Region
SRBIJA U IŠČEKIVANJU AMERIČKE ODLUKE: Hoće li NIS nastaviti poslovanje bez prekida
Srbija čeka američku odluku o produženju licence da bi Naftna industrija Srbije (NIS) nastavila poslovanje.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da planira da Vašingtonu ponudi i formalnu izjavu u vezi s NIS-om.
On je izrazio uvjerenje da će SAD razumjeti položaj Srbije, pokazati partnerski odnos i dati kompaniji licencu za nastavak rada.
Četrdeset peti je dan otkako su na snazi američke sankcije Naftnoj industriji Srbije, dok u Vladi nastavljaju svakodnevne konsultacije.
Vučić je izjavio je da je od ključnog značaja da se ne prekine rad rafinerije i da planira da Vašingtonu ponudi i formalnu izjavu u vezi s NIS-om, kao i da će se u nedjelju ili ponedjeljak tim povodom obratiti javnosti.
Stručnjak za energetiku Željko Marković rekao je za RTS da su najbolji partneri za NIS naftne kompanije koje imaju najveći promet i koje mogu najbolje poslovati s njim, poput ADNOK-a iz Abu Dabija.
Ističe, istovremeno, da je važno da NIS što prije dobije licencu kako rafinerija u Pančevu ne bi stala.
Marković smatra da, ako NIS ne dobije produženje licence za rad, to predstavlja signal da postoji prijetnja sekundarnim sankcijama.
Srbijanska ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović ranije je izjavila da ruski akcionari kompanije pregovaraju s nekoliko kompanija već sedmicama o prodaji većinskog udjela u NIS-u, naglasivši da je u pregovore uključeno državno rukovodstvo Srbije.
Nekadašnji pomoćnik ministra energetike za naftu i gas Raša Kojčić ocijenio je da je pristanak ruskih vlasnika da prodaju većinski udio u NIS-u pozitivan korak ka rješavanju krize, uz očekivanje da će američka Kancelarija za kontrolu stranih sredstava (OFAC) odobriti transakciju.
NIS je prošle nedjelje od američke administracije dobio dozvolu za pregovore o izlasku ruskog vlasništva iz kompanije, koja važi do 13. februara, prenosi Fena.
Region
VUČIĆ: Nadam se da će EU osuditi ANTISRPSKE, ANTISEMITSKE I FAŠISTIČKE povike u Evropi
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas, povodom pokliča “Za dom spremi” koji su se ponovo čuli u Hrvatskoj, da je užasnut bujanjem fašizma u savremenoj Evropi i izrazio je nadu da će Evropska unija (EU) osuditi takve povike u srcu Evrope.
– Nadam se da će EU da osudi i antisrpske i antisemitske i fašističke povike u srcu Evrope – rekao je Vučić novinarima na pitanje da prokomentariše to što su se u Osjeku na Tompsonovom koncertu ponovo čuli povici “Za dom spremni”.
Istakao je da što se tiče Srba, kako je rekao, kod nas fašizam nikada nije imao prođu i nikada je neće imati.
– To sa ponosom mogu da kažem – naglasio je Vučić, prilikom obilaska izlagača na sajmu Vinska vizija Otvorenog Balkana koji je danas otvoren na Beogradskom sajmu.
Na pitanje novinara da li su na sajam Vinska vizija Otvorenog Balkana pozvani vinari iz Hrvatske, Vučić je rekao da Hrvatska ne pripada Otvorenom Balkanu, ali da nema ništa protiv da učestvuju i da bi se tome i obradovao.
Region
TOMPSON POKAZAO VOJNIKE, PUBLIKA VELIČALA ZLOČINE NAD SRBIMA: Skandalozni snimci sa koncerta u Osijeku (VIDEO)
U Hrvatskoj je donijet zakon u kom se zabranjuje pomenuti pozdrav koji propagira rasnu, vjersku i nacionalnu mržnju, ali to Tompsona ne tangira, budući da i dalje nastavlja da širi mrznju među narodima.
Hrvatski pjevač Marko Perković Tompson, poznat po tome što u javnosti često promoviše ustašku ideologiju, ponovo je sinoć na koncertu u Osijeku sa publikom razmijenio ustaški pozdrav “Za dom spremni“.
