Connect with us

Svijet

KO JE BIO PAPA FRANJO? Čovjek siromašnih i reformator koji je promijenio lice Katoličke crkve

Papa Franjo preminuo je danas u 89. godini života, potvrdio je Vatikan. Preminuo je mjesec dana nakon što je otpušten iz bolnice gdje se pet sedmica liječio zbog infekcije koja je prerasla u obostranu upalu pluća.

Papa je rođen kao Jorge Mario Bergoglio, 17. decembra 1936. u Buenos Airesu, u porodici italijanskih migranata s petero djece.

Kao mladić razvio je pleuritis te su mu morali ukloniti dio jednog plućnog krila, zbog čega je cijeloga života imao komplikacije s plućnim bolestima. Govorio je španski, italijanski, a služio se i njemačkim jezikom. Bio je poznat i kao dobar kuhar, ljubitelj opere, fudbala, grčke klasike, Šekspira i Dostojevskog.

Bergoglio je diplomirao hemijsku tehnologiju, ali poslije se odlučio za sveštenički poziv te je stupio u bogosloviju. U novicijat Družbe Isusove stupio je 11. marta 1958. godine. Humanističke studije završio je u Čileu, a 1963., po povratku u Buenos Aires, završio je filozofiju na Filozofskom fakultetu kolegija “San Jose” u San Miguelu.

Počeo u isusovcima
Sljedeće dvije godine predavao je književnost i psihologiju na kolegiju “Immacolata” u Santa Feu, a 1966. predavao je iste predmete na kolegiju “Salvatore” u Buenos Airesu.

Od 1967. do 1970. studirao je teologiju na Teološkom fakultetu kolegija “San Jose” u San Miguelu. Za svećenika je zaređen 13. deccembra 1969. godine, a unutar Družbe Isusove proveo je svoj treći mandat od 1970. do 1971. u Alcali de Henares u Španjolskoj, te je 22. april 1973. položio svoje doživotne zavjete.

Između 1980. i 1986. godine bio je rektor kolegija i Filozofskoga i teološkog fakulteta te župnik u biskupiji San Miguel. U martu 1986. otišao je u Njemačku kako bi ondje dovršio rad na svojoj doktorskoj disertaciji, nakon čega su ga poglavari smjestili u kolegij “Salvatore” odakle je premješten u crkvu Družbe Isusove u gradu Cordobi, gdje je obnašao službu duhovnika i ispovjednika.

“Kardinal siromašnih”
Papa Ivan Pavao II. imenovao ga je 20. maja 1992. pomoćnim biskupom Buenos Airesa, a 27. juna iste godine primio je u katedrali u Buenos Airesu biskupski red.

Nadbiskupom koadjutorom Buenos Airesa imenovan je 3. juna 1997., a 28. februara 1998., nakon smrti kardinala Qarracina, naslijedio ga je u nadbiskupskoj službi. Kao nadbiskup putovao je javnim prijevoznim sredstvima, a umjesto biskupske palate, stanovao je u iznajmljenom stanu, te je zaslužio nadimak “kardinal siromašnih”.

Od novembra 2005. do novembra 2011. bio je predsjednik Argentinske biskupske konferencije. Bio je član Komisije za Latinsku Ameriku, Savjeta za porodicu, Kongregacije za bogoštovlje i disciplinu sakramenata, te Kongregacije za ustanove posvećenog života.

Prvi papa iz Južne Amerike
Nakon što je papa Benedikt XVI. odstupio s dužnosti, Bergoglio je 2013. kao papa Franjo imenovan za 266. papu Rimokatoličke crkve. Bio je prvi papa isusovac te prvi iz Južne Amerike i južne hemisfere.

Od prvog dana bilo je jasno da je Franjin način ponašanja manje formalan od onog njegovih neposrednih prethodnika. Franjo je bio pristupačan i susretljiv. Odbacio je luksuze koji su dolazili s papinstvom, poput posebne pratnje, osiguranja i slično.

Franjo je odlučio da neće boraviti u službenoj papinskoj rezidenciji u Apostolskoj palati, već je ostao u vatikanskom pansionu u apartmanu u kojem može primati posjetioce i održavati sastanke. On je prvi papa nakon pape Pija X. koji je živio izvan papinskih stanova. Franjo se dok ga je služilo zdravlje uvijek pojavljivao na prozoru Apostolske palate tokom nedjeljnih misa.

“O kako bih želio crkvu siromašnu”
Bergoglio je uzeo ime Franjo po uzoru na sv. Franju Asiškog, zaštitnika siromašnih. Pojasnio je da je za vrijeme konklava sjedio pored bliskog prijatelja, penzionisanog nadbiskupa Sao Paola kardinala Claudia Hummesa. Kad su listići prebrojani i bilo je jasno da je izabran papa, kardinali su počeli pljeskati, a kardinal Hummes ga je zagrlio, poljubio i rekao: “Ne zaboravi siromašne”.

