Connect with us

Svijet

PO TREĆI PUT: Si Đinping opet izabran za predsjednika Kine

Si Đinping danas je po treći put izabran za šefa Komunističke partije Kine.
To će mu praktično omogućiti da ostane na vlasti do kraja života, budući da su kineski lideri 2018. izglasali ukidanje ograničenja na 2 mandata koje je važilo od devedesetih.
A evo i ko je Si Đinping, za koga zapadni mediji tvrde da je “najautoritarniji vođa Kina od Mao Cedunga”?

Si Đinping je rođen 1. juna 1953. godine u Pekingu. Od 1975. do 1979, studirao je hemijski inženjering na Univerzitetu Đinghua.
Mlađi je sin Si Čongsuna, komunističkog veterana, jednog od osnivača komunističkog gerilskog pokreta u provinciji Šansi i bivšeg zamjenika premijera NR Kine.
Zbog čuvenih korjena, Si je bio privilegovano dijete, međutim, status njegove porodice doživio je dramatičnu promjenu kad je njegov otac završio u zatvoru 1962. godine pod vlašću Mao Cedunga. Mao je, naime, plašeći se pobune u redovima partije, naložio čistku potencijalnih rivala.
Potom je 1966. godine došla takozvana Kulturna revolucija, kada su milioni obilježeni kao neprijatelji kineske kulture, što je dovelo do nasilnih napada širom zemlje.

Sijeva porodica se takođe našla na udaru.

Njegova polusestra – prva kćerka njegovog oca iz ranijeg braka – bila je proganjana do smrti, prema zvaničnim zapisima, mada je istoričar koji poznaje partijsku elitu rekao da je vjerovatno sama sebi oduzela život pod pritiskom, prema izvještaju Njujork tajmsa.

Mladi Si povučen je iz škole koju su pohađala djeca političke elite.

Na kraju je, sa 15 godina, napustio Peking i poslat na 7 godina u unutrašnjost na “reedukaciju” i prinudni rad u zabitom i siromašnom sjeveroistočnom selu Liangđahe.

On je sam pokušao da se učlani u partiju više puta, ali je bio odbijen zbog statusa njegovog oca.

Članstvo u partiji

Član Saveza komunističke omladine konačno je postao 1972. godine, a 1974. član Komunističke partije Kine. Tokom izgradnje svoje političke karijere od 1982. godine, služio je u nekoliko kineskih provincija. Godine 1990, postao je predsjednik Partijske škole u Fudžouu, a 2000. guverner provincije Fuđen. Godine 2002, postao je član Petnaestog sastava Centralnog komiteta KP Kine, a mandat mu je nastavljen i tokom Šesnaestog sastava. U 2007. godini je nakratko bio sekretar KP u Šangaju.

Na Sedamnaestom kongresu KP Kine, oktobra 2007, Si je postao 1 od 9 članova Politbiroa Stalnog Centralnog komiteta KP Kine, što ga je učinilo jednom od najuticajnijih ličnosti u kineskoj politici. Dana 15. marta 2008. izabran je za potpredsjednika NR Kine.

Nakon završetka Olimpijskih igara, Si je postavljen za predsjednika Komiteta za pripreme organizovanja 60. godišnjice NR Kine, koja je proslavljena 2009. godine, piše Republika.

Kult ličnosti

Si je, prema pisanju zapadnih medija, stvorio kult ličnosti oko sebe otkad je stupio na dužnost predsjednika, uz knjige, crtane filmove, pop pjesme i plesne rutine u čast njegovoj vladavini.

Nakon Sijevog uspona u vodeće jezgro KPK, mnogi ga nazivaju ocem nacije. Selo Liangđahe, u koje je Si poslat na “reedukaciju”, postalo je “svetište modernog doba” ukrašeno komunističkom propagandom i freskama koje su proslavile formativne godine njegovog života.

Pod njegovom vladavinom, pišu zapadni mediji, Kina je doživjela i sve veće gušenje sloboda.

