Connect with us

Politika

SASTANAK SA ČLANICAMA PIC-a BEZ REZULTATA: Sve dublji jaz između vlasti i opozicije

Sastanak lidera stranaka dvije “trojke” (SDP, NiP, Naša stranka, SDS, PDP i Lista Za pravdu i red), HDZ-a i HDZ 1990 sa članicama PIC-a i Kristijanom Šmitom nije dao očekivane rezultate u pogledu razrješenja političke krize u BiH i samo je još više napravio jaz među političarima, posebno između vlasti i opozicije u Republici Srpskoj.

I prije, a posebno nakon sastanka i izjava za medije, predstavnici vlasti u Republici Srpskoj optužili su lidere opozicionih partija iz Srpske da su “izdajnici i da zajedno sa Šmitom rade na rušenju institucija Republike Srpske”. Opoziciji se i spočitavalo da nema kapacitet da pregovara sa bilo kim jer su izborni gubitnici, te da su odlaskom kod Šmita i na sastanak sa ambasadorima PIC-a pokazali svoje pravo lice.

S druge strane, u opoziciji su istakli da su branili interese Republike Srpske jer se njen glas mora čuti, a ne da bude izolovana od svih dešavanja kao što je sada slučaj, i za šta krivicu najviše snosi aktuelna vlast.

“Dobro je da ih je Šmit okupio da narod u Republici Srpskoj vidi i čuje ko su, šta su i šta stvarno misle. Nesrećnici su pomislili da niko neće saznati šta pričaju. A ono što su pričali izaziva samo gađenje kod svakog Srbina i nije dostojno komentara”, napisao je odmah nakon sastanka Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

I nakon samog sastanka, učesnici su rekli da nije bilo ništa što bi dovelo do razrješenja političke situacije i ništa “istorijski”, a zajednički stav svih učesnika je da se radi na “evropskom putu” i da je potrebno doći do dogovora kako dalje. Nakon sastanka većina lidera političkih partija optužila je Dodika za trenutnu blokadu i političku situaciju u BiH, a i među samim učesnicima bilo je “teških riječi”.

Nebojša Vukanović, lider Liste Za pravdu i red, optužio je Dragana Čovića, predsjednika HDZ-a, da čuva Dodika i SNSD u vlasti, ističući da je to jasno rekao na samom sastanku i da je to i sam Čović jasno čuo.

Čović je na sastanku govorio o neravnopravnom položaju Hrvata, insistirajući na tome da se usvoji Izborni zakon BiH koji će omogućiti Hrvatima da biraju svog člana Predsjedništva BiH, međutim od toga neće biti ništa, ako je suditi po izjavama Nermina Nikšića, predsjednika SDP-a, i Elmedina Konakovića, predsjednika NiP-a.

“Nije fer da se gura vruć krompir opoziciji iz Republike Srpske da isporuči Izborni zakon BiH. Naravno, spremni smo razgovarati i o Izbornom zakonu i tražiti kompromis, ali kompromis nije sigurno da se odreknemo onih principa za koje se borimo”, rekao je Nikšić, dodajući da ne misli da su nakon sastanka bliže rješavanju situacije, već su samo potvrdili svoje stavove.

Slično kaže i Konaković, navodeći da je sastanak bio dobar, ali da ne očekuje nikakve “istorijske odluke”, te da su članice PIC-a imale priliku iz prve ruke čuti kako političari koji su prisustvovali vide situaciju u BiH.

“Dijagnoza problema je bila u 95 posto izlaganja ista, da je problem u Miloradu Dodiku”, rekao je juče Konaković, dodajući da razumije Čovića i da nije fer da Bošnjaci biraju dva člana Predsjedništva BiH, ali da “pored njega sjedi Forto (Edin Forto, predsjednik Naše stranke) koji se ne može kandidovati za tu poziciju”.

Ipak, nakon sastanka Čović je jasno ponovio da neće prihvatiti ni minimalnu mogućnost da bošnjački narod ponovo bira dva bošnjačka člana Predsjedništva BiH.

Pojedini učesnici sastanka rekli su i da nisu osjetili mogućnost da Šmit djeluje, što je na kraju potvrdio i on sam, ističući da se očekuje da domaći lideri naprave kompromis.

Za mnoge, posebno iznenađenje bilo je to što na sastanku predstavnici Ambasade SAD se uopšte nisu javljali za riječ niti bilo šta diskutovali na temu situacije u Bosni i Hercegovini.

Kada je riječ o opozicionim partijama iz Republike Srpske i liderima tih partija koji su bili na sastanku, Draško Stanivuković, predsjednik PDP-a, rekao je da je njegova dužnost bila da se čuje stav Republike Srpske.