“Odmah sam se sjetio sv. Franje Asiškoga”, rekao je papa, dodajući da je sv. Franjo čovjek mira, čovjek siromaštva, čovjek očuvanja svega stvorenoga. “O kako bih želio Crkvu koja je siromašna i za siromašne”, rekao je papa Franjo.

Kao isusovački papa, Franjo je jasno stavio do znanja da temeljna zadaća vjernika nije toliko slijediti pravila nego razlučiti na što ih Bog poziva. On je mijenjao kulturu crkve, odmičući se od ograničenog klera koji se bavi svešteničkim statusom i autoritetom te prema etici služenja. Franjo je govorio da crkveni pastiri moraju imati “miris ovaca“ te uvijek ostati blizu Božjeg naroda.

Progresivni papa
Franjo se s pravom može smatrati najprogresivnijim papom u dvijehiljaditoj istoriji katoličanstva. Njegov pristup katoličkoj vjeri bio je inkluzivan, naglašavajući socijalnu pravdu, suosjećanje prema siromašnima i važnost međureligijskog dijaloga. Njegov pontifikat obilježila je posvećenost reformama unutar Crkve i otvorenost prema marginaliziranim grupama društva.

Jedno od centralnih načela Franjinog pontifikata je borba za siromašne i marginalizovane. U svojim enciklikama, posebno u Evangelii Gaudium i Fratelli Tutti, papa je isticao potrebu za globalnom solidarnošću i osudom ekonomske nepravde. Kritizirao je neobuzdani kapitalizam, nazvavši ga “novim oblikom tiranije” koji dovodi do eksploatacije i siromaštva.

Franjo je snažno promicao na ekološku svijest, pozivao je na odgovornost prema okolini i isticao klimatske promjene kao moralno pitanje. Smatrao je da je briga za planetu neraskidivo povezana s brigom za najslabije i najsiromašnije u društvu.

Neiscrpno je zagovarao mir u svijetu, uvijek tražeći mirno rješenje sukoba, iako su njegovi komentari o ratu u Ukrajini i Gazi naišli na osude raznih nacionalista.

Reforma crkve
Jedan od ključnih aspekata Franjinog svjetonazora bila je otvorenost prema drugim religijama i promovisanje međureligijskog dijaloga. Njegovi susreti s muslimanskim, židovskim i pravoslavnim vođama pokazali su nastojanja da se izgradi most razumijevanja i mira među različitim vjerama.

Papa Franjo se zalagao za reformu unutar Katoličke crkve, tražio je veću transparentnost i odgovornost, posebno u borbi protiv seksualnog zlostavljanja i korupcije. Takođe je nastojao decentralizirati moć u Vatikanu i omogućiti veću ulogu laicima u crkvenim pitanjima.

Franjo je posebnu pažnju dao ženama. Iako je odbacio mogućnost ženskih sveštenika, na funkcije u crkvi imenovao je najviše žena od svih papa dosad. Postavio je niz liberalnih i progresivnih kardinala i biskupa širom svijeta, trajno promijenivši sliku Katoličke crkve.

Novi odnos prema marginalizovanima
Za razliku od svojih prethodnika, Franjo je pokazao veću fleksibilnost prema osjetljivim društvenim pitanjima poput prava LGBTQ+ osoba, migranata i manjina. “Ako je neko homoseksualac i ljubi Boga, ko sam ja da mu sudim”, govorio je.

Pozivao je na suosjećanje i prihvatanje svih ljudi, nezvisno o njihovom životnom putu i pozadini. Svakog Velikog četvrtka prao je noge zatvorenicima u rimskim zatvorima.

Franjo je opisivao seksualni užitak kao “dar od Boga” u kojem treba uživati s mjerom. Dodao je da “u hršćanstvu ne postoji osuda seksualnog nagona” i da je iskustvo zaljubljenosti “jedan od najčišćih i najljepših ljudskih osjećaja”, koji je i sam prema priznanju doživio u mladosti.

Papa se protivio pobačaju smatrajući ga ubojstvom, mada nikada nije tražio njegovu zabranu.

Crkva u modernom dobu
Vodeći se načelima Drugog vatikanskog koncila, papa je Katoličku crkvu približio modernom dobu, odbacujući klerikalizam kao zaostalu ideju iz srednjeg vijeka.

Za instituciju za koju se zna reći da stoljećima kasni za suvremenim dobom, Franjo je uz Pija VI. i Ivana XXIII. onaj koji je učinio najveće iskorake da crkva ulovi korak s vremenom u kojem žive njezini vjernici. Papa Franjo ostavlja crkvu koja je bliža ljudima i usmjerenija na pravdu, milosrđe i inkluzivnost, a preostaje za vidjeti hoće li njegovi nasljednici nastaviti tim putem.

