Connect with us

Region

OBJAVLJENI SVI DETALJI VOJNOG ROKA U HRVATSKOJ! Propisane kazne i ko može odgoditi

Vlada Hrvatske je sa sjednice u Sabor uputila na donošenje i izmjene Zakona o odbrani te o službi u Oružanim snagama kojima se, između ostalog, ponovo uvodi obavezno osnovno vojno osposobljavanje.

“Smatramo da su ovi dokumenti itekako potrebni s obzirom na bitno promijenjene globalne sigurnosne okolnosti. Hrvatska od 2008. ima suspendiranu odluku o služenju vojnog roka, na ovaj način s dobro kalibriranim, prilagođenim temeljnim vojnim osposobljavanjem stvaramo preduvjete da mlade generacije steknu vještine koje 17 ili 18 generacija nije steklo i na taj način jačamo snagu Hrvatske vojske”, poručio je premijer Andrej Plenković.

Temeljno vojno osposobljavanje, tzv. vojni rok, u trajanju dva mjeseca, trebalo bi započeti od januara 2026. godine. U vojnu evidenciju se upisuje državljanin Hrvatske kada navrši 18 godina, a na vojnu obuku ga se upućuje u kalendarskoj godini kada navršava 19 godina.

Vanredno se mogu uputiti i ročnici stariji od 19, a do 30. godine. Nakon što regrut dobije poziv za služenje vojnog roka, upućuje se na zdravstveni pregled na kojem se utvrđuje je li sposoban ili ne za vojnu službu, a u slučaju neodazivanja izdaje se nalog policiji za njegovo dovođenje, za što se predviđa i kazna od 250 do 1.320 evra.

Žene ne podliježu regrutnoj obavezi, ali mogu dobrovoljno pohađati vojni rok, koji je jedan od uslova za prijem u vojnu službu, i služiti u pričuvnom sastavu. Linker
Naknada 1.100 evra

Dvomjesečna obuka provodiće se na tri lokacije – u kasarnama Knin, Slunj i Požega.

Plan je obuhvatiti do pet naraštaja godišnje, odnosno do 800 regruta po naraštaju, što bi bilo oko 4.000 godišnje. Ako interes bude i veći, kapaciteti će se proširiti.

Ročnici će tokom vojne obuke biti plaćeni 1.100 evro neto mjesečno uz plaćene troškove prehrane, prevoza, dopusta. Služenje se upisuje u radni staž, a zaposlenom ročniku prava iz radnog odnosa miruju i ne može dobiti otkaz zbog služenja vojnog osposobljavanja.

Nezaposleni ročnici koji prođu obuku, pod jednakim uslovima sa svima ostalima, imaće prednost pri zapošljavanju u tijelima državne uprave i jedinicama lokalne i područne samouprave.

Oni koji se pozovu na priziv savjesti moraće obuku služiti civilno i to kroz dva modela – u Civilnoj zaštiti MUP-a ili u lokalnim jedinicama u mjestu prebivališta.

Obuka kroz Civilnu zaštitu traje tri mjeseca – neprekidno, svaki dan, a služenje u lokalnim jedinicama na poslovima protivpožarne i civilne zaštite, uređenja okoliša, komunalne djelatnosti i održavanja javnih cesta će trajati četiri mjeseca kroz pet radnih dana po osam sati.

Naknada i za civilne ročnike

I civilni će ročnici primati naknadu, samo manju – u Civilnoj zaštiti moguće oko 2.50 evra mjesečno, o čemu će odluku donijeti Vlada, uz plaćeni smještaj, prehranu, radnu i zaštitnu odjeću, dok će u lokalnim jedinicama primati tek određenu naknadu u vidu plaćenog prevoza. Civilni ročnik za vrijeme obavljanja civilne službe ostvaruje pravo na zdravstvenu zaštitu, obvezno zdravstveno osiguranje i prava u slučaju stradanja, oboljenja ili pogoršanja bolesti za vrijeme civilne službe.

