Connect with us

Politika

POLITIČKA KRIZA NA VRHUNCU! Novi talas sankcija prijeti Republici Srpskoj, hoće li izbori 2026. donijeti promjene?

Predstavnici opozicije su pokušali da odblokiraju procese na nivou BiH, međutim HDZ je sačuvao pozicije SNSD-a, pa do promjene vlasti nije došlo.

Oko vlasti Republike Srpske ponovo se steže obruč, jer su nakon pojave njemačko-francuskog nonpejpera, sada izvjesne i nove sankcije drugih zemalja Evropske unije.

U BiH blokade i usvajanje restriktivnih zakona u Republici Srpskoj, pa sve ukazuje da je BiH u najvećoj postdejtonskoj političkoj krizi, a malo ko je optimista da ćemo uskoro iz iste izaći. Da li će ovo trajati do narednih izbora 2026. godine?

Na nivou BiH blokade i zakočeni procesi, dok u Republici Srpskoj vlast, koja je u sve većoj međunarodnoj izolaciji, uvodi zakone kojima se direktno obračunava sa opozicionim strankama. Da li je BiH u najvećoj političkoj krizi? I koliko će ovo trajati?

“Vlasti i na jednom i na drugom nivou koristi i produkuje krize kako bi dugoročnije mogla da ostane na pozicijama i kako bi se moglo izvući što više novca za svoje političke i lične interese.

Što se tiče Republike Srpske da ćemo ući u još dublju krizu ukoliko dođe do kupovine kumove zgrade od strane UIO BiH i vjerujem da će tada vlast u RS posegnuti za nekim novim političkim odlukama”, kaže poslanik Narodnog fronta u Narodnoj skupštini Republike Srpske Željko Dubravac.

Predstavnici opozicije su pokušali da odblokiraju procese na nivou BiH, međutim HDZ je sačuvao pozicije SNSD-a, pa do promjene vlasti nije došlo.

“Treba promijeniti ne samo vlast nego i čitav sistem, da se profesionalizuju i depolitizuju institucije, prije svega ključne: policija, pravosuđe i kontrolni organi”, kaže poslanik Liste za pravdu i red u NSRS Nebojša Vukanović.

U međuvremenu se pominju nove sankcije rukovodstvu Republike Srpske, kroz francusko-njemački nonpejper kojim se traži da zemlje Evropske unije uvedu sankcije rukovodstvu Republike Srpske.

“Nažalost ovaj non-pejper pokazuje da smo sada došli u fazu da će izolacija i jedan katastrofalan položaj našeg rukovodstva početi direktno da se prenosi i na samu Republiku Srpsku”, smatra poslanik PDP-a Igor Crnadak.

I dalje izostaje podrška Donalda Trampa koju vlast Republike Srpske mjesecima priželjkuje. Da li će i na koji način stranci uticati na trenutnu političku krizu?

“Mislim da međunarodna zajednica u ovom trenutku ima i prečih problema i da ostavlja BiH za neki drugi period neko drugo vrjeme. Neće napustiti BiH jer je ovdje uložen ogroman novac”, kaže Dubravac.

“Treba reći da su nam oni nametnuli i doveli na tenkovima Dodika, da su posjekli kao šumu sve političke protivnike kako je to govorio Ešdaun, a ostavili jedno drvo, a to je Dodik, koje su zaljevali bili su brutalni, Dodik je ispunjavao sve njihove želje”, smatra Vukanović.

U međuvremenu se čeka drugostepena presuda Dodiku, jer se na prvostepenu žalio Sudu BiH koga navodno ne priznaje.

S druge strane, mjesecima je aktivna poternica za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem, dok se oni slobodno kreću po Republici Srpskoj.

“Mi jednostavno vidimo da država ne funkcioniše, da sistem ne funkcioniše, da institucije ne funkcionišu na pravi način, da oni nisu u nekom javnom interesu, nego da su tu kao sluge političkih elita i krupnog kapitala”, smatra novinar Đorđe Vujatović.

Kako će se ova kriza završiti? Da li bi mogla potrajati sve do sledećih izbora?

“U postojećoj konstalaciji odnosa zaista je teško predvidjeti dokle će ova pat pozicija moći da potraje.

Neko kaže da je ovo sada nova realnost koja će potrajati čak i do izbora sljedećih i da su političke stranke na svim nivoima odavno ušle u predizbornu kampanju i na osnovu ove postojeće krize pokušavaju da izgrade svoju poziciju za nove izbore”, kaže komunikolog Mladen Bubonjić.

Sve ukazuje, smatraju naši sagovornici, da bi zbog odnosa vlasti prema domaćim i međunarodnim pitanjima mogli da ispaštaju i građani i privreda.

BN

Politika

VISOKI ZVANIČNIK POTVRDIO POSJETU: Delegacija Stejt departmenta stiže u BiH

Brendan Hanrahan, vršilac dužnosti pomoćnika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju najavio je dolazak u region, uključujući i Bosnu i Hercegovinu.

Hanrahan je na društvenoj mreži X objavio da nakon “produktivnih razgovora” u Dejtonu i Vašingtonu, ide u Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Kosovo.

“Ovo je važna godišnjica i prelomni trenutak na Zapadnom Balkanu. Radujem se jačanju veza između SAD-a i zemalja u regiji”, napisao je Hanrahan.

