Connect with us

Politika

STANIŠIĆ: Sad je trenutak da se pokaže jedinstvo

Sad je trenutak da se pokaže da li smo u Republici Srpskoj jedinstveni kad je važno, a ne samo kad to lijepo zvuči u govorima. Privođenje Draška Stanivukovića na granici sa Hrvatskom nije pitanje jednog čovjeka ili jedne stranke, nego pitanje odnosa prema Republici Srpskoj i njenim institucijama. Ako danas ćutimo, sutra će svi ćutati i kad budu zaustavljali bilo koga od naših ljudi.

Rekao je ovo Miloš Stanišić, član Predsjedništva Pokreta Sigurna Srpska, reagujući na privođenje gradonačelnika Banjaluke na granici sa Hrvatskom pri povratku kući.

„Ovdje se ne radi o političkim razlikama. Ovdje se radi o tome da li Republika Srpska ima institucije koje će stati iza svojih izabranih predstavnika i svojih građana. Zato očekujem da se predstavnici vlasti u Republici Srpskoj jasno oglase i da u okviru zajedničkih institucija BiH zatraže zvanično objašnjenje i reakciju“, poručio je Stanišić.

On je naglasio da sve više građana Republike Srpske ima neprijatna iskustva na graničnim prelazima sa Hrvatskom i da institucije hitno moraju reagovati i zaštititi dostojanstvo svojih građana.

„Ovakve stvari se ne rješavaju dnevnom politikom, nego ozbiljnom institucionalnom reakcijom. Ako ne štitimo svoje ljude kad je teško, onda institucije nemaju smisla. Sad je trenutak da se pokaže ko u vlasti Republike Srpske radi za srpske, a ko za hrvatske interese“, zaključio je Stanišić.

Politika

ZADUŽENJE ZA ZADUŽENJEM: Vlada RS planira novu emisiju vrijednu 50 miliona KM

Vlada Republike Srpske planira novo zaduženje na Banjalučkoj berzi emisijom dugoročnih obveznica u iznosu od 50 miliona maraka.

vakva odluka dolazi samo tri dana nakon što se Vlada, takođe emisijom obveznica, zadužila za 58,4 miliona KM.

Novom, 84. emisijom dugoročnih obveznica, Vlada RS planira da se zaduži po fiksnoj kamatnoj stopi od 5,6 odsto na godišnjem nivou, dok je rok dospijeća ovih hartija od vrijednosti pet godina, piše CAPITAL.

Prema uslovima iz odluke Vlade, kamata će se investitorima isplaćivati jednom godišnje, dok će kompletna glavnica biti isplaćena jednokratno po isteku petogodišnjeg perioda.

Kao i kod prethodnih aukcija, ostavljena je mogućnost povećanja krajnjeg iznosa zaduženja.

Ukoliko interesovanje investitora bude veće od planiranog, konačni nominalni iznos emisije može biti uvećan za maksimalno 50 odsto, što znači da se Vlada potencijalno može zadužiti do 75 miliona KM.

Nastavi čitati

Politika

DODIKOV POTPIS ZA CIK NIJE PREPREKA: Ovjerena kandidatura SNSD-a za izbore

Uprkos protivljenju Suada Arnautovića, člana Centralne izborne komisije BiH (CIK), ova institucija ovjerila je kandidaturu SNSD-a za učešće na opštim izborima, a koju je potpisao Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a.

“Prijava je potpisana od strane lica koje nema aktivnu legitimaciju i pravosnažnom presudom prestala mu je službena dužnost predsjednika političke organizacije”, rekao je Arnautović na današnjoj (29. maj) sjednici CIK-a.

On kaže da je prijavu za izbore u suštini potpisalo neovlašteno lice te da bi se ovjeravanjem te prijave ignorisala presuda Suda BiH.

Sa druge strane, iz službe CIK-a koja je predložila ovjeru 67 političkih partija za učešće na izborima kažu da je u izvodu iz sudskog registra Dodik ovlaštena osoba, dok su pojedini članovi CIK-a istakli da je SNSD bio ovjeren u prethdnom izbornom ciklusu i u vrijeme dok je presuda protiv Dodika bila pravosnažna.

Vanja Bjelica Prutina, članica CIK-a, rekla je da je služba CIK-a izvršila sve provjere i utvrdila da 67 stranaka ispunjava uslove, između ostalih i SNSD.

Za deset političkih subjekata tokom provjere je utvrđeno da imaju nedostatke i nepravilnosti u prijavi, a među njima je i SDS za koju je utvrđeno da ima neizmirenih obaveza po osnovu novčane kazne koju je izrekla CIK. Predloženo je da se obavijesti SDS da izvrši uplatu kazne kako bi im se mogla ovjeriti kandidatura za Opšte izbore.

Nezavisne

Nastavi čitati

Politika

NAKON BANJALUKE, CIVILNI ROK I U BIJELJINI? „Ako želimo zdravo društvo, moramo se baviti mladima“

Predsjednik bijeljinskog odbora Pokreta Sigurna Srpska Miloš Stanišić pozvao je rukovodstvo Grada Bijeljina da, po uzoru na Banjaluku, pokrene inicijativu za uvođenje civilnog roka za mlade od 18 do 25 godina.

Stanišić, koji je po obrazovanju oficir, poručio je da su ovakve inicijative važne zbog vaspitanja, odgovornosti i stvaranja zdravog odnosa mladih prema društvu i zajednici.

„Želimo da nove generacije mladih ljudi odrastaju sa osjećajem pripadnosti, discipline i odgovornosti prema zajednici. Civilni rok je prilika da mladi nauče korisne vještine, prođu kroz sistem organizacije, solidarnosti i rada i postanu spremniji za život“, poručio je Stanišić.

On je naglasio da posebno podržava model koji je predložen u Banjaluci, jer se zasniva na dobrovoljnosti i civilnom pristupu.

„Ne radi se o nametanju bilo čega. Govorimo o tome da mladim ljudima ponudimo priliku da steknu iskustvo, samopouzdanje i osjećaj odgovornosti. U vremenu kad ovo društvo puca po šavovima, to nije mala stvar“, rekao je Stanišić.

On je dodao da Bijeljina ima kapacitet da bude jedan od prvih gradova u Republici Srpskoj koji će podržati ovakvu inicijativu.

„Ako želimo zdravo društvo, onda moramo početi ozbiljno da se bavimo mladima“, zaključio je Stanišić.

Nastavi čitati

Aktuelno