Connect with us

Svijet

AMERIKA TRAŽI KONTROLU NAD GASOVODOM kojim se ruski gas šalje u Evropu

Izgrađen u sovjetsko vrijeme, gasovod je ključni dio nacionalne infrastrukture i glavna energetska ruta

Amerika traži kontrolu nad ključnim gasovodom u Ukrajini koji se koristi za slanje ruskog gasa u Evropu.

U petak je održan sastanak zvaničnika iz SAD i Ukrajine koji su razgovarali o prijedlozima Bijele kuće za sporazum o mineralima.

Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) želi da Kijev preda svoja prirodna bogatstva u zamjenu za oružje koje je isporučila prethodna Bajdenova (Bidenova) administracija.

Novi nacrt SAD
Međutim, razgovori su postali sve oštriji, navodi Reuters.

Novi američki nacrt se uveliko razlikuje od onog iz februara te se u njemu traži da se Vašingtonu (Washingtonu) daju rijetki metali u vrijednosti od 500 milijardi dolara, kao i nafta i gas.

Pozivajući se na izvor blizak razgovorima, novinska agencija je rekla da najnoviji dokument uključuje zahtjev da Međunarodna finansijska korporacija za razvoj američke vlade preuzme kontrolu nad gasovodom.

Glavna energetska ruta
Izgrađen u sovjetsko vrijeme, gasovod je ključni dio nacionalne infrastrukture i glavna energetska ruta.

Ukrajina je 1. januara prekinula isporuku gasa kada joj je istekao petogodišnji ugovor sa ruskom državnom energetskom kompanijom Gazprom.

Obje zemlje su ranije zaradile stotine miliona eura na tranzitnim taksama, čak i tokom prve tri godine rata punog razmjera, prenosi Avaz.

Svijet

PUTIN ZAPRIJETIO: “Zapadne trupe u Ukrajini biće LEGITIMNE METE!”

Ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je da će zapadne trupe u Ukrajini smatrati “legitimnim metama”, odbacujući sigurnosne garancije koje je juče u Parizu formulirala takozvana Koalicija voljnih.

Više zapadnih zemalja signaliziralo je da su spremne poslati trupe u slučaju primirja u Ukrajini “kako bi garantovale mir”, prema riječima francuskog predsjednika Emanuela Makrona.

Trupe iz najmanje 26 zemalja djelovaće kao “snaga uvjeravanja” kako bi zaštitile Ukrajinu i odvratile Rusiju od ponovnog napada nakon što trenutni rat završi, rekao je Makron.

“Ova snaga nema volju niti cilj vođenja rata protiv Rusije, ali je sila koja mora garantovati mir”, insistirao je.

Više od trideset zemalja predvođenih Francuskom i Ujedinjenim Kraljevstvom, uključujući većinu Evrope, kao i Kanadu, Tursku i Japan, čine takozvanu Koaliciju voljnih.

Mjesecima su radili s Ukrajinom na onome što se nadaju da će biti čvrste sigurnosne garancije.

Ali, Putin je odbacio ideju stranih snaga u Ukrajini.

“Ako se neke trupe pojave tamo, posebno sada, tookom vojnih operacija, polazimo od činjenice da će to biti legitimne mete za uništenje”, upozorio je ruski predsjednik.

Evropski čelnici su ožiljci prethodnih sporazuma s Rusijom – još iz 2015. – koji su se na kraju pokazali bezvrijednima u zaustavljanju sukoba u Ukrajini.

Čini se da su ovaj put odlučni da će Rusija biti trajno obeshrabrena.

Načelnici glavnih stožera posljednjih su sedmica učestvovali u onome što je jedan zvaničnik opisao kao “intenzivnu” diplomaziju kako bi finalizovali oblik garancije za Ukrajinu.

“Spremni smo. Mi Evropljani spremni smo pružiti sigurnosne garancije Ukrajini i Ukrajincima onog dana kada se potpiše mirovni sporazum”, rekao je predsjednik Makron, stojeći pored ukrajinskog predsjednika Zelenskog, prenosi “Channel4”.

Nastavi čitati

Svijet

OBLAK DIMA NAD GAZOM! Tri rakete pogodile neboder – Izrael tvrdi da je Hamas koristio zgradu

Nakon što je Izrael izdao naredbu za evakuaciju nebodera u Gazi, objavljen je snjimak njegovog uništenja.

Prema dostupnim informacijama, neboder je pogođen tri puta.

Kao i inače, Izrael tvrdi da je Hamas koristio neboder kao operativnu infrastrukturu, uključujući podzemne objekte koji su korišteni za planiranje napada, postavljanje zasjeda protiv snaga Izraelske vojske i obezbjeđivanje ruta za bijeg terorista.

Informacije koje plasira Izrael često su jednostrane, a u ranijim napadima je stradao veliki broj žena i djece.Snimci iz Gaze rprikazuju veliki oblak dima koji se diže s mjesta događaja nakon što je stanovnicima rečeno da se evakuišu.

Još nije poznato da li je u napadu bilo žrtava.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP: “Izgubili smo Rusiju i Indiju U KORIST KINE, želim im dugu i prosperitetnu BUDUĆNOST ZAJEDNO!”

Predsjednik SAD Donald Tramp istakao je da je Amerika “izgubila Rusiju i Indiju” u korist Kine.

On je na društvenoj mreži “Trut sošl” objavio fotografiju predsjednika Rusije Vladimira Putina i premijera Indije Narendre Modija sa predsjednikom Kine Si Đinpingom, snimljenu na marginama samita Šangajske organizacije za saradnju /ŠOS/ u Tjencinu.

“Čini se da smo izgubili Indiju i Rusiju u korist najdublje, najmračnije Kine. Želim im dugu i prospreritetnu budućnost zajedno!”, napisao je Tramp iznad fotografije.

Samit ŠOS-a održan je u nedjelju i ponedjeljak, 31. avgusta i 1. septembra, a u njemu su učestvovali lideri više od 20 zemalja i predstavnici 10 međunarodnih organizacija, podsjeća TASS.

Putin, Si i Modi su održali trilateralni sastanak na marginama samita, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Aktuelno