Connect with us

Društvo

“DOSTA JE BILO – DO ISPUNJENJA ZAHTJEVA!”: Transportni sektor BiH najavio masovne proteste od 1. septembra

Nakon više od dvadeset godina zanemarivanja, nepovezanosti i institucionalnih opstrukcija, sektor drumskog transporta i logistike Bosne i Hercegovine po prvi put istupa kao jedinstven front.

Konzorcijum logistika BiH, kao najšira interesna mreža prevoznika i logističkih kompanija, najavio je početak sveobuhvatnog i kontinuiranog protesta od 1. septembra 2025. godine, pod sloganom: “Dosta je bilo – do ispunjenja zahtjeva!”

Prvi korak u ovom pravcu napravljen je 21. aprila, kada su prevoznici organizovali miran protestni defile u Sarajevu, demonstrirajući snagu, disciplinu i dostojanstvo. Ipak, kako ističu iz Konzorcijuma, nakon brojnih sastanaka, dopisa i neispunjenih obećanja, sektor ulazi u odlučujuću fazu borbe za svoja prava.

Najavljeni protest biće organizovan širom BiH, sproveden u skladu sa zakonom i uz poštovanje humanitarnih koridora, uključujući prolaz za djecu, hitne službe, vojsku i policiju. Protest će trajati sve dok se ne ispune svi zahtjevi koje je sektor jasno i argumentovano artikulisao.

Prevoznici traže povrat 50 odsto trošarina na gorivo, po uzoru na praksu u zemljama Evropske unije, te popust od 50 odsto na putarine i cestarine kroz jedinstveni TAG sistem. Takođe zahtijevaju priznanje statusa “izvoznika usluga” za transportne firme, ukidanje diskriminacije u primjeni AETR i SSP sporazuma na području EU, kao i skraćenje vremena čekanja na graničnim prelazima za najmanje 50 odsto.

Među zahtjevima su i uspostavljanje funkcionalne koordinacije svih inspekcija radi veće efikasnosti, rasterećenje poslovanja na nivou Ministarstva komunikacija i transporta BiH, kao i vlada Republike Srpske i Federacije BiH. Dodatno, sektor insistira na potpunoj digitalizaciji kroz uvođenje sistema poput e-CMR, NCTS, e-CEMT i interoperabilnih aplikacija, te uspostavljanje jedinstvenog informacionog sistema za potrebe transporta i logistike.

Za organizaciju protesta formiran je Koordinacijski tim zajedničkih poslova, koji će tokom trajanja protesta biti stacioniran u Parlamentu BiH. Protest će se sprovoditi kroz operativne zone, usklađene sa nadležnostima regionalnih centara Uprave za indirektno oporezivanje u Sarajevu, Banjaluci, Mostaru, Tuzli i Zenici. Koordinatori po zonama biće zaduženi za vođenje lokalnih aktivnosti i direktnu komunikaciju sa centralnim timom. Sva zvanična saopštenja i uputstva tokom protesta dolaziće isključivo iz Parlamenta BiH, iz sjedišta Koordinacijskog tima.

Konzorcijum je u saopštenju pozvao sve članove i aktere u sektoru da zadrže dostojanstvo u komunikaciji, disciplinu u organizaciji kolona i punktova, kao i međusobnu solidarnost i jedinstvo. Posebno su naglasili da neće tolerisati bilo kakve pokušaje manipulacije, podjela ili politizacije protesta.

U narednim danima najavljeno je objavljivanje informacija o tačkama institucionalne blokade i imenima pojedinaca koji su, kako navode, kroz više od dvije decenije eksploatisali sektor i izvukli preko 240 miliona konvertibilnih maraka. Biće predstavljen i niz konkretnih primjera pokušaja opstrukcije digitalizacije, regulatornih olakšica i evropskih reformi.

Kako navode iz Konzorcijuma, ovo nije samo borba za preduzeća, već za sektor koji hrani desetine hiljada porodica i čini ključnu arteriju bosanskohercegovačke privrede. „Borimo se za radna mjesta, za ekonomski suverenitet države, i za pravo da radimo po evropskim standardima. Kako nastupimo 1. septembra – tako će nas pamtiti istorija i naša djeca“, poručuju iz organizacije.