Obuka, i vojna i civilna, se može odgoditi do 29. godine života u slučaju studiranja te sportistima, za jednu godinu, radi učestvovanja na svjetskim i evropskim prvenstvima, takođe, najkasnije do navršenih 29 godina. Zakon propisuje i mogućnost odgode u specifičnim slučajevima, a definiše i uslove oslobođenja od služenja, ali i nepozivanja u službu. J

ednako tako, propisuju se i uslovi odbijanja zahtjeva za civilnim služenjem.

Izmjene

Izmjenama Zakona o službi u Oružanim snagama Hrvatske propisuje se da će se u vojnu službu primati i osobe koje imaju samo osnovnoškolsko obrazovanje, uz uslov da do isteka prvog ugovora o vojničkoj službi završi srednjoškolsko obrazovanje, a podiže se i dobna granica za dvije godine za ostanak u službi.

Ključna novina je da će Ministarstvo odbrane Hrvatske, vojnoj osobi mlađoj od 45 godina, koja u mjestu službe nema riješeno stambeno pitanje, sufinansirati dio kamate na stambeni kredit za kupovinu, gradnju ili adaptaciju stana ili kuće, a prepoznala se i potreba za daljim poboljšanjem uslova života, rada i standarda vojnih osoba.

Vlada je donijela i Strategiju obrane Hrvatske, kao i Dugoročni plan razvoja Oružanih snaga RH od 2025. do 2036. godine s primarnom misijom obrane suvereniteta, nezavisnosti i teritorijalne cjelovitosti RH, doprinosa međunarodnoj sigurnosti i podrške civilnim institucijama uz očekivanje o značajno većim izdvajanjima za obranu.

“Naša vizija je osigurati snažne Oružane snage i pridonositi stabilnosti u okviru NATO-a i EU, ali i samostalno”, kazao je ministar odbrane i potpredsjednik Vlade Ivan Anušić, prenosi Index.

Region

ZA TRI KUGLE 15 EVRA! Sladoled u Splitu skuplji nego u Italiji!

Ljeto je stiglo, a sladoled i dalje ostaje nezaobilazno ljetno osvježenje.

Međutim, dok su nekada kugle sladoleda bile pristupačna radost za sve, danas mnogi u Splitu razmišljaju dvaput prije nego što kupe ovaj desert.

Cijene su porasle do neslućenih visina, standardna kugla sladoleda u centru grada košta od 2,80 do tri evra, dok za “premium” okuse poput pistacije, oraha ili mango-mascarponea treba izdvojiti i do 3,50 evra.

U nekim gelaterijama može se naići i na cijenu od pet evra po kugli, a za luksuzne varijante čak i više, piše Dalmacija danas.

Splićani nisu mogli sakriti iznenađenje.

“Nisam mogla vjerovati da sam za tri kuglice platila 15 evra. Nekada je to bila mala radost za djecu, a sada sladoled postaje luksuz koji mnogi moraju pomno razmotriti”, kaže Marina, majka dvoje djece.

Zanimljivo je da u Italiji, zemlji poznatoj po gelatu, dvije kugle sladoleda koštaju oko tri evra, što je otprilike cijena jedne kugle u Splitu.

“U Riminiju dvije kugle gelata koštaju tri evra. U Splitu za jednu traže isto, i to bez posebnih dodataka. Cijene su očito prilagođene turistima”, kaže jedna Splićanka.

I sami sladoledari u Splitu priznaju da su cijene namijenjene uglavnom turistima.

Dok domaći građani rijetko kupuju sladoled u špicu sezone, turisti, bez obzira na cijenu, pune gelaterije.

“Domaćih kupaca je sve manje. Turisti ne pitaju za cijenu, a mi moramo pratiti tržište”, kažu iz poznate poslastičarnice Hajduk, gdje je kugla sladoleda među jeftinijima i košta dva evra.

Lanac “Aroma Gelato Experience” poznat je po kvalitetnom gelatu napravljenom tradicionalnim postupkom, bez umjetnih dodataka. Cijena kugle ovdje je 3,50 evra, ali brojni kupci se rado vraćaju zbog bogatog izbora neobičnih okusa poput limuna sa bosiljkom, breskve sa ruzmarinom ili kikirikija.

