Connect with us

Zanimljivosti

AKO PRIMJETITE NEKI OD OVIH ZNAKOVA odmah ugasite telefon

Bitno je da znate kako da se zaštitite od hakera i zlonamjernih napada, kada su u pitanju mobilni uređaji.
Pametni telefoni su česta meta sajber napada i bitno je da korisnici znaju kako da se zaštite i izbore s ovim problemima.

Jedan od načina na koji to možete da učinite jeste da razumijete tri znaka koji mogu da ukažu na to da je telefon meta napada – ukoliko ih uočite potrebno je da odmah ugasite svoj telefon.
Nije u potpunosti čudno da se telefon zagrije kada se puni ili kada na njemu pokrenete neke zahtjevne aplikacije i programe.

Ali ukoliko se uređaj pregrijava tokom svakodnevnog uobičajenog rada, kao što je skrolovanje po društvenim mrežama, ili provjera kalendara, to može biti znak neke maliciozne radnje u pozadini.

Štetni procesi mogu da pristupe funkcijama telefona koje troše mnogo energije, što dovodi do pregrijavanja uređaja.

Baterija se brzo troši
Ako se baterija telefona troši brže nego uobičajeno, možda je u pitanju nešto problematično.
Android korisnici su vjerovatno upoznati sa jednom od novijih prevara, pod nazivom Gorilla SMS stealer, a kada se ovaj program preuzme on može da premosti funkcije upravljana baterijom.

Problem bi trebalo da ispravi jednostavno restartovanje telefona, ukoliko primijetite ovakvu situaciju sa baterijom.

Telefon koči
Kočenje i bag predstavljaju najvećeg neprijatelja gejmera.

Ukoliko primijetite da se telefon koči (na primjer kada kliknete na aplikaciju i ona se otvara sa velikom zadrškom) najbolja opcija je da ugasite uređaj i restartujete ga, prenosi B92.

Zanimljivosti

MISLILI DA NEĆE PRIMIJETITI Coca-Cola bez najave promijenila recept!

Coca-Cola je u prošlosti već nekoliko puta otvoreno mijenjala recepturu svojih proizvoda.

Čini se da je i sada, bez velike pompe, izmijenila formulu jednog od svojih najomiljenijih proizvoda među potrošačima.

Coke Zero, popularna verzija kole bez kalorija, sada prema novoj recepturi sadrži ekstrakt stevije, zaslađivač biljnog porijekla koji se dugo reklamira kao prirodna alternativa šećeru. Kako prenosi Daily Mail Online, ova promjena je, čini se, uvedena oko septembra 2024. godine, kada je spisak sastojaka za američko tržište ažuriran novim dodatkom.

Nove boce i limenke koje se pojavljuju u prodavnicama imaju naveden novi zaslađivač na kraju spiska sastojaka.

Ovaj zaslađivač, dobijen iz biljke stevije, često se ističe kao prirodna zamjena za šećer. Promjena je prvi put uočena na američkom tržištu krajem 2024. godine na etiketama novih pakovanja. Reakcije na društvenim mrežama i forumima ukazuju na podijeljena mišljenja, pri čemu dio potrošača izražava nezadovoljstvo izmijenjenim ukusom.

Coca-Cola je u prošlosti već nekoliko puta javno mijenjala recepturu svojih proizvoda. Coke Zero je doživjela značajne promjene 2017. i 2021. godine, a posljednja izmjena naišla je na hiljade pozitivnih recenzija i opšti dobar prijem kod publike.

Međutim, kompanija pamti i daleko manje uspješnu promjenu iz 1985. godine. Tada je Coca-Cola lansirala potpuno novu formulu svog glavnog pića, brendirajući ga kao “New Coke”. Ovaj potez izazvao je masovnu negativnu reakciju potrošača. Ljudi su počeli praviti zalihe originalne verzije i zatrpavati telefonske linije kompanije protestnim pozivima, prenosi Poslovni.hr.

“Kompanija Coca-Cola primala je 1500 poziva dnevno na svoju potrošačku liniju, u poređenju sa 400 dnevno prije promjene ukusa,” navodi se na blogu kompanije o tom događaju. Pritisak javnosti bio je toliko jak da je kompanija nakon samo tri mjeseca povukla “New Coke” i vratila originalnu formulu pod nazivom “Coca-Cola Classic”.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

KOLAGEN NE MORATE KUPOVATI: Ova namirnica jača kosti, čuva crijeva i podmlađuje!

Kolagen je jedan od najvažnijih proteina u ljudskom organizmu, koji se nalazi u kostima, koži, mišićima, tetivama i hrskavicama.

Ječam je nutritivno bogata žitarica koja je pala u sjenku ostalih, popularnijih vrsta. Ipak, od davnina je poznata kao namirnica koja se lako vari, sadrži dosta vlakana pa je zbog toga dobra za pokretljivost crijeva, obezbjeđuje tijelu neophodne vitamine poput vitamina B, A i E.

