Svijet
BORBA ZA KONTROLU ARKTIKA SE UBRZAVA: Opasnija je nego ikad

Napetost na krajnjem sjeveru svijeta raste. Predsjednik SAD Donald Tramp želi Grenland, Rusija modernizuje svoje arktičke vojne baze, a kineski ledolomci otvaraju nove trgovačke rute.
Dok se bitka za jednu od najhladnijih tačaka svijeta zahuktava, sve krhkija bezbjednosna ravnoteža počinje da se urušava, potencijalno vodeći ka novoj trci u naoružanju, piše BBC.
Zašto Arktik postaje epicentar geopolitičkog nadmetanja? Da biste razumijeli važnost Arktika za svjetske sile, pogledajte svijet iz drugačijeg ugla – bukvalno.
Zaboravite ravne mape: pogledajte Arktik odozgo, sa vrha planete. Tada postaje jasno zašto je region ključan – i zašto se borba za njegovu zemlju, more i nebo ubrzava.
“Granica odvraćanja”
Tramp je više puta izjavio da želi Grenland.
“Treba nam Grenland iz razloga nacionalne bezbjednosti. To mi govore godinama”, kazao je Tramp.
U Hladnom ratu, najbrži pravac za nuklearne udare između SAD i SSSR-a bio je upravo preko Sjevernog pola.
SAD su uspostavile bazu u udaljenom dijelu Grenlanda – Tule, danas Pitufik svemirska baza – sa radarima koji i danas igraju ključnu ulogu u američkom sistemu za rano upozorenje od balističkih projektila.
Trampov koncept “zlatne kupole” protiv prijetnji – po uzoru na izraelski Gvozdeni kupolni sistem – upravo bi se oslonio na baze poput Pitufika.
Ali, ovakva težnja SAD-a izaziva zabrinutost u Rusiji i Danskoj, čija je Grenland autonomni dio. Evropljani se tiho pitaju kako bi NATO – savez dizajniran da štiti članice – reagovao kad bi SAD željele teritoriju druge članice.
Ruska dominacija
Rusija posjeduje više od polovine arktičke obale i ulaže godinama u baze poput Nagurskoje na arhipelagu Franja Josifa.
Poluostrvo Kola, gdje je smještena nuklearna podmornica flota, ključno je za ruski nuklearni arsenal i kapacitet projekcije sile.
Norveški viceadmiral Nils Andreas Stensones kaže da je, nakon ulaska Švedske i Finske u NATO, Baltičko more postalo manje pristupačno za ruske operacije, pa Arktik dobija na značaju.
Ali, iako Rusija želi da zadrži napon nizak kako ne bi iscrpljivala vojsku dok ratuje u Ukrajini, istovremeno izaziva zabrinutost optužujući Zapad da militarizuje Arktik – što može dovesti do eskalacije.
Zabrinutost zbog Svalbarda
Norveška kontrola nad arhipelagom Svalbard, gdje i Rusija ima prava po sporazumu, mogla bi postati tačka sukoba ako Moskva procijeni da se regija militarizuje.
Takođe, GIUK jaz (Grenland-Irska-UK) predstavlja strateški prolaz za ruske podmornice ka Atlantiku. NATO tu raspoređuje senzore, a Britanija i Island sarađuju u upotrebi vještačke inteligencije za praćenje “neprijateljske aktivnosti”.
No, britanski parlament upozorio je da UK nema dovoljno podmornica i patrolnih letjelica da ojača svoje prisustvo u Arktiku.
Put svile preko leda: Kina na horizontu
Zbog topljenja leda, nove trgovačke rute se otvaraju. Do 2040. sjever bi mogao biti bez leda svakog ljeta, što podiže ekonomski značaj regije.
Kina, iako bez arktičke obale, naziva sebe “skoro arktičkom državom” i vidi “Polarni Put svile” kao novu, sigurniju trgovačku rutu u poređenju sa Sueckim kanalom.
Povećava flotu ledolomaca i sarađuje s Rusijom, ali Moskva ne krije nelagodnost zbog rastućeg kineskog uticaja.
Curenje ruskih obavještajnih dokumenata pokazalo je da Moskva sumnja da kineski rudarski i naučni projekti prikrivaju špijunažu.
Trka u špijunaži
Obavještajni rad na Arktiku je u porastu. Od “signalske” špijunaže do prisustva ruskih i kineskih špijuna pod akademskim maskama. SAD su pojačale prisluškivanje na Grenlandu, što je izazvalo protest Danske – jer “ne možeš špijunirati saveznika”, kako je rekla danska premijerka Mete Frederiksen.
Norveška je 2022. uhapsila ruskog špijuna pod maskom brazilskog akademika. NATO takođe bilježi povećan broj sumnjivih dronova u regionu, prenosi Nova.
Tenzije, klimatske promjene, strateške ambicije i novi oblici špijunaže brišu staro pravilo da Arktik ostaje van geopolitičkih sukoba. Iako niko ne želi da militarizuje region – upravo to se dešava.
Svijet
NEŠTO SE SPREMA! Varšava pozvala državljane Poljske da NAPUSTE RUSIJU!

Varšava pozvala državljane Poljske da napuste teritoriju Ruske Federacije
Iz Ministarstva su naglasili da se građani Poljske koji imaju ruske pasoše smatraju državljanima Rusije, “sa svim što to podrazumijeva”, prenio je TASS.
Ministarstvo je u petak, 18. juna, pozvalo Poljake da ne putuju u Rusiju, pošto je poljska na ruskoj listi neprijateljskih zemalja i nedostaje joj konzularnog osoblja u Ruskoj Federaciji
Svijet
POKUŠAJ MIRA ILI NOVA PREDSTAVA? Zelenski ponovo traži susret s Putinom!

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ponovio je danas svoju ponudu da se sastane sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, i da pregovara o okončanju rata u Ukrajini, prenosi AP.
“Ukrajina nikada nije željela ovaj rat, i Rusija je ta koja mora da okonča rat koji je sama započela”, rekao je Zelenski u objavi na Telegramu.
Zelenski je u ponedjeljak u večernjem obraćanju najavio da će na sastanku sa ruskom delegacijom u srijedu, 23. jula ukrajinsku delegaciju predvoditi bivši ministar odbrane te zemlje Rustem Umerov, koji je sada sekretar Savjeta za nacionalnu bezbjednost i odbranu Ukrajine.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je danas da je “potrebno mnogo posla prije nego što se detaljno razgovara o mogućnosti sastanaka na visokom nivou“, i u svojoj izjavi nije naveo datum za razgovore u Istanbulu.
“Nemamo razloga da očekujemo bilo kakve magične prodore, to je teško moguće u trenutnoj situaciji”, rekao je Peskov.
Putin je odbio prethodne ponude Zelenskog za sastanak licem u lice kako bi se okončao najveći sukob u Evropi od Drugog svjetskog rata, prenosi Tanjug.
Ukrajinski i zapadni zvaničnici optužili su Kremlj da odugovlači u razgovorima kako bi ruska vojska osvojila veće djelove ukrajinske teritorije.
Od napada koji je počeo 24. februara 2022. godine, Rusija trenutno drži oko 20 odsto teritorije Ukrajine.
Prethodne dvije runde pregovora između ruske i ukrajinske delegacije održane su u Istanbulu, a ruski mediji su naveli da će taj grad vjerovatno i ovog puta biti domaćin sastanka.
Razgovori u maju i junu doveli su do niza razmjena ratnih zarobljenika i tijela palih vojnika, ali nisu doveli do drugih sporazuma.
Svijet
RIJEŠENA SVEMIRSKA MISTERIJA stara hiljadu godina? (VIDEO)

Nakon višedecenijskog traganja, astronomi su konačno uočili zvjezdani saputnik čuvene crvene superdžinovske zvijezde Betelgeze, čime je riješena misteriozna pojava periodičnog tamnjenja njenog sjaja koja zbunjuje naučnike već hiljadama godina.
Otkriće je objavljeno 21. jula u dva naučna rada u časopisu The Astrophysical Journal, a donosi objašnjenje za šestogodišnje cikluse promjene sjaja ove desete najsjajnije zvijezde noćnog neba, vidljive i golim okom.
Prvi put otkriven saputnik
Zahvaljujući moćnom teleskopu „Džemini Nort“ na Havajima i njegovom instrumentu ‘Alopeke (što znači „lisica“ na havajskom), tim američkih astrofizičara, na čelu sa Stivom Hauelom iz NASA-inog istraživačkog centra Ejms, uspio je direktno da uoči saputnika Betelgeze.
„Mogućnost teleskopa da ostvari visoku ugaonu rezoluciju i jake kontraste omogućila je direktno otkrivanje saputnika Betelgeze“, izjavio je Hauel.
Instrument ‘Alopeke koristi tehniku poznatu kao „spekl-imidžing“, koja koristi veoma kratka vremena ekspozicije kako bi se eliminisale smetnje iz Zemljine atmosfere. To je omogućilo snimanje saputničke zvijezde koja se nalazi izuzetno blizu Betelgeze – na svega četiri puta većoj udaljenosti od one između Zemlje i Sunca – unutar same proširene atmosfere superdžina.
Dvije zvijezde – dvije sudbine
Otkriveni saputnik je plavo-bijela, vruća zvijezda mase oko 1,5 puta veće od Sunca. Zanimljivo je da još nije započela sagorijevanje vodonika u jezgru, što označava početak „zvjezdanog života“, dok je Betelgeza već pri kraju svog postojanja.
Iako su nastale istovremeno, Betelgeza, 700 puta veća od Sunca, daleko je brže potrošila svoje nuklearno gorivo, što znači da bi se mogla pretvoriti u supernovu uskoro – astronomski gledano, u narednih nekoliko desetina hiljada godina.
Tim naučnika predviđa da će Betelgeza, zbog svoje snažne gravitacije, progutati saputnika u narednih 10.000 godina. To bi bio rijedak slučaj „zvjezdanog kanibalizma“ u binarnim sistemima.
Riješena i misterija tamnjenja
Promjene u sjaju Betelgeze zbunjivale su astronome vijekovima, ali sada se vjeruje da je upravo gravitaciona interakcija sa saputnikom uzrok sekundarnog, šestogodišnjeg ciklusa zatamnjenja.
To je različito od tzv. „Velikog zatamnjenja“ iz 2019–2020. godine, kada je Betelgeza naglo izgubila sjaj, što je podstaklo spekulacije da bi mogla uskoro eksplodirati kao supernova. Ipak, taj fenomen je 2023. objašnjen kao posljedica ogromnog oblaka prašine koji je sama zvijezda izbacila.
Šta nas očekuje
Astronomi će imati sljedeću priliku da posmatraju saputnika Betelgeze u novembru 2027. godine, kada će biti na maksimalnoj udaljenosti od glavne zvijezde.
Novo otkriće ne samo da donosi odgovore o specifičnostima Betelgeze, već i pruža širi uvid u ponašanje crvenih superdžinova, koji često prolaze kroz dugotrajne promjene u sjaju.
„Ovo otkriće je na samim granicama onoga što se može postići teleskopom Džemini kada je u pitanju visoka ugaona rezolucija – i uspješno je“, zaključio je Hauel, prenosi Telegraf.
-
Zdravlje15 sati ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Svijet3 dana ago
INCIDENT U TRAVNIKU: “Mudžahedini” pozvali na obračun s Hrvatima
-
Politika3 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Društvo1 dan ago
PDP STAO UZ NAROD! Carić i mještani traže HITNU reakciju zbog puta koji nestaje u rastinju!
-
Politika1 dan ago
Amidžić ispoštovao odluku Šmita! Centralna banka isplatila dug Vijaduktu
-
Hronika3 dana ago
STRAHOTA U PRNJAVORU! Brat nožem usmrtio rođenog brata!
-
Banjaluka1 dan ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Hronika2 dana ago
UZNEMIRUJUĆE INFORMACIJE: Treći brat prijavio ubistvo u Prnjavoru