Popularna gelateria “Emiliana” takođe je hit među Splićanima i turistima, poznata po domaćim kornetima i širokom asortimanu okusa. Klasična kugla košta 2,50 evra, premium okusi tri evra, dok neke luksuzne varijante dosežu cijenu i do 6,50 evra.

Zašto su cijene tako visoke? Vlasnici poslastičarnica objašnjavaju da je do poskupljenja došlo zbog rasta cijena sirovina poput mlijeka, vrhnja i šećera, koje su u proteklih godinu dana porasle za 20 do 30 odsto.

Troškovi proizvodnje su porasli gotovo 25 odsto, a najam poslovnih prostora čak i do 500 odsto, što dodatno opterećuje cijene.

Iako mnogi lokalci negoduju zbog cijena, rijetko ko se odriče te ljetne poslastice.

“Djeca traže sladoled, a kako im reći ne? Platimo i ćutimo”, kaže Ivan.

Nastavi čitati

Region

Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić još jednom je, u ime građana Srbije, izrazio saučešće porodicama bošnjačkih žrtava u Srebrenici i izrazio uvjerenje da se sličan zločin nikada više neće ponoviti.

Vučić je u objavi na mreži “X”, povodom 30 godina od zločina u Srebrenici, istakao da ne možemo promijeniti prošlost, ali da moramo promijeniti budućnost.

– Danas se navršava trideset godina od strašnog zločina u Srebrenici. Ne možemo promeniti prošlost, ali moramo promeniti budućnost. Još jednom, u ime građana Srbije, izražavam svoje saučešće porodicama bošnjačkih žrtava, uveren da se sličan zločin nikada više neće ponoviti – naveo je Vučić, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ PORUČIO SRBIJI “Izborićemo se za pravdu, HVALA GRAĐANIMA”

Predsednik Aleksandar Vučić zahvalio je danas građanima što su bili uz svoju državu u, kako je rekao, najtežim trenucima i istakao da će se država izboriti za pravdu. Predsednik je zahvalio građanima što su verovali u svoje rukovodstvo i u svoju državu.

“I kada su nam je rušili i kada su nam zastavu gazili. Što ste dobro znali da ćemo za pravdu morati sami da se izborimo. I izborićemo se za pravdu.

Država bez pravde nije država. Mnogo je nepravde bilo u prethodnih sedam meseci. Mnogo toga su lošeg učinili, mnogo toga naopakog. Sebe ćemo morati da menjamo, svoje greške da ispravljamo, ali će Srbija nastaviti da korača krupnim koracima napred. Srbija će nastaviti da pobeđuje”, naglasio je Vučić.

On je za Pink rekao da će biti nastavljeno povećavanje plata i penzija.

“Imaćemo i veći rast, sada kada se konačno sklone sa svih ulica, drumova i puteva, pošto ih je sve manje svakoga dana. Kada konačno pobedimo, osim odgovornosti, reda, idemo da radimo. Idemo da guramo našu zemlju napred. I da Srbija pobeđuje i da možemo da se ponosimo svojom zemljom na svakom mestu”, rekao je Vučić.

Poručio je da građanima da ne zaborave, kako je istakao, jednu važnu stvar.

“Ne zaboravite jednu stvar svi. Videli ste šta je bilo u Zagrebu, šta su njihove vrednosti. Videli ste kako to ide. Pogledajte samo večeras koliko će mržnje protiv Srba da bude u svim sarajevskim medijima.

Pogledajte šta se zbiva u Prištini, u svim njihovim medijima, u mnogim drugim regionalnim centrima i medijima. Kod nas takve mržnje protiv njih nema. Ponosan sam na svoju Srbiju u kojoj šovinizam ne caruje, u kojoj ima nacionalne svesti, jasne i nedvosmislene. Ali nikada protiv bilo koga drugog upereno”, naveo je Vučić.

Čestitao je studentu Milošu Pavloviću, kako je rekao, malom ćaciju za desetku koju je dobio na ispitu.

“Mali je genije. Pobeđuje sve blokadere”, istakao je predsednik Vučić.

(Tanjug)

Nastavi čitati

Aktuelno