Connect with us

Društvo

KATASTROFA! BiH i Albanija u trci za najsiromašniju zemlju Evrope

Živimo sve lošije, pokazuje i najnovija Eurostatova statistika. U trci smo sa Albanijom za najsiromašniju zemlju Evrope.

Prema najnovijim podacima Eurostata za 2024. godinu, bruto domaći proizvod po stanovniku u BiH iznosi svega 35% prosjeka Evropske unije, dok je u Albaniji nešto više – 37%. Ali zanimljiv zaokret donosi pokazatelj stvarne potrošnje građana, tzv. AIC (actual individual consumption). Tu BiH prestiže Albaniju sa 41% prosjeka EU, dok je Albanija na 38%.

Drugim riječima, Albanija ima nešto veće prihode, ali BiH troši više.

Na vrhu ljestvice nalazi se Luksemburg sa nevjerovatnih 241% EU prosjeka, dok BiH i Albanija ostaju duboko u zoni siromaštva. Sljedeća najlošije plasirana zemlja unutar EU je Bugarska sa 66% prosjeka, gotovo dvostruko više od BiH.

Zemlja BDP po stanovniku (% EU) AIC po stanovniku (% EU)

Luksemburg 241% 142%

Njemačka 102% 100%

Hrvatska 73% 71%

Bugarska 66% 64%

Albanija 37% 38%

BiH 35% 41%

Napomena: Podaci za Albaniju temelje se na preliminarnim procjenama Eurostata.

Kako živimo bolje kad imamo manje?
Veća potrošnja uz niži BDP može biti posljedica veće dijaspore, uvozne pomoći, kreditne potrošnje, sive ekonomije, pa čak i statističkih odstupanja. Jedno je jasno – ni BiH ni Albanija, kao ni zemlje regiona Crna Gora, Srbija, Sjeverna Makedonija, nalaze se daleko ispod evropskog prosjeka.

Bosna i Hercegovina i zemlje regiona imaju znatno niže cijene u odnosu na prosjek EU, što donekle ublažava uticaj nižih prihoda i BDP-a. Ipak, niži troškovi života nisu dovoljni da potpuno kompenzuju niži životni standard i ekonomsku snagu ovih zemalja.

Takođe primjetno je i da se evropske ekonomske sile nastavljaju udaljavati jedna od druge. Luksemburg je i dalje neprikosnoveni lider sa BDP-om po stanovniku koji je 142% iznad prosjeka EU, dok je Irska na drugom mjestu sa 111% iznad prosjeka. Ove dvije zemlje pokazuju neuporedivo visok nivo ekonomskog razvoja i životnog standarda.

Irska, uprkos visokom BDP-u, bilježi znatno nižu stvarnu individualnu potrošnju, što ukazuje na specifičnosti njihove ekonomije – multinacionalne korporacije i intelektualna svojina značajno podižu BDP, ali ne doprinose ujednačenoj raspodjeli bogatstva među stanovništvom.

S druge strane, Bugarska, kao najsiromašnija zemlja EU, ima BDP po stanovniku 34% ispod prosjeka Unije, dok Rumunija, Letonija i Grčka takođe znatno zaostaju. Disperzija između najbogatijih i najsiromašnijih članica EU ostaje velika, iako je tokom posljednjih deset godina blago smanjena – najbogatiji su i dalje oko četiri puta bogatiji od najsiromašnijih.

Ovi podaci jasno pokazuju da unutar Evrope i dalje postoje duboke ekonomske podele koje ugrožavaju socijalnu koheziju i jedinstvenu evropsku tržišnu ekonomiju. Dok bogate zemlje nastavljaju da rastu i jačaju svoj standard, slabije ekonomije ostaju zarobljene u začaranom krugu niskog rasta i nejednakosti, prenosi Buka.

Društvo

STIGLI DO TAČKE BEZ POVRATKA! Borci više nemaju vremena za čekanje

Populacija smo koja će živjeti još nekih desetak godina, tako da je krajnje vrijeme da se zakonske odredbe koje se odnose na borce poprave kako bi poboljšali njihov položaj. Riječ je o ljudima koji sve češće obolijevaju i treba im zaštita i pomoć.
Poručili su ovo iz Boračke oragnizacije Republike Srpske (BORS) nakon sastanka u Vladi na temu izmjena važećih zakonskih propisa i reviziji statusa boraca.

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije RS Milovan Gagić koji je prisustvovao sastanku rekao je da im je drago da je krenula priča u vezi izmjena Zakona o pravima boraca, ratnih vojnih invlida i porodica poginulih boraca.

– Revizija statusa boraca godinama se provlači kao tema koja još nije riješena. Smatramo da je puno važnije pored te teme donijeti izmjene i dopune Zakona. Na sastanku nismo govorili o kokretnim izmjenama, ali smo se dogovorili da u narednom periodu idemo u tom pravcu – rekao je „Glasu“ Gagić i dodao da je Boračka organizacija početkom godine nakon sastanaka sa najvišim zvaničnicima formirala radnu grupu za izmjene Zakona o boračkim kategorijama.
Ta radna grupa, navodi on, je već dosta posla uradila.

– Pri kraju smo svega onoga što planiramo predložoti za izmjene Zakona o pravima boraca. Naš plan je da do 15. septembra zatražimo od nadležnih da sve ono što smo stavili na papir uvrste u izmjene Zakona – kazao je Gagić i dodao da će nastajati da sa ostalima nevladinim organizaciojama proisteklim iz Odbrambeno-otadžbinskog rata doprinesu da Srpska dobije što bolji Zakon o pravima boraca.

Cilj je, navodi Gagić, da izmjene zakona budu usvojene do kraja godine, odnosno da nova rješenja stupe na snagu 1. januara 2026. godine

– Vjerujemo da će sve ići u tom pravcu. Svoje prijedloge za izmjene zakona imamo, a vjerujem i ostali, nakon čega predložena rješenja treba uputiti u proceduru usvajanja u Narodnu skupštinu. Cilj je poboljšati položaj boračkih kategorija, posebno onih koji nemaju nikakva primanja osim boračkog dodatka, a pored toga potrebno je pod hitno riješiti i pitanje člana 16. važećeg zakona, koji treba urediti da se više ne može osporavati na Ustavnom sudu – poručio je Gagić i dodao da treba raditi i na rješenju ostalih problemam kako bi se pobošao položaj boračkih kategorija.
Naveo je da nova rješenja treba što prije ugraditi u zakon kako bi borci dobili satisfakciju za sve ono što su učinili za Srpsku.

– Sve ostale teme i priče su dobrodošle. Ove izmjene i dopune zakona treba da budu najbolje do sada, jer su ovo vjerovatno posljednje izmjene tog zakonskog rješenja. Ona rješenja koja su dobra i primjenjiva ne treba dirati, a u zakon treba ugraditi sve ono što bi poboljšalo položaj boračkih kategorija – naglasio je Gagić.

Za sada će BORS, navodi on, insistirati da bude riješeno pitanje od 15.000 do 16.000 boraca koji trenutno nemaju nikakva primanja osim boračkog dodatka.

– Tražićemo da te ljude zakon zaštiti i da se nađe način da imaju neka primanja u vidu minimalne penzije, koja će im omogućiti iole normalan život i liječenje. Dakle, to treba da bude zakonska odredba, a ne bilo kakve odluke. Takođe, postoji niz stvari koje u važećom zakonu više uopšte nisu primjenjive jer su zastarjele i treba ih brisati – kazao je Gagić i dodao da treba zakonski urediti i banjsko liječenje boraca.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić rekao je nakon sastanka u Vladi koji je održan u srijedu da će 11. avgusta na novom sastanku u Banjaluci sa predstavnicima nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata biti formirana radna grupa za izmjene i dopune Zakona o pravima boraca, ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca.

Revizija
Kada je riječ o reviziji statusa boraca, Milovan Gagić navodi da je na sastanku u Vladi RS razgovarano kako i na koji način to provesti.

– Svi su svjesni da stečeno pravo kroz pravnu proceduru se može osporiti ponovo samo kroz pravnu proceduru i omogućiti stranci da se žali i da može pokrenuti postpak pred sudom. Sigurno među nama ima i onih kojima tu nije mjesto, ali treba naći ozbiljne načine kako to sve utvrditi i urediti zakonski – poručio je Gagić.

Nastavi čitati

Društvo

NAJVEĆA REGATA U REGIONU! Oko 800 učesnika spušta se niz Unu ove subote

U subotu će biti održana Internacionalna manifestacija Una regata – lađom niz Unu, a za sada su prijavljene 62 ekipe, rekao je direktor Turističke organizacije Novi Grad Nebojša Todić, koji dodaje da i ove godine očekuju oko 800 učesnika.

Prijave se mogu obaviti i na dan regate za one koji nisu bili u mogućnosti da se ranije prijave, rekao je Todić.

– Una regata počinje od 10.00 časova u Blatni okupljanjem učenika. Start je u 12.00 časova a dolazak ekipa na gradsku plažu Ada u Novom Gradu u 19.00 časova. Nakon toga, program se nastavlja na Trgu 9. januar – rekao je za Radio Novi Grad direktor Turističke organizacije Novi Grad Nebojša Todić.

Todić kaže da iz godine u godinu raste interesovanje za ovu manifestaciju koja je prilika za uživanje u čarima rijeke Une.

Povodom održavanja koncerta grupe “OK band” u sklopu manifestacije “Una regata – lađom niz Unu” privremeno će biti obustavljen saobraćaj na gradskom području u subotu 26. jula. Predviđeno je da koncert počne oko 21 čas.

Od 17 časova do ponoći doći će do obustave saobraćaja na Trgu 9. januar i u dijelovima ulica Miloša Obilića, Miće Šurlana i Petra Pecije.

Nastavi čitati

Društvo

SNAŽNA PROMJENA VREMENA ZA VIKEND! Očekuju se padavine, jak vjetar i grad

Meteorolozi u Hrvatskoj za vikend najavljuju veliku promjenu vremena, pad temperature za 15 stepeni, obilnu kišu, vjetar, grad i pijavice na Jadranu.

Državni hidrometeorološki zavod je povodom predstojeće promjene vremena saopštio da će uslijediti izražena promjena vremena s ponegdje intenzivnim padavinama i vjetrom. Za sutra je na snazi i narančasto upozorenje za zagrebačko i splitsko područje zbog mogućih grmljavinskih nevremena i obilnije kiše. Povremeno će padati kiša, nerijetko i u obliku izraženih pljuskova s grmljavinom, a vjerovatna su i grmljavinska nevremena praćena prolazno jakim i olujnim vjetrom.

Lokalno je moguć i grad, a na Jadranu pojava pijavica. Najviše treba računati na obilnu kišu, prenose hrvatski mediji.

Najintenzivnije padavine očekuje se u drugom dijelu subote i u noći na nedjelju. Na sjevernom Jadranu, planinskim i centralnim dijelovima Hrvatskoj vjerovatne su znatne količine kiše u kraćem periodu pa su moguće i poplave. Osjetno će osvježiti. Linker
Smirivanje situacije dolazi krajem vikenda, ali već početkom naredne sedmice stiže nova kiša, pa će lokalno biti izraženih pljuskova s grmljavinom, prvo duž obale. Ponovno je najizraženija kiša vjerovatnija u noći između ponedjeljka i utorka.

Utorak će biti i vjetrovit, u unutrašnjosti uz umjeren do jak sjeverni i sjeveroistočni vjetar, dok će duž obale postepeno jačati bura i tramontana.

Smirivanje vremena izgledno je u utorak uveče.

Nastavi čitati

Aktuelno