Connect with us

Politika

POKUŠAJ DISKREDITACIJE OPOZICIJE: Šarović smatra da je pronađeni novac kod Miličevića “TANAK ARGUMENT”

Bivši predsjednik SDS Mirko Šarović komentarisao je slučaj uhapšenog predsjednika SDS Milana Miličevića, turbulencijama u ovoj stranci te političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.

Naravno, imam pravo da sumnjam, s obzirom na iskustvo s ovom vlašću u RS, da je ovo jedan u nizu njihovih pokušaja da se diskredituje opozicija, kazao je Šarović, govoreći o Miličevićevom hapšenju.

Kaže da očekuje da se sve ovo brzo završiti.

– Da se neke stvari razjasne i predsjedniku SDS želim sve najbolje i da dokaže da se upravo radi o ovom o čemu sam govorio. Znači, da od sebe otkloni sve moguće sumnje i optužbe. U to i na neki način vjerujem – rekao je Šarović.

Osvrnuo se i na navode tužilaštva da je u domu Milana Miličevića pronađeno oko 400.000 KM.

– Vi možete da imate novca u kući koliko god su vaše mogućnosti da ga imate. Da li ćete ih držati u banci ili kod kuće, to je vaše pravo, ali uvijek se postavlja pitanje imate li porijeklo tog novca. Ako imate porijeklo tog novca, vi možete da držite taj novac bilo gdje. Ali izlaziti s optužbama da je zbog toga što je neko imao negdje toliko novca, da je to pretpostavka da ste ga ukrali ili da ste ga stekli na koruptivan način, nije u redu. To je za nadležne institucije i nije vijest koju bi trebalo da se iz nadležne institucije, tužilaštva ili suda ili bilo kog drugog plasiraju. Pa da se na neki način sugeriše ili stvara neka pretpostavka – objasnio je za FTV.

To je tanak argument, ukoliko se misli da taj novac potiče iz neke koruptivne radnje, dodao je.

– Ali sjetite se, baš kada je u pitanju vlast, prije nekoliko godina – bilo je više papaka u toj aferi. Sama Željka Cvijanović u audio snimku je priznala da su oni kupili dva ili ne znam koliko tih “papaka”, pa što nisu iz tužilaštva bili toliko revnosni i onda postupili po tom predmetu i procesuirali ili priveli pravdi one koji su u tome učestvovali – upitao je Šarović.

Kazao je da želi da usmjeri pažnju na jednake aršine, na jednaku pravdu ili postupanje u sličnim situacijama na isti način – ali ovdje toga očigledno nema.

– Nemam ništa protiv da se ovaj slučaj, da ga nazovem slučajem, dovede do kraja. Pretpostavljam da to žele svi učesnici, uključujući i Miličevića, mislim da potpuno priželjkuje ili da mu je to cilj, da se konačno utvrdi prava istina – i do istine treba doći, i do pravde. Ali ako govorimo o pravdi, onda treba da bude dostupna za sve – naglašava on.

Politika

GRUBAČIĆ UPOZORAVA: Srpskа izgubilа polovinu studenаtа, ko će nаs sutrа liječiti, obrаzovаti i grаditi?!

Upisni rok nа fаkultetimа u Republici Srpskoj počinje 22. junа, u trenutku kаdа se visoko obrаzovаnje suočаvа sа ozbiljnim problemimа. Dok fаkulteti očekuju novu generаciju studenаtа, podаci pokаzuju zаbrinjаvаjuću činjenicu – broj studenаtа u Republici Srpskoj u posljednjih 15 godinа skoro je prepolovljen.

Izjаvilа je ovo predsjednicа Ženа PSS i člаn Predsjedništvа PSS Sаnjа Grubаčić, kojа kаže dа premа podаcimа Republičkog zаvodа zа stаtistiku Republike Srpske, u аkаdemskoj 2011/2012. godini bilo je upisаno 46.574 studenаtа, što je predstаvljаlo nаjveći broj studenаtа nа domаćim visokoškolskim ustаnovаmа. U аkаdemskoj 2025/2026. godini tаj broj iznosio je svegа 23.878.

