Connect with us

Svijet

IZGLEDA PREDIVNO! Italijani napravili vještačko plitajuće ostrvo

Na Trazimenskom jezeru u regionu Umbrija u Italiji, stvoreno je plutajuće vještačko “ostrvo”.

Na jezeru Trazimeno u regionu Umbrija u Italiji, stvoreno je plutajuće vještačko “ostrvo” koje hvata dosadne insekte – hironomide iz porodice muva. Ovi mali insekti slični komarcima predstavljaju smetnju lokalnom stanovništvu, turistima i hotelskoj industriji.

Struktura slična splavu je “nova i konkretna akcija regiona Umbrija za zaštitu javnog zdravlja i životne sredine”, kažu lokalne vlasti, koje su finansirale projekat suzbijanja štetočina javnim sredstvima.

Vještačko ostrvo na jezeru, objasnila je lokalna zdravstvena služba, opremljeno je naprednim tehnološkim sistemom sa fotonaponskom instalacijom, zahvaljujući kojoj insekti upadaju u posebne zamke, što smanjuje njihove rojeve na obalama. Njihovo prisustvo ljeti je razlog za žalbe svake godine od strane ljudi koji tamo borave na odmoru.

Inicijatori ovog sistema uveravaju da on radi selektivno, što znači da hvata gotovo isključivo hironomide koji naseljavaju jezero. Takođe su naglasili njegovu efikasnost u zaštiti zemlje od najezde ovih insekata.

Šta su hironomidi?
Hironomidi su porodica sitnih dvokrilnih insekata koji liče na komarce, ali ne sisaju krv. Najčešće možete da ih vididte u blizini voda – jezera, bara i reka – jer se njihove larve razvijaju u vodi. Ne ujedaju i nisu opasni za ljude, ali mogu da se pojave u velikom broju i postanu dosadni. Važni su za ekosistem, jer su hrana mnogim ribama i vodenim pticama, a larve pomažu u razgradnji organske materije u vodi.

Svijet

TRAMPOVA GLAVA NA DOLARU! Ministarstvo finansija odalo priznanje predsjedniku!

Nakon što je ove godine lansirao vlastitu kriptovalutu pod nazivom $TRUMP, baziranu na Solana blockchainu, američki predsjednik trebalo bi da dobije i stvarnu kovanicu od 1 dolar na kojoj će biti njegov lik.

Ministarstvo finansija SAD-a saopštilo je kako razmatra izradu kovanice od jednog dolara s likom predsjednika Donalda Trampa kako bi se obilježila 250. godišnjica proglašenja nezavisnosti SAD-a sljedeće godine.

Prema nacrtima dizajna koje je na X-u objavio blagajnik Brendon Bič, dizajn prikazuje Trampovu sliku s podignutom šakom na jednoj strani novčića, uz riječi “borba, borba, borba”, podsjećajući na njegovu reakciju nakon što je preživio pokušaj atentata prošle godine tokom izborne kampanje, dok je na drugoj strani prikazan Trumpov profil, iznad kojeg stoji rečenica “In God we trust” i godina 1776 i 2026.

„Iako konačni dizajn novčića od 1 dolara još nije odabran za obilježavanje 250 godina proglašenja nezavisnosti, ovaj prvi nacrt dobro odražava trajni duh naše zemlje i demokratije, čak i pred ogromnim izazovima,“ izjavio je ortparol Ministarstva finansija u saopštenju, prenosi Rojters.

Više informacija o novčiću trebalo bi biti objavljeno nakon što se okonča situacija sa Saveznom vladom SAD-a, koja je privremeno zatvorena nakon što Kongres i predsjednik nisu postigli dogovor o budžetu.

Porparol Ministarstva finansija rekao je za CNBC da konačni dizajn za kovanicu od jednog dolara u spomen na godišnjicu još nije odabran.

Nastavi čitati

Svijet

DANAS NOVA TURA PREGOVORA! Izrael i Hamas se sastaju u egipatskom ljetovalištu

Nova runda indirektnih pregovora između Izraela i Hamasa o planu američkog predsjednika Donalda Trampa za Pojas Gaze održaće se danas u egipatskom ljetovalištu Šarm el Šeik na Crvenom moru.

Dokument se sastoji od 20 tačaka, a u njemu se, između ostalog, poziva na uspostavljanje privremene spoljne uprave u palestinskoj enklavi i raspoređivanje međunarodnih snaga.

Izrael je objavio da se slaže sa ovim planom.

Hamas je izrazio spremnost da oslobodi sve žive izraelske taoce i preda tijela poginulih, ali negirao je tvrdnje da je spreman da položi oružje.

Nastavi čitati

Svijet

NETANJAHU BIJESAN ” Evropski lideri pokazuju slabost pred islamističkim terorizmom”

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu optužio je evropske lidere da pokazuju slabost u suočavanju sa islamističkim terorizmom i rekao da je Evropa zauzela pogrešan pristup na Bliskom istoku u poređenju sa američkim predsjednikom Donaldom Trampom.

Netanjahu je rekao “Juronjuzu” da su određene evropske zemlje “popustile teroru”, ukazujući na nedavna priznanja palestinske države od strane više zapadnih zemalja.

Velika Britanija i Francuska, između ostalih, saopštile su da je cilj ovog poteza da se ojača rješenje sa dvije države, radi mirne koegzistencije Izraela i buduće nezavisne palestinske države. Netanjahu je ponovio svoj stav da je priznavanje palestinske državnosti “krajnja nagrada Hamasu nakon najvećeg masakra nad Jevrejima od Holokausta”, misleći na masovna ubistva i otmice 7. oktobra 2023. godine na jugu Izraela.

“Zato je Evropa u suštini postala nebitna i pokazala je ogromnu slabost”, ocijenio je izraelski premijer.

Nastavi čitati

Aktuelno