Takođe, ječam sadrži veliku količinu lizina, aminokiseline koja aktivno učestvuje u sintezi kolagena. Ova supstanca je gradivno tkivo zglobova, hrskavice, ali i noktiju, kose, kože. Samim tim može pomoći da se održi elastičnost kože i spriječi nastanak bora. Oljuštena zrna ječma nazivaju se biserni ječam zbog svog posebnog sjaja i mogu se spremati na više načina, a jedan od najlakših je kaša.

Sastojci:

2 čaše oljuštenog ječma

4 čaše vode vode

6 čaša mlijeka

Priprema:

U posudu sa žitaricama sipajte vodu i ostavite preko noći. Sutradan isperite i procijedite, pa žitarice sipajte u zgrijano mlijeko. Pustite da mlijeko provri, a zatim poklopite, smanjite temperaturu i na tihoj vatri kuvajte oko sat i po vremena.

 

Nastavi čitati

Zanimljivosti

PLANOVI ZA 2035. GODINU! Rusi i Kinezi grade nuklearnu elektranu na Mjesecu?

Kina razmatra mogućnost izgradnje nuklearne elektrane na Mjesecu kako bi obezbijedila energiju za Međunarodnu lunarnu istraživačku stanicu (ILRS), zajednički projekat sa Rusijom.

Ovaj plan je otkriven ranije ove nedjelje tokom prezentacije Pei Žaojua, glavnog inženjera kineske misije Chang’e-8.

Misija Chang’e-8, zakazana za 2028. godinu, predstavlja ključni korak u ambicioznom svemirskom programu Kine, čiji je cilj da pošalje astronaute na Mjesec do 2030. godine i da postavi stalnu naseljenu bazu na njegovoj površini, prenosi “Independent”.

Misija će postaviti temelje za ovu bazu, uključujući istraživanje mogućnosti za napajanje energijom. Iako se nuklearna elektrana razmatra kao glavna opcija, u prezentaciji Pei Žaojua su takođe predstavljene alternativne metode snabdijevanja, kao što su veliki solarni paneli postavljeni na površini Mjeseca i cjevovodi i kablovi za distribuciju toplote i električne energije širom baze.

Kina planira da kroz misiju Chang’e-8, uz pomoć rakete Long March 5 sprovede projekat u dvije faze. Prva faza uključuje slanje robota, rovera i specijalnih modula na Mjesec, koji će proučavati resurse, teren i druge podatke neophodne za gradnju baze.

Druga faza, planirana za 2030, predviđa slanje dvoje kineskih astronauta u svemirskim brodovima Mengzhou i Lanyue, kako bi započeli pripreme za ljudsku kolonizaciju i izgradnju baze. Saradnja Kine i Rusije na izgradnji nuklearnog reaktora na Mjesecu do 2035. godine, što je Roskosmos najavio 2024, pokazuje ozbiljnu posvećenost dugoročnom istraživanju Mjeseca i funkcionisanju stanice ILRS.

Činjenica da je nuklearna elektrana pomenuta u zvaničnoj kineskoj prezentaciji upućenoj zvaničnicima iz 17 zemalja i međunarodnih organizacija koje učestvuju u ILRS projektu, jasno pokazuje da Peking podržava tu ideju, iako ona nikada nije formalno objavljena.

Vremenski plan Kine za gradnju baze na južnom polu Mjeseca podudara se s američkim, znatno ambicioznijim programom Artemis, kojim NASA planira da vrati američke astronaute na Mjesec u decembru 2025. godine, uz dugoročan cilj uspostavljanja stalne baze.

Vu Veiren, akademik Kineske akademije inženjeringa i glavni dizajner kineskog lunarnog programa, izjavio je prošle godine da će osnovni model ILRS, sa južnim polom Mjeseca kao centralnom tačkom, biti izgrađen do 2035. godine.

Vu je izjavio da je pitanje energetskog napajanja ključno za ILRS, ističući da Rusija ima prirodnu prednost u nuklearnoj tehnologiji, posebno kada je riječ o njenom slanju u svemir.

“Nadam se da će ovog puta obje zemlje zaista uspjeti da pošalju nuklearni reaktor na Mjesec”, rekao je Vu za “Reuters”.

Serija lansiranja Chang’e sondi biće dio faze izgradnje tog “osnovnog modela” stanice, kako je Vu i najavio. U budućnosti, Kina planira da pokrene i projekat “555”, kojim će pozvati 50 zemalja, 500 međunarodnih naučnih institucija i 5.000 stranih istraživača da se pridruže ovom globalnom svemirskom istraživačkom poduhvatu.

ILRS je zamišljen kao međunarodni naučni centar nove generacije, koji bi mogao oblikovati budućnost istraživanja Mjeseca i svemira u cjelini. U svakom slučaju svijet ulazi u novu eru razvoja Mjeseca, u kojoj će Kina i Rusija, po svemu sudeći, igrati ključne uloge, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Aktuelno