Connect with us

Politika

ZAPOSLENI U INSTITUCIJAMA BIH SPREMAJU TUŽBU: “Ukrali ste nam 15 miliona KM od plata”

Oko 23.000 zaposlenih u institucijama BiH priprema zajedničku tužbu protiv više bh institucija jer im je, kako tvrde, zbog neusvajanja budžeta BiH za 2025. godinu, za samo osam mjeseci ove godine “ukradeno od plata više od 15 miliona KM”.

Radnici, koje zastupaju tri reprezentativna sindikata, odnosno Samostalni sindikat državnih službenika i zaposlenika u institucijama BiH, Sindikat Uprave za indirektno oporezivanje i Savez sindikata policijskih organa BiH, sa advokatskim timovima uveliko dogovaraju posljednje detalje kako bi tužbu protiv Predsjedništva BiH, Savjeta ministara BiH i drugih mogli predati Sudu BiH već do kraja septembra.

“Mi apsolutno više nemamo sagovornika u institucijama BiH, ni od članova Predsjedništva BiH, Savjeta ministara BiH. Radimo ubrzano sa advokatskim timovima da napravimo zajednički upravni odbor i da se ta inicijativa pokrene”, kaže Radenko Mirković, predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenika u institucijama BiH.

On za “Nezavisne novine” podsjeća da je od 1. januara ove godine osnovica za obračun plata povećana sa 600 KM na 631,5 KM, ali da se to ne primjenjuje jer nije usvojen budžet institucija za 2025. godinu. Za sve krivi bh političare.

“Ovo je prešlo sve granice. Nama su već osam mjeseci ukrali platu. Pogubno je reći da higijeničarka ima platu od 720 KM. Preko 15 miliona maraka su nam dosad uzeli, ako ćemo gledati sa svim aktivnostima, minulim radom i ostalim”, tvrdi Mirković.

Svjesni da se ovakav udar na lične zarade zaposlenih u institucijama BiH dešava sve češće, sindikati su još ranije tražili izmjene i dopune Zakona o platama BiH, a u njima su predvidjeli da primjena pomenute osnovice za obračun plate više ne zavisi od toga da li će budžet institucija biti usvojen ili ne, već da se po automatizmu ona primjenjuje od 1. januara svake godine.

Ova ideja prošla je Savjet ministara BiH, ali je zaglavila u parlamentu BiH.

“Sindikati se godinama bore da poprave status zaposlenih, da imamo ono što nam po zakonu pripada. Iako je osnovica povećana, sad se primjenjuje ona stara iz 2024. godine i samim tim smo oštećeni. Ići ćemo sa tužbama po svim segmentima gdje smatramo da smo finansijski oštećeni”, poručuje Ana Mrnjavac, predsjednica Sindikata UIO BiH.

Ističe da nadležni isključivo prebacuju odgovornost s jednih na druge.

“U Savjetu ministara BiH prezentiraju da je za neusvajanje budžeta odgovorno Predsjedništvo BiH. Evo, sada je Predsjedništvo usvojilo budžet, ali je pitanje da li će ga usvojiti Predstavnički dom PS BiH, pa onda Dom naroda BiH. Pa sve i da bude tamo usvojen, po zakonu primjena osnovice ide tek od narednog mjeseca, tako da ćemo mi ući i u oktobar, što će biti punih devet mjeseci kako su uzimali novac koji smo zaradili i mi smo praktično pokradeni. A onda, da stvar bude gora, ta sredstva su već ukalkulisana u budžet i vjerovatno će ih oni na kraju preusmjeriti na neke druge stavke umjesto nama”, dodaje Mrnjavac.

Koliko su sindikati u pravu kada kažu da političari odgovornost prebacuju s jednih na druge, svjedoče i izjave koje su dobile Nezavisne novine.

Mia Karamehić Abazović, predsjedavajuća Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma PS BiH, poručuje da podržava zahtjeve tri sindikata.