U planu posjete je sastanak s članovima Predsjedništva BiH Željkoc Cvijanović, Željkom Komšićem i Denisom Bećirovićem, a prema nezvaničnim inforamcijama sa njim će doći i njegov zamjenik Mark Fleming.

Nastavi čitati

Politika

BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)

Dok danas Božo Marić, predsjednik Sindikata uprave Republike Srpske, glumi velikog borca za prava radnika, javnost ne smije zaboraviti ko je zapravo ovaj čovjek – lice bahatosti, nasilja i političkog licemjerja. Vijest iz 2016. godine, kada je Marić uhapšen nakon pijane tuče na vjerskom skupu, pokazala je pravo lice čovjeka koji danas kroji moralne lekcije drugima.

Zajedno sa Slavenom Kneževićem iz Doboja, Marić je tada uhapšen zbog divljačkog ponašanja – pod šatorom u selu Majevac, ispred crkve, psovali su, razbijali inventar, vrijeđali goste, a u jednom trenutku potezali i nož! Sve to – pod uticajem alkohola, vozeći službeni automobil Fonda zdravstvenog osiguranja.

Knežević je, nezvanično, bivši vozač Milorada Živkovića, SNSD-ovog kandidata za načelnika Doboja, a Marić njegov šef izbornog štaba. Toliko o “nezavisnim” sindikalistima.

Prema izvještajima policije, Marić je imao 1,49 promila alkohola u krvi, a Knežević čak 1,78. Kad su se gosti pobunili na njihovo bahato ponašanje, Marić i Knežević su izašli, a potom se Knežević vratio s nožem, prijetio, lomio, a Marić pokušao da fizički savlada gosta koji ga je zaustavio – i na kraju završio u lisicama.

Sve za SNSD, sve za lični interes

Danas, taj isti Božo Marić je miljenik režima. Formalno vodi sindikat, a suštinski – služi onima koji ga finansiraju. Svaka njegova izjava, svaka “borba” i svaki “protest” pažljivo su tempirani i usmjereni da nikad ne ugroze vlast SNSD-a i njenih satelita. Naprotiv – sve radi da kritiku usmjeri ka nebitnim metama, dok glavne vinovnike lošeg položaja radnika štiti kao oči u glavi.

Marić se javno oglašava samo kad mu iz vrha stranke to odobre. Ućutkuje nezadovoljne radnike, ruši štrajkove, pokreće ih tamo gdje mu nadređeni kažu, sabotira pritiske na institucije. Kad treba da digne glas – ćuti. Kad treba da optuži vlast – skreće pažnju na druge. Njegov sindikat odavno je prestao biti radnički – postao je produžena ruka SNSD-ovog kabineta.

Zato danas Marić bez problema živi na više adresa – ima stan i u Banjaluci i u Doboju, vilu u Ljebu, vozi novu Kiu. Sve to nije zaradio poštenim sindikalnim radom, već poslušnošću. On je sindikalac po funkciji, ali politički vojnik u službi vlasti. On ne zastupa radnike – on zastupa one koji im režu plate i ponižavaju ih svakog dana.

Radnici Republike Srpske moraju znati: Božo Marić ne stoji uz njih. On stoji uz svoje nalogodavce. A sve što radi – radi da bi ostao privilegovan, zaštićen i bogat. Baš kao i svi oni čije interese čuva.

Banjaluka24

Nastavi čitati

Politika

BORENOVIĆ “Zašto ćute o svojoj ulozi i odgovornosti oko “Viaducta”?”

Zašto SNSD ćuti o svojoj ulozi i odgovornosti u vođenju i gubitku ovog nevjerovatnog arbitražnog spora?”, upisao je Borenović. Ministar finansija BiH, inače generalni sekretar SNSD-a priča o svemu, osim o uzrocima i nastanku skandaloznog duga od, sad već, 113 miliona KM i ulozi njegove SNSD vladajuće strukture u ovom izgubljenom arbitražnom sporu koji će koštati Republiku Srpsku i BiH ogroman stomilionski iznos, rekao je poslanik PDP-a u PD PS BiH Branislav Borenović i upitao zašto SNSD ćuti o svojoj ulozi i odgovornosti u vođenju i gubitku ovog nevjerovatnog arbitražnog spora.

“Šta je Dodikova i SNSD-ova vlast radila poslednjih godina, cijelu deceniju su (ne)namjerno propuštali ili pogodovali ili saučestvovali da razni likovi očerupaju silne novce, šta su radile pravosudne i policijske strukture, da li su bili sputavani u svom poslu, mnogo pitanja i prostora za ozbiljne istražne radnje i krivično gonjenje svih u ovom organizovanom koruptivnom lancu”, pita Borenović.

Dodaje da je zato juče na Predstavničkom domu Parlamenta BiH usvojen izvještaj sa javnog saslušanja vezano za arbitražne postupke i zaključke kojima traže hitno i adekvatno pravosudno postupanje jer, kako naglašava, ako se ne zaustavi, ne sankcioniše i ne stane u kraj ovakvom pojavnom obliku banditizma, postoji potencijalna finansijska opasnost od još nekoliko nadolazećih arbitražnih procesa teških 2 milijarde KM.

“Inače za ovih 113 miliona KM, koje ministar finansija (turizma) BiH, planira da isplati na “adekvatan” račun, može se izgraditi i potpuno opremiti 10 škola i 30 vrtića u Srpskoj i BiH”, zaključio je Borenović.

(BN)

Nastavi čitati

Aktuelno