Svijet
TRAMP DAO ULTIMATUM UKRAJINI! Curi vrijeme za konačni dogovor!
Ukrajina je pod pritiskom da ove nedjelje odgovori na niz prijedloga Trampove administracije o tome kako da se okonča rat, uključujući potencijalno američko priznanje ruske aneksije Krima 2014. i konačnu odluku o tome da Ukrajina ne postane članica NATO saveza.
Ideje su iznijete u povjerljivom dokumentu koji su visoki zvaničnici Trampove administracije predstavili ukrajinskim kolegama u Parizu u četvrtak. Oni su takođe podijeljeni visokim evropskim zvaničnicima na sastanku.
Tramp postavio uslove Ukrajini
SAD sada čekaju odgovor Kijeva, za koji se očekuje da će stići na sastanku američkih, ukrajinskih i evropskih zvaničnika u Londonu kasnije ove nedjelje. Onda, ako dođe do približavanja američkih, evropskih i ukrajinskih stavova, predlozi bi mogli biti upućeni Moskvi.
Da bi izvršio pritisak na Ukrajinu i Rusiju, američki državni sekretar Marko Rubio rekao je da bi Trampova administracija mogla da prekine svoje mirovne napore ako se ne postigne napredak u ključnim pitanjima u narednih nekoliko nedjelja, prenosi WSJ.
Američki diplomatski pritisak ima za cilj da:
-Postavi teren za prekid vatre, koji bi se uglavnom odvijao duž trenutnih borbenih linija
-Konačno mirovno rješenje
Amerika uskoro očekuje odgovor Kijeva
Visoki zvaničnik Stejt departmenta je predstavio ideje Ukrajincima kao opcije za Kijev, a ne kao prijedlog uzmi ili ostavi. Zvaničnik je rekao da je “lista potencijalnih opcija” otvorena “za diskusiju i povratne informacije”.
Rubio, kao i Trampovi specijalni izaslanici Stiv Vitkof i Kit Kelog, sastali su se u četvrtak u Parizu sa visokim ukrajinskim zvaničnicima, uključujući Andrija Jermaka, šefa kabineta Zelenskog, ministra odbrane Rustema Umerova i ministra spoljnih poslova Andrija Sibihu.
Rubio, Vitkof i Kelog planiraju da prisustvuju predstojećem sastanku u Londonu. Nakon toga, Vitkof bi mogao ponovo da otputuje u Rusiju i predstavi predlog Vladimiru Putinu.
Ukoliko Amerika zaista prizna aneksiju Krima, to bi označilo preokret u decenijskoj politici koju je vodio Vašington. Ideje koje su SAD predstavile u Parizu takođe uključuju odbacivanje članstva Ukrajine u NATO.
“NATO nije na stolu”
– NATO nije na stolu – rekao je Kelog na “Foks njuzu”.
Još nema riječi o tome koje vrste bezbjednosnih garancija bi Ukrajina mogla da dobije ako pristane na mirovno rješenje. Trampova administracija nije jasno saopštila da li je spremna da pruži bilo kakvu vojnu podršku evropskim zemljama ako pošalju trupe u Ukrajinu kao dio snaga za odvraćanje buduće ruske agresije.
Kremlj je, sa druge strane, signalizirao da postoji interes za ukidanje američkih sankcija i za obnavljanje ekonomskih veza sa SAD tokom razgovora u Moskvi i Saudijskoj Arabiji koje je vodio Putinov specijalni izaslanik Kiril Dmitrijev.
Svijet
KREMLJ PREKINUO ĆUTANJE! Otkriveno da li se šef CIA-e u Moskvi tajno sastao sa Putinom!
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov otkrio je nove detalje o nedavnoj posjeti Moskvi direktora CIA Džona Retklifa, potvrdivši da je imao kontakte sa ruskim obavještajnim službama, ali demantujući navode da se sastao sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom.
Poručio je da Kremlj za sada ne planira nove kontakte sa američkim predstavnicima.
“Ne mogu još da vam kažem ništa o bilo kakvim daljim dogovorima u vezi sa kontaktima, a ne mogu ni da govorim o drugim agencijama. Još uvijek nisu planirani kontakti na nivou Kremlja”, rekao je Peskov novinarima, odgovarajući na pitanje da li Kremlj u bliskoj budućnosti planira da ugosti visoke američke zvaničnike, prenose Ria novosti.
Peskov je rekao da je ruski predsjednik obaviješten o kontaktima direktora CIA Džona Retklifa sa ruskim obavještajnim zvaničnicima, prnosi Tanjug.
