Connect with us

Politika

Ostavka nakon obračuna pomoćnika ministra u Vladi Srpske i ratnog vojnog invalida

“Kažnjen sam time što sam morao da idem na ratište i da ostanem bez zdravlja, a onda mi taj neki kaže da država nema para da me isplati. Laže da je zbog mene podnio ostavku. Šta me briga! On ako misli da je time što je podnio ostavku riješio problem, neka zna da nije. On je meni oteo pare, nije niko drugi”, kaže Kostić.

– Vršilac dužnosti pomoćnika ministra za boračko-invalidsku zaštitu Republike Srpske Radomir Graonić podnio je ostavku nakon fizičkog okršaja sa predsjednikom Organizacije ratnih vojnih invalida grada Banjaluka Goranom Kostićem.

Graonić je prijavio da je napadnut na pješačkom prelazu kod kružnog toka Rebrovac u Banjaluci, a da mu je Kostić prvo iz auta prijetio i psovao ga, a onda ga nakon 200 metara sustigao i fizički nasrnuo na njega, govoreći mu da će ga ubiti.

Razlog napada, je, kako saznajemo, 400.000 KM zaostalih invalidnina koje Kostiću nisu isplaćene i zbog kojih se trenutno sudi sa Ministarstvom rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske.

Kako su za portal CAPITAL potvrdili u ovom ministarstvu, napad se dogodio 10. jula, a Graonić je dan kasnije pismeno podnio ostavku ministru Dušku Milunoviću.

“Kostić me sustigao i fizički nasrnuo na mene gurajući me i prijeteći da će me ubiti, kao i ministra Milunovića, Petra Đokića i Milorada Dodika. Rekao sam mu da ću obavijestiti policiju, na šta je Кostić rekao da će on ili njegov sin nama presuditi, jer smo ugrozili njegovu egzistenciju i da smo mu oteli 400.000 КM, jer kako je naveo, ima pravo na zaostale isplate invalidnine od 2006. godine”, naveo je Graonić u izjavi koju je dostavio ministru naglasivši da je njegovu prijetnju shvatio ozbiljno, jer sve to traje u kontinuitetu od 2020. godine.

Rasprava na ulici trajala sat vremena

Sada već bivši pomoćnik ministra tvrdi da mu je tada rekao da moraju sačekati sudsku presudu i da njegov advokat uputi urgenciju, da sud ubrza postupak.

“Ova rasprava i galama Кostića trajala je duže od sat vremena, praćena izlivom bijesa, plača i nekontrolisanim ponašanjem”, istakao je Graonić i izjavi koju je priložio uz zahtjev za razrješenje sa funkcije, koje je postalo zvanično prije dva dana.

Graonićeva izjava je poslužila kao osnov za krivičnu prijavu protiv Gorana Кostića koju je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite podnijelo Ministarstvu unutrašnjih poslova.

“Osim toga, dana 21. jula Кostić je dolazio u službene prostorije ministarstva u pratnji Zorana Кolundžije, te je ponovo izrekao niz prijetnji na ime pomoćnika ministra Radomira Graonića i ministra Duška Milunovića, što je sve dokumentovano u izjavama službenika ministarstva i dostavljeno MUP-u kao dopuna krivične prijave”, saznaje CAPITAL iz ovog ministarstva.

U izjavi za CAPITAL Goran Kostić tvri da nije bilo fizičkog napada, nego da su se međusobno „naguravali“. Kostić smatra da je Graonić lično odgovoran zbog toga što mu nisu isplaćene zaostale invalidnine.

“Laže da sam to rekao. Da hoću da ga ubijem, ja bih ga ubio. Rekao sam ja inspektorima kako se desilo, vodim proces sa ovim ministarstvom 20 godina i dokazujem kako sam ranjen. Dobio sam 2006. godine rješenje da sam invalid prve kategorije, ali su me onda pomjerili na drugu. Dokazao sam potom da nisu u pravu, ali taj Radomir Graonić nije htio da mi to prizna, iako je sudski vještak rekao da ih ja moram dobiti. On mi je rekao da država nema para da mi isplati zaostatke”, kaže Kostić.

Nije moglo bez naguravanja

Kaže i da ga je Graonić dan nakon okršaja na ulici pozvao telefonom iz ministarstva da mu kaže da će podnijeti ostavku zbog njega.

“On je meni prijetio policijom, kao da se ja njih plašim. Umiješao je u to Dodika, Đokića i Milunovića. On je meni oteo pare. Trebalo je da dobijem skoro 400.000 maraka. Ne interesuje mene imaju li oni para ili ne, moraju me isplatiti. Dobio sam pet metaka u prsa, dokazao da nisu u pravu kada su me pomjerili u drugu kategoriju, ali i dalje ne mogu da dobijem zaostatke”, kaže Kostić.

Priča da nije moglo da prođe bez fizičkog naguravanja.

“Kažnjen sam time što sam morao da idem na ratište i da ostanem bez zdravlja, a onda mi taj neki kaže da država nema para da me isplati. Laže da je zbog mene podnio ostavku. Šta me briga! On ako misli da je time što je podnio ostavku riješio problem, neka zna da nije. On je meni oteo pare, nije niko drugi”, kaže Kostić.

Na funkciju v. d. pomoćnika ministra Radomir Graonić imenovan je 14. februara 2019.godine. Ime novog vršioca dužnosti pomoćnika ministra još nije poznato.

