Connect with us

Svijet

KO JE BIO PAPA FRANJO? Čovjek siromašnih i reformator koji je promijenio lice Katoličke crkve

Papa Franjo preminuo je danas u 89. godini života, potvrdio je Vatikan. Preminuo je mjesec dana nakon što je otpušten iz bolnice gdje se pet sedmica liječio zbog infekcije koja je prerasla u obostranu upalu pluća.

Papa je rođen kao Jorge Mario Bergoglio, 17. decembra 1936. u Buenos Airesu, u porodici italijanskih migranata s petero djece.

Kao mladić razvio je pleuritis te su mu morali ukloniti dio jednog plućnog krila, zbog čega je cijeloga života imao komplikacije s plućnim bolestima. Govorio je španski, italijanski, a služio se i njemačkim jezikom. Bio je poznat i kao dobar kuhar, ljubitelj opere, fudbala, grčke klasike, Šekspira i Dostojevskog.

Bergoglio je diplomirao hemijsku tehnologiju, ali poslije se odlučio za sveštenički poziv te je stupio u bogosloviju. U novicijat Družbe Isusove stupio je 11. marta 1958. godine. Humanističke studije završio je u Čileu, a 1963., po povratku u Buenos Aires, završio je filozofiju na Filozofskom fakultetu kolegija “San Jose” u San Miguelu.

Počeo u isusovcima
Sljedeće dvije godine predavao je književnost i psihologiju na kolegiju “Immacolata” u Santa Feu, a 1966. predavao je iste predmete na kolegiju “Salvatore” u Buenos Airesu.

Od 1967. do 1970. studirao je teologiju na Teološkom fakultetu kolegija “San Jose” u San Miguelu. Za svećenika je zaređen 13. deccembra 1969. godine, a unutar Družbe Isusove proveo je svoj treći mandat od 1970. do 1971. u Alcali de Henares u Španjolskoj, te je 22. april 1973. položio svoje doživotne zavjete.

Između 1980. i 1986. godine bio je rektor kolegija i Filozofskoga i teološkog fakulteta te župnik u biskupiji San Miguel. U martu 1986. otišao je u Njemačku kako bi ondje dovršio rad na svojoj doktorskoj disertaciji, nakon čega su ga poglavari smjestili u kolegij “Salvatore” odakle je premješten u crkvu Družbe Isusove u gradu Cordobi, gdje je obnašao službu duhovnika i ispovjednika.

“Kardinal siromašnih”
Papa Ivan Pavao II. imenovao ga je 20. maja 1992. pomoćnim biskupom Buenos Airesa, a 27. juna iste godine primio je u katedrali u Buenos Airesu biskupski red.

Nadbiskupom koadjutorom Buenos Airesa imenovan je 3. juna 1997., a 28. februara 1998., nakon smrti kardinala Qarracina, naslijedio ga je u nadbiskupskoj službi. Kao nadbiskup putovao je javnim prijevoznim sredstvima, a umjesto biskupske palate, stanovao je u iznajmljenom stanu, te je zaslužio nadimak “kardinal siromašnih”.

Od novembra 2005. do novembra 2011. bio je predsjednik Argentinske biskupske konferencije. Bio je član Komisije za Latinsku Ameriku, Savjeta za porodicu, Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata, te Kongregacije za ustanove posvećenog života.

Prvi papa iz Južne Amerike
Nakon što je papa Benedikt XVI. odstupio s dužnosti, Bergoglio je 2013. kao papa Franjo imenovan za 266. papu Rimokatoličke crkve. Bio je prvi papa isusovac te prvi iz Južne Amerike i južne hemisfere.

Od prvog dana bilo je jasno da je Franjin način ponašanja manje formalan od onog njegovih neposrednih prethodnika. Franjo je bio pristupačan i susretljiv. Odbacio je luksuze koji su dolazili s papinstvom, poput posebne pratnje, osiguranja i slično.