“Potpuno razumijem zaposlene u državnoj službi čije su plate trenutno značajno niže i od onih u entitetu Republika Srpska i entitetu FBiH, kao i od onih u opštinskim službama oba entiteta i zaista imaju razloga da budu nezadovoljni”, navodi Karamehić Abazovićeva.

Što se tiče problema sa budžetom za ovu godinu, ističe da je on nastao isključivo zbog činjenice da ministar finansija BiH Srđan Amidžić nije uputio taj dokument u proceduru još u oktobru 2024. godine, kako je to zakonom predviđeno.

“Da je budžet bio upućen u proceduru na vrijeme, bilo bi sasvim dovoljno vremena i za razmatranje budžeta po redovnoj proceduri, što bi demokratski bilo najprihvatljivije. Trenutno smo osuđeni da, kao i protekle godine, budžet donosimo po hitnoj proceduri, na način koji je nepotrebno iskomplikovan. Nadam se da će 1. septembra na sjednici PD PS BiH budžet biti usvojen, a onda da će Dom naroda BiH postupiti jednako odgovorno”, kazala je Karamehić Abazovićeva.

Međutim, usvajanje budžeta je pod velikim znakom pitanja, jer predstavnici SNSD-a smatraju da je način na koji je on sada upućen u parlament BiH neustavan.

“Ovdje nije riječ ni o kakvom političkom prepucavanju, ovdje se radi o kršenju ustava i zakona. Ne postoji saglasnost za taj budžet. Imali smo jedan budžet koji Predsjedništvo BiH nije željelo da pošalje kao prijedlog koji je formiralo Ministarstvo finansija BiH, a sada imamo neustavan budžet na način da ga je Predsjedništvo usvojilo, ali ne kao prijedlog i saglasnost Ministarstva finansija. S druge strane, u budžetu se daje za neke korisnike više sredstava nego što su i oni tražili. Takvo jedno neustavno ponašanje ne smije da bude podržano”, kazao je Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.

Politika

DODIK “PAKUJE” AFERU PETROVIĆU! Već viđen scenario “bliskih aradnika” bivšeg predsjednika

„Milorad Dodik se žestoko okomio na Obrena Petrovića i pakuje mu novu aferu, spremajući mu nešto slično kao Nenadu Nešiću“, tvrdi direktor IFIMES-a profesor Zijad Bećirović. Bećirović navodi sa Milorad Dodik uvijek mora imati nekoga za koga misli da ga ugrožava i radi protiv njega, te da mu sada svi smetanju, a da je to Dodikov, kako kaže, „instinkt u kom vjerovatno ima i psihopatskih elemenata“.

„Obren Petrović je čovjek koji dosta radi na svoju ruku, Dodik mu je zamjerio mnoge stvari. Petrović je čovjek koji radi uvijek u pozadini, nikad nije progovorio u Predstavničkom domu PS BiH. Ipak, vrlo je aktivan na terenu, jedni druge prate. Dodik je sad postao osjetljiv u ovom periodu kad je stisnut uz zid. Milorad Dodik se ovog puta žestoko okomio na Obrena Petrovića i možemo vidjeti da se dešava nešto slično kao što se dešavalo sa Nenadom Nešićem. Nešto će se, u nekom sličnom obliku, desiti i sa Obrenom Petrovićem“, navodi Bećirović. Dodaje da Milorad Dodik melje političke protivnike, pakujući im afere.

„Počeo je sa Markom Pavićem (DNS), pa sa Socijalističkom partijom Petra Đokića. Nenada Nešića je strpao u zatvor, a poslije ga postavio za zamjenika direktora Republičke uprave civilne zaštite“, podsjetio je Bećirović.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

BETONSKI SPOMENIK NEODGOVORNOSTI! Vlada Save Minića “PERE RUKE” od garaže UKC-a!

