Politika
BODIROGA “Većina građana Republike Srpske vas je pročitala!”

“Narodna skupština Republike Srpske usvoji zakone koji zabranjuju rad i postupanje Suda BiH u Republici Srpskoj, a on (Milorad Dodik) ode u Sud BiH. Hoće referendum povodom presude Suda BiH, a on prizna tu istu presudu tako što izrečenu zatvorsku kaznu zamjeni novčanom”, naveo je Bodiroga. Poručio je ovo šef Kluba poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Ognjen Bodiroga podsjećajući šta je sve vlast na čelu sa Miloradom Dodikom usvojila, a onda pogazila sopstvene odluke.
“Narodna skupština Republike Srpske usvoji zakone koji zabranjuju rad i postupanje Suda BiH u Republici Srpskoj, a on (Milorad Dodik) ode u Sud BiH. Hoće referendum povodom presude Suda BiH, a on prizna tu istu presudu tako što izrečenu zatvorsku kaznu zamjeni novčanom”, naveo je Bodiroga.
On je upitao sa li i poslije toga režimski mediji nastavljaju sa tezama da je presuda Dodiku presuda Republici Srpskoj, da neće biti redovne penzije, plate, da je ugrožena imovina Republike Srpske…
On je naglasio da ih je, kako je rekao, “većina građana Republike Srpske, pročitala”.
“Građani neće da žive u atmosferi medijske propagande, lažnog patriotizma prodanih duša, falsifikovanja istorijskih činjenica, dosta je korupcije, kriminala, namještenih konkursa, kupljenih diploma, ucjena i pritisaka.Pročitani ste!”, poručio je Bodiroga.
(BN)
Politika
Popović o kandidaturi za predsjednika: “NAJOBIČNIJE BUDALAŠTINE, nema veze sa zdravim razumom!”

Ime profesora pravnog fakulteta u Banjaluci Vitomira Popovića pojavilo se u spekulacijama kao ime potencijalnog kandidata za predsjednika Srpske, ukoliko dođe do prijevremenih izbora u Srpskoj.
Prema pisanjima pojedinih medija, Popović je prijedlog PDP, kao dio ideje da se postigne konsenzus svih srpskih partija o jednom kandidatu.
Popović je kao dio delegacije PDP-a i Draška Stanivukovića došao i na posebnu sjednicu NSRS na kojoj se raspravljalo o novom Ustavu Republike Srpske.
Na pitanje hoće li biti nezavisni kandidat za predsjednika RS, Popović je za Glas Srpske rekao da o tome nikad nije ni razmišljao.
– Najobičnije budalaštine i ja sam to pročitao na portalima. To nema baš mnogo veze sa zdravim razumom, nikada o tome nisam razmišljao. Sada moramo misliti o jedinstvu i ponašati se kako nalaže NSRS – izjavio je Popović, prenosi Glas Srpske.
Politika
EVROPSKI PUT POD LUPOM! BiH prijeti da propusti istorijsku šansu, KASNI SA SVIM