Franjo je odlučio da neće boraviti u službenoj papinskoj rezidenciji u Apostolskoj palati, već je ostao u vatikanskom pansionu u apartmanu u kojem može primati posjetioce i održavati sastanke. On je prvi papa nakon pape Pija X. koji je živio izvan papinskih stanova. Franjo se dok ga je služilo zdravlje uvijek pojavljivao na prozoru Apostolske palate tokom nedjeljnih misa.

“O kako bih želio crkvu siromašnu”
Bergoglio je uzeo ime Franjo po uzoru na sv. Franju Asiškog, zaštitnika siromašnih. Pojasnio je da je za vrijeme konklava sjedio pored bliskog prijatelja, penzionisanog nadbiskupa Sao Paola kardinala Claudia Hummesa. Kad su listići prebrojani i bilo je jasno da je izabran papa, kardinali su počeli pljeskati, a kardinal Hummes ga je zagrlio, poljubio i rekao: “Ne zaboravi siromašne”.

“Odmah sam se sjetio sv. Franje Asiškoga”, rekao je papa, dodajući da je sv. Franjo čovjek mira, čovjek siromaštva, čovjek očuvanja svega stvorenoga. “O kako bih želio Crkvu koja je siromašna i za siromašne”, rekao je papa Franjo.

Kao isusovački papa, Franjo je jasno stavio do znanja da temeljna zadaća vjernika nije toliko slijediti pravila nego razlučiti na što ih Bog poziva. On je mijenjao kulturu crkve, odmičući se od ograničenog klera koji se bavi svešteničkim statusom i autoritetom te prema etici služenja. Franjo je govorio da crkveni pastiri moraju imati “miris ovaca“ te uvijek ostati blizu Božjeg naroda.

Progresivni papa
Franjo se s pravom može smatrati najprogresivnijim papom u dvijehiljaditoj istoriji katoličanstva. Njegov pristup katoličkoj vjeri bio je inkluzivan, naglašavajući socijalnu pravdu, suosjećanje prema siromašnima i važnost međureligijskog dijaloga. Njegov pontifikat obilježila je posvećenost reformama unutar Crkve i otvorenost prema marginaliziranim grupama društva.

Jedno od centralnih načela Franjinog pontifikata je borba za siromašne i marginalizovane. U svojim enciklikama, posebno u Evangelii Gaudium i Fratelli Tutti, papa je isticao potrebu za globalnom solidarnošću i osudom ekonomske nepravde. Kritizirao je neobuzdani kapitalizam, nazvavši ga “novim oblikom tiranije” koji dovodi do eksploatacije i siromaštva.

Franjo je snažno promicao na ekološku svijest, pozivao je na odgovornost prema okolini i isticao klimatske promjene kao moralno pitanje. Smatrao je da je briga za planetu neraskidivo povezana s brigom za najslabije i najsiromašnije u društvu.

Neiscrpno je zagovarao mir u svijetu, uvijek tražeći mirno rješenje sukoba, iako su njegovi komentari o ratu u Ukrajini i Gazi naišli na osude raznih nacionalista.

Reforma crkve
Jedan od ključnih aspekata Franjinog svjetonazora bila je otvorenost prema drugim religijama i promovisanje međureligijskog dijaloga. Njegovi susreti s muslimanskim, židovskim i pravoslavnim vođama pokazali su nastojanja da se izgradi most razumijevanja i mira među različitim vjerama.

Papa Franjo se zalagao za reformu unutar Katoličke crkve, tražio je veću transparentnost i odgovornost, posebno u borbi protiv seksualnog zlostavljanja i korupcije. Takođe je nastojao decentralizirati moć u Vatikanu i omogućiti veću ulogu laicima u crkvenim pitanjima.