– Vlada Republike Srpske ogradila se od raskida ugovora Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske sa firmom „Marković invest R.M.“ iz Laktaša koja pet godina nije završila parking garažu na Paprikovcu u Banjaluci za koju je dobila 34,8 miliona maraka. U informaciji Vlade RS povodom jučerašnje izjave direktora UKC RS Vlade Đajića koji je za CAPITAL rekao da je raskinuo ovaj ugovor “na osnovu saglasnosti koje je dobio od Vlade RS”, ističe se da su samo razmijenili informacije i da nisu davali nikakvu saglasnost.

“Vlada Republike Srpske nije ta koja daje niti daje saglasnost za raskid ugovora, niti daje uputstva direktoru UKC-a koji je bio ugovorna strana sa izvođačem radova. Vlada nije strana u navedenom ugovoru“, poručili su iz Vlade RS. U informaciji poslatoj CAPITAL-u iz Vlade RS ističe se da je na sjednici održanoj u četvrtak prihvaćena informacija o statusu realizacije projekta „Projektovanje, izgradnja i opremanje objekata za stacionarni saobraćaj i komercijalne sadržaje, predviđene važećim Regulacionim planom (Paprikovac-Petrićeva, zona D, Banja Luka) – Faza I”, po principu „Кljuč u ruke”.

Navode i da je “poslovni odnos između UКC RS i izvođača radova, firme „Marković invest R.M.” regulisan ugovorom navedene dvije strane”.

Podsjetimo, UKC RS je raskinuo ugovor sa firmom „Marković invest R.M.“ iz Laktaša zbog nezavršene garaže, a Đajić je za CAPITAL rekao da je obavještenje o raskidu upućeno izvođaču radova i da je za to dobio saglasnost Vlade RS.

Dodao je i da će u narednom periodu biti angažovani vještaci koji bi trebali da naprave premjer i predračun budućih radova na osnovu kojih će se tražiti izvođač koji bi završio ovaj projekat.

Rekao je i da za nastavak projekta ima odriješene ruke Vlade Republike Srpske kao i potreban novac.

U četvrtak je na sjednici Vlade RS diskutovano o ovoj temi, te je zaduženo Ministarstvu finansija i Ministarstvu zdravlja Republike Srpske da neutrošenih sedam miliona maraka za ovaj projekat planiraju u budžetu Republike Srpske za narednu godinu kako bi se završila izgradnja.

„Eventualno nedostajuća sredstva potrebna za punu realizaciju projekta treba da obezbijedi Univerzitetski klinički centar Republike Srpske iz vlastitih sredstava“, poručili su iz Vlade u odgovoru CAPITAL-u.

UKC se pored potrage za novim izvođačima radova suočava i sa tužbom firme „Marković invest R.M.“ teške 16 miliona maraka, a po osnovu duga i naknade štete.

Iz ovog preduzeća koje je već duže vrijeme u blokadi su nedavno poručili da su ih UKC i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite doveli na rub propasti jer nisu plaćali obaveze.

Nakon toga i UKC je najavio kontratužbu uz tvrdnju da su sve dospjele obaveze plaćene.

Gradnja parking garaže kod UKC-a je počela sredinom 2020. godine na na 75.000 kvadrata i sa 2.500 parking mjesta na četiri etaže, kao i komercijalne sadržaje koji se trebaju graditi u drugoj fazi.

Do sada je otvoreno samo 500 parking mjesta na krovu objekta i to uz privremenu probnu dozvolu resornog ministarstva.

(Capital)

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ IZ BIJELJINE “Nema straha u PDP-u – IMA STRAHA U REŽIMU!” (FOTO)

Glavni odbor PDP-a danas je podržao osnivanje novog političkog pokreta. Predsjednik Partije demokratskog progresa Draško Stanivuković, poručio je da će zvanično predstavljanje pokreta biti održano 19. oktobra na Palama.

On je istakao da PDP smatra da se samo političkim ukrupnjavanjem može doći do izborne pobjede i dugo čekanih promjena.