Izvor: Bn

Politika

VUKOMANOVIĆ: SIPA hapsi po Srpskoj, a MI IZDAJNICI jer upozoravamo na besmislene zakone

Кo se još sjeća mučnih sjednica i najgorih uvreda na račun opozicije, upitala je ona.

Dobro jutro, SIPA i jutros djeluje u Republici Srpskoj, a jedino što ne djeluje na teritoriji Republike Srpske jesu zakoni koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske.

Napisala je ovo na društvenim mrežama poslanik PDP-a u NSRS Tanja Vukomanović.

On je objasnila da neustavna SIPA djeluje, ali ne i zakoni NSRS.

Кo se još sjeća mučnih sjednica i najgorih uvreda na račun opozicije? Ako smo mi bili “izdajnici i dezerteri” kada smo upozoravali na pogrešne zakone, kako se onda zovu oni što su glasali za njih i sada ih krše? NSRS nikada nije bila ponižavana koliko od strane ove vlasti. Sada je potpuno jasno ono na šta od početka upozoravamo – zakoni nisu doneseni da bi se poštovali, već da bi služili kao političko oružje u rukama onih koji nemaju ni plan, ni viziju, ni odgovornost, već samo jedan cilj – da sačuvaju sebe ma kolika šteta na putu do tog cilja napravljena – navela je Vukomanovićeva.

Nastavi čitati

Politika

PREKINUT MU KONTAKT SA PORODICOM! Radovana Karadžića optužili da planira bijeg!?

Sonja Karadžić Jovičević, kćerka prvog predsjednika Republike Srpske, Radovana Karadžića, izjavila je za “Glas Srpske” da njen otac u britanskom zatvoru trpi nove pritiske, te da mu prekinut kontakt sa porodicom.

– Nakon dva dana bez ikakvog kontakta, upravo smo saznali da je Radovan izložen dodatnoj torturi i maltretiranju nakon što su ga, zamislite, optužili da je spremao bijeg iz zatvora. Dakle, čovjek od 80 godina, kojeg iscrpljuju neadekvatnim liječenjem, ima plan da bježi sa ostrva u kanalu LaManš! – rekla je Karadžić Jovičević za “Glas Srpske”.

Ona je dodala da je zbog ovakvih optužbi Karadžiću pooštren režim u zatvoru, usljed čega mu je uskraćena zdravstvena njega i hrana, dok je stalno uznemiravan čestim premještanjima iz pritvorske jedinice.

– Zbog te konstrukcije mu ne daju lijekove, uskraćena mu je hrana i pozivi porodici. Više puta dnevno nekoliko čuvara ga premješta iz zgrade u zgradu bez objašnjenja. Takav scenario o bijegu nosi ogromnu opasnost da takvi umovi mogu iscenirati navodni pokušaj bijega sa ciljem da ga u toj prilici likvidiraju.

Sonja Karadžić Jovičević je krajem januara izjavila da njen otac u zatvoru trpi užasne bolove koji ga sve češće vode u polusvjesno i nesvjesno stanje, te da uprava i medicinsko osoblje zatvora Albani odbijaju da mu pruže odgovarajuću zdravstvenu njegu, što je nazvala tvorenim pokušajem ubistva. Tokom februara Karadžić je prebačen u ambulantni dio zatvora, gdje mu je ukazana medicinska pomoć. Početkom marta je potvrđeno da se Karadžić osjeća bolje.

Karadžić je od maja 2021. smješten u zatvor Albani na ostrvu Vajt, gdje izdržava doživotnu kaznu nakon što je osuđen u Haškom tribunalu.

Nastavi čitati

Politika

NOVI KREDIT! Srpska od Svjetske banke pozajmila 55 miliona KM

Dok zdravstvene ustanove grcaju u dugovima i dok se za garažu na UKC-u RS daje 42 miliona maraka, Republika Srpska od Svjetske banke uzima zajam za zdravstvo od 55 miliona KM, otkriva CAPITAL.

Vlada Republike Srpske prihvatila je Drugi programski zajam za razvojnu politiku zdravstvenog sektora u iznosu od 28,4 miliona evra ili više od 55 miliona maraka.

Radi se o zaduženju kod Svjetske banke – Međunarodne banke za obnovu i razvoj, a sredstva su namijenjena za podršku budžetu RS nakon sprovedene reforme u zdravstvenom sistemu sa ciljem unapređenja finansijske održivosti zdravstvenog sistema i kvaliteta zdravstvenih usluga.

U odluci o prihvatanju zaduženja navodi se da je krajnji korisnik i dužnik po zajmu Republika Srpska, kao i da će se sredstva isplatiti u jednoj tranši, a da je rok za njihovo povlačenje 30. juni 2026. godine.

„Rok otplate je 18 godina sa grejs periodom od pet godina sa polugodišnjom otplatom 15. marta i 15. septembra i plaćanjem u evrima“, navodi se u uslovima zajma i precizira da 28,7 miliona predstavlja 40 odsto od ukupnog zaduženja BiH u iznosu od 71 miliona evra.

Kada je riječ o kamati, navodi se da je kamatna stopa referentna, plus varijabilna marža Svjetske banke.

„Za realizaciju ove odluke zadužuje se Ministarstvo finansija RS, a za praćenje i izvještavanje o indikatorima sprovedene reforme u zdravstvenom sistemu zadužuje se Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS“, navodi se u odluci o zaduženju.

Podsjećamo, CAPITAL je nedavno objavio da je Fond zdravstvenog osiguranja RS na kraju prošle godine bankama dugovao 223 miliona KM.

Nastavi čitati

Aktuelno