Franjo je posebnu pažnju dao ženama. Iako je odbacio mogućnost ženskih sveštenika, na funkcije u crkvi imenovao je najviše žena od svih papa dosad. Postavio je niz liberalnih i progresivnih kardinala i biskupa širom svijeta, trajno promijenivši sliku Katoličke crkve.

Novi odnos prema marginalizovanima
Za razliku od svojih prethodnika, Franjo je pokazao veću fleksibilnost prema osjetljivim društvenim pitanjima poput prava LGBTQ+ osoba, migranata i manjina. “Ako je neko homoseksualac i ljubi Boga, ko sam ja da mu sudim”, govorio je.

Pozivao je na suosjećanje i prihvatanje svih ljudi, nezvisno o njihovom životnom putu i pozadini. Svakog Velikog četvrtka prao je noge zatvorenicima u rimskim zatvorima.

Franjo je opisivao seksualni užitak kao “dar od Boga” u kojem treba uživati s mjerom. Dodao je da “u hršćanstvu ne postoji osuda seksualnog nagona” i da je iskustvo zaljubljenosti “jedan od najčišćih i najljepših ljudskih osjećaja”, koji je i sam prema priznanju doživio u mladosti.

Papa se protivio pobačaju smatrajući ga ubojstvom, mada nikada nije tražio njegovu zabranu.

Crkva u modernom dobu
Vodeći se načelima Drugog vatikanskog koncila, papa je Katoličku crkvu približio modernom dobu, odbacujući klerikalizam kao zaostalu ideju iz srednjeg vijeka.

Za instituciju za koju se zna reći da stoljećima kasni za suvremenim dobom, Franjo je uz Pija VI. i Ivana XXIII. onaj koji je učinio najveće iskorake da crkva ulovi korak s vremenom u kojem žive njezini vjernici. Papa Franjo ostavlja crkvu koja je bliža ljudima i usmjerenija na pravdu, milosrđe i inkluzivnost, a preostaje za vidjeti hoće li njegovi nasljednici nastaviti tim putem.

Jorge Bergoglio bit će i prvi papa od Lava XIII. koji će biti pokopan izvan Vatikana. Na vlastiti zahtjev promijenio je tradiciju ukopa tako da on neće uključivati tradicionalna tri lijesa od čempresa, olova i hrastovine, a njega će umjesto toga pokopati u jednostavnom drvenom lijesu.

Teško je naći bolji opis lika i djela pape Franje od toga.

Svijet

KINA PRIJETI ODMAZDOM! Trampove carine mogle zapaliti globalni trgovinski rat!

Kina je upozorila zemlje da ne popuštaju SAD-u u trgovinskim pregovorima povodom carina koje je uveo predsjednik Donald Tramp.

Kina poštuje sve strane koje rješavaju privredne i trgovačke nesuglasice sa Sjedinjenim Državama putem konsultacija na ravnopravnoj osnovi, ali će se čvrsto usprotiviti svakome ko postigne dogovor na štetu Kine, saopštilo je u ponedjeljak kinesko ministarstvo trgovine.

Kina će “poduzeti protivmjere na odlučan i recipročan način” ako bilo koja zemlja bude tražila takve dogovore, navodi ministarstvo, osvrćući se na vijesti da se Trampova administracija sprema izvršiti pritisak na druge zemlje da ograniče trgovinu s Kinom u zamjenu za carinska izuzeća od Sjedinjenih Država.

Kina je odlučna i sposobna zaštititi vlastita prava i interese, dodaje kinesko ministarstvo.

Ova izjava dolazi nakon prošlosedmičnih izvještaja da SAD planira iskoristiti pregovore o carinama kako bi se deseci zemalja prisililo da uvedu trgovačke barijere protiv Kine.

„Ako pogledate brojke, otprilike 20% japanske profitabilnosti dolazi iz Sjedinjenih Država, a oko 15% iz Narodne Republike Kine“, komentarisao je za BBC ovaj slučaj Jesper Koll iz japanske internetske trgovačke platforme Monex Group.