-Pokušava se kroz pojedine medije napraviti slika nekog haosa, kojeg nema. Ovo je sabiranje naših moralnih, umnih i svih drugih kapaciteta. Radi se o ukrupnjavanju opozicije i ovaj pokret će, kao i PDP koji će nastaviti svoje djelovanje, da bude alternativa sadašnjoj vlasti i sarađuje sa opozicijom. Mi ne prelazimo negdje tamo, nego ljudi prilaze nama – istakao je Stanivuković, koji je rekao da će novi pokret biti ozvaničen 19. oktobra, simbolično na Palama, mjestu gdje je nastala Republika Srpska, dok će 26. oktobra u Banjaluci biti održana velika konvencija pokreta. Dodaje da će do kraja godine pokret činiti sedam organizacija.

Stanivuković je naglasio da će pokret po osnivanju biti druga politička snaga u Republici Srpskoj, a svakog dana će raditi da bude najjača.

-Na zarad nas, nego da bismo iz korijena promijenili stanje u Republici Srpskoj, vratili ljudima vjeru, optimizam i nadu – poručio je Stanivuković.

Istakao je da su na današnjoj sjednici prisutni ljudi koji su stvarali PDP i zahvalio im se na hrabrosti da se napravi novi iskorak.

-Nema straha u PDP-u. Ima straha u režimu – kaže Stanivuković.

Glavni odbor PDP je potvrdio zaključke Predsjedništva PDP-a o neučestvovanju na prijevremenim izborima kroz neprijavljivanje stranke za izbore i nekandidovanje bilo kojeg člana PDP-a.

-Ova odluka nikada nije isključivala razgovore unutar opozicije i podršku zajedničkom kandidatu, što je i kroz zaključke Predsjedništva PDP-a svaki put i naglašeno. Nevjerovatno je što neki govore da PDP pravi zaokret, tako što ćemo razgovarati sa opozicionim strankama. A sa kim drugim da razgovaramo? PDP može da nema kandidata, ali ne može da ne podrži promjene – istakao je Stanivuković i najavio razgovore sa SDS koji će početi u srijedu.

Stanivuković je podsjetio da je SNSD pogazio, odnosno izmijenio zaključke Narodne skupštine Republike Srpske, predložio svog kandidata, na šta je SDS odgovorio svojim kandidatom, koji pripada akademskoj zajednici, što je PDP i zagovarao.

-Svakako da ćemo mi razgovarati sa onima koji su nama najbliži, to su stranke koje žele promjene u Republici Srpskoj, u našem društvu i koje žele novi i drugačiji koncept politike, kulture dijaloga, ophođenja u javnosti. Prema tome, mi ostajemo na našim stajalištima na kojima smo bili i prije presude predsjedniku Republike – rekao je Stanivuković.

Dodao je da Glavni odbor PDP smatra neprihvatljivim i opasnim incidente koji su se dogodili u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srpske, jer dodatno pogoršavaju bezbjednosnu situaciju i narušavaju institucionalnu snagu, te da je neophodno utvrditi odgovornost za ovakvo stanje kako bi se obnovilo povjerenje građana u institucije sistema. Takođe, Glavni odbor je najoštrije osudio i fizički napad na člana Predsjedništva PDP i poslanika u PD PS BiH Branislava Borenovića.

Stanivuković je rekao da PDP osuđuje neodgovorno trošenje javnih sredstava, posebno kupovinu hotela na Mrkovici za 20 miliona KM.

– Javni novac mora služiti zdravstvu, obrazovanju, porodicama i razvoju – jasan je lider PDP.

Jedan od zaključaka današnje sjednice Glavnog odbora PDP jeste da PDP ostaje posvećen evropskom putu BiH.

– Spremni smo da podržimo evropske zakone i učestvuje u deblokadi zajedničkih institucija. Ističemo da je važno usvajanje budžeta, što je ključno za funkcionisanje države i institucija. PDP se zalaže i za izmjene Izbornog zakona koje osiguravaju legitimno predstavljanje svih naroda – istakao je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno