Politika
DODIK OTKRIO PLANOVE oko referenduma “Izbora NEĆE BITI”
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik otkrio je detalje plana koji se tiču referenduma, i objasnio da će nakon prvog, odmah uslijediti i drugi referendum – ključni.
– Narodna skupština Republike Srpske će donijeti odluku da se nikakvi izbori neće održati u Srpskoj. Nijedna škola, dom kulture, neće moći da se koriste za održavanje izbora. Kada je riječ o bilo kakvom učešću ljudi u biračkim odborima povodom tih izbora, izmijenićemo zakone i donijećemo da je to dio krivične odgovornosti za rušenje Ustavnog poretka Republike Srpske. Na taj način ćemo reći ljudima da se drže po strane. Postoji niz stvari koje ćemo činiti po tom pitanju. To su legitimni procesi. Definitivno danas kažem da SNSD neće učestvovati na izborima, kao ni koalicioni partneri. Koliko vidim to najavljuje i PDP, ovi drugi kao hoće. Želim samo da im kažem da su ti izbori besmisleni i da se neće desiti – rekao je Dodik i odgovorio na priču iz opozicije sa kosovskim scenariom.
Podjeća da je na Kosmetu u četiri opštine izašlo tri odsto ljudi i oni su rekli da je to legalno.
– Kosovo je Kosovo, a Republika Srpska je Republika Srpska. Mi imamo svoj parlament, Vladu, policiju, narod. Poenta je da se vidi čija je volja ovdje dominantna. Jednog stranca i muslimana ili je volja naroda u Republici Srpskoj dominantna? Volja naroda će izražena na izborima, a biće izražena i na referendumu. Referendum treba da da odgovor na pitanja da li podržavaju da nelegitimni stranac urušava ustavni poredak Republike Srpske i da neustavni sud svojim odlukama može da smijeni demokratski izabrane predstavnike institucija Srpske? Mi očekujemo veliko NE. Taj referendum neće riješiti pitanje same presude, oni će to ignorisati, reći će idemo dalje. Na bazi tog ignorisanja mi ćemo praviti naše političke pretpostavke, zato sam najavio seriju referenduma. Prije 10 godina sam govorio da će se stvari ovdje riješiti referendumom. Neki ljudi, čak i politički prvaci koji se pokušavaju nametnuti kao nada kažu da sam spomenuo 70 puta referendum. Treba da ga pomenemo sedam miliona puta jer će se tako ovo pitanje riješiti – kaže predsjednik Srpske za RTRS.
Dodik poručuje da treba da se mobilišu ljudi za drugi referendum koji će biti zasnovan na činjenici da se ne poštuje volja naroda iz prvog referenduma.
– To je poruka srpskom narodu da je beznačajan i da ovdje postoje stranci koji žele da nametnu svoju volju i eliminišu Republiku Srpsku užurbano. Ući ćemo u drugi referendum kojim ćemo afirmisati naše pravo na samoopredjeljenje i afirmisati naše pravo da ne idemo više kao EU. Naš put kao Evropi je put ka grobnici. Drugi referendum će biti ključan. Nije vremenski predodređen. Ljudi treba da razumiju. Ovdje se radi o okupacionoj upravi koja postoji od strane evropske strukture. Njihov ambasador ovdje obični bezlični karijerista i prevarant Soreka. Kada je ovaj donio odluku, on je rekao to se mora poštovati. Situacija je sudbinska i veoma delikatna. Ona traži razgovor sa narodom. Obići ću čitavu Republiku Srpsku i objašnjavati ljudima o čemu se ovdje radi. Republika Srpska će se iz ovoga podići kao feniks i postaće još više samostalna. Nudimo, vratite nas na poziciju Dejtonskog sporazuma. Oni to neće da urade, a onda ćemo mi donijeti odluke – rekao je Dodik.
On je poručio da će drugi referendum izvući Republiku Srpsku iz smrtnog zagrljaja BiH.
Politika
POSLJEDNJI TANGO DODIKA I BAKIRA! Kako lažni neprijatelji zajedničkim koracima vode zemlju u potpunu propast!