Društvo

POMOĆ HRABROM DJEČAKU: Pozovite 17166 i donirajte 2 KM za Vedada!

Nastavljamo humanitarnu akciju za našeg hrabrog dječaka, Vedada Kičinu, koji se bori s nizom teških i rijetkih zdravstvenih dijagnoza.

Dijagnostifikovana mu je intersticijska bolest pluća, a posljednji nalazi nisu ohrabrujući. Njegovo zdravstveno stanje se dodatno komplikuje – boluje i od problema sa slezenom, jetrom, bubrezima, štitnom žlijezdom i probavnim sistemom, a trenutno je i na granici razvoja dijabetesa.

Nažalost, dječak počinje da gubi sluh, a nedavno su potvrđene još dvije vrlo ozbiljne dijagnoze. Sve dijagnoze koje ima nose visok stepen rizika, a bez odgovarajuće terapije i stalnog ljekarskog nadzora, bolest brzo napreduje.

Pravilnim liječenjem moguće je usporiti napredovanje bolesti i znatno mu olakšati svakodnevni život. Neke komplikacije, nažalost, nisu izlječive, ali uz našu pomoć možemo učiniti sve da dječak ne uđe prerano u najtežu fazu bolesti.

Molimo sve ljude dobrog srca da se uključe – pozivom na broj 17166 donirate 2 KM za njegovo liječenje.

Budimo dio ove borbe – pokažimo da nije sam.

Pozivamo ljude dobre volje da pokažu solidarnost i pomognu ovom hrabrom dječaku da dobije potrebnu medicinsku njegu.

Osim poziva na humanitarni broj, možete pomoći i direktnim uplatama na račun Vedadove majke:

Dženana Kičina

Broj računa (za uplate iz BiH): 1994606045380748
IBAN (za uplate iz inostranstva): BA391994606045380748
SWIFT: ABSBBA22 Sparkasse Bank
Adresa: Gornji Ranković, Teslić

Ukoliko želite stupiti u direktan kontakt s Vedadovom porodicom radi dodatnih informacija ili podrške, možete nas slobodno kontaktirati.
Hvala svima koji se odazovu ovom pozivu i pruže ruku pomoći Vedadu i njegovoj porodici – poručuje Humanitarno udruženje “Mali Anđeo”.

Nastavi čitati

Društvo

“ZARADI BRZO, ULOŽI MALO” – PA OSTANE BEZ SVEGA! MUP RS objavio uzbunu zbog eksplozije internet prevara sa lažnim kripto platformama!

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske zbog sve učestalijih prijava oštećenih lica iz Republike Srpske, upozorava građane na različite vrste zloupotreba vezanih za kriptovalute.

Prevare se najčešće ogledaju u tome da izvršioci putem društvenih mreža kao što su Fejsbuk i Instagram ili pozivanjem građana sa brojeva telefona ili putem aplikacija za komunikaciju reklamiraju određene lažne platforme kojima je navodno moguće investirati u kriptovalute i zaraditi velike iznose novca za kratak vremenski period, saopšteno je iz MUP.

Objasnili su da se tom prilikom se izvršioci koriste različitim prevarama kako bi oštećene doveli u zabludu da im šalju novac, a na ime navodnog ulaganja u kriptovalute.

– Izvršioci se vrlo često predstavljaju kao radnici na berzi, dostavljaju oštećenima različite lažne certifikate kojima to potvrđuju, šalju oštećenima linkove za pristup različitim platformama, te uvjeravaju oštećene da na tim platformama kreiraju svoje naloge i da tu mogu pratiti stanje računa i vrijednost svojih ulaganja – naveli su iz MUP.

Komunikacija izvršilaca i oštećenih se najčešće odvija putem elektronske pošte ili putem aplikacija za komunikaciju (WhatsApp, Viber i slično).

– Da bi izgledali uvjerljivo izvršioci komuniciraju na lokalnom jeziku i u komunikaciji pokazuju razumijevanje ukoliko oštećeni nisu upoznati sa načinom trgovanja kriptovalutama. Vrlo često izvršioci nude tehničku pomoć u smislu da kreiraju oštećenima naloge na društvenim mrežama, i-mejl adresu kao i da putem aplikacija za daljinski pristup (npr. AnyDesk) pristupe računaru ili mobilnom telefonu oštećenog te direktno vrše podešavanja, skidanje podataka i slično – istakli su iz MUP.

