštine usvojili. Ne možete vi jednostrano iz toga da izađete“, poručivao je Nebojša Vukanović, predsjednik Liste za pravdu i red.
Zakoni koje je usvojila Narodna skupština nisu spriječili SIPU da vrši pretrese i hapšenja na teritoriji Republike Srpske. Predstavnici zakonodavne vlasti okretali su glavu i proizvoljno tumačili donesene zakone. Milorad Dodik sada predlaže zamrzavanje zakona i pregovore.
„Mi smo ponudili juče određene mogućnosti, rekli smo da se povuče ili da uništi ono što je on napravio od te brljotine, da mi možemo da zamrznemo određene naše aktivnosti i sjednemo i dogovaramo se, Mi nikada nećemo odustati od toga i nećemo dati legitimitet Šmitu, njegovom nelegalnom djelovanju i unitarističkoj BiH“, rekao je Dodik.
Milorad Dodik se nalazi u bezizlaznoj situaciji i pokušava da trguje odlukama Narodne skupštine sa ciljem da sačuva vlast, a time i enormno bogatstvo stečeno pljačkom narodnog novca, kaže šef Kluba poslanika SDS-a Ognjen Bodiroga.
„Ja stvarno pozivam sve da ne prate avanturizam čovjeka čija politička karijera je na kraju. Zadnjih deset godina imate desetine zakona i zaključaka Narodne skupštine od nezavisnosti do osnivanja svog suda, svog tužilaštva, a od čega nema ništa, jer sve se radi da bi se ostalo na vlasti. Dodik se ponaša kao vrhunski manipulator i kockar“, smatra Bodiroga.
Bodiroga podsjeća na to da opozicija nije nasjela na Dodikov avanturizam i da nije učestvovala u izglasavanju spornih zakona, za koje su još tada upozoravali da neće biti sprovodivi. Dodik je nesprovođenjem zakona pokazao nemoć i polako ostaje sam, zaključuje Bodiroga.
Politika
BORENOVIĆ BRUTALNO O REŽIMU! “Sujeta, bahatost i primitivizam”

Poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH Branislav Borenović oštro je reagovao na, kako kaže, sve brutalnije i prizemnije napade režimskih medija na opoziciju, optužujući javni servis RTRS da je potpuno u službi odbrane, kako navodi, “odlazeće vlasti Milorada Dodika”.
– Nevjerovatna je količina sujete, bahatosti i primitivizma odlazećeg Dodikovog režima који ne bira sredstva i riječi, posebno u medijskom prostoru javnog RTRS servisa, obrušavajući se na predstavnike opozicionih stranaka iz Republike Srpske samo zato što se na svakom mjestu, u svakom obliku, jasno i iskreno bore za bolju, snažniju i postojaniju Republiku Srpsku uz poštovanje Dejtonskog ustavnog poretka u Bosni i Hercegovini – poručio je Borenović.
Prema njegovim riječima, građani Republike Srpske danas jasno vide da pred sobom imaju dva puta – jedan koji vodi u propast i drugi koji nudi nadu i oporavak.
– Sada je vidljivo, kao nikad do sada, da u Republici Srpskoj postoje dva izbora, dva puta, dva viđenja, dvije budućnosti Republike Srpske i srpskog naroda.
Ona tamnija, kaže Borenović, „koruptivna, bahata, primitivna, lažno patriotska, antievropska, antiinstitucionalna, predvođena Dodikovim SNSD-om koji sistemski vodi Republiku Srpsku u izolaciju, sukobe, bezgranično zaduživanje, ‘kumovske’ kombinacije, arbitražne afere i opasni ustavno-političko-ekonomski avanturizam i sunovrat.“
I ona svjetlija, ističe on, „normalnija, razumnija, racionalnija, progresivnija, pristojnija, otvorenija, koju čine opozicione političke strukture, u kojoj se nalazi i moj PDP, koje se zalažu za pravednu, dostojanstvenu, zaposlenu i evropsku Republiku Srpsku u kojoj postoji vladavina prava i jake institucije, u društvu u kojem ćemo raditi na međusobnom uvažavanju, boljem razumijevanju, isporučivanju korisnih i dobrih mjera za sve njene ljude.“
Borenović zaključuje da je izbor jednostavan i da je krajnje vrijeme da se prekine “mračna era ličnih interesa, arogancije i lažnog patriotizma”, i da se krene putem normalnosti, pristojnosti i razvoja.
Politika
OSTOJIĆ “Borci stvarali Republiku Srpsku, a danas gladni i zaboravljeni, NJIHOVA PRIMANJA SU UVREDA”

