Connect with us

Svijet

IRAN PORUČIO: Nema dogovora o prekidu vatre sa Izraelom! Trampova najava demantovana?

Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči izjavio je jutros da nema “sporazuma” o bilo kakvom prekidu vatre između Izraela i Irana, nakon što je američki predsednik Donald Tramp objavio da su Izrael i Iran dogovorili prekid vatre koji će prerasti u potpuni kraj 12-dnevnog rata.

Međutim, dodao je da ako Izrael obustavi svoju “nezakonitu agresiju” protiv iranskog naroda najkasnije do četiri sata ujutru po lokalnom vremenu, Iran nema nameru da nastavi svoj odgovor nakon toga.

“Konačna odluka o prekidu naših vojnih operacija biće doneta kasnije”, naveo je Arakči u objavi na mreži X.

Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp objavio je rano jutros da je postignuto primirje između Irana i Izraela koje će u narednih dvadesetak sati prerasti u potpuni kraj rata.

Svijet

GRČKA U PLAMENU! Ostrvo gori treći dan, ljudi bježe iz kuća

Požar na grčkom ostrvu Hios širi se treći dan, a za stanovnike područja Vesa i Litija izdat je poziv za evakuaciju, objavio je grčki list “Kathimerini”.

Tokom cijele noći, kopnene jedinice djelovale su na zapadno-jugozapadnom dijelu od grada Hiosa prema Dafnonu i Svetom Georgiju Sikusisu, kako bi kontrolisale širenje vatre i spriječile nova izbijanja.

Trenutni fokusi požara su u oblasti Vese, gdje je vatra stigla sinoć i od tada se širi.

Na ostrvu je proglašeno vanredno stanje, a u gašenju požara učestvuje 444 vatrogasca, uz podršku 21 tima šumskih komandosa, 85 vozila, 30 volontera i četiri volonterska vozila.

Prema izjavama predsjednika Udruženja proizvođača mastike, požar je u zoru stigao do predgrađa Vese, dok gradonačelnik Hiosa Jorgos Malafis, navodi da je trenutni front požara dugačak između 30 i 40 kilometara, počevši od prigradskih područja Hiosa i šireći se prema Vesi.

Gradonačelnik je naglasio da je mobilizacija vatrogasaca, planinarskih jedinica i volontera ključna za obuzdavanje požara, dok su sinoć stigle dodatne snage iz svih krajeva zemlje.

Požar na Hiosu izbio je u nedjelju kada su na različitim lokacijama na ostrvu počeli šumski požari.

Tri požara izbila su u Kofini, Aja Ani i Agios Makariosu, dok su dodatni požari registrovani u Agios Markosu i Agiasmatima. Svi požari brzo su se proširili, što je otežalo intervenciju.

Ministar za klimatsku krizu i civilnu zaštitu Janis Kefalogijanis rekao je da se istražuje mogućnost podmetanja požara, naglašavajući ozbiljnost situacije.

Istakao je da je sumnjiva činjenica da su požari izbili na nekoliko udaljenih lokacija gotovo istovremeno. Kefalogijanis je upozorio da će svi odgovorni za planirane akcije koje ugrožavaju živote građana biti izvedeni pred pravdu, prenosi Euronews.

Očekuje se da će situacija na Hiosu tokom dana biti još teža, a vatrogasci i drugi timovi nastavljaju napore kako bi spriječili širenje požara i zaštitili lokalno stanovništvo i imovinu.

Nastavi čitati

Svijet

IPAK NIŠTA OD PRIMIRJA? Iran lansirao nove rakete

Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su da su identifikovale nove rakete ispaljene iz Irana ka izraelskoj teritoriji.

“Odbrambeni sistemi trenutno rade na presretanju pretnje”, navodi se u saopštenju.

Još jedno ažuriranje dodaje da su se sirene za vazdušnu opasnost oglasile na sjeveru Izraela nakon što su rakete otkrivene, prenosi b.92.

Nastavi čitati

Svijet

IZRAEL POTVRDIO PRIMIRJE S IRANOM! Netanjahu: “Snažno ćemo odgovoriti na svako kršenje”

Izrael je potvrdio saglasnost o američkom prijedlogu o prekidu vatre te da je na snazi primirje s Iranom.

Kabinet premijera Izraela Benjamina Netanjahua (Netanyahu) kaže da će Izrael “snažno” odgovoriti na svako kršenje primirja.

U saopštenju se dodaje da je Izrael postigao svoj cilj uklanjanja iranske nuklearne i balističke prijetnje i zahvaljuje američkom predsjedniku Donaldu Trampu (Trump) na njegovoj “podršci u odbrani i učešću” u tome.

Izraelski lider će kasnije danas dati saopštenje.

Podsjećamo, ranije je Netanjahu izdao nalog članovima svoje vlade da se ne oglašavaju javno o aktuelnim dešavanjima vezanim za Iran, nakon četverosatne sjednice političko-sigurnosnog kabineta.

Iranska državna je nakon snažnog napada na Izrael u kojem su poginule četiri osobe, objavila da je primirje s Izraelom počelo.

Prema podacima koje je iznio Iran, od početka izraelskih napada 13. juna, poginulo je više od 400 ljudi, uključujući 13 djece, a ranjeno je više od 3.000 osoba. Izraelski zvaničnici, iako zasad šute o prekidu vatre, navode da je najmanje 24 izraelskih državljana izgubilo život u iranskim napadima, prenosi “Avaz”.

Nastavi čitati

Aktuelno