Politika
EVROPSKI PUT BIH NA RASKRSNICI: Dva scenarija, ali samo jedan vodi ka pregovorima
Zakoni, blokade i politički haos odlučuju hoće li BiH ući u pregovore s EU ili ostati u limbu
Uprkos velikim očekivanjima krajem prošle godine, Bosna i Hercegovina tokom 2025. nije ostvarila značajan napredak na evropskom putu. Kako stvari trenutno stoje, pred BiH su dva najizvjesnija scenarija, od kojih samo jedan podrazumijeva početak pregovora o članstvu u Evropskoj uniji.
Optimističan scenario: Pregovori mogu početi već na proljeće
Prema optimističnom scenariju, bh. vlasti bi do marta mogle usvojiti zakone o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH i Sudu BiH, u skladu s evropskim standardima, te imenovati glavnog pregovarača za EU.
U tom slučaju, na proljeće bi bila organizovana prva međuvladina konferencija, čime bi BiH formalno započela pregovore o članstvu u EU.
Evropski zvaničnici smatraju da bi bio moguć i prelazni period primjene Zakona o VSTS-u, kako bi se institucijama ostavilo vrijeme da se prilagode novim pravilima uz podršku Evropske unije.
Kada je riječ o glavnom pregovaraču, EU je spremna prihvatiti prijedlog da se ta funkcija mijenja nakon svakog četvorogodišnjeg mandata. Čak i kratkoročno imenovanje do kraja godine bilo bi dovoljno da BiH započne proces skrininga, odnosno analize spremnosti institucija za pregovore, koji bi trajao do godinu dana.
Realnost: Blokade, nesuglasice i izborna godina
Ipak, ovaj scenario trenutno djeluje malo vjerovatan. SNSD nastavlja blokadu državnih institucija nakon uklanjanja Milorada Dodika s pozicije predsjednika Republike Srpske, dok HDZ BiH ne vrši dovoljan pritisak da se stanje promijeni.
Na političkoj sceni u Sarajevu vlada potpuni haos. SDA računa na neuspjeh „trojke“ kako bi ojačala poziciju pred opšte izbore 2026. godine, dok „trojka“ nema kapacitet da preuzme inicijativu. Istovremeno, ne postoji spremnost za dogovor s HDZ-om o Izbornom zakonu, jer se stranke boje političkih posljedica.
Opozicija iz Republike Srpske u ovom trenutku se više ni ne spominje kao potencijalni dio buduće vlasti, posebno uoči izborne godine.
Pesimističan scenario: Evropski limbo još najmanje dvije godine
Drugi, znatno realniji scenario podrazumijeva da evropski zakoni neće biti usvojeni do marta, što BiH ostavlja u evropskom limbu bez ikakvog napretka tokom 2026. godine.
U tom slučaju, čekala bi se nova vlast, koja bi evropski proces eventualno mogla pokrenuti tek na proljeće naredne godine. Nakon toga slijedi skrining koji bi trajao najmanje šest mjeseci, pa je malo vjerovatno da bi stvarni pregovori počeli prije 2027, a moguće i 2028. godine.
Crna Gora ispred svih
U međuvremenu, Crna Gora se ozbiljno nameće kao naredna članica Evropske unije. Godina 2028. se sve češće spominje kao realan rok u kojem bi ta zemlja mogla postati članica ili biti vrlo blizu članstva, što dodatno povećava pritisak na BiH.
Iako u Briselu još ne postoji jasna strategija narednog proširenja, EU traži pozitivne priče sa zapadnog Balkana, kojih već godinama nema – a BiH bi mogla propustiti još jednu istorijsku priliku.
Banjaluka24
Politika
DANAS SJEDNICA SAVJETA MINISTARA: Na dnevnom redu više izvješataja i informacija
Savjet ministara BiH na današnjoj sjednici u Sarajevu razmatra akcione planove za borbu protiv pranja novca povezane s virtuelnom imovinom, provođenje preporuka Greka, izmjene liste droga i analizu spoljnotrgovinske razmjene za 2026. godinu.
Savjet ministara trebao bi na današnjoj sjednici u Sarajevu da razmotri izvještaj o implementaciji Akcionog plana za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u BiH povezanih s virtuelnom imovinom za 2025. godinu, kao i izvještaj o realizaciji Akcionog plana sprovođenja Strategije integrisanog upravljanja granicom u BiH za prošlu godinu.
Na predloženom dnevnom redu je i više informacija, među kojima i Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara o pripremljenoj Informaciji u vezi sa provođenjem preporuka Greka (ekspertskog tijela Savjeta Evrope za evaluaciju i monitoring antikorupcijske politike u zemljama članicama, kandidatima i trećim zemljama) u petom krugu evaluacije.
