Politika
DIREKTNI KREDITI, POČETAK KRAJA IRB-a?! Kresojević upozorava “Novac građana ide pod POLITIČKU KONTROLU!”
Uvođenje direktnih kredita Investiciono-razvojne banke Republike Srpske (IRB RS) moglo bi označiti ozbiljan zaokret u načinu upravljanja javnim novcem, ali i otvoriti prostor za politički uticaj – upozorava narodni poslanik i član Pokreta Sigurna Srpska, Bojan Kresojević.
Kako ističe, jedini segment koji je u IRB-u funkcionisao bez većih problema bili su stambeni krediti koji su plasirani putem komercijalnih banaka.
– Zato što IRB daje novac, a banke biraju klijente – bez politike, bez namještanja, sa odgovornošću. Sada nova uprava želi da ukine taj model. Uvode se direktni krediti IRB-a. Šta to znači u praksi? – kazao je Kresojević.
Prema njegovim riječima, ključna razlika je u tome ko odlučuje o dodjeli sredstava.
– IRB bira kome daje kredit. A kada ova vlast bira, ne bira tržište, nego politika – poručio je on.
Kresojević upozorava da Republika Srpska već ima negativna iskustva sa direktnim plasmanima kredita, podsjećajući na slučajeve firmi poput Energolinije, Farmalenda i Ekvatora, koje nisu izmirivale svoje obaveze.
– Ovi krediti u iznosu od 180 miliona maraka su prodani firmi bliskoj vlasti za samo 32 miliona KM, a građani su preveslani za skoro 150 miliona KM. To nije loša procjena. To je ciljani gubitak – naglasio je.
Dodaje da se, umjesto unapređenja sistema, ide ka njegovom urušavanju.
– Ovo nije reforma. Ovo je uvođenje političke kontrole nad novcem građana – zaključio je Kresojević.
Ostaje otvoreno pitanje da li će promjene u IRB-u donijeti efikasniji sistem ili dodatno produbiti sumnje u način raspolaganja javnim sredstvima.
Banjaluka
SJEĆANJE KOJE TRAJE: Drinić najavio izgradnju spomen-česme u čast poginulim borcima (FOTO)
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić prisustvovao je danas parastosu za poginule borce Vojske Republike Srpske u Kočićevom Vijencu, gdje je poručio da je očuvanje sjećanja na borce koji su dali živote za Republiku Srpsku trajna obaveza svih generacija.
Tokom razgovora sa porodicama poginulih boraca, saborcima i mještanima, Drinić je istakao da žrtva srpskih boraca nikada ne smije biti zaboravljena, te da je dužnost društva da njeguje kulturu pamćenja i poštovanja prema onima koji su svoje živote ugradili u temelje Republike Srpske.
– Sjećanje nije samo dug prema prošlosti, već i obaveza prema budućnosti. Naši borci su nam ostavili Republiku Srpsku kao zavjet koji moramo čuvati i jačati. Zato je važno da mlade generacije znaju ko su bili ljudi koji su se žrtvovali za slobodu i opstanak našeg naroda – poručio je Drinić.
On je najavio da će pokrenuti inicijativu za izgradnju spomen-česme na ovom mjestu kao trajnog simbola zahvalnosti i poštovanja prema poginulim borcima.
– Spomen-česma biće podsjetnik na hrabrost, žrtvu i ljubav prema otadžbini koju su pokazali naši borci. To je najmanje što možemo učiniti za ljude koji su dali ono najvrijednije za Republiku Srpsku – istakao je Drinić.
Parastosu su prisustvovali brojni mještani, porodice poginulih boraca i predstavnici boračkih organizacija, koji su zajedno odali počast onima koji su svoje živote položili za stvaranje i odbranu Republike Srpske.
Politika
KRESOJEVIĆ UPOZORAVA: Majke sa četvoro djece ne smiju živjeti od socijalne pomoći! (FOTO)
Poslanik PDP-a i Pokreta Sigurna Srpska u Narodnoj skupštini Republike Srpske Bojan Kresojević poručio je nakon javne tribine posvećene demografskoj politici da porodica mora ostati u središtu svih društvenih i političkih mjera, te najavio nove inicijative usmjerene ka podršci roditeljima i povećanju nataliteta.
Kresojević je istakao da je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković pokazao opredijeljenost ka pronatalitetnoj politici formiranjem prvog Odjeljenja za brigu o porodici u Republici Srpskoj, dok je Pokret Sigurna Srpska organizovao javnu tribinu na kojoj se razgovaralo o povećanju materinskog dodatka i naknade za majke sa četvoro i više djece.