Demobilisani borci Vojske Republike Srpske danas su gurnuti na marginu društva, bez dostojanstva i prava koja su zaslužili braneći narod i otadžbinu. Ova poražavajuća slika prikazana je i u gostovanju predsjednika Boračke organizacije Republike Srpske Radana Ostojića u rubrici „Aktuelno“ jutarnjeg programa BN televizije, gdje je otvoreno rekao da su borci “više poniženi primanjima, nego što od njih mogu da riješe osnovna egzistencijalna pitanja”.
– “Demobilisani borci danas ne uživaju skoro nikakve privilegije. Naprotiv, većina ih je prepuštena sama sebi, sa primanjima koja više vrijeđaju nego što pomažu”, rekao je Ostojić, ističući da je ovakav odnos prema borcima sramotan i neprihvatljiv.
Zato Boračka organizacija Republike Srpske, kako je naveo, insistira na hitnom donošenju izmjena i dopuna Zakona o pravima boraca, i to najkasnije do kraja ove godine. Cilj je poboljšanje statusnog i materijalnog položaja svih boračkih kategorija, jer, kako je poručio Ostojić, “vrijeme je da se riječima stane u kraj, a djelima pokaže poštovanje prema onima koji su dali sve za slobodu”.
BN
Politika
GRČEVITA BORBA ZA OPSTANAK “Narod će odlučiti ko će biti na vlasti, PIK NE VAŽI”

PIK je tijelo koje ne postoji ni u jednom formalnom aktu koje reguliše situaciju u BiH, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
– Kao što znate ponekada nešto komentarišem o tom nelegalnom Šmitu, nisam ni pratio, ali vidim da je djelovanje ovih “jadnika” iz Republike Srpske koji su tamo otišli sa namjerom da samo oni postoje, kao da život nije postojao prije njih. Pa su oni kao iznenađeni zašto Njemačka ima aspiracije, kao da ih nije imala i ranije. Kao da Njemačka ih nije imala 1914. ili 1941, ili kada je razbijala Јugoslaviju 90-ih godina, jer to je bio antisrpski projekat – naglasio je Dodik.
Dodik naglašava i da je nakon svega opozicija iznenađena da Njemačka ima loše namjere.
– To govori u stvari koliko je opozicija u zabludi. Ništa novo nije bilo osim njihovog pojavljivanja. Јoš 2010. godine boravio sam na sjednici PIK-a i oni nisu formalan organ, i rekao sam da me više nikada ne zovu. Nakon toga, evo 15 godina nisu nikoga zvali, a sad su odjednom našli da je to izlaz iz ove situacije. Isprepadali su jadnu opoziciju. Njihova predstava da su oni neki spasioci nije samo jadna, već i komična – dodao je Dodik.
Predsjednik Srpske poručuje da opozicija već 20 godina gubi izbore.
– To mene impresionira. Јa sam umoran od pobjeda, a oni nisu od poraza. Narod je taj koji će odlučiti ko će biti na vlasti – istakao je Dodik.
-
Banjaluka2 dana ago
NINKOVIĆ HOĆE PRES, A NEĆE PITANJA! Novinarima rekao da su “bezobrazni”, dok Akvana tone zbog SNSD-a, po ko zna koji put!
-
Društvo3 dana ago
APOKALIPSA U NAJAVI: Od juče RiTE Ugljevik u sporu od MILIJARDU I 300 MILIONA KM
-
Politika2 dana ago
“NAŠE MJESTO JE TAMO GDJE SE ODLUČUJE!” Stanivuković: Narod ne smije više plaćati cijenu ničijih POLITIČKIH ODLUKA I POTEZA
-
Hronika2 dana ago
DRAMA U PO BIJELA DANA! Pijan u kafani pretukao mladića, pa izašao napolje i IZBO BANJALUČANINA
-
Društvo2 dana ago
ČUVAJTE JE KAO OČI U GLAVI! Evo koliko plaćate novu zdravstvenu karticu ukoliko je izgubite!
-
Sport2 dana ago
URNISAO NORIJA: Još jedna Novakova “stotka” i plasman u četvrtfinale
-
Politika1 dan ago
STANIVUKOVIĆ “Dodik širi laži da bi prikrio strah! Srpska nikada neće biti SABIRNI CENTAR ZA MIGRANTE!”
-
Banjaluka2 dana ago
DEMANTOVANO PISANJE POJEDINIH MEDIJA! Manastir Gomionica ne gradi zgradu u Banjaluci