Dok građani grcaju u problemima, a povjerenje birača u stare političke garniture pada na istorijski minimum, odigrava se još jedan čin dobro poznate predstave. Ovoga puta u glavnim ulogama našli su se Milorad Dodik i Bakir Izetbegović, čiji je telefonski razgovor “misteriozno” završio u javnosti.
Slučajnost? Teško.
Godinama su upravo Dodik i Bakir gradili političke karijere hraneći jedni druge sukobima, krizama i velikim riječima. Kada jednom padne popularnost jednog, drugi ga “spašava” novim konfliktom. Kada nestane tema, pojavi se nova svađa. Kada birači počnu da okreću leđa, iz rukava se izvuče nova drama.
Objavljeni razgovor nije ništa više nego pokušaj oživljavanja političkog cirkusa kojem publika sve manje vjeruje. Dvojica dinosaurusa domaće politike ponovo su zauzela naslovnice, potisnuvši u drugi plan pitanja ekonomije, korupcije, odlaska mladih i svakodnevnih problema građana.
Dva političara koja su decenijama predstavljana kao najveći protivnici, a koja su istovremeno jedan drugome bila najvažniji politički saveznik u održavanju atmosfere stalne krize, sada igraju svoj posljednji ples pred publikom koja polako napušta salu.
Upravo zato je ovaj telefonski razgovor više od obične prepirke. On predstavlja posljednji pokušaj dvojice političkih havera da još jednom privuku pažnju javnosti.
Dodik stoji iza objave snimka?
Dodatnu sumnju izaziva i sam kvalitet objavljenog snimka. Naime, pažljivijim slušanjem jasno je da se glas Milorada Dodika čuje znatno jasnije i glasnije od glasa Bakira Izetbegovića. To pokazuje sa koje strane je razgovor zapravo sniman.
Preventivno je pokušano izjednačavanje zvuka, pa se stiče utisak da je druga strana puštena preko zvučnika tokom razgovora. Međutim, ni takva obrada nije uspjela potpuno sakriti razliku u kvalitetu i jačini audio-zapisa.
Dodatni detalj koji govori da je Dodik pustio snimak jeste činjenica da su upravo mediji bliski Dodiku među prvima objavili i intenzivno promovisali sporni snimak. Za skeptike je to svojevrsni „potpis autora“, odnosno indicija koja upućuje na zaključak da je snimak potekao upravo iz Dodikovog političkog kruga.
Ovaj cirkus nije ništa više nego još jedna pažljivo režirana epizoda dugogodišnjeg političkog teatra u kojem su Dodik i Bakir često bili istovremeno protivnici pred kamerama i neizostavni partneri u održavanju međusobnog političkog značaja.
Za jedne skandal. Za druge predstava. Za treće – posljednji tango dvojice političara čije vrijeme neumoljivo prolazi.
Posljednji tango Dodika i Bakira.
A dok se reflektori gase, ostaje pitanje: da li građani još žele da gledaju isti komad koji traje već dvadeset godina? Ili je publika konačno odlučila da promijeni kanal?
Poslušajte “tajni” snimak Dodika i Izetbegovića na ovom LINKU.
(Facebook/Društvene mreže) Foto: AI
Politika
ŠAMAR ZA ZDRAVSTVENI RADNIKE! Minić smatra da MINISTRI ZASLUŽUJU VEĆE PLATE od direktora domova zdravlja
Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić rekao je da je Srpska uradila sve da izbjegne arbitražu sa “Elektrogospodarstvom Slovenije” u Vašingtonu.
Minić je naveo da je Vlada Republike Srpske na današnjoj sjednici razmotrila informaciju o aktivnostima na zaključenju ugovora o poravnanju između BiH i “Elektrogospodarstva Slovenije”.
– Ovo je bio jedan mač nad vratom koji sada stavljamo ad akta. Imali smo problem sa Rudnikom i termoelektranom “Ugljevik”, koji je eskalirao i dobro je da smo to riješili – istakao je Minić. Na pitanje da li će doći do povećanja plata ministrima i predsjedniku Vlade Republike Srpske potpisivanjem posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u 31 javnoj službi, on je rekao da, ako se ovo odnosi na ministre, i treba da im plata bude povećana.
