Connect with us

Politika

DODIK OBEĆAVA, JER MU NIŠTA DRUGO NIJE OSTALO! Fond za dječiju štednju NEMOGUĆA MISIJA

Najava Milorada Dodika o osnivanju fonda za dječiju štednju i investicije koji bi garantovao isplati 140 hiljada KM svakom djetetu nakon navršenih 18 godina je besmislica koja nema nikakvo ekonomsko utemeljenje, ocjenjuju ekonomisti. Dodik obećava jer mu ništa drugo ije preostalo, saglasni su oni. Djeco Republike Srpske više nećete biti prepušteni samo roditeljima. Nakon 20 godina vladavine SNSD ima rješenje kako da država stane iza vas i iz glave vam izbije ideju iseljenja. U 2026. startuje Fond za dječiju štednju i investicije. Znači, svako novorođenče dobiće 1.000 KM oročenih na 18 godina, namjenjenih isključivo za kupovinu državnih obveznica.

“Nakon 18 godina svako dijete na svom računu imaće 140.000 KM. To će imati isključivo ukoliko odluči da nastavi da živi ovdje”, rekao je nedavno Dodik. “Govoriti o izjavi građanina Milorada Dodika zaista postaje besmisleno. Zašto se diskutuje o izjavi jednog građanina koji daje bilo kakva obećanja”, kaže Mirjana Orašanin ekonomista i poslanik SDS-a u NS Republike Srpske.

Ako se i sklonimo od političkih diskusija, šta kaže ekonomska računica?

“Ne postoji legalni oblik ulaganja koji bi obezbijedio da danas uloženih 1.000 KM za 18 godina obezbijedi iznos sredstava od 140.000 KM”, jasan je Stanić.

Stanić pita čiji digitron je izračunao ovu nemoguću računicu? Mišljenje dijeli i ekonomista Orašanin.

“Koja bi to bila kamatna stopa po kojoj bi se uložilo u obveznice ili koja bi to bila stopa prinosa da se investira u neki investicioni projekat koji bi za 18 godina mogao donijeti toliki prinos. Takođe, treba imati u vidu da se radi o ulaganjima na teritoriji Republike Srpske koja ima rastuću inflaciju i koju karakteriše ogromna neizvjesnost”, navela je Orašanin.

Ni pogled u prinose držanih obveznica prema građanima koje su takođe spektakularno najavljene, ne uliva povjerenje u prosperitet ideje.

“Narodne obveznice koje su realizovane početkom ove godine su obezbjeđivale prinos od 4,5 odsto. Dakle, ni približno se ne može obezbijediti taj iznos”, podsjeća ekonomista Stanić.

Objašnjeno je da bi u fondu dječije štednje u prvoj godini trebalo biti između 30 i 40 miliona KM.

“Znamo kako se završavaju sva ulaganja državne administracije u našim uslovima. Najbolji pokazatelj takvih ulaganja jesu javna preduzeća koja redom bilježe značajne gubitke.”

Orašanin je dodala da je Milorad Dodik bio na vlasti 20 godina, te da je bio vlasnik života i smrti i imao je dovoljno vremena da pokaže šta zna o ekonomiji.

“Danas so mi najsiromašnija zemlja u Evropi, najzaduženija iz koje stanovništvo sve više odlazi.”

Ako se sjetimo prijetnji da se u Srpskoj ne može uspjeti bez stranačke knjižice SNSD-a, onda se pod znak pitanja stavljaju čak i Dodikove dobre namjere.

Sada se Dodik sjetio da poruči da, kako je rekao, “ako nemamo mlade koji osjećaju da Republika brine za njih onda ne možemo računati ni na našu budućnost”.

Reče on, držeći se zavazduh jer funkciju više nema.

(BN)

Politika

“BOGATA” OPŠTINA! Nevesinjska bolnica nabavlja limuzinu od 92.430 KM

Opšta bolnica u Nevesinju odlučila je nabaviti automobil vrijedan 92.430 KM sa porezom, a sudeći po specifikacijama najvjerovatnije su se odlučili za škodu superb saznaje CAPITAL.

Kada su u pitanju karakteristike vozila zatražili su da automobil ima automatski mjenjač, pogon na sve točkove, kao i da bude crne metalik boje.

Traže i da vozilo ima putni računar, utičnicu u prtljažniku, limitator brzine, ali i prednje i zadnje parking senzore.

Zahtijevaju i da snaga motora bude najmanje 140 kilovata, kao i multifunkcionalni servo upravljač podesiv po visni i dubini.

Rok za prijem i otvaranje ponuda je 17. jul ove godine.

Aktuelni direktor ove bolnice je Velibor Milivojević.

Nastavi čitati

Politika

BORENOVIĆ IZ STRAZBURA UPOZORIO: Višesatna čekanja na granicama ponižavaju građane, EES sistem mora biti prilagođen

U Savjetu Evrope u Strazburu ukazao sam na sve ozbiljniji problem višesatnih čekanja na granicama sa Evropskom unijom i potrebu urgentnog prilagođavanja novog EES sistema evidentiranja ulazaka i izlazaka sa realnim stanjem na graničnim prelazima i aerodromima.

Ovo je na “Iksu” objavio Branislav Borenović, poslanik u PD PSBiH.