“Mogu samo da vam kažem da je bilo kontakata putem obavještajnih službi. Mogu da vas uvjerim da nije bilo sastanaka sa ruskim predsjednikom. I to je sve što mogu da vam kažem o ovoj stvari. Naravno, predsjednik Putin se odmah obavještava o svemu, rekao je Peskov.
Ranije je CBS, pozivajući se na neimenovane izvore, objavio da je Retklif posjetio Moskvu radi sastanaka, a Peskov ističe da je prerano da se govori o tome kako će njegova posjeta uticati na obnovu odnosa Rusije i SAD.
“Prerano je reći koliko će ovo da utiče na cjelokupni proces izvlačenja naših bilateralnih odnosa iz duboke krize u kojoj se nalaze”, rekao je portparol Kremlja.
(Tanjug) Foto: AP
Svijet
ZAŠTO JE ŠEF CIA-E SLETIO U MOSKVU? Tajni sastanak u Rusiji o kom zvaničnici ne govore!
Direktor američke Centralne obavještajne agencije /CIA/ Džon Retklif doputovao je u Moskvu gdje će održati sastanke sa ruskim zvaničnicima iz obavještajnih službi, javio je portal “Si-Bi-Es njuz”.
Vijest o putovanju direktora CIA pojavila se nakon što je na moskovskom aerodromu uočen transportni avion američkog ratnog vazduhoplovstva “boing gloubmaster”, kao i kolona vozila sa američkim diplomatskim tablicama.
Ovo je prvo poznato Retklifovo putovanje u Rusiju otkako je postao direktor CIA, iako je redovno održavao kontakte sa ruskim obavještajcima, naveo je portal.
CIA je takođe imala ulogu u nedavnim razmjenama pritvorenika između SAD i Rusije, uključujući oslobađanje američko-ruske državljanke Ksenije Kareline u aprilu 2025. godine, o čemu je Retklif lično pregovarao.
Agencija je bila uključena i u razmjenu zarobljenika 2024. godine, kojom su oslobođeni novinar “Volstrit žurnala” Ivan Gerškovič i bivši pripadnik američkih marinaca Pol Vilan.
Svijet
EKSPLODIRALI ODNOSI KOMŠIJA! Kanada uvela drastične sankcije za 700 američkih proizvoda!
Kanadska Vlada uvela je uzvratne carine na robu iz Sjedinjenih Država u vrijednosti od 19,94 milijardi dolara, izjednačavajući vrijednost novih taksi onim koje je uveo Vašington.
Uzvratne carine na robu iz SAD stupiće na snagu u utorak, 8. septembra, i obuhvatiće 700 proizvoda uvezenih iz SAD, uz carinske stope od 15, 25 i 50 odsto, navodi se u saopštenju kanadske Vlade.
Carina od 50 odsto odnosiće se na važne sektore poput čelika, aluminijuma, namještaja i odjeće, dok će carina od 25 odsto biti uvedena na sir, kućne aparate i određene vrste morskih plodova. Carina od 15 odsto odnosiće se na elektroniku i alat.
-
Politika3 dana agoSTANIVUKOVIĆ SA GRADILIŠTA SPOMENIKA KNEZU LAZARU! “Banjaluka dobija svoj svetionik i novu kapiju grada”
-
Politika2 dana agoKAD „SVETAC“ PROGOVORI O POŠTENJU! Đajić u objavi nevin i bezgrešan, a na snimku dokaz da je gazda PRLJAVIH PORTALA! (VIDEO)
-
Politika3 dana agoNE ODUSTAJU OD PLANA DA “ZADAVE” SRPSKU! Vlada sprema zaduženje od 6,4 milijarde
-
Politika2 dana agoDODIK MU URUČIO DIPLOMU, STRANKA GA SE ODREKLA! CIK odbacio prijavu TI BiH uz obrazloženje da Šarčević ne predstavlja SNSD
-
Hronika3 dana agoPUCNJAVA NA SKUPU U SREBRENICI! Policija traga za osumnjičenim koji je pucao u vazduh
-
Politika3 dana ago„OVO JE HARAČ, A NE NACIONALNI PARK!“ Član Predsjedništva PSS žestoko o basnoslovnim cijenama u NP Sutjeska
-
Svijet3 dana agoZAOKRET U BERLINU? Rastuća opoziciona opcija predlaže zatvaranje granica i UKIDANJE EURA
-
Zanimljivosti3 dana agoOTKRIĆE KOJE JE ZAINTRIGIRALO REGION! Kod Visokog pronađena zmija sa dvije glave (VIDEO)