“Srpski interes je da se institucije deblokiraju, interes je da se zakoni usvajaju, da se usvoji Plan rasta, RS ne smije da bude izolovana i odbačena”, rekao je Stanivuković.

I Milan Miličević, predsjednik SDS-a, rekao je da je sastanak bio prilika da se na visokom nivou iznese drugi stav i mišljenje iz Republike Srpske te da stanovnici Republike Srpske ne smiju biti taoci sankcija.

“SDS pokazuje da nismo opstrukcija, već napredak koji želimo i RS i FBiH”, rekao je Miličević.

Šmit: Osigurati sredstva za izbore
Kristijan Šmit, nakon sastanka političkih partija dvije trojke i HDZ-a sa članicama PIC-a, rekao je da je BiH suverena država i da se moraju osigurati sredstva za izbore.

“Dejtonski sporazum potvrđuje da BiH postoji kao nezavisna država i da je njena upravna struktura modifikovana kako bi se BiH sastojala od dva entiteta. BiH je suverena država, a entiteti postoje u okviru države”, rekao je juče Šmit nakon sastanka koji je održan dan ranije.

On je rekao da su osuđeni postupci vlasti u Republici Srpsku kojima se dovodi u pitanje ustavni okvir BiH, navodeći da, ukoliko je došlo do prenosa nadležnosti, to znači da nadležnosti ostaju na državnom nivou i da država odlučuje da li će se te nadležnosti vratiti.

On je rekao da su se političke partije koje su bile prisutne iz Republike Srpske i članice PIC-a složile da pitanje sankcionisanja nije usmjereno protiv građana Republike Srpske.

Šmit je naglasio da država mora osigurati sredstva za izbore za sva biračka mjesta i međunarodna zajednica i dalje ima bojazni u tom pogledu jer izbori treba da se održe u skladu sa preporukama OEBS-a.

Politika

IMENOVANJE U SIPA SKINUTO SA DNEVNOG REDA: Podnesene krivične prijave protiv Ćuluma i Krišto

Savjet ministara BiH ponovo na dnevni red nije stavio imenovanje zamjenika direktora SIPA.

Kao i ranije, protiv je bio Selvid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice, a na ranijim sjednicama ovoj tački dnegnog reda protivio se i Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH.

Inače, imenovanje zamjednika direktora SIPA već nekoliko puta planira se kao tačka dnevnog reda Savjeta ministara BiH, međutim neposredno pred samu sjednicu, bošnjački ministri se tome usprotive i ta tačka bude skinuta sa dnevnog reda.

Podsjećanja radi, Nezavisni odbor Parlamentarne skupštine BiH još ranije je okončao konkursnu proceduru za zamjenika direktora SIPA i rezultate dostavio Ministarstvu bezbjednosti BiH, odnosno Savjetu ministara BiH.

U skladu sa procedurom Ivica Bošnjak, zamjenik ministra bezbjednosti BiH Savjetu ministara BiH dostavio je prijedlog o imenovanju Dragana Andrića, za zamjenika direktora SIPA međutim nekoliko puta do sada to je skidano sa dnevnog reda.

Kada je riječ o SIPA, Jasmin Emrić i Šemsudin Mehmedović, poslanici Predstavničkog doma Parlametnarne skupštine BiH podnijeli su krivične prijave protiv Darka Ćuluma, direktora SIPA i Borjane Krišto, predsjedavajuće Savjeta ministara BiH.

U prijavi protiv Ćuluma, navodi se da postoji osnovana sumnja da je počinio više krivičnih djela, uključujući udruživanje radi činjenja krivičnih djela protiv integriteta BiH, napad na ustavni poredak, oružanu pobunu, neizvršavanje odluka najviših sudskih institucija i zloupotrebu službenog položaja.

Emrić i Mehmedović su naveli da je Ćulum zloupotrijebio svoju poziciju direktora SIPA i odbio izvršiti nalog Suda BIH za lišenje slobode osumnjičenih za napad na ustavni poredak, a zatim po nalugu Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske podnio neopozicu ostavku i pridružio se Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske kao savjetnik.

Naveli su da je Ćulum nakon gotovo četiri mjeseca, bez zakonskog osnova pokušao vratiti na funkciju direktora SIPA iako mu je “po sili zakona radni odnos prestao 18. marta 2025. godine”.

Inače, Ćulum se nakon što je podnio stavku vratio na mjesto direktora SIPA i normalno obavlja svoje zadatke. Njegovu ostakvu koju je podnio Savjet ministara BiH nije ni razmatrao, a nakon nekog vrema Ćulum se najnormalnije vratio na mjesto direktora.

Kada je riječ o krivičnoj prijavi protiv Krišto, i nju terete za zloupotrebu službenog položaja jer je bila upoznata sa postupcima Ćuluma, a nije pokrenula postupak njegovog razrješenja s pozicije direktora.