– Ako se ne bude odnosilo, onda ništa. Želim da ministri imaju veoma visoke plate, ali da rade u punom gasu i budu na raspolaganju građanima 24 časa. Nije pošteno da neki direktori domova zdravlja ili komandiri policijskih stanica imaju veće plate – naglasio je Minić.
Politika
KAD TI JE TATA MINISTAR! Stevanovićev sin potražuje od Nove Željezare 160 miliona KM
Na danas održanom ročištu pred Opštinskim sudom u Zenici nije donesena konačna odluka o pokretanju ili nepokretanju stečajnog postupka nad preduzećem Nova Željezara Zenica.
Sutkinja Sanja Pavlić će, nakon što je danas saslušala kompletan izvještaj koji je u predstečajnom postupku sačinio privremeni stečajni upravnik Jasmin Hadžirašidović, konačnu odluku donijeti u naredna tri dana.
Hadžirašidović je, pak, istakao kako ostaje pri svim navodima iz izvještaja koji je sačinio na zahtjev ovog suda, u kojem je naveo da postoje svi uslovi za otvaranje stečaja nad ovim preduzećem, a koje zahtijeva potpunu reorganizaciju i prekid integralne proizvodnje čelika, koja je i obustavljena nedavnim gašenjem ili prestanka rada pogona Visoka peć, Aglomeracija i Čeličana.
Preduzeće se, istakao je, nalazi u stanju platežne nesposobnosti, a povjerioci potražuju oko 317.307.000 KM, od čega je 240.000.000 KM dospjelih te još 77 miliona KM nedospjelih potraživanja.
Najveći povjerioci su „Ferrum“ iz Zvornika sa 160 miliona koji je u vlasništvu sina ministra saobraćaja i veza RS Zorana Stevanovića, Nova Ljubija Prijedor sa 69 miliona, Pavgord s 41 milion KM, Elektroprivreda BiH s 8,2 miliona, Toplana Zenica sa 6,5 miliona KM, Messer BiH s 5,4 miliona, Energoinvest sa 4,65 miliona KM.
Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, koja je nedavno sačinila Prijedlog zakona o postupku vanredne uprave u privrednom društvu Nova Željezara Zenica, kojeg su usvojili i zastupnici oba doma Parlamenta FBiH, ima planove za očuvanje integralne proizvodnje čelika u Zenici i BiH te je nedavno, Opštinskom sudu Zenica, za vanrednu upravnicu predložila dugogodišnju zaposlenicu ovog preduzeća Senu Šaranović.
Capital
-
Politika19 sati agoOTIMAČINA ZA MANDATE! Petrović pokazao pravo lice, ultimativno zahtijeva da sam kroji liste za NSRS!
-
Politika3 dana ago“ZABORAVLJUJU ŠTA SU OSTAVILI IZA SEBE”! Drinić optužio SNSD za svjesno širenje netačnih informacija
-
Politika2 dana agoNOVI UDAR ZA VUKANOVIĆA: Bivši saradnik tvrdi da su ljudi u Listi za pravdu i red „potrošna roba“
-
Društvo3 dana agoLOŠE VIJESTI ZA RADNIKE U NJEMAČKOJ! Vlasti spremaju novi zakon, u penziju će se ići znatno kasnije!
-
Hronika3 dana agoHOROR NA RADNOM MJESTU! Poštara izujedao pas, hitno prevezen u bolnicu
-
Društvo2 dana agoUPALJEN ALARM ZA REPUBLIKU SRPSKU! Vrelina i sparina okovale zemlju, a najgore nas čeka tek od OVOG DANA!
-
Politika3 dana agoSNAŽNO I ODLUČNO! Stanivuković okupio ključne ljude iz izbornih jedinica 7 i 8 – spremni za važne korake!
-
Politika3 dana agoMALO LI JE? U Vladi RS angažovana 54 pomoćnika ministara