U pokrajini Sinđijang, grupe za zaštitu ljudskih prava vjeruju da vlada u posljednjih nekoliko godina drži zarobljeno više od milion muslimanskih Ujgura u “kampovima za reedukaciju”, kako ih naziva vlada.

Vođa Kine

Na Osamnaestom kongresu Komunističke partije Kine 2012. godine, delegati su ga 8. novembra izglasali za sljedećeg predsjednika Kine. Dana 15. novembra, Kongres ga je izabrao za novog sekretara Komunističke partije Kine, predsjednika Centralne vojne komisije KPK i potpredsjednika NR Kine.

Nacionalni narodni kongres izabrao ga je, 14. marta 2013, za novog predsjednika Kine, sa 2.952 glasa za, 1 protiv i 3 odsutna.

Odmah nakon preuzimanja funkcije predsjednika, uputio se u diplomatske posjete Rusiji, Tanzaniji, Južnoafričkoj Republici i Republici Kongo.

Dvije godine nakon dolaska na vlast, Si je 2015 ukinuo politiku jednog đeteta, nakon 35 godina.

Kao jasan znak njegovog uticaja, Komunistička partija je 2017. godine izglasala uvođenje njegove filozofije – zvane “Si Đinpingove misli o socijalizmu sa kineskim karakteristikama za novo doba” – u ustav.

Si je tako postao treći lider Kine, pored Mao Cedunga i Denga Sjaopinga, koji je završio u najvažnijem fundamentalnom zakonu zemlje.

Privatni život

Bio je oženjen 2 puta. 1980-ih se vjenčao sa Ke Linging, kćerkom diplomata Ke Huaa, ambasadora NR Kine u Londonu.
Brak se nakon nekoliko godina završio razvodom. Potom se 1987. oženio za poznatu pjevačicu Peng Ljuan s kojom ima kćer Si Mingze, koja trenutno pod pseudonimom studira na Harvardu.

Si posjeduje diplomu iz hemijske tehnologije i doktorat iz političkih nauka, prensoi Srpskainfo.

Svijet

DRAMA U NJEMAČKOJ, SELO POD BLOKADOM! U kući pronađena tri tijela, traga se za ubicom

Tri tijela pronađena su u kući u selu Weitefeld na zapadu Njemačke.

U toku je velika potraga za osumnjičenim koji je pobjegao kad su policajci stigli na mjesto događaja, potvrdio je portparol policije njemačkoj novinskoj agenciji.

Policija je savjetovala mještane da ostanu kod kuće i upozorila vozače da ne staju autosto-perima, prenijeli su lokalni mediji. Njemački list Bild javlja da su specijalci na ulicama sela te da u potrazi učestvuje i helikopter.

Weitefeld, koji ima oko 2.200 stanovnika, je pod policijskom blokadom te se provjeravaju vozila koja ulaze i izlaze.

Portparol policije izjavio je za Bild da je poziv o pronalasku tijela zaprimljen noćas oko 3:45 sati.

Policija je objavila da se incident dogodio u porodičnoj kući te da su među žrtvama dvije muške osobe i jedna ženska. Portparol policije nije isključio da među žrtvama ima i djece.

Načelnik Karl-Heinz Kessler naglasio je kako nikada “nije mogao zamisliti da će takav čin” dogoditi u Weitefeld. Napomenuo je da su u kući živjeli žena, muškarac i tinejdžer, prenosi Index.

Nastavi čitati

Svijet

LE PEN U PARIZU “Inspiriše me Martin Luter King”

Liderka francuske krajnje desnice i stranke Nacionalno okupljanje (RN) Marin Le Pen izjavila je danas da će se mirno boriti protiv sudske presude kojom joj je na pet godina zabranjeno bavljenje politikom, dodajući da joj inspiraciju daje američki aktivista za ljudska prava Martin Luter King, prenijeli su danas francuski mediji.

Ona je u video obraćanju upućenom lideru italijanske stranke Liga Mateu Salviniju istakla da inspiraciju nalazi u borbi ubijenog američkog aktiviste za ljudska prava, prenijela je televizija BFMTV.

