Svijet
EPSTINOVI DOKUMENTI PONOVO U FOKUSU: Mask objavio, pa obrisao tvrdnju o Trampovoj umiješanosti

Ilon Mask objavom o Trampu izazvao je lavinu komentara, a sada ju je obrisao.
Dok su milijarder Ilon Mask i bivši američki predsednik Donald Tramp u četvrtak javno razmjenjivali uvrede, u cijelu priču se umiješalo i jedno neočekivano ime – Džefri Epstin, preminuli osuđeni se**ualni prestupnik, čije ime i dalje izaziva potrese na političkoj sceni SAD-a.
Direktor Tesle tvrdio je da dokumenti povezani sa slučajem nikada nisu objavljeni jer se u njima navodno pominje i sam Donald Tramp. U objavi na svojoj mreži X, Mask je napisao:
“Donald Tramp je u Epstinovim dokumentima. To je pravi razlog zašto nisu objavljeni. Ugodan dan, DJT!”
Međutim, ova objava je ubrzo obrisana.
Maskov istup dolazi u trenutku kada je u sukobu sa Trampom, ali i nakon što je prošlog mjeseca napustio američku administraciju.
Sukob na mrežama i poziv na pomirenje
Mask i Tramp su u četvrtak razmjenjivali “otrovne” komentare na društvenim mrežama, a upravo u tom kontekstu Mask je objavio tvrdnje o Epstinovim dokumentima i Trampovom imenu u njima. Dodao je i da njegovi pratioci zapamte tu objavu “jer će istina uskoro izaći na videlo”.
Ubrzo potom, Mask je odgovorio američkom milijarderu Bilu Ekmanu koji je na “X”-u pozvao na pomirenje sa Trampom.
Ekman je napisao: “Podržavam i Trampa i Maska. Zajedno smo mnogo jači nego odvojeno.”
Maskov odgovor bio je kratak: “Ne griješiš”
Šta su Epstinovi dokumenti?
Epstinovi dokumenti (Epstein files) podrazumijevaju se hiljade stranica sudskih spisa, istražnih materijala, evidencija letova, kontakt-lista i drugih dokaza koje su američke vlasti prikupile tokom istraga protiv Džefrija Epstina i njegovih saradnika.
Od 2024. godine, dio tih dokumenata je objavljen u nekoliko talasa. U javnosti su se pojavili sudski spisi, transkripti svjedočenja žrtava i svjedoka, kao i različiti kontakti i dnevnici letova, ali značajan dio materijala i dalje ostaje zapečaćen ili redigovan – uglavnom radi zaštite žrtava i očuvanja integriteta istrage.
Među imenima koja se pominju su i bivši predsjednik Bil Klinton i brojne druge poznate ličnosti, ali za sada ne postoji nijedan dokaz koji ih direktno povezuje sa krivičnim djelima. Njihova imena uglavnom se pojavljuju u kontekstu putovanja ili društvenih veza.
Iako javnost često spekuliše o postojanju “liste klijenata”, stručnjaci koji godinama prate slučaj ističu da takav dokument vjerovatno nikada nije ni postojao u obliku kakav se priželjkuje.
Američko Ministarstvo pravde i FBI najavili su nastavak objavljivanja dokumenata, uključujući i video-snimke iz zatvora u kom je Epstin preminuo, ali tačan vremenski okvir nije saopšten. Javnost i dalje traži potpunu transparentnost, dok se mnogi dijelovi spisa i dalje drže u tajnosti zbog osjetljivosti slučaja.
Svijet
HAOS U BELGIJI! Vojska mora ZAVESTI RED na ulici

Belgijski ministar odbrane Teo Franken i ministar unutrašnjih poslova Bernar Kentin potvrdili su planove za raspoređivanje oružanih snaga na ulicama glavnog grada u okviru hitnog plana za suzbijanje eskalacije nasilja povezanog sa narko-kartelima.
Ova odluka, koja predstavlja značajan pomak u bezbjednosnoj strategiji, dolazi kao direktan odgovor na niz krvavih obračuna i pucnjava koji su potresli Brisel. Prema zvaničnim podacima, samo u 2025. godini registrovano je 57 incidenata pucnjave, od kojih se 20 dogodilo tokom ljeta, što ukazuje na naglu eskalaciju kriminalne aktivnosti.
Ključni elementi operacije
Vojnici će djelovati u zajedničkim patrolama sa pripadnicima policije, formirajući vidljivije i bolje naoružane jedinice. Primarni ciljevi operacije biće metro stanice i problematični okruzi sa visokom stopom kriminala, kao što su Peterbos u Anderlehtu, oblast oko Sjeverne željezničke stanice i park Bonevi u Molenbeku.
Ministar odbrane Franken najavio je da je pravni okvir za angažovanje vojske u unutrašnjim poslovima spreman i da će uskoro biti podnesen Savjetu ministara na usvajanje. Ovaj korak je neophodan jer vojska trenutno nema ovlašćenja za hapšenje ili sprovođenje krivičnih istraga. Plan ,,velikih gradova” takođe uključuje investiciju od 20 miliona evra u proširenu mrežu nadzornih kamera u Briselu i drugim urbanim centrima poput Antverpena, Genta i Liježa.
Vojna logika i kontroverze
Ministar Kentin obrazložio je odluku navođenjem da je ,,rat protiv kriminala vezanog za drogu dio zaštite teritorijalnog integriteta”, postavljajući ga u domen odbrane zemlje. Cilj je oslobađanje policijskih snaga od rutinskih stražarskih dužnosti kako bi se mogle posvetiti dubljim istragama i rasturanju kriminalnih mreža.
Međutim, mjera je izazvala oštre kritike i podjele.
Protivnici (uključujući socijaliste i zelene) ovo vide kao ,,priznanje neuspjeha” države i policije. Oni upozoravaju da militarizacija javnih prostora može da izazove strah među građanima i da predstavlja opasan presedan.
Sindikati vojske izrazili su zabrinutost zbog nedostatka jasnih pravila angažovanja, ističući da vojnici nisu obučeni za gradsko policijsko djelovanje.
Sa druge strane, lokalne zajednice u najpogođenijim oblastima i neki policijski zvaničnici pozdravili su dodatnu prisutnost i nadu da će vojnički autoritet i naoružanje djelovati kao odvraćajući faktor za nasilni kriminal.
Kontekst i istorijski presedan
Ovo nije prvi put da belgijska vojska patrolira ulicama Brisela. Slične mjere sprovedene su nakon terorističkih napada 2016. godine i trajale su preko godinu dana.
Tadašnje iskustvo pokazalo je da dugotrajno angažovanje vojske na unutrašnjim zadacima iscrpljuje jedinice i ograničava njihovu spremnost za klasične odbrambene i međunarodne misije, što je bio jedan od ključnih problema evropskih armija tokom operacije ,,Sentinel” u Francuskoj i drugim zemljama.
Ova operacija stavlja belgijske oružane snage pred novi izazov, testirajući njihovu ulogu, spremnost i prilagođavanje u suočavanju sa netradicionalnim prijetnjama po nacionalnu bezbjednost.
Svijet
UŽAS U RUMUNIJI: Otac vezao lancem dijete i otišao u kupovinu

Policija u gradu Sibinj, u centralnom delu Rumunije, otkrila je bizaran slučaj u ponedeljak, a pošto je primila hitan poziv na broj 112.
Nadležni su obaviješteni da se u jednom domaćinstvu nalazi dječak, koji je vezan lancima, prenosi Observator News.
Po dolasku na lice mjesta, policajci iz stanice Porumbaku de Žos zatekli su uznemirujuću scenu – dijete je bilo vezano lancem za nogu, dok je lanac pričvršćen za sto.
Nadležni saopštavaju da je istragom utvrđeno da je otac vezao mališana i ostavio ga zaključanog u kući, kako bi otišao u kupovinu.
Protiv njega je odmah pokrenut postupak, a policija je izdala privremenu mjeru zaštite za mališana. Otac je zadržan u pritvoru na 24 časa.
Dječaka je preuzela Socijalna služba u Sibinju, pa je premješten u jedan od postojećih centara.
Policija je pokrenula krivični postupak protiv oca zbog sumnje na zlostavljanje maloljetnika i nezakonito lišavanje slobode, prenosi Telegraf.
Svijet
OGLASIO SE KATAR “Napad Izraela na Dohu NEĆEMO TOLERISATI”

– Ministar spoljnih poslova Katara Madžed Al Ansari izjavio je danas da ta zemlja najoštrije osuđuje napad Izraela na zgradu u Dohi i nazvao taj napad kao kukavički. Izrael je ranije danas izveo vazdušni napad na zgradu u Dohi uz obrazloženje da se tu nalaze najviši lideri Hamasa.
Al Ansari je rekao da “kriminalni napad (Izraela) predstavlja očigledno kršenje svih međunarodnih zakona i normi i predstavlja ozbiljnu pretnju bezbednosti Katara i stanovnika Katara, prenosi tajms of Izrael.
“Katar neće da toleriše to nepromišljeno izraelsko ponašanje i kontinuirano narušavanje regionalne bezbednosti, niti bilo kakav čin koji cilja na njegovu sigurnost i suverenitet”, rekao je on i dodao da Katar istražuje napad “na najvišem nivou”.
(Tanjug) Foto: AP
-
Zdravlje2 dana ago
KAD SRCE PRESKAČE! Šta možete sami da preduzmete?
-
Svijet3 dana ago
Rusija o NATO bombardovanju Srpske! “OPASAN PRESEDAN koji ne smije biti zaboravljen”
-
Društvo2 dana ago
Zastrašujući podaci Zavoda za statistiku: RODITELJI NAPUSTILI 64 DJECE
-
Hronika2 dana ago
BRUTALNE RACIJE U BANJALUCI! Ljude obarali na zemlju, šutirali, udarali palicama i elektrošokerima, EVO šta kaže policija
-
Svijet14 sati ago
LAVROV PODRŽAO REFERENDUM “U BiH se dešava državni udar”
-
Politika3 dana ago
OČEKIVANO, rekao pa POREKAO! Dodik “Nemam nikakav problem sa tim da neko iz SNSD bude KANDIDAT”
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ SA BORENOVIĆEM “Moramo nastaviti da gradimo društvo u kojem ćemo se OSJEĆATI SIGURNO”
-
Politika2 dana ago
U SKUPŠTINI SE “KOLJU”, ALI… Stevandić i Vukanov poslanik zajedno na “PUTEŠESTVIJU”! Još jedna predstava za javnost