Na repertoaru se ponovo našla njegova pjesma Bojna Čavoglave, koju je započeo pokličem “za dom“, dok je publika u Osijeku uzvratila sa “spremni“.
Kako se može videti na skandaloznim snimcima koji kruže mrežama, publika je glasno vikala ustaški pozdrav, uprkos donijetoj zabrani da isti propagira fašizam i nacionalnu mržnju.
Krši zabrane i zakon
Uoči Tompsonovog koncerta zakazanog za 27. decembar u zagrebačkoj Areni, Zagrebačka Gradska skupština donijela je odluku kojom se zabranjuje korišćenje obilježja, slogana i poruka koje veličaju, podstiču ili opravdavaju nacionalnu, rasnu ili vjersku mržnju.
Kao i svih fašističkih i ustaških simbola i pokliča, uključujući i “Za dom spremni“.
@viktorhrsak1 Bojna Čavoglava. Ovo je Osijek, ovo je Hrvatska ❤️🔥🇭🇷#osijek #thompson #markoperkovicthompson ♬ original sound – vičko 🫶🫶🫶 maja&vičko❤️
Region
JEDNOMJESEČNI PRITVOR osumnjičenima za izazivanje POŽARA u zgradi “Vjesnika”
Dvojici osamnaestogodišnjaka, osumnjičenih za izazivanje požara u zgradi “Vjesnika” u Zagrebu, određen je jednomjesečni istražni zatvor.
Advokat prvoosumnjičenog Luka Kipa rekao je da će se odbrana žaliti na ovu odluku.
Advokat drugoosumnjičenog Petar Barbir izrazio je nezadovoljstvo odlukom suda, te naglasio da njegov klijent negira krivicu.
Nadaju se da će Županijski sud u Zagrebu preinačiti svoju odluku i donijeti onu kojom će biti određen istražni zatvor u kući ili mjere opreza.
Dvojica osamnaestogodišnjaka terete se za teško krivično djelo dovođenja u opasnost života i imovine opasnom radnjom ili sredstvom, za šta je propisana kazna zatvora do 10 godina.
Sumnja se da je prvoosumnjičeni u večernjim časovima u ponedjeljak, 17. novembra na Slavonskoj aveniji zajedno s drugoosumnjičenim došao do zgrade “Vjesnika” gdje su preskočili ogradu i ušli u krug ovog trgovačkog društva.
Nakon toga su sa još jednim maloljetnikom ušli u zgradu i popeli se na 15. sprat, gdje ih je dočekalo dvoje maloljetnika.
Sumnja se da je prvoosumnjičeni zapalio kartonsku kutiju ispunjnu papirom, a da je drugoosumnjičeni zapalio taj papir koji je bacio, usljed čega je došlo do ubrzanog širenja vatre.
Požar je zahvatio više spratova zgrade “Vjesnika”, čime je pričinjena imovinska šteta velikih razmjera.
-
Društvo5 sati agoHOROR NA UKC -u! Cijelu smjenu ostavljena GLADNA I ŽEDNA! Sin pacijentkinje ogorčen na osoblje! (VIDEO)
-
Politika1 dan agoIGOR DODIK ŠIRI UTICAJ? Tiha operacija preuzimanja Auto-Moto Saveza RS uzdrmala sektor, DEMOS gurnut u stranu
-
Politika1 dan agoĐAJIĆEV DILER KORISTAN ZA SISTEM! Đurovići godinama tvrde da je Radinković robijao umjesto Stanislava Čađe
-
Politika10 sati agoJOŠ JEDNA LAŽ REŽIMA! Ništa od povećanja penzija
-
Politika2 dana agoPo kome je Gorica Dodik “osula paljbu”? “SVI ZNAJU KO VAM MUTI VODU”
-
Politika2 dana agoBASARA “Vlado Đajić se godinama slika s djecom s Daunovim sindromom, SRAMOTA!”
-
Politika2 dana agoZAŠTO JE ĐAJIĆ PAO PREKO NOĆI, a Košarac i Dodikovi savjetnici ostali netaknuti?
-
Politika9 sati agoGORICA DODIK OPTUŽILA OPOZICIJU I VLAST DA RADE PROTIV DODIKOVIH?! Ko su “ONI” i da li su u Srbiji?
