Connect with us

Hronika

Kćerka majku smotala u ćilim i zapalila stan

U vezu sa ubistvom žene u Sarajevu dovodi se više maloljetnika, a ova vijest je šokirala javnost u BiH.

Nkon šoka slijedi potpuni nemar nadležnih organa u prevenciji maloljetničke delinkvencije koja je vidno u porastu, kao i vršnjačko nasilje i uticaj vršnjačkih grupa na maloljetnike.

Zašto nemamo sektorsku policiju? Zašto je policija oko škola samo tokom održavanja izbora? Zašto država ne prati maloljetnike nakon odsluženja zatvorske kazne? Šta se sve krije u školama? Imamo li maloljetničke bande u Sarajevu? Postoje li alternativne mjere u odnosu na kaznu zatvora za blaža krivična djela? Da li je bezbjednost ipak glavni razlog zbog kojeg mladi napuštaju BiH?

Ovo su pitanja o kojima su govorili Edo Muratbegović, profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i bezbjednosne studije i Mićo Letić, penzionisani inspektor i stručnjak za maloljetničku delinkvenciju.

U razgovoru su otkrili da se skoro u Sarajevu desio sličan slučaj, kada je maloljetnica svoju majku smotala u ćilim i zapalila stan.

Maloljetnici postali suroviji
Govoreći o zločinu koji se desio preko vikenda u Sarajevu, a koji je šokirao javnost, Muratbegović je rekao da se definitivno treba potražiti u socijalnoj anamnezi djevojčice, koja je naseljena u opštini Stari Grad, kompletnosti porodice, gdje je majka i pitati socijalne radnike i komšije da li su primijetili promjenu u ponašanju te osobe.

– Generalno naši socijalni radnici su potcijenjeni i komunikacija prepoznavanje rizika u školi nailazi na omalovažavanje, i kompletnih i nekompletnih roditelja. Oni jaki ne daju da im se petlja u roditeljstvo, a oni slabi postaju agresivni i sistem nema odgovor. Uzrok ove stvari leži u rizičnim ponašanjima – naveo je Muratbegović.

Mićo Letić, penzionisani inspektor i stručnjak za maloljetničku delinkvenciju, govoreći o statistici, kazao je da je ona je skup tačnih i netačnih brojeva.

Ali kada uđete dublje, vidi se da su maloljetnici postali suroviji i bezobzirniji u obavljanju tih krivičnih djela. Disfunkcionalnost porodice pridonosi u definisanju kriterija te djece. Kada nastupi destrukcija u toj porodici, imamo za posljedicu da djeca koja su nedovoljnoj socijalno zrela i ne mogu prepoznati sve rizične faktore, to ih može odvesti u kriminal ili nasilje. Maloljetnik može počiniti svako krivično djelo kao i punoljetna osoba. To su jako krajnje teška djela – rekao je Letić.

Radio je na mnogim slučajeva, prisjeća se polijevanja benzina starice, gdje su se noževi potezali itd.

– Kroz društvene mreže se može vidjeti, kroz TikTok i medije promovisanje posrnulih i kriminogenih likova, sa desetine hiljada pratilaca, a službe i sistem se ne bave time. Nemate ni u jednom kantonalnom MUP posebno odjeljenje koje se bavi tehnološkim kriminalitetom, koji će popratiti Sajber kriminal – naveo je, piše N1.

Zapalila majku ovisnicu
Muratbegović je mišljenja da kada se radi o teškim krivičnim djelima moraju se praviti dubinske analize.

– Prije nekoliko mjeseci bio je slučaj gdje je kćerka smotala u ćilim svoju majku i zapalila je stan u Sarajevu i kada bi se napravila analiza vidjelo bi se da je ta majka bila ovisnica i da joj je oduzeto roditeljsko staranje prije par godina i da su organi sa nedovoljno pažnje procijenili i vratili djevojčicu porodici. Ona je akumilirala negativnu energiju… Sačekala je policiju i simulirala da je požar izbio u stanu – ispričao je Muratbegović.

Napominje da je šum u komunikaciji između odgojnih ustanova i organa starateljstva primjetan, te da oni koji imaju pravo da oduzmu starateljstva, to ne rade.

Letić je rekao da ima informaciju da veliki broj djece se obraća psiholozima i traže pomoć sa problemima sa kojim se susreću.

– Bojim se da menadžment i škola koji su stranačko orijentisani, guraju pod tepih, da ne bi im se autoritet narušio i zato dolazimo u situaciju da djeca počine teška krivična djela. Rad na terenu pokazuje da smo trebali zaposliti psihologe. U Republici Srpskoj to već ima i nije mi jasno zašto toga nema u KS. Pokazalo se da gdje smo imali pomoć psihologa bolje je prošlo. Mi moramo jačati škole – zaključio je Letić.

Hronika

ZATVORENICI U BIH DIGLI GLAS! Šalju žalbe zbog GLADI, USLOVA i ZABRANA, tvrde da ih šalju u SAMICU!

Zatvorenici u Bosni i Hercegovini sve češće pišu žalbe, pa ih je tako lani na adresu Ombudsmana u BiH stiglo više nego godinu prije.

Pokazuju to podaci ove institucije objavljeni u Godišnjem izvještaju o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2024. godinu.

“Tokom 2024. godine zaprimljeno je 107 žalbi, što predstavlja povećanje u odnosu na 2023. godinu za 21 žalbu. Žalbe su se odnosile na zdravstvenu zaštitu, uslovni otpust, krivične postupke koji se vode pred sudovima, poboljšanje smještajnih kapaciteta u zatvorima i drugih uslova u kojima borave osuđena lica, kao i na zahtjeve osuđenih lica za transfer u druge susjedne države na izdržavanje kazne zatvora”, naveli su iz ove institucije.