Nastavi čitati

Politika

CILJ JE LIČNA SLOBODA BEZ OBZIRA NA CIJENU: Tajni odlazak Dodika, Stevandića i Viškovića u Sud BiH je NACIONALNO PONIŽENJE i prevara srpskog naroda

Narodna skupština Republike Srpske je zgažena nakon odluke najviših zvaničnika Republike Srpske da u tajnosti odu u Sud BiH i istrguju ukidanje pritvora. Neustavne institucije, kako su ih nazivali i donijeli zakone kojima se zabranjuje njihov rad u RS, su na taj način priznate, a narod prevaren, rekao je u rubrici “Bez uvijanja”, Jutarnjeg programa BN TV Draško Stanivuković, predsjednik PDP-a i gradonačelnik Banjaluke.

Umjetnost je u životu ići i ne sudariti se sa samim sobom, a ponašanje najviših zvaničnika Srpske pred Sudom BiH, bio je lančani sudar u političkom smislu, kaže Stanivuković i dodaje:

“Višković sa Dodikom, Dodik sa Dodikom, Dodik sa Stevandićem, Stevandić sa Stevandićem i opet sa Viškovićem. To je nacionalno poniženje, to je jedno lično poniženje svakog od njih. To je prevara srpskog naroda”.

Njihov cilj je, kaže Stanivuković. lična sloboda, do koje se dolazi tako što se atmosfera zagrije do usijanja, a onda pregovarate izdajom i gaženjem sopstvenog naroda.

Stanivuković je komentarisao i najnovije Šmitovo nametanje o “Vijaduktu” i skenerima.

“`Vijadukt` je nepoštovanje ugovornih obaveza. Ostavili su nas bez 50, 60 škola. Vidjeli ste galamu Dodika, ali nijednom nije rekao nećemo poštovati”, kaže Stanivuković.

On kaže i da ga raduje da izbori budu fer i pošteni i da građani počnu vjerovati da je njihov glas zaista njihov. Istakao je i da, u slučaju osuđujuće drugostepene presude predsjedniku RS Miloradu Dodiku, nije za prijevremene izbore, te da je o tome obavijestio opozicione kolege.

“Ja sam rekao ovako, ovo je naš stav. Mi ga branimo, mi smo sigurni da je ispravan. Ako vi smatrate drugačije, da mi niko ne bi prišio kako radim za nečiji interes, mi ćemo vas podržati u tome, ali PDP nije zainteresovan ni da daje kandidate ni da ide u tom pravcu. Hiljade razloga, zamislite sada , birate predsjednika na pet mjeseci, idu opet izbori, dva izborna ciklusa, krize, ovi hoće po ovom izbornom zakonu, ovi po onom. I šta se opet dešava, u devet mjeseci društvo je zatočeno samo politikom”, kaže Stanivuković.

Otkriva i da se vode razgovori o ideji udruživanja PDP-a sa drugim političkim subjektima i pokretima, ali da još nije vrijeme da priča o detaljima.

“Ambicija našeg ukrupnjavanja, da taj naš neću reći pokret, nije to ta odluka, ali buduća politička platforma, po broju mandata i svemu, može biti ona koja će biti vodeća i sutra praviti nove većine i sastavljati nove vlade koje će ovoj zemlji donijeti reforme”.
Stanivuković odbacuje sve kritike o izboru hrvatske firme za posao javne rasvjete u Banjaluci težak 35 miliona maraka, ističući da je proveden međunarodni tender i izabran najpovoljniji ponuđač. Ističe da će se u narednih 15 godina za struju izdvajati 10 miliona manje, te da se taj novac može usmjeriti u druge projekte važne za građane Banjaluke.

 

Nastavi čitati

Politika

Kako će teći proces glasanja na izborima uz NOVE TEHNOLOGIJE?

Iako je Centralna izborna komisija BiH (CIK) na prethodnim izborima sprovela nekoliko pilot projekata u vezi sa uvođenjem novih tehnologija u izborni proces, Studija izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija predviđa samo optičko skeniranje glasačkih listića i biometrijsku identifikaciju birača.

To će biti jedine novine u slučaju da se u djelo sprovede nalog Kristijana Šmita, koji je nametnuo odluke o finansiranju tih projekata.

Sve ostalo, o čemu se posljednjih dana moglo čuti u javnosti, kao što je postavljanje kamera na svim biralištima itd…, neće biti obuhvaćeno, i na izborima 2026. godine jedine novine biće elektronska identifikacija birača i skeniranje glasačkih listića.

To će u praksi značiti da će prilikom dolaska na glasačko mjesto birač biti identifikovan elektronski, odnosno u uređaj će staviti svoju ličnu kartu i svoj identitet potvrditi otiskom prsta, a nakon glasanja, listić će umjesto u kutiju morati provući kroz skener koji će automatski registrovati kome je dat glas i da li je listić važeći ili nije.