“To je problem koji svakodnevno pogađa stotine hiljada građana širom zemalja zapadnog Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu – prekomjerno duga čekanja na granicama sa Evropskom unijom.

Tokom ljetne sezone, praznika i vikenda, čekanja na pojedinim graničnim prelazima traju po nekoliko sati. U tim kolonama nalaze se porodice sa djecom, studenti, radnici, turisti, preduzetnici i prevoznici. Gube se vrijeme, novac i strpljenje, dok frustracija neprestano raste”, naveo je on i dodao:

“U potpunosti razumijemo pravo i obavezu Evropske unije da štiti svoje spoljne granice i obezbijedi visok nivo bezbjednosti. Međutim, postoji opravdana zabrinutost da bi primjena novog Sistema evidencije ulazaka i izlazaka (EES) sa EU i šengen zonom mogla dodatno usporiti protok saobraćaja i dovesti do još dužih zadržavanja na graničnim prelazima i aerodromima”.

Borenović kaže da je kolagama u Savjetu Evrope rekao da ne želi da kritikuje, već da pozove na partnerstvo i pronalaženje rješenja.

“Da zamisle da po ovoj vrućini čekaju tri, četiri ili pet sati da bi prešli granicu sa Evropskom unijom. Da zamisle koliku to izaziva frustraciju, poniženje, iscrpljenost i osjećaj nepravde! Da li je to sloboda kretanja kojoj težimo?”, naveo je Borenović.

On je podsjetio da već stižu ozbiljna upozorenja vodećih ljudi međunarodnih turističkih i aerodromskih asocijacija, kao i grčkih i italijanskih strukovnih organizacija, da se hitno mora nešto preduzeti – obustaviti ili prilagoditi primjenu novog EES ( sa EU-šengen zemljama) sistema za prelazak granica stvarnim uslovima, jer ćemo u suprotnom imati ogromne probleme i kolaps na graničnim prelazima i aerodromima.

“Sloboda kretanja ljudi i robe jedna je od temeljnih evropskih vrijednosti. Ako građani Zapadnog Balkana Evropu budu doživljavali prvenstveno kroz rampe, kolone i višesatna čekanja, rizikujemo da oslabimo povjerenje u evropsku ideju i evropsku budućnost naših zemalja. Za mnoge građane, granični prelaz predstavlja njihov prvi i najdirektniji susret sa Evropom. Taj susret treba da stvara osjećaj partnerstva i pripadnosti, a ne frustraciju i razočaranje”, rekao je Borenović.

On navodi da je iskoristio priliku da pozove sve da zajedno radeo na pronalaženju praktičnih rješenja.

“Ne zbog procedura, već zbog ljudi. Zbog porodica, mladih i privrednika koji očekuju da Evropa bude prostor povezivanja, a ne čekanja. Evropa mora ostati kontinent koji spaja ljude, a ne mjesto na čijim se granicama gube vrijeme, strpljenje i vjera u našu zajedničku budućnost”, zaključio je Borenović.

Nastavi čitati

Politika

UHLJEBLJAVANJE BEZ PREMCA! Vlada RS dala zeleno svjetlo za 56 novih fotelja u režiji Ane Trišić Babić

Vlada Republike Srpske dala je saglasnost Ani Trišić Babić da u novoosnovanu Kancelariju za međunarodnu saradnju Republike Srpske zaposli čak 56 ljudi.

Toliko je naime planirano pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta koji stupa na snagu naredne sedmice.

Prema ovom aktu, kancelarija će imati sektor za pravne poslove i upravljanje resursima, sektor za analizu i planiranje, sektor za promociju i odnose sa javnošću te područnu jedinicu u Istočnom Sarajevu.

Kancelarija će pored direktora imati zamjenika, pomoćnika, sekretara, načelnike odjeljenja, saradnike za ljudske resurse i kadrovske poslove, kancelarijsko poslovanje, javne nabavke, prevodioca, IT administratora.

U njoj će biti zaposlen i viši stručni saradnik za geopolitičko planiranje sa završenim fakultetom političkih nauka, ali i saradnik za evropska pitanja čiji će posao biti sve što je vezano za integracije, iako Republika Srpska ima odvojeno ministarstvo koje se ovim bavi.

Trišić Babić će oko sebe imati i analitičare za ekonomska i bezbjednosna pitanja, portparole, saradnike za diplomatiju i digitalnu komunikaciju, saradnju sa dijasporom, projekte.

U sistematizaciji se navodi da je Kancelarija osnovana kao stručna služba Vlade, sa ciljem unapređenja međunarodne saradnje Srpske sa drugim državama i međunarodnim organizacijama, a sve radi zaštite njenih političkih, ekonomskih, kulturnih i drugih interesa.

Prema uredbi o njenom osnivanju, u ovoj kancelariji će se praviti dugoročne strategije za jačanje međunarodne pozicije Republike Srpske, analizirati međunarodni trendovi i pripremati planovi usaglašeni sa ciljevima ekonomskog rasta, kulturne promocije i političke stabilnosti.

Finansiraće se iz budžeta Republike Srpske, posredstvom donatora iz sredstava EU fondova i drugih izvora.

Rebalansom budžeta za ovu godinu, Kancelariji za međunarodnu saradnju je obezbijeđen budžet od preko dva miliona maraka od čega će 1,1 milion biti isplaćeno za plate.

Nastavi čitati

Aktuelno