Jorge Bergoglio bit će i prvi papa od Lava XIII. koji će biti pokopan izvan Vatikana. Na vlastiti zahtjev promijenio je tradiciju ukopa tako da on neće uključivati tradicionalna tri lijesa od čempresa, olova i hrastovine, a njega će umjesto toga pokopati u jednostavnom drvenom lijesu.

Teško je naći bolji opis lika i djela pape Franje od toga.

Svijet

NOVO IZNENAĐENJE! Klinton i Tramp u rođendanskom albumu Džefrija Epstina

Tramp našli su se među desetinama poznatih ličnosti čija su pisma bila uključena u rođendanski album koji je 2003. godine za osuđenog seksualnog prestupnika Džefrija Epština sastavila njegova tadašnja partnerka, Gislejn Maksvel, objavio je list „Volstrit džornal“ (Wall Street Journal).

Prema navodima lista, Klintonovo pismo, koje do sada nije bilo javno poznato, predstavljeno je kao najistaknutije u kolekciji od oko 50 poruka i čestitki.
U poruci, bivši predsjednik SAD navodno je napisao: „Utješno je, zar ne, trajati toliko dugo, kroz sve godine učenja i saznanja, avantura, a također imati dječju radoznalost, pokretačku snagu da napraviš razliku i utješiš prijatelja“.

Portparol Klintona odbio je da komentariše ove navode za pomenuti list, pozivajući se na raniju izjavu bivšeg predsjednika da je prekinuo svaki kontakt sa Epštinom više od decenije prije njegovog hapšenja i da nije bio upoznat sa njegovim krivičnim djelima.

Prošle nedjelje, isti list je objavio da je i Tramp u istom albumu ostavio pismo, u vrijeme kada je Epštin slavio 50. rođendan.
Tramp je naknadno podnio tužbu za klevetu protiv vlasnika lista, Ruperta Merdoka, dvojice novinara i izdavača Douga Džonsa, zbog navoda objavljenih u vezi s njegovom povezanošću sa Epštinom.

List „Njujork tajms“ (The New York Times) kasnije je potvrdio navode „Volstrit džornala“, dodajući da je Tramp ranije, 1997. godine, potpisao primjerak svoje knjige „Trump: The Art of the Comeback“, uz posvetu: „Džef – Ti si najveći“, u potpisu: „Donald“.

Među autorima pisama u rođendanskom albumu, prema dokumentima koje je pregledao „Volstrit džornal“, nalaze se i brojne druge javne ličnosti, uključujući milijardere Leona Bleka, Mortimera Cukermana i Lesa Veksnera, modnu dizajnerku Veru Vang, advokata Alana Deršovića i bivšeg izvršnog direktora Majkrosofta, Nejtana Mirvolda.

Neka od pisama sadržala su i eksplicitne ili neobične poruke.
Tako je, navodi list, Blek potpisao stihove s aluzijama seksualne prirode, dok je Veksner poslao crtež koji je „podsjećao na ženske grudi“, prenio je Gardijan.
Mirvold je Epštinu obećao fotografije sa putovanja u Afriku, uključujući slike parenja životinja.
Njegov portparol rekao je da se Mirvold ne sjeća poslatog sadržaja i da je poznavao Epština kao donatora naučnih istraživanja.

Epštin, koji je preminuo u pritvoru 2019. godine pod nerazjašnjenim okolnostima nakon što je optužen za trgovinu maloljetnicama, održavao je kontakte sa mnogim moćnim i poznatim ličnostima, što je u više navrata izazivalo javne kontroverze.

U odjeljku albuma pod nazivom „Prijatelji“, navedeni su i bivši britanski ambasador u SAD i političar Laburističke partije, Piter Mandelson, kao i Epštinovi bivši saradnici iz investicione firme „Bear Stearns“, Alan „Ejs“ Grinberg i Džejms „Džimi“ Kejn.
Mandelson je u pismu, prema tvrdnjama lista, Epština nazvao „svojim najboljim prijateljem“.
Njegov portparol odbio je da komentariše ove navode.

Rođendanski album, kako navodi „Volstrit džornal“, sastavljen je iz više tomova i sadržao je raznovrsne poruke, umjetničke radove i fotografije koje su prijatelji i saradnici slali Epštinu.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Svijet

STRAVIČNE SLIKE OBILAZE SVIJET: Ovako danas izgledaju djeca u Gazi (VIDEO)

Pojedine fotografije djece iz Gaze ovih dana obilaze svijet i bude najdublju zabrinutost – mališani iscrpljeni glađu, bez lijekova, bez osnovnih uslova za život.