BiH je u procesu pristupanja EU još praktično od solunskog samita EU 2001. godine, kada je definitivno odlučeno da se zemljama zapadnog Balkana dodijeli evropska perspektiva.
Članstvo u EU se ne može “zaslužiti”, već ono mora biti odobreno od strane zemalja članica, odnosno one moraju željeti prijem novih članica.
Članice EU su odlučile da zapadnom Balkanu otvore evropsku perspektivu i propisale uslove pod kojima se to može desiti – zemlje moraju poštovati osnovna ljudska prava i vladavinu zakona, moraju biti spremne da se integrišu u evropsko tržište i moraju pokazati spremnost da rade na pomirenju u regionu.
BiH je trenutno zemlja kandidat, što znači da bi sljedeći korak trebalo da bude pokretanje pregovora, odnosno usvajanje pregovaračkog okvira.
Nezvanično u razgovoru s novinarima, zvaničnici Evropske komisije priznaju da pojam “pregovori” ne odražava u potpunosti ono što će se dešavati.
Više se radi o prihvatanju uslova koje postavljaju zemlje članice, nego o pregovaranju.
U nedavnom razgovoru s hrvatskim diplomatom koji je s grupom novinara podijelio hrvatska iskustva, rečeno nam je da vješt pregovarački tim može isposlovati i posebne uslove, posebno u sektorima koji su politički osjetljivi u njihovoj zemlji, ali da je za to potreban dobar lokalni tim, i glavni pregovarač koji ne samo da mora imati dubinsko znanje evropskih integracija, nego i odlične lične kontakte u Briselu i evropskim metropolama.
Proces pregovaranja je vjerovatno najsloženiji političko-administrativni proces kroz koji bilo koja zemlja mora proći i zahtijeva veliku koordinaciju unutar zemlje. S obzirom na to da je BiH “zapela” na izboru glavnog pregovarača, već je sad izvjesno da će to za BiH biti veoma težak proces. Činjenica da se u izboru glavnog pregovarača isključivo gleda kroz etničku prizmu i pripadnost političkoj grupaciji koja tu osobu kandiduje, ne obećava da će se BiH pokazati vještom kada proces počne.
Pregovori o članstvu ne mogu početi dok se sve vlade EU ne dogovore, u obliku jednoglasne odluke Savjeta EU, o okviru ili mandatu za pregovore sa zemljom kandidatom. Pregovori se odvijaju između ministara i ambasadora vlada EU i zemlje kandidata na međuvladinoj konferenciji.
Nakon tog prvog koraka, mora se sprovesti skrining, koji će pokazati u kakvoj situaciji se zemlja nalazi.
S obzirom na to da je BiH, kao i ostale zemlje zapadnog Balkana, u procesu stabilizacije i pridruživanja (SSP), a u Sarajevu postoji kancelarija specijalnog predstavnika EU, situacija u zemlji im je dobro poznata, pa bi se taj skrining mogao sprovesti brže. Delegacija EU je i do sada, uz pomoć iz Brisela, često preduzimala proaktivnu ulogu i pokušavala pomoći domaćim zvaničnicima da sprovedu neophodne korake ka evropskim integracijama.
Prije početka pregovora, zemlja kandidat mora podnijeti svoj stav, a EU mora usvojiti zajednički stav. Za većinu poglavlja, EU će postaviti kriterijume za zatvaranje u ovom stavu koje zemlja kandidat mora ispuniti prije nego što se pregovori u dotičnoj oblasti politike mogu zatvoriti.
Pregovori mogu da traju dugi niz godina, ne samo zbog obima posla koji zemlja kandidat treba da sprovede mijenjajući vlastite zakone i propise u skladu s pravnom stečevinom EU, nego i zbog internih procedura u Briselu, a posebno zato što je za svaki korak, poput otvaranja i zatvaranja poglavlja, potrebna saglasnost svih zemalja članica.
Nakon potpisivanja ugovora, kandidat postaje zemlja pristupnica, što znači da se očekuje da postane punopravna članica EU na datum utvrđen ugovorom, pod uslovom da je ugovor ratifikovan. U međuvremenu, u statusu “aktivnog posmatrača”, ima koristi od posebnih aranžmana, kao što je mogućnost davanja komentara na nacrte prijedloga, komunikacija, preporuka ili inicijativa EU.
S obzirom na to da BiH ima potpisan SSP s EU, tehnički proces biće mnogo lakši, jer je BiH već sprovela neke od velikih obaveza koje tek čekaju zemlje koje nisu na zapadnom Balkanu, a takođe žele da postanu članice.
Politika
SAVANOVIĆ: “Svima je preko glave KRIZA I PODJELA, Stanivuković nudi izlaz koji nije u sukobima!”

-
Horoskop22 sata ago
HOROSKOPSKI ZNAKOVI KOJE PRATI SREĆA! Jeste li među njima?
-
Politika1 dan ago
STANIVUKOVIĆ KAO GLAS RAZUMA “Dodik više nije predsjednik Republike Srpske, ali borićemo se protiv novih nametanja!”
-
Region3 dana ago
Zbog SPOMENIKA vojvodi ĐURIŠIĆU – ODREĐEN PRITVOR
-
Društvo3 dana ago
PROMJENE NA GRANICAMA EU! Nova pravila od OKTOBRA
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “PDP ostaje dosljedan – nećemo izlaziti na izbore, ali ako bude neizbježno, PODRŽAĆEMO NESTRANAČKOG KANDIDATA”
-
Politika21 sat ago
Ne priznaje Sud, ali… DODIK OTKUPIO ZATVORSKU KAZNU!
-
Svijet2 dana ago
Evropa o strahu od dogovora Putin – Tramp: “Mogli bismo ostati fusnota u istoriji”
-
Banjaluka1 dan ago
SELAK SE OPET PROVALIO! SPS traži pranje ulica u Banjaluci, ne znaju da se peru svake noći