Jedna od tačaka dnevnog reda je i analiza spoljnotrgovinske razmjene BiH sa svijetom za prva tri mjeseca 2026. godine koju je sačinilo Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, a na dnevnom redu je i Prijedlog plana deminiranja u BiH za 2026. godinu Ministarstva civilnih poslova.
Predviđeno je i razmatranje prijedloga odluke o izmjeni i dopuni liste droga, psihotropnih materija, biljaka iz kojih se može dobiti droga i prekursora, te prijedloga pravilnika o kategorizaciji sportista na nivou BiH.
Početak sjednice planiran je u 11.00 časova u zgradi zajedničkih institucija, najavljeno je iz Savjeta ministara.
Politika
MRAK U SKUPŠTINI KAO SIMBOL PROPASTI! Tošić upozorava “Ugasilo se svjetlo u sali, a pred našim očima se gasi budućnost Srpske!”
Politika
DODIKOVI KANDIDATI NEMAJU ŠANSE? Najnovije istraživanje agencije Ipsos pokazalo OGROMNU PREDNOST STANIVUKOVIĆA!
Najnovije istraživanje agencije Ipsos, koje je u posjedu Srpskainfo, pokazuje da Draško Stanivuković trenutno ima prednost u odnosu na potencijalne kandidate SNSD-a za predsjednika Republike Srpske.
Prema ovom istraživanju, Stanivuković bi, u direktnom duelu sa Željkom Cvijanović osvojio 49,3 odsto glasova, dok bi za Cvijanovićevu glasalo 35,7 odsto građana.
Protiv Save Minića bi lider Pokreta Sigurna Srpska imao još veću prednost, od čak 53,8 odsto, dok bi aktuelni premijer osvojio 32,1 odsto glasova.
Stanivuković je nedavno, komentarišući šanse kandidata na predstojećim izborima, poručio da ima ubjedljivu prednost u odnosu na oba potencijalna protivkandidata iz vladajućeg SNSD.
– Imam ubjedljivu prednost, i u odnosu na Minića i na Željku Cvijanović, ni da se potrbušim ne mogu me stići – rekao je Stanivuković nedavno gostujući na BN televiziji.
Kada su u pitanju stranačke liste, SNSD ipak vodi, ali ni Pokret Sigurna Srpska ne zaostaje mnogo za strankom Milorada Dodika.
Na pitanje anketara, “da se u ovoj sedmici održavaju izbori za Narodnu skupštinu RS, kojoj biste stranci dali glas”, skoro trećina ispitanika je odgovorila da bi glasali za SNSD.
U stvari, istraživanje pokazuje da su se tri stranke izdvojile na vrhu tabele.
Za SNSD se opredijelilo 31 odsto ispitanika, za Pokret Sigurna Srpska njih 20 odsto, dok je 18 procenata građana povjerenje dalo SDS-u.
Sve ostale relevantne partije bi, po ovom istraživanju, osvojile od 1 do 3 odsto glasova, dok je čak 9 odsto građana navodi da uopšte neće glasati.
Srpskainfo
-
Politika16 sati agoDODIKOVI KANDIDATI NEMAJU ŠANSE? Najnovije istraživanje agencije Ipsos pokazalo OGROMNU PREDNOST STANIVUKOVIĆA!
-
Politika2 dana agoVUKOMANOVIĆ: Povećenje koja Vlada daje penzionerima će vraćati njihovi praunuci
-
Politika2 dana ago„MOŽDA JE ZORI ZORA, ALI GRAĐANIMA MRAK”: Srpska se zadužuje još 800 miliona KM!
-
Politika3 dana agoOSTAVKA UZ TEŠKE OPTUŽBE: Elek prozvao gradonačelnika Ćosića, pa napustio čelo “Jahorine”!
-
Politika2 dana agoPOSLANIK LISTE ZA PRAVDU I RED MILAN SAVANOVIĆ: “U pokretu više nema ni pravde, ni reda”
-
Banjaluka2 dana agoOD DANAS NOVE LINIJE I TERMINI: Na snazi ljetni red vožnje u javnom prevozu
-
Politika3 dana agoKRESOJEVIĆ PITAO PREMIJERA: Kako je jedan čovjek važniji od 300.000 penzionera?
-
Politika2 dana agoBOLESNA SUJETA ILI MEDICINSKI PROBLEM? Kako seoska zatucanost i naduveni ego Ljubiše Petrovića sahranjuju Bijeljinu!