„Jasno je da Japan ne želi biti prisiljen birati između Amerike i Narodne Republike Kine.“

Od Trampove inauguracije bilježi se niz najava novih carina.

Američki predsjednik tvrdi da će uvozne carine potaknuti američke potrošače da kupuju domaće proizvode, povećati porezne prihode te potaknuti velika ulaganja u zemlji.

Ali kritičari ističu kako je povratak proizvodnje u SAD složen proces koji bi mogao potrajati decenijama, a privreda bi u međuvremenu mogla trpiti.

Tramp se već više puta povukao nakon svojih najava.

Samo nekoliko sati nakon što su početkom mjeseca stupile na snagu visoke carine na robu iz brojnih zemalja, objavio je 90-dnevnu odgodu primjene – osim za Kinu – zbog sve većeg protivljenja političara i tržišta.

Tramp je uveo carine do 145% na uvoz iz Kine. Ostale zemlje trenutno se suočavaju s jedinstvenom američkom carinom od 10%, koja vrijedi do juna.

Njegova administracija prošle je sedmice izjavila kako bi ukupna carinska opterećenja na određenu kinesku robu, kada se zbroje stare i nove mjere, mogla doseći i 245%.

Tramp tvrdi da se više od 70 zemalja javilo kako bi započelo pregovore otkako su carine najavljene.

Nastavi čitati

Svijet

PUTIN POTPISAO ZAKON O STRANIM AGENTIMA! Evo ko je na meti

Predsjednik Rusije Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se stranim agentima proglašavaju oni koji pomažu međunarodnim organizacijama u kojima Rusija ne učestvuje.

Zakon prepoznaje kao strane agente lica koja olakšavaju izvršenje odluka međunarodnih organizacija u kojima Ruska Federacija ne učestvuje ili agencija stranih vlada ako su uperene protiv bezbjednosti Rusije.

Isti status imaju i oni koji građane uključuju u prikupljanje informacija iz oblasti vojno-tehničke djelatnosti koje mogu biti upotrijebljene protiv države, za distribuciju poruka i materijala i učestvovanje u njihovom kreiranju.
Putin je potpisao i zakon protiv diskreditovanja ruskih oružanih snaga, za šta je zaprijećeno kaznom do sedam godina zatvora.

Nastavi čitati

Svijet

SUD U MOSKVI ODLUČIO Gugl kriv za otkrivanje podataka o ruskim vojnicima poginulim u Ukrajini

Sud u Moskvi proglasio je kompaniju “Gugl” krivom zbog otkrivanja ličnih podataka ruskih vojnika poginulih tokom rata u Ukrajini.

Kompaniji je sud odredio novčanu kaznu od 42.000 evra zbog kršenja Zakona o upravnim prekršajima Ruske Federacije, saopšteno je iz tog suda, prenio je TASS.

“Gugl” je objavio informacije o poginulim vojnicima, uključujući imena i lične podatke, putem video-snimka postavljenog na platformi Jutjub, prenosi Tanjug.

Te informacije se, prema ruskom zakonu, smatraju zabranjenim za širenje, navedeno je u tekstu presude.

Takođe, u presudi je navedeno da je platforma Jutjub, čiji je vlasnik “Gugl”, prekršila uslove korišćenja usluge, koje reguliše ta korporacija.

Sud je napomenuo da je “Gugl” već bio kažnjen zbog administrativnih prekršaja u prošlosti, uključujući širenje sadržaja koji diskredituju rusku vojsku.

Pored toga, tokom prethodnih postupaka, “Gugl” se suočavao sa novčanim kaznama zbog svojih aktivnosti na teritoriji Rusije.

Kako je saopšteno, svako odlaganje plaćanja povećava iznos koji bi “Gugl” trebalo da plati Rusiji.

Povratak te kompanije na rusko tržište moguć je samo ukoliko se izvrši odluka suda.

Nastavi čitati

Aktuelno