“Procjenjuje se da bi postavljanje 6.000 uređaja za verifikaciju birača, kao i 6.000 skenera glasačkih listića, te sprovođenje svih drugih neophodnih aktivnosti koštalo okvirno oko 112.500.000 KM za izbore 2026. godine. Ove količine uključuju rezervne uređaje za nepredviđene slučajeve. Dodatno, procjena uključuje sve kapacitete koje CIK treba da izgradi, poput novih zapošljavanja, kupovine i pripreme uređaja i podrške potrebne za primjenu izborne tehnologije”, piše u Studiji izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija koju je izradio CIK.

Iz Studije se može zaključiti da će eventualno uvođenje novih izbornih tehnologija biti i veliki logistički izazov, pa tako, recimo, osim članova biračkog odbora, na dan izbora biće potrebno i 5.300 operatera koji će instalirati i deinstalirati opremu na početku i na kraju glasanja. Osim njih 5.300, biće neophodno obezbijediti i do pet odsto rezervnih operatera.

Osim toga, planiran je i angažman 650 tehničara, a svaki od njih bio bi zadužen za deset biračkih mjesta, a plan je i da se uspostavi “nacionalni pozivni centar za podršku”, koji bi služio kao podrška operaterima i tehničarima na terenu, a u njemu bi radilo 70 osoba, sedam supervizora i jedan koordinator.

Uz te logističke, neophodno bi bilo osigurati i skladište za skladištenje elektronske opreme i za te namjene potreban je prostor od oko 1.500 kvadrata, gdje je procjena da će se uskladištiti 600 standardnih paleta. Za “pripremnu površinu” trebaće hiljadu kvadrata prostora, gdje bi radilo oko 90 operatera na vrhuncu rada, a uz sve to neophodna je i administrativna površina koja bi se prostirala na 200 metara kvadratnih.

Irena Hadžiabdić, član Centralne izborne komisije, nedavno je rekla da će se već ove sedmice početi raditi na operativnom planu, te da su već tražili da ministarstva i agencije pošalju svoje predstavnike kako bi pomogli CIK-u.

“Do sada smo dobili predstavnike IDDEEA, Ministarstva transporta i komunikacija, Agencije za javne nabavke, Agencije za zaštitu ličnih podataka. Još uvijek čekamo da nam Ministarstvo finansija i Ministarstvo bezbjednosti dostave svoje predstavnike. Za sada je ovo dovoljno da već naredne sedmice počnemo praviti operativni plan”, rekla je prošle sedmice Hadžiabdićeva, a prenijeli su mediji u Federaciji BiH.

Podsjećanja radi, Šmit je nedavno nametnuo odluku koja podrazumijeva da se obezbijedi novac za potrebe uvođenja novih tehnologija, i to onoliko koliko CIK bude tražio. Procedura, po Šmitovim nametnutim odlukama, podrazumijeva da CIK uputi zahtjev Ministarstvu finansija i trezora, koje će biti u obavezi da ga odobri u roku od sedam dana, a nakon toga dostavi sredstva na račun CIK-a. U slučaju da ministar, u ovom slučaju Srđan Amidžić, ne postupi po tom zahtjevu, njegov zamjenik Mehmed Hasanović biće u obavezi da to uradi.

Nakon operativnog plana CIK-a, treba očekivati da se u skorije vrijeme raspiše tender za nabavku opreme, koji će biti međunarodni i koji može trajati nekoliko mjeseci.

Uvođenje novih tehnologija u izborni proces komentarisao je i Dragan Čović, predsjednik HDZ-a, koji je rekao da BiH trebaju transparentni i pravedni izbori, te da ima jako puno pristupa za to.

“Da li je trebalo izdvojiti 100 miliona za opremu, zašto je nema negdje drugo, da li toliko vrijedi, neka to rade eksperti, mi nećemo ulaziti u to. Mi ćemo dati svoje predstavnike ispred HDZ-a, kako bismo osigurali da ne bude zloupotreba. Mi ćemo podržati sve elemente koji će osigurati čistoću na izborima. Za nas je, što se tiče Izbornog zakona, broj jedan ono što smo predlagali i to ćemo staviti na glasanje kada dobijemo adekvatnu većinu”, naglasio je Čović.

Potrebno za nove tehnologije na izborima
– 112,5 miliona KM

– 6.000 skenera

– 6.000 uređaja za identifikaciju birača

– 5.300 operatera

– 650 tehničara

– Više od 70 ljudi u “nacionalnom centru”

– Prostor od 1.500 kvadrata

Nastavi čitati

Aktuelno