-Ovаj pаd pokаzuje koliko su ozbiljni demogrаfski problemi sа kojimа se suočаvаmo. Nekаdа su аmfiteаtri bili puni, а dаnаs se fаkulteti bore zа svаkog novog studentа.
Zbog ovih podаtаkа nаmeću se vаžnа pitаnjа. Kаko smo došli u situаciju dа zа mаnje od 15 godinа izgubimo polovinu studentske populаcije i zаšto se nа ovаj problem nije reаgovаlo rаnije?
Rаzlozi su dobro poznаti. U Republici Srpskoj se rаđа sve mаnje djece, а veliki broj mlаdih odlаzi nа studije u Srbiju, Sloveniju, Austriju, NJemаčku i druge evropske zemlje. Mnogi od njih nаkon školovаnjа ostаju dа žive i rаde u inostrаnstvu. Istovremeno, stаnovništvo Republike Srpske je sve stаrije, а mlаdih je sve mаnje – nаvodi Grubаčić i dodаje:

-Zаto se postаvljаju ozbiljnа pitаnjа. Ko će nаs u budućnosti liječiti, obrаzovаti i grаditi аko nаjbolji učenici i studenti odlаze? Štа se mlаdimа nudi nаkon diplomirаnjа i možemo li ih uopšte kriviti što odlаze аko im, po zаvršetku fаkultetа, ne možemo ponuditi sigurnost, posаo zаsnovаn nа znаnju i sposobnostimа, а ne nа pаrtijskoj knjižici, kаo ni uslove zа dostojаnstven život?
Ako se ovа situаcijа ne počne mijenjаti, posljedice neće osjetiti sаmo fаkulteti. Nedostаtаk mlаdih i obrаzovаnih ljudi pogodiće privredu, zdrаvstvo i ukupаn rаzvoj Republike Srpske. Zаto pitаnje brojа studenаtа nije sаmo temа zа univerzitete, već pitаnje budućnosti cijelog društvа – kаže onа.

Krаjnje je vrijeme, nаvodi Grubаčić, dа institucije Republike Srpske zаdržаvаnje mlаdih i jаčаnje visokog obrаzovаnjа stаve među svoje nаjvаžnije prioritete.

-Potrebno je stvoriti uslove u kojimа će mlаdi ljudi imаti rаzlog dа ostаnu, studirаju, rаde i grаde svoju budućnost ovdje.
Nа krаju, ostаje nаjvаžnije pitаnje: postoji li jаsаn i konkretаn plаn dа se ovo stаnje promijeni? Borbа zа svаkog studentа dаnаs nije sаmo pitаnje obrаzovаnjа. To je pitаnje opstаnkа, rаzvojа i budućnosti Republike Srpske – zаključilа je onа.

Nastavi čitati

Politika

DOK PRIČAJU O ŠMITU, PROŠLOST IH SUSTIŽE: SNSD godinama sprovodio odluke visokih predstavnika

Kako se bliže izbori, na političkoj sceni Republike Srpske kao po pravilu se ponovo vraćaju priče kojima se fokus građana premješta daleko od njihovih svakodnevnih problema.

U gotovo svakom predizbornom periodu prednjači priča vlasti o navodnim patriotama i izdajnicima. Tako se iz redova SNSD-a u prvi plan ponovo stavljaju priče o strancima i visokim predstavnicima, dok iz opozicije odgovaraju da je SNSD posljednji koji ima pravo da govori o odnosima funkcionera Republike Srpske sa stranim zvaničnicima.

Gotovo da ne prođe ni mjesec dana, a da iz redova vladajućih ne stigne priča o navodnim vezama opozicije i Kristijana Šmita. Aktuelni premijer Savo Minić je nedavno rekao da postoji velika vjerovatnoća da će biti kandidat SNSD-a za predsjednika Republike Srpske, a onda nastavio o Šmitu.

“Nema tog iz SNSD-a koji je grlio Šmita. Nema. Ne postoji. Nema tog iz SNSD-a koji je sa bilo kojim predstavnikom koji želi Republici Srpskoj da nanese bilo kakvu štetu, a kamoli da je ukine”, rekao je Minić.

-Treba li Minića podsjećati ko je imao bliske odnose sa Madlen Olbrajt, te visokim predstavnicima Ešdaunom i Vestendorpom, upitao je Nedeljko Glamočak iz Srpske demokratske stranke.