Kako bi stekli protivpravnu imovinsku korist, izvršioci navode oštećene da im novac uplaćuju putem različitih servisa za plaćanje kao što je Western Union i slični. Tom prilikom uvjeravaju oštećene da je novac potrebno uplatiti radi troškova određenih provizija, kamata, berzanskih usluga, osiguranja depozita i slično.

– Najčešće se uplate vrše na imena stranih lica u zemljama kao što su Gruzija, Portugal i ostale zemlje koje nisu sa našeg govornog područja. Ovim vidom prevara se pričinjavaju izuzetno velike materijalne štete koje u pojedinačnim slučajevima iznose i po nekoliko desetina hiljada konvertibilnih maraka. Novac je najčešće veoma teško ili nemoguće vratiti s obzirom da se prijavljivanje vrši tek nakon proteka dužeg vremenskog perioda, to jeste kada oštećeni shvati da je prevaren, da je doveden u zabludu i da neće ostvariti obećanu zaradu – naveli su iz MUP.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske savjetuje građane da se zaštite na sljedeći način:

– Informisati se o „blockchain“ tehnologiji i načinu rada kriptovaluta.

– Informisati se o platformama za trgovinu kriptovalutama i pružaocima usluga povezanih sa virtuelnim valutama u našoj zemlji.

– Provjeravati pouzdanost platformi za trgovinu kriptovalutama.

– Zaštititi kripto novčanik (preporuka je korištenje tzv. „hladnih“ novčanika, koji će biti odvojeni od mreže i zaštićeni šifrom).

– Provjeriti identitet osoba sa kojima se ulazi u poslovnu saradnju.

– Uplate novca vršiti samo putem banaka, provjerenih servisa i na imena osoba koje su provjerene i poznate.– Postavljati jake lozinke na naloge.

– Postavljati dvostruke autentifikacije.

– Koristiti licencirane operativne sisteme i antivirusne programe (mogu prepoznati i upozoriti na mnoge vrste napada, fišing stranice, lažne i-mejl poruke i slično).

Skrenuli su pažnju i na ono šta nikako ne treba učiniti:

– Ostvarivati komunikaciju i poslovnu saradnju sa osobama koje nam nisu poznate, nalaze se u inostranstvu i čiji identitet ne možemo potvrditi uživo.

– Otkrivati svoje lične podatke nepoznatim osobama.

– Fotografisati i slati fotografije lične karte, putne isprave, kartica za bezgotovinsko plaćanje i drugih ličnih dokumenata i isprava osobama koje nam nisu poznate ili koje smo upoznali putem interneta.

– Otkrivati svoje lozinke drugim osobama.

– Omogućavati daljinski pristup svojim uređajima kao što su mobilni telefon ili računar instaliranjem aplikacija kao što su AnyDesk, TeamViewer i slične.

Ukoliko se tako nešto ipak dogodi potrebno je blokirati kartice za bezgotovinsko plaćanje ukoliko su korištene za plaćanje. Potrebno je i sačuvati svu komunikaciju koja uključuje brojeve telefona, slike ekrana sa komunikacijom i slično, kao i dokumentaciju koja se odnosi na transfere novca, te sačuvati podatke o društvenim mrežama i platformama (slike ekrana, URL adrese i slično).

Nastavi čitati

Društvo

Ukupna DUGOVANJA “Željeznica” skoro 300 MILIONA KM

Ukupna dugovanja javnog preduzeća “Željeznice Republike Srpske” zaključno sa polovinom ove godine iznose 295.943.460 KM, piše u polugodišnjem finansijskom izvještaju ovog preduzeća koji je objavljen na Banjalučkoj berzi.

Tako se navodi da je gubitak preduzeća u šest mjeseci ove godine iznosio 18.442.519 KM.

Gubitak preduzeća je za više od četiri miliona KM veći u odnosu na šest mjeseci prošle godine kada je gubitak iznosio 14,29 miliona KM.

Inače, tokom cijele prošle godine je gubitak “Željeznica Republike Srpske” iznosio 34,2 miliona KM.

Nastavi čitati

Aktuelno