Brojni svjetski mediji, uključujući ABC i CNN, pišu u tome.

Ministarstvo zdravlja pod upravom Hamasa saopštilo je da je samo u prethodna 24 sata još 15 osoba umrlo od gladi i pothranjenosti.

Među pothranjenima je veliki broj djece. Jedan od njih je osamnaestomjesečni Muhamed Zakarija Ajub al-Matuk, dječak iz šatorskog naselja u gradu Gazi, koji je zbog ekstremne pothranjenosti izgubio tri kilograma i sada ima svega šest.

Prema podacima Svjetskog programa za hranu (WFP), čak 70.000 djece hitno treba medicinsku pomoć zbog akutne pothranjenosti, a 900.000 mališana u Pojasu Gaze već pati od gladi. Ova djeca, navodi WFP, “gladuju čekajući obećanja koja nikad ne stižu”.

Stanje je iz dana u dan sve gore. Više od stotinu međunarodnih humanitarnih organizacija upozorilo je da su tržnice u Gazi prazne, da se bolesti šire ogromnom brzinom i da ljudi svakodnevno kolabiraju od gladi i dehidracije.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, od početka rata između Izraela i Hamasa u oktobru 2023. godine do kraja jula 2025, poginulo je više od 59.000 Palestinaca. Od toga je, prema Ministarstvu zdravlja u Gazi, najmanje 101 osoba umrla od gladi, među njima čak 80 djece.

Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorava na “masovno izgladnjivanje” stanovništva Gaze.

“Roditelji nam pričaju kako njihova djeca idu spavati sa suzama u očima jer su gladna”, rekao je generalni direktor WHO-a, Tedros Gebrejesus. “Mjesta na kojima se dijeli hrana postala su zone nasilja.”

Situaciju dodatno otežava gotovo potpuna blokada pojasa Gaze. Prije početka sukoba, dnevno je u ovu teritoriju ulazilo 500 do 600 kamiona pomoći. Danas ih, tvrde humanitarne organizacije, jedva uđe 28.

Ujedinjene nacije navode da je, od uspostavljanja tzv. Humanitarnog fonda za Gazu (GHF) krajem maja, više od 1.000 ljudi izgubilo život pokušavajući da dođe do pomoći. Fondacija, koju podržavaju Izrael i SAD, trebalo je da zamijeni UN u distribuciji pomoći, ali je suočena s ozbiljnim kritikama zbog neefikasnosti.

Humanitarne organizacije zahtijevaju neometan ulazak pomoći, ukidanje blokade, dotok hrane, vode i lijekova, kao i hitno primirje.

Izrael, s druge strane, optužuje Hamas za krađu zaliha i blokiranje pomoći – što Hamas demantuje. Zvanični Tel Aviv tvrdi da omogućava dovoljan protok pomoći, ali humanitarci i brojne zapadne zemlje ukazuju da je to tek mali djelić stvarnih potreba, prenosi Jutarnji.

Nastavi čitati

Svijet

NJEMAČKA PRIVREDA BLAGO PRODISALA! Ifo indeks porastao, ali NARUDŽBINE I DALJE KOČNICA!

Raspoloženje u njemačkoj privredi neznatno se poboljšalo u julu.

Pokazatelj ekonomske klime koji izračunava Ifo institut za ekonomska istraživanja sa sjedištem u Minhenu porastao je za 0,2 boda na 88,9 bodova na mjesečnom nivou. Preduzeća su bila neznatno zadovoljnija trenutnom situacijom, izvijestio je institut.

Raspoloženje se najviše poboljšalo među proizvodnim preduzećima. Mnogo su zadovoljnija trenutnom situacijom i optimističnija su u pogledu poslovanja u narednim mjesecima. Međutim, i dalje nedostaje zamaha u pogledu količine narudžbina.

U uslužnom sektoru raspoloženje se pogoršalo. Preduzeća su bila manje zadovoljna trenutnom situacijom, a očekivanja za naredne mjesece takođe su se pogoršala. Unutar sektora, raspoloženje se pogoršalo među pružaocima IT usluga, dok se znatno poboljšalo u transportu i logistici.

U trgovini je pokazatelj raspoloženja neznatno pao, uglavnom zbog većeg pesimizma u vezi s narednim mjesecima. Preduzeća su procijenila da se trenutna situacija poboljšala, ali su i dalje nezadovoljavajuće, utvrdio je Ifo institut.

U građevinskom sektoru, procjene i trenutne situacije i očekivanja su se poboljšale. Međutim, nedostatak narudžbina i dalje je veliki problem, dodao je institut, prenosi Seebiz.

Nastavi čitati

Aktuelno