Prema njegovim riječima, već nakon same najave tribine Vlada Republike Srpske povećala je materinski dodatak sa 405 na 750 KM, dok je naknada za majke sa četvoro i više djece povećana sa 750 na 800 KM.
– Roditelji koji su prisustvovali tribini smatraju da je povećanje sa 750 na 800 KM nedovoljno i da ne predstavlja stvarnu podršku višečlanim porodicama. Potrebno je obezbijediti sistemska rješenja koja će majkama omogućiti dostojanstven život i rad – naveo je Kresojević.
Jedan od zaključaka tribine jeste potreba uvođenja skraćenog radnog vremena za majke sa četvoro i više djece, kako bi mogle da rade u prilagođenim uslovima, a ne da budu prepuštene socijalnim davanjima.
Kresojević je ukazao i na problem dječijeg dodatka, za koji smatra da je obesmišljen postojećim cenzusom.
– Danas porodica sa troje djece ne može ostvariti pravo na dječiji dodatak ukoliko ukupna primanja prelaze 945 KM za petočlanu porodicu, što je manje od minimalne plate. Takvi kriterijumi ne odgovaraju stvarnim životnim uslovima – rekao je on.
Dodao je da svaka majka za svako dijete treba da dobije podršku države, te da je neophodno donijeti Zakon o majci koji bi sistemski uredio ovu oblast.
– Ovo nije tema za političke sukobe i podjele. Demografska pitanja su pitanje opstanka društva i moramo ih rješavati zajedno – poručio je Kresojević.
On je najavio da će se obratiti ministru zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske kako bi predstavio konkretne zaključke i prijedloge proistekle sa javne tribine.
Politika
NESVAKIDAŠNJA SITUACIJA: Glasala za sopstveno imenovanje na direktorsku funkciju
Odbornici Skupštine grada Gradiška danas su imenovali Stanu Balaban za direktoricu Centra za socijalni rad Gradiška na mandat od četiri godine, na čijem čelu je do sada bila kao V. D.
Međutim, ovo imenovanje izazvalo je pažnju javnosti zbog činjenice da je Balaban istovremeno odbornica u Skupštini grada Gradiška i da je učestvovala u glasanju o tački dnevnog reda koja se odnosila na njeno imenovanje.
Naime, odbornici su najprije glasali o razrješenju vršioca dužnosti direktora Centra za socijalni rad, nakon čega je uslijedilo glasanje o imenovanju novog direktora. Među odbornicima koji su podržali obje odluke bila je i sama Stana Balaban, koja je tako glasala i za razrješenje prethodnog rukovodstva (sebe) i za vlastito imenovanje na četvorogodišnji mandat.
Tokom skupštinske rasprave gradonačelnik Gradiške, Zoran Adžić, istakao je da je rad Gradske uprave i skupštinske većine prepoznat kao primjer transparentnosti, navodeći da je takvu praksu pohvalio i Transparency International.
Ipak, drugačije viđenje situacije iznio je Srđan Traljić iz Transparency International Bosne i Hercegovine. On je ranije za Micro mrežu rekao da je najveći problem zapravo sam Zakon o sukobu interesa, koji omogućava da političari istovremeno budu odbornici i direktori javnih ustanova ili preduzeća.
Prema njegovim riječima, političari iz Gradiške formalno nisu u sukobu interesa prema važećim zakonskim rješenjima. Međutim, oni bi trebali da se izuzmu iz glasanja o izvještajima i drugim pitanjima koja se odnose na ustanove kojima rukovode, prenosi Mikro Mreža.
-
Politika3 dana agoOD 406 DO 746 MARAKA! Pritisak PSS-a i građana natjerao Vladu na povećanje materinskog dodatka!
-
Politika2 dana agoVLADINA VOZILA PREVOZILA KOKAIN?! Isplivali jezivi detalji o povezanosti policije, vrha SNSD-a i narko kartela!
-
Hronika2 dana agoMISTERIOZNI NESTANAK U DOBOJU: Policija i porodica i dalje traže informacije o kretanju Tanje Varajić
-
Politika1 dan agoITALIJAN PREDLOŽEN PIC-u za visokog predstavnika u BiH
-
Hronika3 dana agoSTRAVA U HRVATSKOJ! Oteli djevojku, zlostavljali je i silovali pred djetetom
-
Politika1 dan agoSDS PRED VELIKOM ODLUKOM: Da li će Blanuša ustupiti kandidaturu Stanivukoviću?
-
Politika2 dana agoUNA NIJE PARKING ZA GLISERE! PDP/PSS pokrenuo inicijativu za zaštitu rijeke Une
-
Politika2 dana agoKO STOJI IZA MILIONSKOG POSLA? Vlada prodala dio „Orla“ konzorcijumu iz Beograda!
