Politika
ZA RUSE DODIK VIŠE NIJE PREDSJEDNIK! Evo šta stoji iza sastanka sa Lavrovom u Minsku!
Milorad Dodik, nekadašnji predsjednik Republike Srpske, a sada — prema tumačenju ruskih vlasti — samo “lider Srba u BiH”, našao se u središtu diplomatskog skandala nakon sastanka sa šefom ruske diplomatije Sergejem Lavrovom u Minsku.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova objavilo je zvanično saopštenje u kojem se navodi da su se “ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i lider Srba u BiH Milorad Dodik sastali na marginama Treće međunarodne konferencije o evroazijskoj bezbjednosti”. Iako se u Dodikovim medijima i dalje insistira na njegovoj “predsjedničkoj” tituli, Moskva je očigledno više ne priznaje.
🤝 Russia’s Foreign Minister Sergey Lavrov and leader of the Serbs of Bosnia and Herzegovina Milorad Dodik hold a meeting on the sidelines of the Third Minsk International Conference on Eurasian Security.
📍 Minsk, October 28 pic.twitter.com/Vf5C7MTaDY
— MFA Russia 🇷🇺 (@mfa_russia) October 28, 2025
Prema informacijama portala Gerila info, iza službene verzije posjete krije se sasvim druga priča. Dodikov odlazak u Minsk nije bio protokolaran, već rezultat hitnog poziva Sergeja Lavrova, koji je — uz posredstvo Duška Perovića, šefa Predstavništva Republike Srpske u Moskvi — zahtijevao lični sastanak sa Dodikom.
Kako tvrde izvori iz diplomatskih i bezbjednosnih krugova, Lavrov je tražio da mu Dodik objasni tajne kontakte sa američkom administracijom i ustupke koje je, navodno, ponudio Vašingtonu iza leđa Moskve. Cilj takvih poteza bio je, kako se navodi, pokušaj da ukine lične i porodične sankcije koje su mu uvedene od strane Sjedinjenih Država.
“Dodik je pokušao izvesti klasičnu političko-finansijsku manipulaciju — iskoristiti ruska sredstva prije nego što Moskva sazna za njegove pregovore sa Amerikancima. Međutim, plan je razotkriven, a budućnost kredita i političke posljedice su trenutno neizvjesne”, tvrdi izvor Gerila info.
Podsjetimo, Dodik je tokom svoje posljednje posjete Moskvi dogovorio kredit od 500 miliona evra za Republiku Srpsku. Sredstva su, prema saznanjima, već bila usmjerena na poseban račun u Bahreinu, ali je proces transfera blokiran nakon što su ruske službe otkrile Dodikovu paralelnu komunikaciju sa Vašingtonom — bez konsultacija sa Moskvom.
Zbog toga je Lavrov zahtijevao detaljno i lično objašnjenje svih poteza koje je Dodik preduzeo prema američkoj strani, uključujući eventualne političke obaveze koje je preuzeo.
U međuvremenu, i u samoj Republici Srpskoj primjetne su promjene. Obećani referendum o statusu Srpske nije se dogodio, Dodik je formalno odstupio sa mjesta predsjednika, dok ga njegovi mediji i dalje predstavljaju kao “predsjednika”. Privremeno rukovođenje preuzela je Ana Trišić Babić, osoba poznata po prozapadnim i NATO stavovima, dok je Željka Cvijanović pozvala američke posmatrače da nadgledaju prijevremene izbore.
Samo nekoliko dana kasnije, Stejt department je pohvalio poteze vlasti u Republici Srpskoj — što je, prema izvorima, bio dodatni signal Moskvi da je Dodik sve dublje ušao u dvostruku igru.
Ostaje da se vidi kako će Kremlj reagovati na pokušaj prevare jednog od svojih dugogodišnjih “strateških partnera” — i koliko će Dodikovo balansiranje između Moskve i Vašingtona koštati i njega, i Republiku Srpsku.
Banjaluka24-Gerila
Politika
LAŽNO SE PREDSTAVLJAJUĆI Dodik ZLOUPOTRIJEBIO komemorativni skup povodom genocida u Jasenovcu
Neizbježno je konstatovati da je Milorad Dodik i ovaj put zloupotrijebio komemorativni skup u Donjoj Gradini, lažno se predstavljajući i obmanjući prisutne kao da je idalje predsjednik Republike Srpske. Čak zloupotrebu mogli smo čuti i od protokola i organizatora skupa.
Podsjetimo da je Milorad Dodik u prvom mandatu predsjednika Vlade Republike Srpske kada je bio svježi dašak vjetra na Balkanu, kako ga je nazvala tadašnja državna sekretarka Madlen Olbrajt, predao jasenovačku građu Vašingtonu, odakle je ona dopremljena u Hrvatsku. Predaja “Jasenovačke građe” je urađena bez znanja ostalih struktura vlasti u Srpskoj, a o tome da su vojnici SFOR-a kaminoima iz Banjaluke odvezli jasenovačku građu prvi je objavio Tanjug, što je jedno vrijeme Milorad Dodik poricao, dok drugi o tome nisu bili ni obaviješteni.
Anketna komisija Narodne skupštine za ispitivanje okolnosti pod kojim uslovima je Jasenovačka građa predata mogla je samo da konstatuje da je učinjena šteta i da je to učinjeno na osnovu sporazuma vlada Republike Srpske i Hrvatske i da nije moguće da bude vraćena u originalu Republici Srpskoj.
Da je Dodik često radio za Hrvate na štetu Srba potvrdio je nedavno i hrvatski predsjednik Zoran Milanović, koji je rekao da je “Dodik hrvatski saveznik u Bosni i Hercegovi, shvatimo to i tako se ponašajmo”.