Tako su se Ombudsmanu u BiH prošle godine obratili pritvorenici zbog navodnog neadekvatnog i nehumanog tretmana u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera BiH, navodeći da su u potpunosti izolovani i da se upućuju u samicu. Međutim, to nije utvrđeno.

“U ovom predmetu obavljen je razgovor sa upravom Zavoda, izvršen je uvid u zavodske službene evidencije i medicinsku dokumentaciju pritvorenika, izvršen je obilazak pritvorskih prostorija i obavljen je razgovor sa pritvorenim licima. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvorenici nisu bili smješteni u samice niti su bili podvrgnuti nehumanom tretmanu”, piše u izvještaju.

Bez obzira na to što su iza rešetaka, zatvorenicima se mora omogućiti pristup doktoru, bez obzira na režim kojem podliježu i moraju im se obezbijediti lijekovi u skladu sa njihovim zdravstvenim stanjem.

Upravo zbog žalbe na zdravstvenu zaštitu u Kazneno-popravnom zavodu u Doboju, lani je reagovao Ombudsman u BiH.

“Pritvoreno lice se obratilo Ombudsmanu BiH navodeći da je stupilo u štrajk glađu nezadovoljno propisanom terapijom i zdravstvenom zaštitom. Predstavnici Institucije ombudsmana su odmah stupili u kontakt sa upravom Kazneno-popravnog zavoda u Doboju i pritvoreno lice je prestalo sa štrajkom u kratkom periodu. Tokom postupka istraživanja utvrđeno je da pritvoreno lice po preporuci doktora nije više radno angažovano i smješteno je u stacionar. U stacionaru boravi samo i ustanova mu je osigurala ventilator da mu olakša vrućine i aparat za disanje”, kažu iz Ombudsmana u BiH.

I lani su se Ombudsmanima u BiH obraćali osuđenici zbog nemogućnosti dobijanja vanzavodskih pogodnosti. Tako se u izvještaju ove institucije navodi da im se obratio zatvorenik koji je izdržao zatvorsku kaznu u trajanju od šest godina i tri mjeseca, te iako je tražio vanzavodske pogodnosti, to mu nije odobreno zbog negativne policijske provjere.

Zatvorenik je naveo da je radio u vešeraju, ali da je od toga odustao zbog nezadovoljstva.

“Predloženo mu je da se ponovo radno angažuje, nastavi dobro vladati i izvršavati svoje obaveze, kako bi imao veću mogućnost da u narednom periodu ostvari pravo na pogodnosti u skladu sa zakonskim odredbama”, navode oni.

Takođe, tokom 2024. godine predsavnici Institucije ombudsmana u BiH su posjetili kazneno-popravne ustanove u Sarajevu, Zenici, Bihaću, Tuzli, Banjaluci, Doboju i Mostaru.

Inače, broj žalbi godinama unazad se povećava, pa je tako tokom 2023. godini evidentirano 86 žalbi, a 2022. godine u Odjelu za praćenje prava lica lišenih slobode zaprimljeno je 77.

Tada su se žalbe najčešće odnosile na pravo na korištenje vanzavodskih pogodnosti, posjete osuđenim licima, ostvarivanje prava na zdravstvenu zaštitu i uslove smještaja u ustanovi.

Nastavi čitati

Hronika

PREOKRET! Povratnica Jela Pejić nije ubijena?!

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona saopštili su preliminarne rezultate obdukcije tijela Jele Pejić i naveli kako smrt nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe te da se ne radi o ubistvu.

– Prema preliminarnim rezultatima obdukcije, koje je vještak sudske medicine usmeno saopštio dežurnom tužiocu, smrt starice Jelene Pejić (rođena 1949. godine), čije tijelo je pronađeno u porodičnoj kući na Ozrenu, nije nastupila kao posljedica primjene sile neke druge osobe i ne radi se o ubistvu – naveli su iz tužilaštva.

Dodaju da se u nalazu i mišljenju obducenta navodi da je starici, koja je teški srčani bolesnik, pozlilo i da je pala te da je smrt posljedica povrede koju je nakon pada zadobila u predjelu vrata.

– Takođe, i drugi do sada pribavljeni dokazi tokom istrage ne upućuju da se radi o smrti koja je nastupila kao posljedica djelovanja druge osobe. Istražni organi provode detaljnu istragu i sve važne detalje ćemo objaviti sutra tokom dana – istakli su iz tužilaštva.

Podsjećamo, beživotno tijelo 76-godišnje P. J. sa višestrukim povredama juče je pronašao njen unuk u povratničkom selu Panjik na Ozrenu.

Nastavi čitati

Hronika

STRAHOTA NA OZRENU! Poznat identitet ubijene srpske povratnice

Srpska povratnica Jela Pejić ubijena je sinoć u naselju Rovine kod Lukavca, rekao je Srni predsjednik povratničke mjesne zajednice Panjik Miladin Nedić.

On je naveo da je starica žiivjela sama i da se Rovine nalaze neposredno uz međuentitetsku granicu.

Nedić je naveo da je o ovom incidentu obaviješten jutros i da za sada više informaca o ovom slučaju nema.

Predsjednik mjesne zajednice Tumare Ljubiša Mijatović rekao je Srni da je ovo loša poruka svim srpskim povratnicima.

On kaže da je neprijatno iznenađen i da je o incidentu saznao iz medija.

Ubistvo starice je jedno u nizu nad srpskim povratcima u Lukavcu.

Kantonalni sud u Tuzli je u januaru ove godine donio prvostepenu osuđujuću presudu protiv Samela Ćatića koji je 30. jula 2023. godine u Tumarana ubio devedesetogodišnju srpsku povratnici Jovanku Đurić.
Srna

Nastavi čitati

Aktuelno