Connect with us

Politika

STANIŠIĆ O PROBLEMIMA U TOPLANI: “Sjete se da će zima tek kad jave u prognozi!”

U bijeljinskoj Toplani se sjete da će zima tek kad jave u prognozi – ovako je član Predsjedništva PDP Miloš Stanišić prokomentarisao vijest o problemima i dugovanjima ovog preduzeća prema dobavljačima uglja iz prethodnog perioda, dok je račun i dalje blokiran.

On je rekao da je Gradska toplana u Bijeljini svedena na ispod hiljadu potrošača, sa starim kotlovima, ogromnim zagađenjem i sve većim dugovima.

„Umjesto da se mreža širi i modernizuje, kako bi više domaćinstava imalo priključke i kako bi sistem izdržao poslovanje – opet gledamo isti scenario: novi krediti da bi se vraćali stari. To nije domaćinsko poslovanje“, rekao je Stanišić.

Ovo je rekao da ovaj model stalnog gašenja požara na kredit vodi samo u još veće probleme i naglasio da se građanima Bijeljine moraju ponuditi trajna i održiva rješenja.

„Svaki put čekaju da zahladi pa se tek tada sjete da ljudima treba grijanje. Jedno rješenje je ulaganje u modernizaciju i širenje mreže kako bi više domaćinstava dobilo priključak, a drugo je da se za isti novac subvencionišu građani za prelazak na drugi sistem grijanja čime bi trajno bio riješen problem grijanja, ali i zagađenja u gradu“, objasnio je Stanišić.

On je podsjetio da je trenutna gradska vlast već imala rukovodstvo Toplane koje je dovelo preduzeće u plus, ali da je „očigledno da takva, zdrava politika nije poželjna na duže staze“.

„Ako hoćemo da Bijeljina ima budućnost moramo je voditi domaćinski – sa znanjem, odgovornošću i poštovanjem prema svakom dinaru građana“, poručio je Stanišić.

Politika

BORENOVIĆ TRAŽI HITNU REAKCIJU: Višesatna čekanja na granicama postala nepodnošljiva za građane

Višesatna čekanja na granicama postala su nepodnošljiva i ponižavajuća za građane!

Poručio je ovo Branislav Borenović, poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

– Kilometarske kolone i višesatna čekanja na graničnim prelazima postali su nepodnošljivi i ponižavajući za građane, a nedopustivi za institucije koje su dužne da obezbijede efikasan protok ljudi i robe – rekao je Borenović.

Svakodnevno, nastavlja on, svjedočimo istim scenama – nervoza, izgubljeno vrijeme i ogromna šteta za građane, privredu, prevoznike i turizam.

– Dok ljudi satima stoje u kolonama na izlazu i ulazu u zemlju, institucije i dalje nemaju ozbiljan i sistemski odgovor na ovaj problem. Zato u parlamentarnu proceduru upućujem inicijativu kojom se traži od Savjeta ministara BiH da hitno preduzme konkretne mjere za smanjenje višesatnih zadržavanja i unapređenje graničnih procedura na međunarodnim graničnim prelazima – kaže on.

Borenović dodaje da posebno zabrinjava činjenica da se primjenjuje novi Evropski sistem za evidenciju ulazaka i izlazaka putnika (EES), što dodatno usložnjava kontrole na spoljnim granicama Evropske unije.

-Zbog toga je neophodno da Savjet ministara BiH i Predsjedništvo BiH pokrenu zvanične diplomatske aktivnosti prema Evropskoj komisiji i državama članicama EU kako bi se pronašla rješenja koja će omogućiti brži i efikasniji protok putnika i robe. Istovremeno, tražimo uspostavljanje integrisanih graničnih prelaza sa Srbijom i Crnom Gorom po principu jedne kontrole dokumenata. Ako su Srbija i Sjeverna Makedonija na graničnom prelazu Preševo–Tabanovce uspjele da uvedu sistem „One Stop Control“ i značajno ubrzaju protok ljudi i robe, nema nijednog razloga da isti model ne bude uspostavljen i na najfrekventnijim graničnim prelazima između BiH, Srbije i Crne Gore – rekao je Borenović.

Građanima, kaže on, nisu potrebna nova opravdanja, već konkretna rješenja.

– Neophodno je više graničnih službenika, bolja organizacija, modernizacija prelaza, integrisane kontrole sa Srbijom i Crnom Gorom i aktivnija diplomatska uloga institucija BiH prema Evropskoj uniji. Ovo nije pitanje politike, već pitanje normalnog života, ekonomije i poštovanja građana. Vrijeme je da granice budu mjesto prolaska, a ne simbol sporosti, neefikasnosti i višesatnog čekanja – zaključio je Borenović.

Nastavi čitati

Politika

PSS SA OZRENA PORUČIO: Jačamo organizaciju i gradimo snažnu mrežu širom Srpske (FOTO)

Predstavnici Pokreta Sigurna Srpska danas su na Ozrenu održali sastanak sa članovima i aktivistima iz izbornih jedinica 4, 5 i 6, gdje su razgovarali o daljem jačanju organizacije, predstojećim aktivnostima i pripremama za naredni period.

Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić istakao je da se širom Republike Srpske osjeća snažna energija, jedinstvo i odlučnost ljudi da zajedno grade organizaciju koja će biti istinski oslonac narodu.

– U svakom dijelu Republike Srpske vidimo veliku podršku i spremnost ljudi da se uključe u naš rad. Nastavljamo svakodnevno jačati odbore, povezivati ljude i graditi mrežu koja će biti garant stabilnosti, razvoja i sigurne budućnosti – poručio je Drinić.

On je naglasio da je najveća snaga Pokreta Sigurna Srpska upravo u ljudima, zajedništvu i uvjerenju da Republika Srpska može ostvariti još bolje rezultate u narednom periodu.

Iz ove političke organizacije poručuju da će i dalje biti prisutni na terenu, u direktnom razgovoru sa građanima, kako bi zajedno kreirali politike usmjerene na razvoj i napredak Republike Srpske.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ NA OBILJEŽAVANJU PROBOJA KORIDORA: Dužnost nam je da čuvamo Srpsku i pamtimo heroje

Na Dugoj Njivi danas su položeni vijenci i cvijeće na Spomen-obilježje poginulim srpskim borcima tokom proboja Koridora.

Povod je obilježavanje 34 godine od najveće vojne operacije Vojske Republike Srpske, a polaganju vijenaca i cvijeća je prisustvovao i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković.

Kako je istakao Stanivuković, zaista je velika čast danas biti na ovom mjestu i prisjetiti se jednog od najvećih istorijskih podviga u stvaranju i borbi za opstanak i postojanje Republike Srpske.

– Ovaj događaj je poruka da je Republika Srpska od tog trenutka postala jedno i da je danas jedno. Jedinstvena teritorija sa srpskim narodom okupljenim oko crkve. I danas, više od 30 godina poslije svega toga, ovi događaji i bitke nas pozivaju upravo na to: da se držimo jedni drugih, da čuvamo Republiku Srpsku, da je svakog trenutka gradimo i da u svakom momentu pokazujemo najveće moguće poštovanje prema onima koji su je stvarali – rekao je Stanivuković.

Zahvalio je generali Momiru Taliću na svemu što je tada učinio i poručio da će se Banjaluka odužiti.

-Zato će Banjaluka, kao najveći grad Republike Srpske, jedan trg posvetiti generalu Taliću. On to zaslužuje. Želim da se kao gradonačelnik zahvalim svakom onom koji je bio dio ove akcije. Ova bitka ulazi u knjige i udžbenike, a naša dužnost je da je prenosimo svim generacijama – istakao je on.

Naime, prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, u ovoj operaciji poginulo je 877 pripadnika Vojske Republike Srpske, 15 pripadnika MUP-a Srpske i 17 pripadnika MUP-a Republike Srpske Krajine.

Direktan povod za ovu vojnu akciju, koja je ujedno bila i najsvjetliji i najhumaniji ratni podvig Vojske Republike Srpske, bila je smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika.

Nastavi čitati

Aktuelno