“Upravo je politika SNSD-a legalizovala visokog predstavnika mimo ovlašćenja koje je on imao u izvornom Dejtonskom sporazumu kroz prihvatanje zakona koje je nametao visoki predstavnik u ranijim vremenima i Petrič i svi ostali pa do ukidanja obilježja Republike Srpske, grba, zastave i himne i do donošenja Zakona o Ustavnom sudi i Tužilaštvu BiH. E sada se sve to SNSD-u vraća kao bumerang”, kaže Glamočak.

Narodni poslanik Milanko Mihajilica podsjeća da je upravo SNSD na vlast došao sa dva poslanika u parlamentu Republike Srpske.

“Nismo svi zaboravili 1998. i 1999. godinu kada se SNSD isto kao i danas zove SNSD, samo što im je tada to odgovaralo da bi došli na vlast, a danas izbjegavaju da o tome govore i to zaboravljaju, ali ne zaboravljamo svi”, kaže Mihajilica.

U pitanju je, kako navodi Mihajilica, vrijeme žestokog međunarodnog intervencionizma, gdje su Dodik i SNSD stajali uz visoke predstavnike koji su mnogo jače udarali na Republiku Srpsku i njene nadležnosti.

“Mi se nećemo ponašati kao nekada SNSD i Dodik prema odlukama visokog predstavnika u kojima je cijelu garnituru SDS-a i predsjednika RS izabranog voljom naroda Nikole Poplašena brutalno eliminisan sa političke scene”, kaže Mihajilica.

O visokim predstavnicima nedavno se oštro raspravljalo i u Narodnoj skupštini. Poslanici parlamentarne većine su tvrdili da OHR izaziva ustavnu krizu, dok su iz opozicije uzvratili da je vlast predvođena SNSD-om provela svaku odluku visokog predstavnika.

Nastavi čitati

Politika

LAŽ I IZMIŠLJOTINA! BLAGOJEVIĆ DEMNATOVAO VUKANOVIĆA: Nisam tražio kandidaturu, SDS je mene pozvao

Gospodin Nebojša Vukanović je na svom blogu Nebojša Vukanović.info napisao i objavio tekst u čijem naslovu između ostalog piše:

“dr Blagojević traži da bude nosilac za Parlament BiH”.

U tekstu je, kao i u naslovu, napisao da sam ja navodno: “tražio mjesto nosioca liste SDS za Parlamentarnu skupštinu BiH”.

Prema ovako sročenom tekstu ispade da sam ja gladan kandidature na izborima i funkcije u vlasti.

Međutim, istina je sasvim drugačija od toga, zbog čega moram da se javno oglasim i demantujem pomenute navode gospodina Vukanovića.

Naime, istina je da me prof. dr Branko Blanuša kao predsjednik SDS-a pozvao telefonom u utorak 16. juna ove godine i zamolio da se naredni dan nađemo na kafi, ne rekavši mi tada razlog za taj susret.

Narednog dana, dakle u srijedu 17.6. ove godine u 10:30 sati, ja i profesor Blanuša našli smo se na kafi u jednom ugostiteljskom objektu u Banjaluci.

Tom prilikom profesor Blanuša mi je u svojstvu predsjednika SDS-a rekao da on i SDS žele da ja budem nosilac liste SDS za Izbornu jedinicu 1 za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

S obzirom na to da cijenim SDS i profesora Blanušu, prihvatio sam taj poziv, nakon čega mi je profesor Blanuša rekao da će to predložiti nadležnom organu stranke.

Dakle, nije istina da sam ja tražio da budem kandidat SDS-a za navedenu funkciju, kako navodi gospodin Nebojša Vukanović, što može značiti da sam gladan funkcije i vlasti, iako sam ja sasvin drugačiji čovjek od toga.

Zato molim gospodina Vukanovića da ne iznosi ovakve navode o meni, već da sve što mu drugi kažu, a odnosi se na mene, prethodno provjeri sa mnom. Meni se uvijek može slobodno obratiti, a ja ću mu uvijek reći sve što ga interesuje.

Nastavi čitati

Aktuelno