– Mi ćemo slijediti primijer Martina Lutera Kinga. On se borio za ljudska prava, a građanska prava francuskog naroda su danas dovedena u pitanje. Naša borba biće mirna i demokratska – poručila je Le Pen na skupu Lige u Firenci.

Ona je dodala da se RN nikada neće predati pred nasiljem i kršenjem demokratije.

– Iskoristićemo sva moguća pravna sredstva kako bismo se izborili da učestvujemo na izborima 2027. i porazimo ovaj pokušaj da se ukine funkcionisanje demokratije u Francuskoj – poručila je Le Pen.

Salvini joj je zahvalio na poruci, dodajući da je danas važan dan za nju i njenu stranku na čijem skupu bi ona kasnije trebalo da se obrati.

Istovremeno, RN je danas u centru Pariza organizovala skup podrške Le Penovoj nakon presude kojom je sud prošle nedjelje osudio nju i dvadesetak članova stranke zbog pronevjere fondova EU.

Le Pen neće moći da se kandiduje na predsjedničkim izborima 2027. osim ako ne bude usjpela da preinači odluku suda u roku od 18 mjeseci, a takođe je osuđena na četiri godine zatvora.

Nastavi čitati

Svijet

IZUZETNO ZABRINJAVAJUĆE! Zabilježeno masovno uginuće pčela u SAD-u

U Sjedinjenim Američkim Državama zabilježen je veliki broj uginuća medonosnih pčela, koji se broji u milionima, a entomolozi sa Vašingtonskog državnog univerziteta navode da bi američki pčelari ove godine mogli da izgube od 60 do 70 odsto zajednica.

Istraživanje američkih inspektora pčelinjaka otkrilo da su pčelari prošle godine izgubili 55 odsto svojih zajednica, što je najveća stopa smrtnosti od kada su počeli da vode evidenciju 2011. godine, prenio je Indipendent.

– To utiče na sigurnost hrane za sve nas. Voće i povrće oprašuju pčele, a mi volimo naše voće i povrće. Volimo našu kafu koju oprašuju pčele. Često ovo uzimamo zdravo za gotovo – istakla je entomolog dr Juliana Rangel sa Teksaškog A&M univerziteta za Independent.
Međutim, najveći problem je to što niko ne zna zašto se to događa.

Pesticidi, snabdijevanje hranom i vremenske prilike mogu da igraju važnu ulogu.

Jedan od tih faktora je i loša zaliha hrane za pčele.
Promjena vremenskih obrazaca može da zbuni pčele, što dovodi do toga da prerano ili prekasno napuste košnicu i traže hranu koja zapravo nije u cvijetu.

Naučnici testiraju pogođene kolonije i na trovanje pesticidima, kaže Rangel, ali za dobijanje zvaničnih rezultata potrebni su mjeseci.

Ona je napomenula da mnogi komercijalni pčelari sa kojima je razgovarala nisu uradili ništa drugačije u posljednje vrijeme, što znači da pčelari i njihovo upravljanje pčelama vjerovatno nisu krivi za situaciju.

Naučnici neće moći da dođu do odgovora uskoro, posebno imajući u vidu ogromno smanjenje budžeta i otpuštanja koja se dešavaju u saveznoj vladi ove godine.
Linker
Rangel kaže da rasprostranjeni rezovi Donalda Trampa i Ilona Maska u saveznim agencijama “nisu mogli da dođu u gorem trenutku”, s obzirom na to da su laboratorije Ministarstva poljoprivrede često odgovorne za proučavanje masovnog uginuća pčela.

– Još nema potrebe za panikom jer ako pčelari imaju posebno lošu godinu sa visokom stopom smrtnosti, obično mogu da se oporave sledeće -kaže dr Dejv Goulson, entomolog sa Univerziteta u Saseksu.

Ali ako se smrtni slučajevi, poput onih zabilježenih prošle godine, nastave više godina, mogli bismo da budemo u nevolji, navode stručnjaci.

Nastavi čitati

Aktuelno