(BN)
Politika
SRBIJA ĆE OBEZBIJEDITI NOVAC! Vučić najavio gradnju memorijalnog centra u Donjoj Gradini
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je danas, 19.aprila, da će Srbija u narednom periodu učestvovati, zajedno sa Republikom Srpskom u finasiranju, kako je rekao, velelepnog centra posvećenom stradanju u Donjoj Gradini.
On je na ceremoniji obilježavanja Dana sjećanja u Donjoj Gradini podsjetio da se prošle godine zavjetovao da će Srbija izgraditi memorijalni centar u Donjoj Gradini.
“Pokušali su u prethodnih godinu dana da sruše Srbiju, pokušali su u prethodnih godinu dana, uz ogroman novac spolja, da sruše našu otadžbinu. Јedan od razloga je bio i taj da ne govorimo o svojoj prošlosti otvoreno, da ne negujemo i ne gajimo kulturu sećanja, a ja vam obećavam da neće proći ni jedan dan i da ću svake nedelje imati sastanke dok ovde, našim novcem, iz Srbije, koliko može, da u tome učestvuje i pomogne i Republika Srpska, ali mi ćemo to svojim novcem da finansiramo, da nikne velelepni Memorijalni centar u koji nikada nikome neće biti zabranjeno da dođe, kao što nam je danas zabranjeno da odemo u Јasenovac, Kameni cvet da vidimo i položimo vence i cveće. Biće otvoreno za sve ljude, da svi saznaju na kojem mestu su se događali najmonstruozniji zločini”, rekao je Vučić.
On je podsjetio na riječi vladike Nikolaja Velimirovića koji je bio zatvorenik 117027 u logoru u Dahau, koji je napisao “svaki grijeh protiv čovjeka ili mržnje je najdirektniji nož u sopstveno srce. Ko mrzi izvršio je samoubistvo svoje duše” i za koga je rekao da je odlično znao šta je sustem istrebljenja u Donjoj Gradini i Јasenovcu.
“Znao je da opiše prirodu zla i svetskog sunovrata. Klanjajući se sa posebnim pijetetom pred žrtvama ustaških zločina moramo se setiti upozorenja Bertolda Brehta koji je rekao misleći na nacizam “utroba iz koje je ovo puzalo i dalje je plodna”, rekao je Vučić, prenosi RTRS.
Politika
JERKIĆ PORUČIO “Ovo je prekretnica, kraj dvodecenijske vlasti SNSD-a u Zvorniku”
Nakon što je u subotu u Zvorniku održan Sabor Gradskog odbora Pokreta Sigurna Srpska, član Predsjedništva PDP i član Izvršnog odbora PSS Željko Jerkić poručio je da formiranje PSS u Zvorniku predstavlja, kako navodi, ključnu prekretnicu u političkom životu ovog grada.
On ističe da Zvornik, prema njegovim riječima, konačno dobija „pobjedničku tačku okupljanja“ oko lidera Draška Stanivukovića.
„Formiranje Pokreta Sigurna Srpska u Zvorniku predstavlja najznačajniju prekretnicu u političkom životu grada na Drini u posljednje dvije decenije. Zvornik konačno dobija pobjedničku tačku okupljanja svih onih koji žele da doprinesu zdravim promjenama i razvoju grada Zvornika i Republike Srpske“, poručio je Jerkić.
On je pozvao građane Zvornika da budu dio, kako kaže, promjena i da podrže nastojanja da se okonča višedecenijska vlast SNSD-a i Milorada Dodika u ovom gradu.
U svom obraćanju Jerkić je kritikovao dosadašnje rukovođenje gradom, navodeći da je „štetočinska vlast Zorana Stevanovića“ ostavila ozbiljne posljedice po lokalnu zajednicu.
„Štetocinska vlast Zorana Stevanovića u gradu Zvorniku razorila je Aluminu, a Zvornik je pretvoren u političke taoce“, izjavio je Jerkić.
On je istakao i potrebu da se pokrene zvanična istraga u vezi sa privatizacijom „Alumine“ 2023. godine, u kojoj je, prema njegovim riječima, učestvovao i aktuelni ministar Zoran Stevanović.
Prema njegovim tvrdnjama, nakon tih procesa uslijedila su masovna otpuštanja radnika, problemi u radu fabrike i pad proizvodnje, dok je godišnja dobit „Alumine“ sa nekadašnjih 40 miliona KM svedena na ispod jednog miliona konvertibilnih maraka.
-
Hronika3 dana agoZAVLADAO STRAH! Migranti provaljuju i pljačkaju kuće i crkvu, KO ŠTITI NAROD?
-
Politika2 dana agoREVIZORI ANALIZIRALI DODIKOV BUDŽET! Više od 60 miliona KM potrošeno ne može se objasniti gdje?!
-
Politika2 dana agoKRESOJEVIĆ: Izvinjavamo se Savi Miniću što smo mu završili karijeru!
-
Društvo2 dana agoHOĆE LI BITI LIJEPO VRIJEME? Kada kreće temperaturni pad i šta nas očekuje za 1. maja?
-
Društvo1 dan agoPOZNATO STANJE RATKA MLADIĆA! Stigla medicinska dokumentacija iz Haga
-
Politika3 dana agoKOJIĆ “Ako Stanivuković bude kandidat za predsjednika SRPSKE DESIĆE SE MAĐARSKI SCENARIJ”
-
Politika3 dana ago“10 FENINGA SPASA ILI NOVA PREVARA?!” Vučkovac “Vlada na gorivu zarađuje dok građani jedva preživljavaju”
-
Svijet1 dan agoLUKAŠENKO: “Ako Amerikanci nisu mogli da se nose sa Iranom, nemojte se PETLJATI SA KINOM!”
